Čo potrebujete vedieť o druhoch krmív

Výživové trendy

Bez obilnín

Bezobilninové krmivo

Majitelia psov a mačiek v posledných rokoch stále častejšie vyhľadávajú krmivá s receptúrou bez obilnín. Tieto krmivá okrem iného neobsahujú pšenicu, ovos, kukuricu ani ryžu. Jedným z najčastejších dôvodov prechodu na bezobilné krmivá sú potravinové alergie alebo intolerancie. U psov a mačiek sú však zriedkavejšie, ako sa predpokladá. Častejšou príčinou alergických reakcií sú bielkoviny z hovädzieho mäsa, vajec alebo kravského mlieka. Za to však môžu byť zodpovedné niektoré obilné bielkoviny, ako napríklad pšeničná alebo kukuričná bielkovina.

Čo však obilniny vlastne obsahujú?

Obilniny vo všeobecnosti obsahujú dôležité živiny, vitamíny, nenasýtené mastné kyseliny a zasycujúcu vlákninu, ale najmä rastlinné sacharidy – škrob. Ten predstavuje pre Vášho štvornohého priateľa dôležitý zdroj energie. Naproti všeobecnému presvedčeniu psy škrob do určitej miery znášajú. Mačky dokážu tiež stráviť malé množstvo obilia, ktoré sa prirodzene vyskytuje v črevách ich koristi. Vysokokvalitná strava bez obilnín pre zdravých štvornohých priateľov preto nie je nevyhnutnosťou, ale v určitých prípadoch je dobrou alternatívou.

Bezlepkové znamená aj bezobilné?

Lepok je zmes bielkovín, ktorá sa vyskytuje v mnohých druhoch obilia. Obsahuje ho napríklad raž alebo jačmeň. Iné obilniny, napríklad proso, lepok neobsahujú. Bezlepkové krmivo teda automaticky neznamená, že je bez obsahu obilnín. Len neobsahuje bielkovinu lepok.

Bez obilnín

Biokrmivo

Biokrmivo
Bio potraviny sa dostali do našich supermarketov už pred mnohými rokmi a čoraz častejšie sa používajú aj pri kŕmení domácich zvierat. Dôvod: krmivo pre domáce zvieratá z kontrolovaného ekologického pestovania je v porovnaní s bežným krmivom pre domáce zvieratá udržateľnejšie. Suroviny používané v bio krmivách sú označené certifikovanými ekologickými pečaťami, napr. zeleným logom EÚ, ktoré sľubujú, že pri pestovaní použitých rastlín a pri výrobe mäsa neboli použité tieto látky:
  • Chemické fungicídy a pesticídy
  • Geneticky modifikované semená
  • Minerálne dusíkaté hnojivá
  • Syntetické postreky

Namiesto toho príslušní výrobcovia získavajú svoje zdroje iba od ekologicky certifikovaných spoločností, ktoré chovajú svoje zvieratá druhovo vhodným spôsobom a rastliny ošetrujú iba biologickými pesticídmi. Pojmy „ekologický“ alebo „bio“ sú chránené pojmy v EÚ, avšak bio nie je vždy bio. Takže ak by ste aj Vy v budúcnosti chceli urobiť niečo pre životné prostredie a kŕmiť svojho miláčika bio-krmivom, mali by ste sa dozvedieť viac o podmienkach príslušného ekologického loga.

Biokrmivo

Vysoký podiel mäsa

Vysoký podiel mäsa

V súčasnosti je v obľube krmivo pre zvieratá s obzvlášť vysokým obsahom mäsa. Aby sa krmivo pre psov alebo mačky mohlo považovať za krmivo s vysokým obsahom mäsa, malo by obsahovať najmenej 60 % mäsa. Aké sú však výhody podávania krmiva s vysokým obsahom mäsa pre psy a mačky?

Už dlho je známe, že pes sa od svojho predka, vlka, vzdialil nielen navonok, ale aj z hľadiska výživy. Počas domestifikácie ľuďmi si psy zvykli na stravu, ktorú dostávali od svojich majiteľov. Čoraz častejšie táto obsahovala rastlinné zložky, ako sú bylinky, bobuľoviny a zelenina. Tie obsahujú dôležité živiny, vitamíny a vlákninu. Obsahujú však menej ľahko stráviteľné a esenciálne aminokyseliny, ktoré sú stavebnými kameňmi životne dôležitých bielkovín. Vysoko stráviteľné aminokyseliny, ako je lyzín alebo tryptofán, sa však nachádzajú najmä v mäse. 

Na rozdiel od psov sú mačky striktnými mäsožravcami a svoju energetickú potrebu pokrývajú najmä príjmom živočíšnych bielkovín. Ak krmivo pre mačky obsahuje príliš málo mäsa, organizmus mačky nedokáže absorbovať dostatok aminokyselín taurínu a arginínu, ktoré sú pre ňu životne dôležité. V takom prípade mačke hrozí riziko vzniku ochorení srdcového svalu (napr. dilatačná kardiomyopatia) a očí, ako aj život ohrozujúca otrava močom. Keďže tieto aminokyseliny sa v rastlinných zložkách nevyskytujú alebo sa vyskytujú len v malom množstve, je v kŕmnej dávke potrebný primerane vysoký podiel mäsa. 100-percentnému obsahu mäsa by ste sa však mali vyhnúť, pretože nadmerný prísun bielkovín dlhodobo poškodzuje obličky.

Vysoký obsah mäsa je preto u psov výhodou a u mačiek povinnosťou. Ak sa rozhodnete pre krmivo s vysokým obsahom mäsa, mali by ste sa uistiť, že Vášmu domácemu miláčikovi poskytujete vyváženú stravu.

Vysoký podiel mäsa

Náš prísľub kvality

Overená kvalita značky
Ponuky šité na mieru od milovníkov zvierat
Pre všetky maškrtné jazýčky