Infekcia močových ciest u mačiek

mačku u veterinára

Aj keď sa naše domáce mačky podobajú psychicky aj fyzicky na svojich divokých predkov, prostredie, v ktorom žijú, sa v priebehu spolužitia s človekom zmenilo. Podávaním hotovej stravy, cielenou selekciou v oblasti chovu mačiek a rôznymi infekciami došlo k tomu, že naše mačky trpia chorobami, ktoré sú vo svete divokých šeliem neznáme. Medzi tieto ochorenia patrí aj infekcia močových ciest.

Symptómy

Infekcia močových ciest môže mať mnoho príčin, pričom symptómy sú si často podobné. Veľmi nápadný je príznak, keď je pre mačku močenie očividne spojené s bolesťou, alebo sťahuje tvár alebo pri návšteve toalety mňauká. Môže sa tiež toalete vyhýbať a uľavovať si občas mimo nej. Ochorenie močových ciest sa ľahko stane chronickým problémom, ktorý bude trápiť nielen mačku ale aj jej majiteľa.

mačka na posteli

Preto by ste mali už pri prvých príznakoch vyhľadať veterinárnu pomoc, veterinár prezrie Vašeho miláčika od hlavy až po päty a odhalí príčinu bolesti. Aj vzorka moču pomôže odhaliť problém.

Infekcia močových ciest: príčiny

Bakteriálna infekcia je najčastejším spúšťačom tohto ochorenia, ktoré sa rado a často vracia. Pri chronickom priebehu sa môžu dokonca v močovom mechúre tvoriť kryštáliky, z ktorých môže vzniknúť piesok alebo kamene. Tieto predmety potom dráždia steny močového mechúra. Jedná sa o ochorenie, ktoré je bolestivé pre každú mačku, avšak kocúrom hrozí väčšie nebezpečenstvo: majú od prírody veľmi úzku močovú trubicu, ktorú môžu kryštáliky úplne uzatvoriť. Znížený príjem tekutín pri kŕmení výhradne suchým krmivom môže vznik kryštálov v močových cestách urýchliť.

Stres

Aj napriek všetkej snahe nenachádzate fyzické príčiny choroby? Potom sa môže jednať o idiopatickú cystitídu. Ak dávate mačke vyváženú stravu, nie sú prítomné močové ani obličkové kamene, a dokonca ani infekcia, prichádza do úvahy stres ako príčina problémov. Mačky sú citlivé zvieratá a vykazujú citlivosť na zmeny v životných situáciach – napríklad ak sa v domácnosti objaví nová mačka, partner alebo dôjde ku sťahovaniu. Chronický stres pôsobí negatívne na imunitný systém zvieraťa a môže viesť ku zdanlivo bezdôvodným symptómom ochorenia.

V prípade „nehôd“ pri močení sa vyplatí nájsť miesto, kde sa mačka chodí vymočiť. Mačka sa na tomto mieste musí cítiť úplne bezpečne. Z tohto dôvodu uprednostňuje mnoho mačiek otvorenú toaletu pred uzatvorenou. Práve kľudné miesto, na ktorom toaletu umiestnite, by Vám mohlo pomôcť. Ak žijete v domácnosti s viacerými mačkami, mal by počet toaliet zodpovedať počtu mačiek plus jedna naviac. Ak teda máte dve mačky, potrebujete tri toalety. Tak môže každé zviera navštíviť toaletu, keď sa mu chce bez toho, aby sa cítilo ohrozené.

mačka pelech

Diagnóza

Veterinár môže prostredníctvom špeciálnych testovacích papierikov zistiť hodnotu pH v moči. Ak sa v močovom trakte nachádzajú kamene, hraje hodnota pH veľkú rolu, ak je príliš zásadité, stúpa riziko vzniku močového piesku aj kameňov.

Ak sa na moč pozriete pod mikroskopom, dá sa zistiť, či sú kamene prítomné alebo nie. Ak sa v moči už kryštáliky nachádzajú, malo by byť urobené ďalšie ultrazvukové vyšetrenie, aby bolo jasné, či sú v močovom mechúre prítomné močové kamene. Prostredníctvom laboratórneho vyšetrenia možno potom vylúčiť alebo potvrdiť infekciu. Tá sa u mladých jedincov vyskytuje len zriedka, avšak vplyvom ochorenia ako je diabetes, chronické ochorenie obličiek alebo hypertyreóza sa môže infekcia ukázať. Krvné testy naviac potvrdia, či sú obličky funkčné.

Liečba

Následná liečba infekcie močových ciest prebieha v závislosti na konkrétnej diagnóze. Ak sa  jedná o bakteriálnu infekciu, tak sú antibiotiká často jedinou alternatívou. Prostriedky na skľudnenie kŕčov pomáhajú proti nutkaniu močiť.

Ak sa v moči už nachádzajú kryštáliky, je nutné zvieraťu podávať správny typ stravy. Hodnota pH v moči musí klesnúť – čo môžete docieliť podávaním špeciálneho krmiva pre jedinca s ochorením močových ciest, vhodné je aj podávanie surovej stravy. Obzvlášť dôležitý je príjem tekutín, keďže mačky vyhľadávajú misku s vodou len málokedy. Je vhodné doplňovať im tekutiny prostredníctvom krmiva. Ak kŕmite len suchým krmivom, prijíma mačka málo tekutín. Ak v dome umiestnite studničky a fontánky s vodou, podporíte takto mačičku k pitiu.

Prajeme Vám aj Vašej mačke len to najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď aša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu, tzv. ruji“.