Časté zdravotné problémy

Alergie u psov

Alergie u psov

Bohužiaľ, naši milovaní chlpatí priatelia môžu mať rôzne alergie - takmer v každom veku. Tie sú často spojené s nepríjemným svrbením a v závažných prípadoch s dýchacími ťažkosťami.

Alergie sú jedným z najčastejších ochorení psov. Zistiť príčinu nie je vždy jednoduché, ale je to rozhodujúce pre liečbu. Preto sme pre vás zhrnuli všetky dôležité informácie o tejto téme a sme tu, aby sme vám pomohli slovom i skutkom.

Upozornenie: Pri podozrení na alergiu sa vždy poraďte so svojím veterinárom a špeciálne krmivo podávajte až po konzultácii s veterinárom.

 • Konzervy
 • Granuly
 • Maškrty
 • Podložky a pelechy
 • Doplnky stravy

Prehľad: Aké alergie sa u psov vyskytujú?

Psy môžu byť v podstate alergické na čokoľvek. Existujú však tri alergie, ktoré sú u psov obzvlášť časté:

Alergia na blšie sliny: Keď blchy sajú krv, vylučujú do pokožky sliny, na ktoré môžu psy alergicky reagovať. Alergia na blšie sliny sa považuje za najčastejšiu formu alergie u psov.

Atopia (alergia na prostredie): Atopia je druhou najčastejšou formou alergie u psov, ktorá postihuje približne 15% psov. Tieto psy reagujú na vlastne neškodné látky z prostredia (napr. trávu, peľ) silnou tvorbou protilátok. Častým dôsledkom je zápalové ochorenie kože, atopická dermatitída.

Potravinová alergia: Potravinové alergie sú treťou najčastejšou formou alergie u psov. Podľa súčasných poznatkov sú najčastejšími alergénmi u psov bielkoviny alebo bielkovinové zlúčeniny obsiahnuté v krmive. Pravdepodobnosť vzniku alergie sa zvyšuje s frekvenciou požitia alergénu. U psov sú hlavnými spúšťačmi potravinovej alergie hovädzie a kuracie mäso, ako aj vajcia a mlieko. V zásade však môžu byť psy alergické na akúkoľvek zložku krmiva vrátane sacharidov.

Príznaky: Ako rozpoznať alergie u psov a kedy mám ísť k veterinárovi?

Príznaky ochorenia (symptómy) závisia najmä od formy alergie a môžu sa líšiť od psa k psovi. Svrbenie alebo dýchacie ťažkosti (napr. dýchavičnosť) sú pravdepodobne najznámejšie dôsledky alergie. Môžu sa však vyskytnúť aj iné ťažkosti. Medzi ne patria napr.

 • matná srsť alebo vypadávanie srsti (alopécia)
 • šupinatá koža
 • pľuzgieriky alebo krusty
 • bolesti brucha a plynatosť
 • zvracanie
 • hnačka
 • zápcha

Hneď ako u svojho psa spozorujete príznaky alergie alebo iného ochorenia, mali by ste sa preventívne poradiť s veterinárom. Platí to najmä v prípade príznakov anafylaktického šoku, ktorý sa môže prejaviť bezvedomím alebo dýchavičnosťou - ide o veterinárnu pohotovosť.

Diagnostika: Ako možno diagnostikovať alergie u psov?

Na zistenie príčiny alergie sú veľmi dôležité informácie o výskyte príznakov. Na začiatku každej diagnózy je preto podrobný výsluch majiteľa (anamnéza).

Potom sú okrem krvných testov k dispozícii rôzne možnosti na potvrdenie podozrenia:

Diagnostická liečba: Ak má váš pes alergiu na blšie sliny, na potvrdenie je vhodná diagnostická liečba antiparazitikami (lieky proti blchám). Ak sa stav vášho psa po terapii zlepší, je to znamenie, že je skutočne alergický na blšie sliny.

Kožné testy: Pri podozrení na atopiu môžu veterinári vykonať kožný test.

Vylučovacia diéta: Ak máte podozrenie, že váš pes môže mať potravinovú alergiu, je vhodná vylučovacia diéta a následná provokácia. Mali by ste to však robiť len po konzultácii s veterinárom a pod jeho dohľadom.

Liečba: Ako sa lieči alergia u psa?

Liečba, ktorú váš pes potrebuje, závisí od rôznych faktorov (napr. od formy alergie). V prvom rade je dôležité, aby váš pes odteraz neprichádzal do kontaktu so spúšťajúcim alergénom.

Zlepšenie príznakov: Na zmiernenie príznakov môže váš veterinár podať psovi špeciálne lieky. Patria medzi ne antialergické lieky (antihistaminiká) a antipruritické lieky (antipruriginóza).

Desenzibilizácia (hyposenzibilizácia): Desenzibilizácia sa používa na trvalé zníženie klinických príznakov alergie u psov. Na tento účel veterinárny lekár vášmu psovi opakovane podáva zvyšujúce sa množstvá alergénu, aby imunitný systém prostredníctvom návyku alergén čoraz viac toleroval. Táto forma liečby sa ukázala ako obzvlášť účinná pri peľovej alergii.

Naliehavá liečba anafylaktického šoku: Anafylaktický šok je pre vášho psa život ohrozujúca situácia, a preto si vyžaduje okamžitú naliehavú liečbu. Okrem infúzie tekutín zahŕňa aj podanie kyslíka a v prípade potreby aj injekciu adrenalínu. Aby bolo možné sledovať stav vášho psa počas liečby a po nej, musí váš pes zvyčajne zostať na oddelení cez noc.

Prognóza: Je alergia u psov liečiteľná?

Alergie pretrvávajú celý život a samé od seba nezmiznú. Napriek tomu je možné zabezpečiť vášmu psovi normálny psí život. To sa podarí najmä vtedy, ak úspešne zabránite kontaktu vášho psa s alergénom.

Prevencia: Dá sa alergiám u psov predchádzať?

Návšteva veterinára

Pravidelná návšteva u veterinára

Príliš častá zmena krmiva

Vyhnite sa častým zmenám krmiva a kŕmte svojho psa trvale kompatibilným sortimentom.

Ochrana proti blchám

Zaistite dobrú ochranu proti blchám

Jeden zdroj bielkovín

Používajte krmivo len s jedným kompatibilným zdrojom bielkovín

zoohit zveratká testujú

PurizonPurizon Single Meat🐶

Čím som podplatený? Lososom vo všetkých variantách! Purizon Single Meat Adult - Losos so špenátom je pre mňa obzvlášť vhodný: Keďže mám citlivú pokožku, môžem sa spoľahnúť, že pri výrobe bol ako jediný zdroj bielkovín použitý losos.

Nakúpiť
Concept for LifeConcept for Life🐶

Nesprávna strava sa niekedy môže prejaviť kožnými problémami. Pre psov s citlivým trávením, ako som ja, hľadá moja pani krmivo s jediným zdrojom bielkovín - ľahko stráviteľná ryža a vláknina regulujúca trávenie sú skvelým bonusom. Riešenie: Concept for Life Medium Sensitive!

Nakúpiť