Ako celoeurópsky internetový predajca berieme svoju zodpovednosť za našu planétu veľmi vážne a chceme aktívne prispievať k dosahovaniu globálnych cieľov v oblasti ochrany klímy. Preto pravidelne meriame svoju emisnú stopu podľa štandardov Protokolu o skleníkových plynoch (Greenhouse Gas Protocol) a vyvodzujeme opatrenia, ktorými môžeme emisiám predchádzať alebo ich znížiť.
Vedecké štúdie ukazujú, že vo väčšine prípadov má online obchod priaznivú ekologickú rovnováhu, pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov, v porovnaní s nakupovaním v kamennom obchode. Jedným z aspektov online obchodu, ktorý sa často označuje za obzvlášť škodlivý pre životné prostredie, je veľké množstvo vrátených zásielok. V spoločnosti zoohit je však miera vrátených zásielok trvale nižšia než jedno percento, čo výrazne znižuje negatívny dopad na životné prostredie.
> Poznatky zo štúdie nájdete tu.
Zamedzenie a zníženie emisií CO₂

Vďaka hustej sieti skladov po celej Európe sa zameriavame na krátke vzdialenosti, aby sme ušetrili emisie pri logistike prepravy. Čoraz častejšie spolupracujeme s logistickými partnermi, ktorí dbajú na ochranu klímy a na dodávky používajú elektrické vozidlá.

Naše kartónové krabice aj výplňové materiály v nich sú väčšinou vyrobené z recyklovaných materiálov a po použití sa dajú opäť recyklovať. Neustále tiež testujeme ekologické inovácie výrobkov, aby sme používali materiály, ktoré sú ešte šetrnejšie k životnému prostrediu.

Používame obmedzený počet štandardných veľkostí balíkov, ktorých výška sa upravuje v závislosti od obsahu balíka. Tým sa šetrí výplňový materiál v každom balíku a umožňuje sa maximálne využitie kapacity každého nákladného vozidla, takže je celkovo potrebných menej prepráv.

Dbáme na to, aby sme neprodukovali zbytočný odpad, a predovšetkým, aby sme neplytvali cenným krmivom. Preto pravidelne darujeme krmivá, ktoré sú stále v perfektnom stave a blíži sa ich dátum spotreby, rôznym organizáciám na ochranu zvierat.

Vrátené produkty z nášho sortimentu príslušenstva sú zvyčajne renovované za účelom ďalšieho predaja; nepredajné, ale stále použiteľné produkty darujeme. Vždy, keď je to možné, opravujeme poškodené produkty výmenou jednotlivých dielov, namiesto výmeny celého produktu.

Zásobovanie energiou rôznych kancelárií a skladov v rámci našej siete je už pokryté obnoviteľnými zdrojmi energie. Napríklad naša centrála v Mníchove je zásobovaná 100 % ekologickou elektrickou energiou.
Kompenzácia emisií CO₂
So súhlasom našich zákazníkov platíme za každú objednávku príspevok na ochranu klímy, ktorý používame na podporu certifikovaných projektov na ochranu klímy a kompenzáciu priemerných emisií CO₂ z danej objednávky. Týmto spôsobom sa CO₂ vypustené na jednom konkrétnom mieste ušetrí na inom mieste na svete. Základná myšlienka spočíva v tom, že pre atmosféru je zásadné, aby sa celkovo vypúšťalo menej skleníkových plynov, a nie primárne to, kde sa to deje.V spoločnosti zoohit sa venujeme najmä projektom, ktoré priamo alebo nepriamo podporujú ochranu lesov. Obmedzením alebo zabránením odlesňovania sa zachovávajú lesy ako cenné rezervoáre CO2 a do atmosféry sa uvoľňuje menej skleníkových plynov. Okrem toho je pre nás ako milovníkov zvierat veľmi dôležité, aby sa spolu s týmito lesmi chránili aj prirodzené biotopy mnohých živočíšnych a rastlinných druhov a aby sme tak mohli prispieť k zachovaniu biodiverzity.

Naša spolupráca v Keni
Spoločne s ClimatePartner v Keni podporujeme používanie úsporných varičov, ktoré miestnym obyvateľom poskytujú čistú a energeticky úspornú alternatívu k vareniu na otvorenom ohni. Tieto variče si vyžadujú podstatne menej palivového dreva alebo uhlia, čo znamená, že jeden varič ušetrí až 4,46 tony CO2 ročne. Životne dôležité lesy tak môžu byť chránené pred odlesňovaním kvôli palivovému drevu a zostávajú cennými rezervoármi CO2 a biotopmi pre mnohé živočíšne a rastlinné druhy. Domácnosti zároveň šetria čas a peniaze, pretože musia zaobstarať menej palivového dreva. Zo zdravotného hľadiska sú variče veľkým prínosom aj pre ich používateľov, pretože na rozdiel od otvorených ohnísk sa znižuje vystavenie časticiam sadzí.
Často kladené otázky o kompenzácii CO₂
-
Čo je to príspevok na ochranu klímy a čo znamená kompenzácia CO₂?
Suma dobrovoľného príspevku na ochranu klímy sa vypláca na certifikovaný projekt ochrany klímy, ktorý preukázateľne znižuje emisie CO₂. Týmto spôsobom sa emisie CO₂, ktoré sú vypúšťané na jednom konkrétnom mieste, ušetria na inom mieste na svete; celkovo sa emisie kompenzujú. Základná myšlienka spočíva v tom, že pre atmosféru je zásadné, aby sa celkovo vypúšťalo menej skleníkových plynov, a nie primárne to, kde sa to deje. Okrem kompenzácie emisií CO₂ je veľmi dôležité neustále emisiám CO₂ predchádzať a znižovať ich.
-
Čo je to projekt na ochranu klímy?
Projekty na ochranu klímy prispievajú k boju proti globálnemu otepľovaniu tým, že preukázateľne šetria skleníkové plyny. To sa dosahuje rôznymi spôsobmi, ako napríklad ochranou lesov, zalesňovaním alebo rozširovaním obnoviteľných zdrojov energie. Projekty musia spĺňať medzinárodne uznávané štandardy a sú certifikované a auditované podľa prísnych kritérií, napríklad podľa zlatého štandardu (Gold Standard). Tým sa zabezpečuje a pravidelne potvrdzuje účinok projektov na ochranu klímy.
Je obzvlášť dôležité, aby tieto projekty vytvárali ďalšie opatrenia na ochranu klímy, ktoré by bez projektu neexistovali. Okrem toho musí byť príspevok k zníženiu emisií CO₂ v atmosfére jasne merateľný. Každý projekt musí tiež zaručiť, že ušetrené emisie CO₂ sa použijú na kompenzáciu len raz a že príslušné certifikáty budú vyradené z obehu prostredníctvom oficiálnych registrov.
-
Prečo by sa mali emisie CO₂ kompenzovať?
V ideálnom prípade by sa malo emisiám v prvom rade predchádzať, napríklad prechodom z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje energie pri dodávkach elektriny. Pokiaľ nie je možné sa emisiám vyhnúť, mali by byť čo najviac znížené: Napríklad namiesto toho, aby aby sa v každom z dvoch po sebe nasledujúcich dní poslalo na cestu poloplné nákladné vozidlo, na druhý deň sa môže použiť len jedno plne naložené nákladné vozidlo. Keďže zvyčajne nie je možné úplne sa vyhnúť všetkým emisiám okamžite, má zmysel kompenzovať všetky zostávajúce emisie.
-
Ako zoohit vie, že sa projektami skutočne šetrí CO₂?
Všetky projekty sú certifikované podľa popredných štandardov na trhu, ako je napríklad zlatý štandard (Gold Standard), a sú pravidelne overované externými tretími stranami. Tým sa zabezpečuje, že vývoj aj údržba projektov spoľahlivo fungujú a že projekty prinášajú sľúbené úspory CO₂.
-
Prečo v Európe neexistujú žiadne projekty na ochranu klímy?
V priemyselných krajinách, ako je Európa, je obzvlášť ťažké splniť kritériá doplnkovosti projektov a vylúčenia dvojitého započítania: Mnohé opatrenia na ochranu klímy sa dajú realizovať priamo prostredníctvom vnútroštátnej podpory obnoviteľných zdrojov energie - aj bez ďalšieho financovania v podobe projektu na ochranu klímy. Okrem toho sa úspory v priemyselných krajinách pripisujú príslušným národným cieľom ochrany klímy, a preto sa nemôžu započítať druhýkrát ako súčasť dobrovoľného projektu ochrany klímy.
Naopak, projekty v krajinách globálneho Juhu môžu mať relatívne ešte väčší vplyv: krajiny globálneho Juhu sú zmenou klímy často zasiahnuté oveľa viac než priemyselné krajiny, ktoré v posledných desaťročiach spôsobili väčšinu emisií CO₂. Zároveň majú postihnuté krajiny zvyčajne k dispozícii výrazne nižší rozpočet na inovatívnu ochranu klímy. Systém kompenzácií tak môže podporiť ochranu klímy priamo v oblastiach, ktoré sú zmenou klímy najviac postihnuté.