Má moja mačka nadváhu? Príčiny a dôsledky

Mačka s nadváhou sedí na trávniku

U niektorých mačiek je nadváhu vidno na prvý pohľad.

Takmer každá druhá mačka nadváhu. Nadváhu a obezitu ale netreba brať na ľahkú váhu: oboje nielenže zhoršuje kvalitu a dĺžku života mačiek, ale zvyšuje aj riziko chorôb, ako sú cukrovka alebo bolesti kĺbov. Ako zistiť, či má Vaša mačka nadváhu, sa dozviete v našom článku. 

Kedy môžeme hovoriť o nadváhe u mačky? 

Aby bolo možné posúdiť, či má mačka nadváhu, je potrebné najskôr sa pozrieť na normálnu hmotnosť mačiek. Až na pár výnimiek má veľa plemien mačiek porovnateľnú výšku a podobnú ideálnu hmotnosť. V závislosti od štúdie je možné plemená mačiek rozdeliť do troch alebo piatich hmotnostných kategórií: 

Hmotnostná kategória Normálna hmotnosť (mačka) Normálna hmotnosť (kocúr)
Veľmi ľahká (napr. Devon Rex) 2,5-3 kg 3 – 4,2 kg
Ľahká (napr. Bengálska mačka) 2,8-3,8 kg 3,5-4,5 kg
Stredná (napr. Mačka domáca) 3-4 kg 4-5 kg
Ťažká (napr. Britská mačka) 4-5 kg 5-6 kg
Veľmi ťažká (napr. Mainská mývalia mačka) 4-5,8 kg 6-8 kg

Ak je telesná hmotnosť o desať percent vyššia ako ideálna hmotnosť, ide o nadváhu. O obezite hovoríme vtedy, ak je hmotnosť mačky vyššia o dvadsať alebo viac percent než jej normálna hmotnosť. 

Samozrejme, u každého plemena alebo zmesi viacerých plemien sa vyskytujú jedinci, ktorí sú drobnejší alebo mohutnejšie stavaní. Vyššie uvedená klasifikácia je iba približným vodítkom, ktoré môžete použiť ako pomôcku. Nakoniec je potrebné každú mačku individuálne posúdiť, aby sa zistilo, či má nadváhu. 

Tip: Možnou orientačnou pomôckou pri nadváhe je okrem hmotnostnej kategórie aj telesná hmotnosť na konci prvého roku života. 

Ako zistím, či má moja mačka nadváhu? 

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či má Vaša mačka nadváhu. Najčastejšie používanou – a zároveň pravdepodobne najobjektívnejšou metódou – pre počiatočné posúdenie je posúdenie stavu výživy. 

To je možné určiť pomocou Body Condition Score (BCS, skóre telesnej kondície). BCS je založené na vizuálnom posúdení a nahmataní telesného tuku na hrudníku, v oblasti pásu a na chrbtici. Na základe pozorovaní je potom mačka klasifikovaná do jednej z deviatich kategórií BCS. 

Všeobecne sa mačka považuje za obéznu, keď už nie je možné nahmatať rebrá a nie je vidieť pás. Pri pohľade zboku by spodná línia brucha mala mierne stúpať od rebier po boky, a nie byť (takmer) rovnobežne s podlahou. Tukové vankúšiky v bedrovej oblasti sú ďalším znakom mačiek s nadváhou. 

Pravidelným vážením mačky tiež môžete zistiť, či sa hmotnosť Vašej mačky mení. Ak váha zakaždým ukazuje vyššiu hmotnosť, je veľmi pravdepodobné, že sa Váš štvornohý miláčik pomaly zväčšuje na objeme.

Komplexná metóda

Index telesnej hmotnosti u mačky (FBMI) 

Ďalšou metódou na jednoduché určenie obezity je Feline BMI (Feline Body Mass Index, FBMI) vyvinutý pre mačky. Percentuálny podiel 10 až 30 % sa pri použití tejto metódy považuje u mačiek za normálny. Ak sú hodnoty nad 30 %, potom hovoríme o nadváhe alebo obezite. 

Na výpočet FBMI potrebujete dve hodnoty: obvod hrudníka v centimetroch a meranie indexu nôh (LIM, vzdialenosť medzi kolenom a pätovou kosťou v centimetroch). Podľa nasledujúcej rovnice zistíte percento telesného tuku: 

Percentuálny podiel telesného tuku FBMI
Podváha, ideálna váha a nadváha mačky © zooplus AG
Hmotnosť vašej mačky môžete odhadnúť na základe vonkajších znakov.

Ako mačky priberajú? 

Príčinou nadváhy u mačiek je v zásade nerovnováha medzi príjmom a spotrebou energie. Aj keď toto vysvetlenie na prvý pohľad znie jednoducho, obezita u mačiek zvyčajne vzniká pri vzájomnom pôsobení rôznych faktorov. Preto je dôležité včasne zabrániť jej vzniku. 

Cesta k neskoršej obezite často začína vo veku mačiatka. Krmivo s príliš veľkou energetickou hodnotou vedie k väčšiemu počtu tukových buniek ako u normálne živených mačiatok. Tento počet nie je možné neskôr zmeniť, takže v dospelosti existuje vyššie riziko obezity. 

Hlavná príčina č. 1: Príliš veľký príjem energie 

Ak mačka trpí nadváhou, je konzumácia krmiva s vysokou energetickou hodnotou jedným z najbežnejších spúšťačov priberania. Pre mačky je ťažké túto prebytočnú energiu pri pohybe spotrebovať, pretože ak sú chované v byte, majú väčšinou nedostatok pohybu. 

Najčastejšie príčiny prebytku energie: Príliš veľké množstvo krmiva, mačky majú neobmedzený prístup ku krmivu (model kŕmenia ad libitum) a / alebo má krmivo príliš vysokú energetickú hodnotu (príliš veľa kalórií na porciu krmiva).  

Suché krmivo, ktoré sa často používa pri kŕmení ad libitum, má napríklad päťkrát viac energetickej hodnoty na 100 gramov než mokré krmivo. Keď sú mačky kŕmené len suchým krmivom, majú tendenciu prijať denne viac kalórií ako v skutočnosti potrebujú. 

Mačky tiež zvyknú jesť veľké porcie chutného krmiva s obsahom čerstvého mäsa a rýb, ako aj krmivo s vysokým obsahom tuku. Najmä jedlo zo stola má často vysoký obsah tukov. Problém je v tom, že tuk obsahuje dvakrát toľko energie ako bielkoviny alebo sacharidy. 

Mačky navyše radi jedia z nudy alebo keď sú pod neustálym stresom. Mačky tiež často prejavujú žobravé správanie, najmä keď sa nudia. Majitelia to často mylne interpretujú ako znak hladu a svoju mačku znovu nakŕmia. 

Pri kŕmení majitelia mačiek navyše zvyknú zabúdať, že maškrty obsahujú tiež veľa kalórií. To je potrebné zohľadniť v dennej dávke krmiva a podľa toho ju upraviť. 

Hlavná príčina č. 2: Nízka spotreba energie 

V zásade platí, že mladá mačka (do dvoch rokov) má vyššiu potrebu energie ako dospelé alebo staré mačky. Energetické požiadavky jednotlivých mačiek môžu byť však veľmi odlišné. 

To sťažuje presný odhad potrebného množstva krmiva. Správanie pri kŕmení a množstvo potravy nie sú prispôsobené meniacim sa potrebám a mačka priberá na váhe. 

Okrem toho mačka s nadváhou potrebuje menej kalórií na kilogram hmotnosti (44 kilokalórií na kilogram) ako mačka s normálnou hmotnosťou (56 kilokalórií na kilogram) alebo veľmi ľahká mačka (63 kilokalórií na kilogram). Toto je potrebné vziať do úvahy, najmä pri diéte zameranej na chudnutie. 

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit. 

Hlavná príčina č. 3: Kastrácia 

Ďalším spúšťačom nadmernej hmotnosti u mačky je kastrácia. Kastrovaná mačka má sklony k zvýšenému apetítu, zníženej fyzickej aktivite a zmene v podiele telesného tuku. Tým sa zníži energetická potreba mačky po kastrácii až o tridsať percent. Ak sa množstvo potravy nezredukuje, je u kastrovaných mačiek trikrát vyššia pravdepodobnosť nadváhy ako u nekastrovaných mačiek. 

Voľný prístup k vysokoenergetickému krmivu pre mačky je hlavnou príčinou mačiek s nadváhou.

Ochorenia ako spúšťač nárastu hmotnosti 

Okrem všetkých príčin, ktoré môžu byť ovplyvnené prostredím amajiteľom mačky, je nevyhnutné najskôr vylúčiť možné choroby ako spúšťače nárastu hmotnosti. Prosím, konzultujte možné ochorenia s veterinárom. 

Nasledujúce ochorenia môžu spôsobiť nárast hmotnosti u mačiek: 

  • Morbus Cushing (hyperadrenokorticizmus) 

Morbus Cushing je ochorenie nadobličkovej kôry. Spočíva v tom, že nadobličky produkujú príliš veľa kortizolu. To vedie k zvýšenej chuti do jedla, zároveň k nechuti sa pohybovať a mačky sa stávajú malátnymi. Oba príznaky vedú k ukladaniu tukov v dôsledku choroby, najmä v oblasti brucha. To sa prejavuje veľkým ovisnutým bruchom, zatiaľ čo zvyšok tela je často veľmi štíhly. 

  • Akromegália / hypersomatotropizmus: 

Toto hormonálne ochorenie je spôsobené zväčšením alebo nádorom hypofýzy (podmozgovej žľazy), kedy hypofýza produkuje nadmerné množstvo rastových hormónov. Dôsledkom prebytku rastových hormónov sa zväčšujú kosti, vnútorné orgány a väzivové tkanivá. U mačiek je to rozpoznateľné podľa pomerne veľkej a širokej hlavy a labiek, ktoré sa stále viac zväčšujú. Okrem toho rastový hormón takmer vo všetkých prípadoch spôsobuje inzulínovú rezistenciu, a teda aj sekundárny diabetes typu II, ktorý sa pomocou inzulínu len ťažko zastaviť. Dochádza k zvýšenej chuti do jedla a v dôsledku toho k ďalšiemu priberaniu. 

  • Znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) 

Toto ochorenie vedie k nedostatočnej produkcii hormónov štítnej žľazy. Tieto sú zodpovedné za funkciu buniek, a tým aj za metabolizmus mačky. Kvôli nedostatku hormónov pracujú bunky príliš pomaly a už nespotrebúvajú toľko energie. Chorá mačka navyše môže byť malátna a menej sa pohybovať. Hypotyreóza je u mačiek mimoriadne zriedkavá. 

Okrem hormonálnych ochorení existujú aj ďalšie choroby, ktoré môžu nepriamo viesť k priberaniu na váhe kvôli výrazne zníženej pohybovej aktivite. Bohužiaľ, nadváha napomáha vzniku týchto chorôb, a preto je mačka v začarovanom kruhu. Napríklad kardiovaskulárne problémy a ochorenia dýchacích ciest vedú k únave a slabému výkonu. 

Ak má mačka artrózu alebo osteoartrózu, v dôsledku bolesti sa nechce moc pohybovať. Majiteľ si bohužiaľ často nevšimne, že mačka problémy s kĺbmi. 

Lieky 

Pri niektorých chorobách sú potrebné lieky, ktoré vedú k zvýšenej chuti do jedla, a tým k sekundárnemu prírastku hmotnosti. Tu treba spomenúť predovšetkým antiepileptiká, glukokortikoidy a gestagény (lieky na potlačenie ruje). 

Dôsledky nadváhy 

Na obezitu treba pozerať ako na chorobu, ktorá nevyhnutne vedie k ďalším ochoreniam. Z dôvodu následného poškodenia a chorôb majú mačky s nadváhou kratšiu priemernú dĺžku života ako mačky rovnakého plemena s normálnou hmotnosťou. 

Cukrovka

Diabetes mellitus (cukrovka) a intolerancia glukózy 

Obezita je jedným z najväčších rizikových faktorov pri cukrovke u mačiek. Jedná sa o cukrovku typu II spôsobenú inzulínovou rezistenciou. Telo stále produkuje dostatok inzulínu, ale to už nemá žiadny vplyv na metabolizmus. 

Mačky trpiace cukrovkou sú často veľmi hladné, unavené a malátne zároveň. To ďalej prispieva k prírastku hmotnosti. Diabetes mellitus typu II možno zmierniť alebo môže aj úplne vymiznúť prísnou diétou a redukciou hmotnosti. 

Syndróm tukovej pečene

Idiopatická pečeňová lipidóza 

Syndróm tukovej pečene sa vyskytuje, keď mačky, a to najmä mačky s nadváhou, takmer vôbec alebo vôbec nežerú. Metabolizmus potom mobilizuje (uvoľňuje) tuky z tukových zásob. 

Mačky nemôžu tieto tuky využiť na výrobu energie a ukladajú sa v pečeňových bunkách. Pečeň už nemôže normálne pracovať a dochádza k jej zlyhaniu. 

Mačka s nadváhou, ktorá niekoľko dní takmer vôbec alebo vôbec nežerie, musí byť vyšetrená veterinárom. Ak sa vyskytne pečeňová lipidóza, jedná sa o život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť. 

Pohybový aparát

Poruchy kĺbov a pohybu 

Nadváha vedie u mačiek k často podceňovaným problémom pohybového aparátu. 

U dospelých mačiek s nadváhou vedie zvýšená hmotnosť k nadmernej záťaži kĺbov a väzov. Možnými následkami sú artritída a artróza najmä v oblasti lakťového a bedrového kĺbu. 

Pri bolestiach kĺbov je u mačiek badateľná znížená fyzická aktivita a dlhšie časy odpočinku. Na druhej strane majiteľ len zriedka vidí výrazné krívanie alebo prejavy bolesti, a preto sú ochorenia kĺbov často prehliadané. 

Ak má mačka nadváhu, jej telo produkuje aj viac zápalových mediátorov, čo môže zase prispievať k progresii artritídy. Dôsledkom tejto bolesti kĺbov je nechuť k pohybu, a teda v dôsledku nižšej spotreby energie ďalšie priberanie. 

Kožné ochorenia

Nedostatočná starostlivosť o srsť 

Mnoho mačiek s nadváhou má kožné problémy. Ak má mačka nadváhu, je výrazne obmedzená jej pohyblivosť. V dôsledku toho už nemusí byť schopná adekvátne vykonávať svoju obvyklú starostlivosť o srsť. To vedie k zvýšenej tvorbe lupín po celom tele a často aj k nečistotám zo stolice. 

Chýbajúca hygiena môže viesť u mačky k akné, vypadávaniu srsti a zápalom kože. Vysoká obezita s takmer úplným nedostatkom pohybu tiež často vedie k tlakovej nekróze (oblasť pokožky, ktorá je odumretá a silno zapálená v dôsledku nadmerného tlaku). 

Problémy s močovým mechúrom

Ochorenia dolných močových ciest (FLUTD) 

Mačka s nadváhou sa menej hýbe, menej pije, a taktiež menej často ide na toaletu. Výsledkom je, že moč zostáva dlhšie v močovom mechúre a stáva sa koncentrovanejším. 

Ľahšie sa môžu tvoriť močové kryštály, a výrazne sa tiež zvyšuje riziko tvorby močových kameňov. Močové kamene vedú k chronickým zápalom močového mechúra, a môžu spôsobiť akútne uzavretie močovej trubice. V takom prípade sa jedná o život ohrozujúci stav! 

Poruchy trávenia

Obézne mačky so žalúdočnými a črevnými problémami 

Štúdie preukázali súvislosť medzi obezitou u mačiek a zvýšeným výskytom hnačkových ochorení, IBD (Inflammatory Bowel Disease, zápalové ochorenie čriev), chorôb análnych vačkov a zápchy. 

Tieto ochorenia nevyvoláva priamo nadváha, ale väčšinou sú následkami chorôb, ktoré sú výsledkom obezity. Napríklad nedostatok pohybu môže viesť k zníženej činnosti čriev, čo vedie k zápche. 

Dýchanie

Problémy s pľúcami 

Väčšia telesná hmotnosť mačiek s nadváhou vedie k vyššej potrebe kyslíka. Okrem toho vznikajú tukové usadeniny v oblasti hrudníka. Stiesnený priestor na dýchanie a vyššia potreba kyslíka spôsobujú problémy s dýchaním a dýchavičnosť. Mačky majú slabú výdrž a rýchlejšie sa unavia. 

Mačka má nechuť k pohybu a kvôli nižšej spotrebe energie ďalej pokračuje v priberaní. 

Krvný obeh

Kardiovaskulárne problémy 

Obezita u mačiek sa podieľa na vzniku alebo prinajmenšom na progresii srdcových chorôb. Vysoký krvný tlak je tiež jedným z negatívnych následkov. 

U mačky s nadváhou sa prebytočná energia ukladá ako tuk v celom tele. Tento tuk sa tiež ukladá (preniká do tkaniva) v orgánoch, ako sú srdce alebo pečeň. 

Problém: Tieto ložiská tuku obmedzujú výkon srdca. Srdce zároveň musí krvou zásobovať väčšiu telesnú hmotu a pôsobiť proti väčšiemu tlaku v cievach. To všetko z dlhodobého hľadiska vedie k poškodeniu srdca až k jeho zlyhaniu. 

Riziká narkózy a chirurgického zákroku

Vyššia spotreba anestetík a zlé hojenie rán 

Anestetiká sa ukladajú do tukového tkaniva, a preto je potrebné ich väčšie množstvo. Zároveň je narušený rozklad liekov v pečeni a ich vylučovanie obličkami. Spolu s často zhoršenou funkciou pľúc a kardiovaskulárnymi problémami sa mačka s nadváhou považuje za rizikového pacienta. 

Znížené prekrvenie v celom tkanive tela tiež zvyšuje riziko infekcií rán a porúch hojenia rán po operáciách. 

Ďalšie následky

Zlý imunitný systém a zvýšené riziko vzniku nádorových ochorení 

Ak má mačka nadváhu, má znížený imunitný systém, v dôsledku čoho je náchylnejšia na infekcie a iné ochorenia. Okrem toho sú obézne zvieratá často citlivejšie na teplo. 

Príliš vysoká telesná hmotnosť ovplyvňuje aj plodnosť. Gravidita u mačiek je spojená s väčšími rizikami a pôrodná cesta, ktorá je zúžená tukovými usadeninami, pôrod sťažuje. 

Nádorové ochorenia sú tiež u mačiek s nadváhou oveľa bežnejšie. Napríklad sa zdá, že existuje súvislosť medzi obezitou a adenokarcinómom, lymfómom alebo skvamocelulárnym karcinómom. 

Tip:Všimli ste si, že Vaša mačka má nadváhu? Prečítajte si náš článok v magazíne o možných opatreniach a správnom stravovaní proti obezite: Moja mačka má nadváhu: Zdravé chudnutie. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.