Nadváha u mačiek - tipy pre lepšie zdravie

Nadváha u domácich miláčikov

Medzi 44 až 60% všetkých domácich mačiek váži príliš veľa. Tieto hodnoty sa líšia v závislosti od prieskumu a krajiny, ale čo je dôležitejšie, počet mačiek s nadváhou sa z roka na rok zvyšuje.

Dôvody? Niekedy to myslíme s domácimi mačkami až príliš dobre s jedlom a občerstvením, niekedy sú príčinou vážne choroby. Prispieva k tomu aj korónová kríza vrátane lockdownu. 71% veterinárov uvádza, že pandémia ovplyvňuje stravovacie návyky domácich miláčikov. Radi by sme vás preto podrobne informovali o téme nadváhy u mačiek a ukázali vám, čo s tým môžete urobiť.

Má moja mačka nadváhu?

Ak máte podozrenie, že vaša mačka má nadváhu alebo dokonca obezitu, mali by ste sa vždy poradiť so svojím veterinárom. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov však môžete sami urobiť počiatočné posúdenie, či má vaša mačka nadváhu.

  • Ako rozpoznať nadváhu u mačiek

    Položte ruky voľne na hruď mačky. Potom nimi pomaly pohybujte hore a dole. Ak sú rebrá ľahko nahmatateľné, je všetko v poriadku. Na druhej strane, ak musíte pritlačiť, aby ste stále cítili rebrá, vaša mačka pravdepodobne trpí nadváhou.

    Silueta vášho domáceho tigra vám tiež dáva jasný údaj o tom, či má vaša mačka nadváhu: Ak už jej pás nie je dobre viditeľný a vaša mačka vyzerá bacuľato, potom má pravdepodobne problém s hmotnosťou.

Správne krmivo pre mačky, ktoré trpia nadváhou

Cat obesity

Aká strava je vhodná pre mačky s nadváhou?

Akonáhle má mačka miernu nadváhu, často nadváha pretrváva alebo mačka ďalej pokračuje v priberaní. Preto by ste mali u mačky dbať na správnu výživu, aby ste tomu zabránili.

Bežné krmivá, bohužiaľ, nie sú vhodné na udržateľné zníženie hmotnosti mačky. Ak mačku kŕmite iba menším množstvom krmiva, prísun základných živín, ktoré mačka potrebuje nie je zaručený, a objavujú sa príznaky nedostatku. Lepšie sú diétne krmivá alebo špeciálne redukčné diéty.

Cvičenie je kľúčom k boju proti nadváhe u mačiek

cat toys

Nie príliš veľa naraz: pohyb zvyšujte pomaly

Základné pravidlo pre mačky s nadváhou je: nepreťažujte svojho miláčika ani seba. Chudnutie je zdĺhavý proces a nedeje sa len tak zo dňa na deň.

Je rozhodujúce, aby ste si vy a váš štvornohý priateľ cvičenie užili. Napríklad povzbudzujte svoju mačku k lovu a chytaniu. Na začiatok stačí pár minút. Postupom času môžete herný program pomaly rozširovať.

Ak vaša mačka nie je taká hravá, môžete si časť denného jedla - napríklad krmivo alebo maškrty - schovať vo svojom byte alebo v hračkách. Takto sa musí vaša mačka k jedlu dopracovať. 

Ako zabrániť nadváhe u mačiek?

image

Dbajte na výživu prispôsobenú potrebám mačky a vyberte správne krmivo

image

Odvážte dennú kŕmnu dávku nezabúdajúc aj na maškrty

image

Podporujte mačku v aktivite (nájdenie potravy, vytváranie lezeckých príležitostí atď.)

image

Naplánujte si každý deň niekoľko minút na hranie

image

Kontrolujte dotykom rebrá a sledujte siluetu vašej mačky

image

Mačku pravidelne vážte a navštevujte veterinára

Náš prísľub kvality
Overená kvalita značky
Ponuky šité na mieru od milovníkov zvierat
Pre všetky maškrtné jazýčky

*OC = Nezáväzne odporúčaná cena ** Podmienky.

333zooBodov za registráciu!
Nepremeškajte špeciálne ponuky, zľavy a kupóny!
Nepremeškajte špeciálne ponuky, zľavy a kupóny!
Prosím vyberte aspoň jednu možnosť

Platobné metódy

Doručovatelia

  • dpd

Zabezpečenie

Sledujte nás

  • Teraz na Google Play
  • Stiahnuť na App Store