Mačacia agility

mačka v tunelu

Takto vnesiete viac zábavy a pohybu do mačacieho všedného dňa

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.

Čo presne je mačacia agility?

Cat Agility je forma prekážkovej dráhy s rôznymi stupňami obťažnosti. Rozmanitý a náročný druh zábavy je výslovne zameraný na bytové mačky, ktoré nemajú možnosť chodiť von. Agility možno prirovnať k tréningovej metóde, pri ktorej musia zvieratá zdolávať rôzne úlohy. Bez ohľadu na to, či praktizujete tento mačací šport doma alebo súťažne, kde sa kladie dôraz na čas a bezchybnosť, pre zviera je to stále zábava a žiadna nuda.

Výhody agility pre mačky

Mačky sú zvedavé zvieratá. Tento tréningový program posilňuje telo, udržuje Vaše zviera obratné a podnecuje ho k učeniu. Aj naši chlpatí kamaráti potrebujú okrem pohybu aj hry so zameraním na psychiku, aby zostali fit. Z tohto dôvodu zažívajú hlavne chytré mačky pri Cat Agility najviac zábavy. Tréningový program aktivuje mozog a telo a pomáha prehĺbiť vzťah medzi ľuďmi a zvieratami. Vaše spojenie bude tak viac plné harmónie a dôvery.

Ako trénovať Vašu mačku na agility

Pri stavbe tréningovej prekážkovej dráhy je limitujúcim faktorom len dĺžka a veľkosť Vášho vlastného priestoru a Vašej fantázie sa skoro žiadne medze nekladú. Môžete do stavby zasadiť mnoho rôznych hračiek, rebríkov, tunelov a prekážok, vítané sú aj slalomy. Obchody s potrebami pre domácich miláčikov ponúkajú početné hračky, výcvikové vybavenia a prekážky pre Cat Agility. Prekážky si môžete tiež vyrobiť sami. Možno budete chcieť ukázať, čo sa Vaša mačka už naučila. Potom sa jednoducho zúčastnite súťaže, tie sú zvyčajne ponúkané v rámci výstav mačiek. Aby nedošlo ku zmäteniu Vašej mačky, mali by ste začať opatrne a vždy trénovať jednu prekážku po druhej.

mačka

Aké doplnky pre mačacie agility majú zmysel?

Pre výcvik sú vhodné mačacie hračky všetkých druhov. Nylonové tunely a kôstky sú ideálne na lov, skrývanie sa a na hranie. Tunely môžete podľa potreby rozšíriť pomocou suchých zipsov. Bočné otvory poskytujú ešte viac rozmanitosti. Guľky, myšky na hranie, hrkálky, všetko, čo sa hýbe a vydáva zvuky, je vítané. Hračka pre mačky môže byť vyrobená z plyšu alebo z tvrdého plastu.

Obľúbené je aj zabudované perie a pletivá z umelých materiálov. Po dokončení úloh nemôže samozrejme chýbať maškrta ako odmena. Ďalšími dobrými interaktívnymi hračkami sú prekážky a tyče na balansovanie, ktoré Vaša mačka môže používať na tréning rovnováhy. Kruhy a udice s pierkami pre mačky podporujú koordináciu a možno ich rýchlo zostaviť.

Clickery sú tiež účinným nástrojom pre výchovu mačiek alebo psov. Súčasne so zvukom kliknutia je vydaná maškrta. Hneď ako si na to Vaša mačka zvykne, stane sa zvuk clickera synonymom pre okamžitú odmenu. Po navyknutí si na clicker možno začať používať targetstick (tyč s clickerom). U targetsticku vybaveného clickerom sa zviera učí sledovať nasledovať tyč svojim ňufákom. Ak sa dotkne ňufákom guľky na špičke tyče, nasleduje kliknutie a okamžitá odmena.

Kliker © Sonja Calovini / stock.adobe.com

Ako adekvátne odmeniť Vašu mačku

Potom, čo Vaša mačka bravúrne zvládne prekážkovú dráhu, si zaslúži odmenu. Maškrty sú teraz presne to pravé.  Zvoľte napríklad maškrty pre mačky Zoolove vyrobené zo 100% kuracieho mäsa. Znovu-uzavierateľná tuba je ideálna na cesty. Maškrty sa vyrábajú komplexným a šetrným procesom sušenia mrazom, dajú sa veľmi dobre rozdeliť a dávkovať. Krmivo je absolútne bez prísad a je tiež odporúčané veterinárnymi lekármi a chovateľmi. Aj mrazom sušené maškrty Premium Cosma vyrobené z mäsa alebo rýb sú chutné a prispôsobené preferenciám mačiek. Ani tieto maškrty neobsahujú žiadne konzervačné látky, lákadla ani farbivá a sú ponúkané v praktickej tube. Tým je zaistená čerstvosť a chuť maškŕt. Okrem kuracieho mäsa sú k dispozícii aj lahodné príchute ako kačka, hovädzie mäso a tuniak.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

4 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.