Cukrovka u mačky

Obézna mačka

Obezita je častou príčinou cukrovky u mačiek.

Okrem ľudí môžu na cukrovku ochorieť aj mačky. Vysvetlíme Vám, ako rozpoznať príznaky u Vašej mačky, aké typy cukrovky existujú a ako sa dá cukrovka u mačky liečiť. 

Cukrovka je pravdepodobne najbežnejším hormonálnym metabolickým ochorením u mačiek. Tu sa diabetes mellitus (cukrovka) vyskytuje omnoho častejšie ako diabetes insipidus (močová úplavica). Často sa spočiatku prejavuje zvýšenou potrebou močenia, čo sa najčastejšie vyskytuje najmä u starších kocúrov

Pre lepšie pochopenie komplexného hormonálneho ochorenia zmysel najskôr sa pozrieť na obe formy ochorenia.

Diabetes mellitus (cukrovka)

Inzulín je hormón, ktorý sa tvorí v takzvanej endokrinnej časti podžalúdkovej žľazy (pankrease). Β-bunky zodpovedné za tvorbu inzulínu zvyšujú jeho produkciu, akonáhle sa zvýši hladina cukru v krvi. Následne sa dostáva do krvi anabolický hormón, čo vedie k zvýšenej absorpcii cukru do buniek rôznych orgánov (napr. pečene, svalov, mozgu). 

Najmä pečeňové bunky potom môžu premeniť prijatý cukor na glykogén. Glykogén funguje ako sacharidová rezerva a v prípade nedostatku cukru sa môže znovu premeniť na cukor.

Príčiny Diabetes mellitus u mačiek

Diabetes mellitus sa u mačiek vyskytuje najčastejšie. Vzniká zvýšením hladiny cukru v krvi v dôsledku nedostatku inzulínu. 

Hneď ako obsah cukru v krvi prekročí určitú hranicu, sa tvorba cukru (glukoneogenéza) a štiepenie glykogénu na cukor (glykogenolýza) zastaví. 

Príčiny, ktoré môžu spôsobiť nedostatok inzulínu: 

  • Juvenilný Diabetes mellitus (Typ 1) vzniká absolútnym nedostatkom inzulínu. Pretože vlastné telo používa autoprotilátky na boj proti svojej vlastnej podžalúdkovej žľaze, B-bunky zahynú. To spôsobuje zníženú alebo dokonca prerušenú produkciu inzulínu, takže cukor už nie je odstránený z krvi. 
  • Diabetes Mellitus (Typ 2) vzniká relatívnym nedostatkom inzulínu. Tu nedochádza k ničeniu B-buniek, ale k strate funkcie alebo inzulínovej rezistencii. Produkcia inzulínu je síce dostatočná, ale už nemá dostatočný účinok. Ďalšie choroby, ako napríklad ochorenie obličiek, podávanie kortizónových prípravkov alebo infekčné choroby, môžu viesť k inzulínovej rezistencii. Nadváha (obezita) je tiež častým dôvodom. Toto je najbežnejšia forma u mačiek. 

Diabetes insipidus (močová úplavica) 

Antidiuretický hormón (ADH) sa tvorí v časti medzimozgu v hypotalame. Riadi spätné vstrebávanie vody z primárneho moču a má tak dôležitú funkciu pri hospodárení s vodou v organizme mačky. 

Ak sa uvoľní veľa ADH, hormón sa viaže na príslušné receptory v obličkách. To spôsobuje zvýšené spätné vstrebávanie vody, takže mačka vylučuje menšie množstvo moču. Ak sa na receptory viaže menej ADH, vstrebáva sa menej vody a mačka vylučuje väčší objem moču. 

Príčiny Diabetes insipidus u mačiek 

Mačka s diabetes insipidus má preto zvyčajne zvýšenú potrebu močiť. Je to spôsobené buď nedostatočnou tvorbou ADH v mozgu alebo tiež tým, že obličky na ADH nereagujú. 

To môže byť spôsobené vrodenými chorobami, ako sú deformácie mozgu alebo obličiek, ako aj získanými chorobami, zraneniami alebo otravou. V závislosti od príčiny sa preto diabetes insipidus delí na dva ďalšie podtypy: 

  • Centrálny diabetes insipidus = nedostatok hormónu ADH 
  • Nefrogénny diabetes insipidus = narušená odozva obličiek na ADH 

Aké sú príznaky cukrovky u mačiek? 

Nasledujúce príznaky sú obzvlášť často spojené s cukrovkou u mačiek: 

  • Zvýšený pitný režim a časté močenie (polyúria a polydipsia) 
  • Chudnutie napriek zvýšenému príjmu krmiva (polyfágia) 
  • Všeobecné príznaky ako únava a nechuť k pohybu 
  • Srsť bez lesku a pomalé hojenie rán 

Obzvlášť závažnou formou ochorenia je takzvaná diabetická ketoacidóza (DKA). Ak spozorujete cukrovku u mačky príliš neskoro alebo vôbec, môže to viesť k nedostatku energie u mačky v dôsledku zníženého príjmu cukru do buniek. 

To zase podporuje tvorbu ketolátok, ktoré sa tvoria z tukových zásob. Nadmerné zvýšenie týchto ketolátok spúšťa ketózu, ktorá vedie k prekysleniu krvi (acidóze). Okrem výskytu silných slabostí a zvracania môže byť tento stav pre mačku život ohrozujúci. 

Odber krvi mačky © Byelikova Oksana / stock.adobe.com
Odber krvi je jedným zo spôsobov diagnostikovania cukrovky u mačiek.

Diagnóza cukrovky u mačiek 

Ak Vaša mačka odrazu pije podstatne viac vody a musí veľmi často močiť, potom sú to hlavné príznaky cukrovky. V takom prípade by ste mali radšej vyhľadať veterinárneho lekára. Tento na základe rozhovoru (anamnézy) s majiteľom mačky a všeobecného klinického vyšetrenia môže podozrenie potvrdiť. 

Veterinárny lekár má ďalej k dispozícii rôzne diagnostické možnosti na potvrdenie diagnózy. 

Odberom krvi veterinárny lekár zmeria aktuálnu hladinu cukru v krvi. Keďže ale táto môže v dôsledku stresu alebo predchádzajúceho príjmu potravy veľmi kolísať, dajú sa analyzovať aj takzvané fruktozamíny. 

Toto je dlhodobý parameter, pomocou ktorého je možné odhadnúť hladinu cukru v krvi za posledný jeden až tri týždne. Krvný test navyše umožňuje meranie rôznych orgánových parametrov, aby napríklad veterinár mohol vylúčiť pankreatitídu. 

Zvýšený obsah cukru alebo ketolátok je možné zistiť aj z moču. Okrem toho je možné určiť špecifickú hmotnosť moču. Tá sa často zvyšuje v súvislosti s cukrovkou. 

Podanie ADH pomáha vylúčiť diabetes insipidus. Po podaní ADH sa skontroluje spätné vstrebávanie vody zmeraním objemu moču mačky. Ak sa objem moču u mačky zníži, je to známka centrálneho diabetes insipidus. 

Ako liečiť cukrovku u mačiek? 

Diabetes mellitus 

V závislosti od závažnosti ochorenia potrebuje mačka odlišné množstvo a formu inzulínu, čo sa pravidelne prispôsobuje meraním cukru v krvi. V mnohých prípadoch sa inzulín injekčne do kože podáva denne po celý život. 

Okrem toho sa odporúča zmena krmiva, pretože je potrebné sa vyhýbať nekvalitným sacharidom a tukom, pričom by sa malo uprednostňovať krmivo bohaté na surovú vlákninu. Pri chudnutí je vhodné aj pravidelné cvičenie. 

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej diéte pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj so svojím veterinárnym lekárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Diabetes insipidus 

Centrálna forma vyžaduje podávanie syntetického ADH, zatiaľ čo nefrogénna forma sa lieči terapiou základného ochorenia. 

Aká je prognóza? 

Pretože diabetes u mačiek je veľmi zložité ochorenie a môže prebiehať veľmi odlišne, nie je možné uviesť nijakú všeobecnú prognózu. 

Kvalita života mačiek s diabetes mellitus je určite výrazne vyššia, ak je podávanie inzulínu dobre kontrolované. Centrálny diabetes insipidus možno tiež zvyčajne dobre zvládnuť podávaním ADH. Prognóza nefrogénneho diabetes insipidus naopak závisí od základného ochorenia. 

Dá sa cukrovke u mačiek zabrániť? 

Pretože obezita u mačiek je jednou z najbežnejších príčin diabetes mellitus, mali by ste u mačky včasne začať dbať na vyváženú stravu a dostatok pohybu. Všeobecne dobrý zdravotný stav posilňuje imunitný systém a pomáha predchádzať infekčným a iným chorobám. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.