Šport pre mačky: Ako udržať ideálnu hmotnosť

Mačiatko hrajúce s loptičkou

Zistite, čo vo Vašej mačke prebúdza lovecký inštinkt, aby ste jej zabezpečili viac aktivity v každodennom živote.

Príliš veľa dobre mienených pochúťok a málo pohybu sa rýchlo postarajú o tukové vankúšiky na bedrách. Otázka je teda zrejmá: Neexistuje aj šport pre mačky? S našimi piatimi cvikmi pre lepšiu kondíciu mačiek môžete svoju mačičku rozhýbať a nechať kilá navyše zmiznúť. 

Prečo je pohyb pre mačky dôležitý? 

Podľa odhadov asociácie veterinárnych lekárov približne polovica domácich mačiek trpí nadváhou. Najmä mačky žijúce v interiéri majú sklon k nadváhe. Častou príčinou je nedostatok pohybu. 

Neberte príliš veľkú hmotnosť Vášho domáceho maznáčika na ľahkú váhu. Negatívne účinky na zdravie môžu byť vážne. Ak máte obavy, že Vaša mačka váži príliš veľa, určite sa poraďte s veterinárom. Spoločne môžete naplánovať stravu, ktorá bude pre mačku vyhovujúca. 

 Ako rozpoznať nadváhu u mačky sa dozviete v online magazíne zoohit. 

Pohybom k ideálnej hmotnosti 

V rámci diéty pre mačky nejde len o zmenu krmiva. Ak má Vaša mačka schudnúť, potrebuje viac pohybu. To jej uľahčí šetrný návrat k ideálnej hmotnosti. 

Cvičenie je vlastne v povahe mačky. Veď ich predkovia boli talentovaní lovci a museli tvrdo pracovať, aby si zaobstarali potravu. Naopak, moderná mačka domáca trávi väčšinu času v ríši snov, a je zahrnutá láskou a častými pochúťkami. 

S trochou trpezlivosti však možno aj tie najpohodlnejšie a najrozmaznanejšie domáce mačky povzbudiť k väčšiemu pohybu. Keď začnete s mačacím fitness, postupne bude Vám aj Vašej mačke prinášať čoraz viac zábavy. 

Šport pre mačky: 5 nápadov na pohybové aktivity 

Šport pre mačky sa samozrejme nedá porovnávať s ľudským. Efekt je však rovnaký viac pohybu znamená lepšiu kondíciu a menej tukových zásob. V nasledujúcom texte Vám ukážeme päť spôsobov, ako môžete začleniť viac pohybu do života Vašej mačky. Okrem toho samozrejme existuje veľa ďalších nápadov, ako mačku zamestnať. 

Cvik č. 1: Pre lenivé mačky

Ako majiteľ mačky viete, že hračky povzbudzujú mačku k aktivite. Interakcia je však vždy dôležitá. Nedávajte mačke hračku len pred nos, ale povzbuďte ju ku hre.

Myslite na to, ako sa mačky správajú v prírode. Rovnako ako skutočná myš, aj hračkárska myš by mala pred Vašou mačkou „utekať“ a nie ležať nehybne pred ňou. Súčasťou hry s mačkou je vždy aj zážitok z úspechu. Nechajte teda svoju mačku pravidelne chytať “myš”. 

Potrebujete povzbudiť ku hre lenivú mačku? Alebo Váš domáci tiger patrí k tým mimoriadne pohodlným mačkám, ktorých nenadchnú udice pre mačky ani loptičky? Potom vyskúšajte iné predmety, ktoré vzbudia zvedavosť u Vašej mačky. Pingpongové loptičky, šuštiaci igelitový sáčok, pokrčený papier v kartónovej škatuli –  mačkám sa páčia najmä nové, neznáme predmety. 

Cvik č. 2: Pre maškrtné mačky

Ak chcete, aby Vaša mačka schudla, musíte v rámci diéty upraviť množstvo krmiva. Najmä pre maškrtné mačky je veľmi ťažké odolať jedlu. Ideálnym cvičením pre mačky s veľkým apetítom je inteligenčná hračka na maškrty. 

Loptičky na maškrty alebo papierové vrecúška, ktoré sú naplnené maškrtami, sa dajú len s námahou „zdolať“, aby sa mačka k maškrte dostala. Ak chce mačka utíšiť svoj hlad, musí byť teda aktívna, a zároveň preukázať inteligenciu.

Krmivo môžete skryť na vyvýšených miestach v byte, aby sa mačka mohla ešte viac pohybovať. Ak budete úkryt pravidelne meniť, mačka sa nebude nudiť. 

Sivá mačka hľadá maškrty v inteligentnej hračke © zeralein / stock.adobe.com
Hračky, pri ktorých si mačka svoju pochúťku musí sama „vyloviť“, jej tiež pomôžu schudnúť.

Cvik č. 3: Pre lovcov

Ak je lovecký inštinkt u Vášho domáceho tigríka mimoriadne výrazný, môžete ho zabaviť laserovou hračkou. Posvieťte laserom na stenu, pod pohovku a späť na podlahu a nechajte mačku „chytiť“ svetlo. 

Môžete na to použiť aj baterku. Uvažujete o kúpe laserovej hračky? Náš článok Vám pomôže pri rozhodovaní, bezpečné laserové ukazovátka nájdete aj v našom online obchode zoohit. 

Cvik č. 4: Pre lezcov

Ak sú kĺby Vašej mačky stále v poriadku, môžete jej zabezpečiť lezecké aktivity. To nielenže dodáva dynamiku do každodenného života mačky, ale podporuje aj jej šikovnosť. Skúste napríklad umiestniť obľúbený pelech pre mačky tak, aby mačka musela najprv niekam vyliezť, keď si bude chcieť zdriemnuť.

Ak máte schody, môžete motivovať mačku, aby chodila po schodoch. Škrabadlo, ktoré poskytuje priestor na aktivity, môže tiež pomôcť účinne znížiť obezitu u mačiek. 

mačka lezúca po schodoch © Andriy Blokhin / stock.adobe.com
Ak má Vaša mačka zdravé kĺby, lezenie po schodoch jej pomôže zbaviť sa tukových zásob.

Cvik č. 5: Pre mačky milujúce rutinu

Mačky milujú rutinu v každodennom živote. Ak má Vaša mačka silné zvyky, môžete túto vlastnosť využiť na to, aby ste jej zabezpečili viac pohybu. Sem-tam jej dajte preto krmivo na iné miesto.

Malá prekážková dráha na ceste k milovanej miske si od mačky vyžaduje ďalšiu dávku energie. Uistite sa však, že premiestnenie krmiva nebude pre Vašu mačku stresujúce. 

Hračky tiež častejšie obmieňajte, aby sa Vaša mačka nenudila a zostala pri cvičení motivovaná. 

Ešte viac nápadov nájdete v našej sekciiŠport pre mačky a hry. Premýšľali ste napr. o jóge s mačkou aleboo mačacej agilite? 

Ďalšie tipy na šport pre mačky: 

  • Nepreťažujte svoju mačku tréningovým maratónom. Namiesto toho si naplánujte krátke cvičenia niekoľkokrát denne. Spočiatku postačí 10 až 15 minút, neskôr môžete tréning predĺžiť. Dôležité: Vždy si naplánujte dostatok prestávok. 
  • Predtým, ako začnete so svojou mačkou cvičiť, je dôležité, aby ste sa poradili s veterinárom, koľko záťaže na kĺby Vaša mačka znesie, a ktorým cvikom by ste sa mali radšej vyhnúť. 
  • Chudnutie funguje najlepšie, keď je Vaša mačka motivovaná a spolupracuje. Aby ste sa uistili, že Váš plán uspeje, vyskúšajte, ktorý mačací šport má Váš miláčik najradšej. Avšak ponúknite mačke aj dostatočnú rozmanitosť. 

Po cvičení: Nezabudnite na odmenu 

Ak sa Vaša mačka skutočne vyčerpala, poteší sa po cvičení chvíľke wellnessu. Rozmaznávajte svojho domáceho tigríka napríklad rozsiahlou starostlivosťou o srsť alebo masážou uvoľňuje to svaly. Týmto spôsobom odmeny zároveň ušetríte pochúťky, a tým aj kalórie svojej mačky s nadváhou. 

Veľmi dôležité pri cvičení pre mačky: buďte trpezliví a nič nesilte. Nenúťte mačku, k prílišnému pohybu, ale zvyšujte aktivitu postupne. 

Pravidelné aktivity a hry sú ideálnym doplnením diéty pre mačky, prinášajú zvieraťu novú energiu, a posilňujú puto medzi Vami a Vašou mačkou. Šport pre mačky by však mal byť predovšetkým zábavou. Odmenou za vytrvalosť je zdravie a dlhý a šťastný mačací život.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

4 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.