Časté zdravotné problémy

Ochorenia močových ciest u mačiek

Ochorenie močových ciest

Ochorenia močových ciest nie sú u mačiek bohužiaľ ničím výnimočným. V tejto súvislosti sa často spomína pojem "FLUTD". "FLUTD" je skratka pre Feline Lower Urinary Tract Disease (ochorenie dolných močových ciest mačiek) a nie je to samostatné ochorenie, ale všeobecný termín pre viaceré ochorenia dolných močových ciest (močový mechúr, močová trubica) mačky. Mačky postihnuté týmito ochoreniami majú najmä bolesti alebo problémy s močením.

Trpí vaša mačka ochorením močových ciest alebo na to máte podozrenie? Zhrnuli sme všetko, čo potrebujete vedieť o FLUTD u mačiek, a sme tu, aby sme vám pomohli a poradili.

Poznámka: Pri podozrení na ochorenie močových ciest sa vždy poraďte so svojím veterinárom a špeciálne krmivo podávajte až po konzultácii s ním.

  • Konzervy
  • Granuly
  • Misky
  • Toalety
  • Hygiena

Príznaky: Aké sú príznaky FLUTD u mačiek?

Následky FLUTD zvyčajne spočívajú v infekcii močových ciest, zúžení močovej trubice spôsobenom kameňmi alebo zápale močového mechúra. Zvyčajne možno pozorovať nasledujúce príznaky ochorenia:

  • Vaša mačka chodí častejšie na záchod.
  • Snaží sa vymočiť, ale kvapká len trochu moču.
  • Vaša mačka pri močení mňaučí alebo kričí od bolesti.
  • Môžete si všimnúť krv v moči.

Je to pre mačky nebezpečné a kedy mám ísť k veterinárovi?

Ak sú močové cesty zablokované, môže to rýchlo ohroziť život vašej mačky. Preto je dôležité, aby ste sa do niekoľkých hodín poradili s veterinárom, po tom čo vaša mačka napriek silnému tlačeniu nevypustí moč. Čím skôr to urobíte, tým skôr môžete svojej mačke pomôcť.

V extrémnych prípadoch môže dôjsť k úplnému zablokovaniu močovej trubice, čo spôsobí, že moč sa vráti do močového mechúra. Keďže močové metabolity už nemôžu opustiť telo, hrozí teraz riziko nebezpečných príznakov otravy. Dôsledkom môžu byť aj nebezpečné zmeny elektrolytov v krvi.

V pokročilých štádiách retencia moču pokračuje do obličiek a hrozí akútne zlyhanie obličiek. Ak teda spozorujete, že vaša mačka ťažko alebo vôbec nemôže vylučovať moč, ide o absolútne naliehavú situáciu. Okamžite navštívte veterinárneho lekára, aby ste predišli niečomu horšiemu.

Ktoré mačky to postihuje najčastejšie?

Zatiaľ čo mačky žijúce vonku trpia ochoreniami močových ciest len zriedkavo, u mačiek žijúcich doma a v domácnostiach s viacerými mačkami je riziko nákazy obzvlášť vysoké.

Je to preto, že faktory ako obezita a nedostatok pohybu podporujú vznik FLUTD u mačiek. Z tohto dôvodu sú obzvlášť ohrozené aj kastrované kocúry, ktoré majú často príliš vysokú hmotnosť.

Dôležitú úlohu zohráva aj stres a strava. Ak vaša mačka konzumuje len suché krmivo a málo pije, môže to tiež podporiť vznik ochorení močových ciest.

Diagnóza: Ako sa FLUTD u mačiek diagnostikuje?

Keď prídete k veterinárovi, zvyčajne už bude mať veterinár podozrenie na FLUTD na základe rozhovoru s vami (anamnézy). Aby sa však toto podozrenie potvrdilo, veterinár musí vašu mačku dôkladne vyšetriť.

Po celkovom vyšetrení veterinár skontroluje nielen moč vašej mačky, ale aj krv. Okrem toho môže použiť zobrazovacie techniky (napr. röntgen alebo ultrazvuk), aby vylúčil určité močové kamene alebo nádory.

Liečba: Ako sa lieči FLUTD u mačiek?

Keďže ochorenia patriace pod FLUTD majú rôzne spôsoby vývoja, liečba vždy závisí od prípadu a od závažnosti a príčiny ochorenia.

Núdzové opatrenia: V prvom rade je dôležité odstrániť stázu moču a stabilizovať tak stav vašej mačky. Na tento účel veterinárny lekár vašu mačku znecitlivie a zavedie močový katéter. To mu umožní prepláchnuť a vyprázdniť močový mechúr, aby sa zabránilo ďalším komplikáciám. Ak sa vaša mačka opäť pokúsi sama močiť, veterinár môže katéter odstrániť. Ak sa katéter nedá zaviesť, veterinár môže prepichnúť močový mechúr a vypustiť prebytočný moč. Intravenózne infúzie môžu tiež pomôcť stabilizovať krvný obeh. Na zmiernenie zápalu sa môžu použiť aj protizápalové lieky.

Boj proti príčine: Ak je vaša mačka stabilizovaná, je teraz dôležité bojovať proti príčine problému. Opatrenia, ktoré musíte prijať, budú závisieť od základného ochorenia. Váš veterinárny lekár vám v tomto smere poradí a predpíše napríklad špeciálne diétne krmivo alebo lieky.

Príčiny: Aké sú príčiny výskytu FLUTD u mačiek?

Keďže FLUTD nie je samostatná choroba, ale zastrešujúci pojem, zahŕňa rôzne spúšťacie faktory. Okrem rôznych rizikových faktorov (nadváha, domáce prostredie, kastrované kocúry) je zrejmé, že mačky s FLUDT majú často jednu alebo viacero z nasledujúcich zmien:

Sterilná cystitída

Kočičia idiopatická cystitída (FIC) - špecifický variant cystitídy - je častým spúšťačom FLUTD u mačiek. Zvyčajne je spôsobená stresom, nie predchádzajúcou bakteriálnou infekciou.

Kamene v močovom mechúre

Niektoré mačky sú náchylné na tvorbu močových kryštálov a kameňov v močovom mechúre, či už v súvislosti s plemenom alebo krmivom. Tieto kamene sú spôsobené nahromadením minerálnych solí (napr. šťavelanu vápenatého, struvitu) v moči. Ak kamene blokujú prietok moču, môže to viesť k nebezpečnej obštrukcii močových ciest.

Infekcie močových ciest

Bakteriálna infekcia močového mechúra môže tiež spôsobiť FLUDT. Tá je však u mačiek menej častá ako prvé dva body.

Prevencia: Ako chrániť vašu mačku pred FLUTD

Veterinár

Pravidelná návšteva veterinára

Prevencia nadváhy

Zabráňte nadváhe a motivujte mačku k cvičeniu

Vyhýbajte sa stresu

Vyhnite sa stresu a reagujte na potreby vašej mačky

Hydratácia

Povzbudzujte svoju mačku k pitiu vody a uistite sa, že je dostatočne hydratovaná

Mokré krmivo

Mokré krmivo namiesto suchého, aby vaša mačka absorbovala viac tekutín

Podstielka a toaleta

Zabezpečte dostatočný počet podstielok (v domácnostiach s viacerými mačkami aspoň jednu toaletu na každú mačku)

zoohit zvieratká testujú

Concept for LifeConcept for Life🐱

Citlivé, rýchlo vystresované mačky majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku infekcií močového mechúra. Aby som sa udržala v pohode, objavila som pre seba upokojujúce krmivo: Concept for Live Calm. DL-metionín, ktorý obsahuje, dokáže znížiť hodnotu pH moču. To upokojuje aj moju paničku.

Nakúpiť
kooakooa🐱

Čo má moja každodenná činnosť spoločné so životným prostredím? Toaleta kooa s príklopom vyrobená z 90% z recyklovaného plastu mi na to poskytuje nielen pohodlné prostredie, ale zároveň aktívne podporuje recykláciu postspotrebiteľského odpadu a plastov!

Nakúpiť