Omamné trávy pre mačky This article is verified by a vet

Mačka v tráve

Na čo mačky letia

Zelená potrava je dôležitou súčasťou stravy malých tygríkov. Ale veľa rastlín mačky doslova omámia. A práve tieto rastliny na záhrade tak krásne kvetnú!

Omamné trávy

Občas môžete vidieť mačku, ktorá sa váľa v starostlivo udržiavaných záhonoch so záhradnými rastlinami. Pri bližšom pohľade sa Vám mačka zdá akoby omámená. Čo sa stalo?

Catnip

Catnip

Rastlina, ktorej mačka venuje toľko pozornosti, obsahuje látku, ktorá mačky omamuje. Mačaciu mätu alebo catnip (latinsky nepeta cataria) majú mačky vo veľkej obľube. Jej vôňa navodzuje u mačiek stav hravej eufórie. Niektoré mačky sú však vôči catnipu úplne chladné. Čím je to spôsobené, nie je dosiaľ úplne jasné.  Ale tie mačky, ktoré na mačaciu mätu „letia“, sa nechajú rady zlákať:

Nové škrabadlo, naplnené catnipom si mačka okamžite obľúbi, vrúcne si zamiluje aj myšku naplnenú touto rastlinou a dokonca aj toľko obľúbené rohové škrabadlá sú na rozdiel od škrabacieho stromu s catnipom nezaujímavé.

Hrdobarka horká

Podobne ako pri catnipe je pre niektoré mačky neodolateľná vôňa hrdobarky horkej (lat. teucrium marum). Rastlina pochádza zo západného Stredomoria a možno ju pestovať v kvetináči. Avšak táto krásna fialová rastlina nie je ľudskému čuchu úplne príjemná, pretože ju cítiť po étere. Mačky však vôňa sušenej hrdobarky veľmi priťahuje a omamuje.

Hrdobarka horká

Kozlík lekársky

Kozlík lekársky

Tretie miesto medzi najobľúbenejšími rastlinami nadobúda baldrián (lat. valeriana officinalis), hovorovo nazývaný mačací koreň. Označenie nie je náhodné. Mačky sa s potešením váľajú v tejto silno voňajúcej sušenej rastline. Presné vysvetlenie tohto správania dosiaľ neexistuje.

Izbové rastliny

Vyššie uvedené tri rastliny nie sú obľúbenou súčasťou ľudského jedálnička, avšak v mačacom jedálničku sú na predných priečkach. Hrajú dôležitú rolu vo vylučovaní bezoárov. Mnoho majiteľov mačiek už svojmu maznáčikovi izbové rastliny obetovalo. Pestujú však často také rastliny, ktoré sú pre mačky jedovaté. Venujte preto pozornosť výberu izbových rastlín. Bez obáv môžete pestovať tieto rastliny: zelenec, ibištek a šáchor. Málo či veľmi jedovaté sú potom cyklamén, niektoré druhy azaliek, čemerica čierna, brečtan, lopatkovec, kapradina, šťava z fikusu a listy fikovníka kaučukového, hyacint, aglaonema, niektoré druhy krokusov, oleander, filodendron, rododendron, tulipány, prýštec najkrajší a africká fialka.

Mačacia tráva

Pri starostlivosti o srsť zhltnú mačky veľké množstvo chlpov. Tie sa v žalúdku miesia so slinami a vytvoria tzv. bezoáre. Dlhosrsté mačky trpia na tvorbu bezoárov viac než mačky krátkosrsté. Zmotky obvykle nemôžu črevom prejsť a mačka ich vyzvracia. Pomôcť môže mačacia tráva, ktorá čistí žalúdok a nepriamo zabraňuje črevnej obstrukcii. Čerstvo osiate obilie, šáchor alebo kupovaná mačacia tráva môže mačku uspokojiť a tá potom nebude venovať pozornosť Vašim izbovým rastlinám. Existujú však veľké rozdiely v druhoch trávy. Dbajte na to, aby tráva bola mäkká a nemala ostré okraje. Ostré trávy môžu spôsobiť vážne zranenie ústnej dutiny a vnútorných slizníc.

Mačacia tráva

Česanie a kartáčovanie

Mnoho majiteľov mačiek považuje zvracanie bezoárov za škodlivé. Obmedziť ho môžete tým, že budete mačku každý deň kartáčovať a česať. Pri mačkách, ktoré kartáčovanie nemajú rady, môžete použiť hrubú rukavicu. Týmto znížite množstvo zhltnutých chlpov. Hlavne dlhosrsté mačky potrebujú pri starostlivosti o srsť pomoc človeka. Pravidelná starostlivosť tiež eliminuje problémy s nadmerne vypadávajúcou srsťou.

Sladové pasty

Ďalším riešením sú sladové pasty. Tuky, ktoré sú v pastách obsiahnuté, uľahčujú priechod menších bezoárov gastrointestinálnym traktom. Mačka tak vylúči zmotky trusom, a nie zvracaním. Podávanie sladovej pasty niekoľkokrát behom týždňa nahradí požívanie mačacej trávy a mačka bude naviac nadšená z lahodnej maškrty. Pridané minerály a vitamíny prispejú naviac ku zdraviu mačky. Podávanie sladovej pasty v kombinácii s každodenným česaním a kartáčovaním predstavujú vhodnú alternatívu ku konzumácii mačacej trávy.


Franziska G., veterinárka

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
4 min

Rodenie mačiatok

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Ľudský zásah, až na niekoľko výnimok nie je pri rodení mačiatok nutný. Mačka-matka privedie mladé na svet tak, ako by nerobila celý život nič iného! Jediný spôsob ako môže človek pomôcť, je sedieť pri mačke a milo na ňu hovoriť. Len ak dôjde ku komplikáciam, je treba zavolať veterinára.
4 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu, tzv. ruji“.