Nadváha u mačiek - tipy pre lepšie zdravie

Nadváha u mačiek

Pohoda a maškrtenie? To môže viesť k vzniku tukového vankúšika nielen u nás ľudí. Odhaduje sa, že takmer každá druhá domáca mačka váži príliš veľa. Nadváha u mačiek je teda rozšírenejšia, ako by ste si mysleli.

Príčiny sú tak rozmanité, ako sú naše mačky jedinečné. Niektoré mačky majú rady pohodu, niektoré zasa rady chrumkajú. Z času na čas môžeme byť aj my príliš štedrí s krmivom a maškrtami. Okrem toho môžu nadváhu mačiek spôsobiť aj ochorenia.

V každom prípade môže utrpieť zdravie a pohoda vašej mačky. Preto sme pre vás zhrnuli, čo by ste mali vedieť o nadváhe u mačiek a čo s ňou môžete urobiť. 

Má moja mačka nadváhu?

Ak máte podozrenie, že vaša mačka má nadváhu alebo dokonca obezitu, mali by ste sa vždy poradiť so svojím veterinárom. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov však môžete sami urobiť počiatočné posúdenie, či má vaša mačka nadváhu.

Ako rozpoznať nadváhu u mačiek

Položte ruky voľne na hruď mačky. Potom nimi pomaly a bez veľkého tlaku pohybujte hore a dole. Ak sú rebrá ľahko nahmatateľné, všetko je v poriadku. Ak musíte na rebrá silno tlačiť, aby ste ich nahmatali, vaša mačka má pravdepodobne nadváhu.

Silueta tiež naznačuje, či má vaša mačka nadváhu: ak mačka vyzerá guľato a pás už nie je viditeľný, pravdepodobne má problém s hmotnosťou.

Viac informácií o tejto téme nájdete v článku nášho zoohit magazínu.

Čo spôsobuje nadváhu u mačiek?

Medzi najčastejšie príčiny obezity patria nedostatok pohybu alebo prísun veľa potravy bohatej na energiu. Ale aj pokročilý vek, choroby, kastrácia, genetické faktory alebo psychický stres môžu podporovať nadváhu u mačiek. Preto by ste mali vždy konzultovať s veterinárom, aby ste vylúčili iné možné choroby.

Aké následky môže mať nadváha u mačiek?

Mačky reagujú na nadváhu veľmi odlišne. Nie každá okamžite ochorie alebo trpí zdravotnými obmedzeniami.

Zo začiatku vedie zaoblené telo často k obmedzenej pohyblivosti, a tým prípadne k zníženej kvalite života. Čím je však obezita výraznejšia, tým viac zdravotných problémov možno časom očakávať.

Nadváha a obezita zvyšujú riziko poškodenia kĺbov, kardiovaskulárnych a respiračných ochorení, ako aj cukrovky. Očakávaná dĺžka života obézneho domáceho zvieraťa sa tiež môže skrátiť o niekoľko rokov.

Vedeli ste napríklad, že cukrovka a obezita sú často prepojené? Viac informácií sa dozviete v našom zoohit magazíne. 

Správne krmivo pre mačky, ktoré trpia nadváhou

Nadváha u mačiek
Aký je rozdiel medzi diétnym a ľahkým krmivom?

Diétne krmivo je pojem, ktorý sa používa na označenie špeciálne upraveného krmiva pre domáce zvieratá, ktoré trpia určitými chorobami. Existujú napríklad diétne krmivá pre mačky, ktoré majú cukrovku alebo problémy s obličkami. Diétne krmivo sa podáva len po konzultácii s veterinárnym lekárom a nie je nevyhnutne vhodné na chudnutie.

Na druhej strane krmivo pre mačky s prívlastkom "Light" je krmivo so zníženým obsahom kalórií, t. j. zvyčajne krmivo pre mačky s nízkym obsahom tuku. Je prvou voľbou, ak má vaša mačka nadváhu a potrebuje schudnúť. 

Všetko pod kontrolou: so zoohit poradcom

Poradca

S naším zoohit poradcom môžete nájsť správny nutričný koncept pre vašu mačku, či už má pár gramov navyše alebo nie. Vyskúšajte to teraz!

 • Konzervy
 • Granuly
 • Maškrty

Čo je potrebné zohľadniť pri zmene krmiva?

Najdôležitejšia vec: zmena krmiva sa musí vždy robiť pomaly a opatrne.

 1. Vždy presne dodržujte odporúčania vášho veterinára alebo výrobcu potravín. Na každom balení nájdete informácie o množstve jedla, ktoré by ste mali dať pre príslušnú cieľovú hmotnosť. Pretože aj niekoľko gramov naviac môže zhoršiť váš úspech pri chudnutí.
 2. Zaistite, aby vaša mačka nedostala zvyšky potravy alebo aby ju nekŕmili susedia. Maškrty sä samozrejme povolené, ale s mierou. Mali by ste ich však odpočítať z dennej dávky krmiva.
 3. Upozornenie: V prípade, že má vaša mačka nadváhu, za žiadnych okolností nedržte diétu „napoly“. Inak budú vášmu miláčikovi chýbať dôležité živiny. Príliš radikálny úbytok tuku je navyše pre mačky nebezpečný a v najhoršom prípade môže viesť k akútnemu stukovateniu pečene.

Čomu je potrebné venovať pozornosť pokiaľ ide o zloženie krmiva?

Okrem menšieho množstva kalórií sa dobré ľahké krmivo vyznačuje tromi bodmi: má nižší obsah surového tuku a vyšší obsah surovej vlákniny ako bežné jedlo. Je tiež dôležité, aby bol podiel dusíkatých látok trvale vysoký, aby boli svaly vašej mačky naďalej dostatočne zásobované.

Cvičenie je kľúčom v boji proti nadváhe u mačiek

Hračky pre mačky
Nie príliš veľa a naraz: pohyb zvyšujte pomaly

Cvičenie je dôležitým kľúčom k zdravej telesnej hmotnosti. Základné pravidlo pre mačky s nadváhou znie: nepreťažujte svoje zviera ani seba. Chudnutie je dlhodobý proces a nedeje sa zo dňa na deň.

Je dôležité, aby ste vy aj vaša mačka mali radi pohyb. Povzbudzujte svoju mačku napríklad k hre na naháňačku a chytanie. Na začiatku stačí niekoľko minút. Časom môžete program hry predĺžiť.

Ak vaša mačka nie je taká hravá, môžete časť denného krmiva - napríklad suché krmivo alebo pamlsky - ukryť v domácnosti alebo v hračkách. Takto sa vaša mačka musí o jedlo usilovať. 

Tieto cviky pomáhajú proti nadváhe u mačiek

Na rozdiel od psa, bohužiaľ, nemôžete mačku jednoducho vziať von a chodiť na dlhšie prechádzky. Najmä domáce mačky majú len veľmi malé „územie“, po ktorom sa môžu túlať.

Úroveň aktivity mačky môžete ďalej zvýšiť pomocou nasledujúcich tipov:

 • Dvakrát až trikrát denne si nájdite čas na aktívnu hru s vašou mačkou. Optimálne je 15 až 20 minút.

 • Zaobstarajte si pomôcky: hračky s baldryánom, loptičky, hracie myši, mačacie udice, inteligenčné hračky, ale aj predmety každodennej potreby, ako je šuštiaci papier, kartónová škatuľa alebo korok - vzbudzujú zvedavosť vašej mačky.
 • Laserové ukazovátka môžu tiež podporiť lovecký inštinkt vašej mačky.
 • Vytvárajte pre svoju mačku príležitosti na šplhanie a odmeňte ju, aby ste jej vytvorili motiváciu na túto aktivitu.
 • Zamestnajte svoju mačku: ukryte krmivo na iných miestach v dome alebo, ak je to možné, postavte prekážky na ceste k miske s krmivom.
 • Môžete tiež použiť hračky na krmivo a maškrty, aby sa vaša mačka pred kŕmením trochu rozhýbala. Napríklad granuly vypadnú z loptičky na krmivo a maškrty len vtedy, ak do nej mačka zatlačí labkou.

Viac informácií o cvičení pre mačky nájdete v našom zoohit magazíne!

Je tréning agility vhodný pre mačky s nadváhou?

Pre zdravé mačky je samozrejme tréning agility dobrý nápad. Precvičovaním rôznych prekážkových a kurzových cvičení so svojou mačkou si zaistíte pohyb a rozmanitosť. Ak však vaša mačka má nadváhu, tento typ výcviku predstavuje určité ťažkosti.

Niektoré cviky môžu byť škodlivé pre kĺby vašej mačky - najmä ak sú ťažké. Na druhej strane existuje riziko, že rýchlo preťažíte svojho tigríka (pri agility cvičení sa väčšinou meria čas). Navyše mačky s nadváhou sa často už neradi pohybujú a musia byť ešte viac povzbudované.

Zhrnutie: Agilnosť je menej vhodná pre mačky s veľkou nadváhou. Školenie tiež vyžaduje veľa času a trpezlivosti. Zoznámte mačku s cvičením pomaly a dávajte pozor nie na čas, ale na správne prevedenie.

Ak Vás táto téma zaujíma, prečítajte si viac v našom zoohit magazíne!

Ako predchádzať nadváhe u mačiek?

Prvý krok

Dbajte na výživu prispôsobenú potrebám mačky a vyberte správne krmivo

Krok 2

Odvážte dennú kŕmnu dávku nezabúdajúc aj na maškrty

Krok 3

Podporujte mačku v aktivite (nájdenie potravy, vytváranie lezeckých príležitostí atď.)

Krok 4

Naplánujte si každý deň niekoľko minút na hranie

Krok 5

Kontrolujte dotykom rebrá a sledujte siluetu vašej mačky

Krok 6

Mačku pravidelne vážte a navštevujte veterinára

Naše zoohit zvieratká odporúčajú:

Tiaki hračkaBiscottov parkúrHračka Tiaki

S inteligentnou hračkou Tiaki Fun Puzzle musím najprv prekonať prekážkovú dráhu, aby som mohol zjesť svoju desiatu. Nikdy to nie je nuda, pretože moja pani môže prekážky vynechať, pridať alebo zmeniť ich poradie. Ideálna činnosť, ak porada opäť trvá dlhšie.  

Vyskúšajte tiež!
ŠkrabadloElvis v ParadiseŠkrabadlo

Škrabadlo  pre mačky veľkosti  L od značky Natural Paradise má hrubé kmene na brúsenie mojich pazúrov. Aj môj majiteľ je z neho veľmi šťastný keďže ma vďaka nemu už pohovka veľmi nezaujíma. K dispozícii sú aj tri ležadlá na odpočinok. Ale ak to pre mňa začne byť príliš nudné, hrám sa s loptičkami. 

Vyskúšajte tiež!
TunelSokov tunelTunel Tiaki

Tunel pre mačky TIAKI s plyšovou podložkou nie je len vzrušujúce ihrisko. Tunel rada využívam aj na svoje dlhé podriemkávanie počas dňa. Môj tunel má tri vchody, takže moja mačacia sestra sa môže niekedy hrať v tuneli so mnou.

Vyskúšajte tiež!

Náš prísľub kvality

Overená kvalita značky
Ponuky šité na mieru od milovníkov zvierat
Pre všetky maškrtné jazýčky