Nadváha u psov - tipy pre lepšie zdravie

Nadváha u domácich miláčikov

Nielen my ľudia máme problém s nadbytočným tukom. Štúdie ukazujú, že približne 56 % všetkých psov váži príliš veľa. Psy s nadváhou teda nie sú ničím výnimočným.

Dôvody? Niekedy sa jednoducho k našim štvornohým priateľom správame príliš dobre, pokiaľ ide o krmivo a maškrty. Nadváhu však môžu spôsobiť aj ochorenia. V každom prípade tým môže utrpieť zdravie a pohoda psa. Preto sme pre vás zhrnuli, čo by ste mali vedieť o nadváhe psov a čo s ňou môžete urobiť. 

Má môj pes nadváhu?

V boji proti nadváhe u psov musia majitelia psov najprv rozpoznať tento problém. Najlepší spôsob, ako zistiť, či má váš domáci miláčik nadváhu, je poradiť sa s veterinárom. Prvotné posúdenie však môžete vykonať aj sami pomocou niekoľkých jednoduchých krokov.

Ako rozpoznať nadváhu u psov

Položte ruky voľne na hrudný kôš psa a pohybujte nimi pomaly hore a dole bez veľkého tlaku. Ak sú rebrá ľahko nahmatateľné, všetko je v poriadku. Ak naopak musíte na rebrá silno tlačiť, aby ste ich nahmatali, váš pes má pravdepodobne nadváhu.

Ďalším signálom je silueta vášho štvornohého priateľa: ak jeho pás už nie je jasne viditeľný a brucho a telo vášho psa sa celkovo javia skôr zaoblené, potom má pravdepodobne problém s hmotnosťou.  

Čo môže spôsobovať nadváhu u psov?

Psy priberajú, keď nemajú dostatok pohybu alebo prijímajú príliš veľa kalórií. K tomu druhému dochádza, keď je množstvo potravy príliš veľké alebo keď má krmivo pre psov príliš vysoký obsah energie. Väčšinou je však obezita u psov dôsledkom nepriaznivej kombinácie týchto faktorov.

Okrem toho môže nadváhu u psov podporovať pokročilý vek, rôzne ochorenia, kastrácia alebo psychický stres. Preto by ste sa mali vždy poradiť s veterinárnym lekárom, aby ste zistili skutočné príčiny a vylúčili možné ochorenia. 

Dôsledky nadváhy

Psy reagujú na nadváhu veľmi odlišne. Nie každý ochorie okamžite.

Väčšinou vedie zaoblené telo spočiatku k obmedzenej pohyblivosti a prípadne k nižšej kvalite života.

Čím je obezita výraznejšia, tým viac zdravotných problémov možno časom očakávať. Nadváha a obezita zvyšujú riziko poškodenia kĺbov, kardiovaskulárnych a respiračných ochorení a cukrovky. Priemerná dĺžka života sa môže skrátiť až o dva roky. 

Existujú plemená psov, ktoré sú náchylnejšie k nadváhe?

Niektoré plemená psov sú náchylnejšie na obezitu ako iné. Patria medzi ne labradory, zlaté retrievery, bígle, jazvečíky, kokeršpanieli a kólie. Majú geneticky nižšie energetické nároky a/alebo jednoducho radi jedia.

Správne krmivo pre psov, ktorí trpia nadváhou

Diétne krmivo
Aký je rozdiel medzi diétnym a ľahkým krmivom?

Diétne krmivo je špeciálne upravené krmivo pre domáce zvieratá, ktoré trpia určitými chorobami. Existujú napríklad diétne krmivá pre psov, ktorí majú cukrovku alebo problémy s obličkami. Diétne krmivo sa podáva len po konzultácii s veterinárnym lekárom a nie je nevyhnutne vhodné na chudnutie.

Na druhej strane krmivo pre psov s prívlastkom "Light" je krmivo so zníženým obsahom kalórií, t. j. zvyčajne krmivo pre psov s nízkym obsahom tuku. Je to prvá voľba, ak nechcete, aby váš pes prijímal toľko energie a chcete aby schudol. 

 • Granuly
 • Konzervy

Čo je potrebné zohľadniť pri zmene krmiva?

 1. Najdôležitejšia vec: Výmena krmiva sa musí vždy vykonávať pomaly a opatrne.
 2. Pokiaľ ide o množstvo krmiva, vždy sa presne riaďte odporúčaniami veterinára alebo výrobcu krmiva. Na každom balení nájdete informácie o tom, koľko krmiva by ste mali podávať pre príslušnú cieľovú hmotnosť. Aj niekoľko gramov navyše môže mať negatívny vplyv na chudnutie.
 3. Dbajte na to, aby váš pes nedostával od nikoho zvyšky jedla. Maškrty sú samozrejme povolené. Tie by však mali byť odpočítané z dennej dávky.

Upozornenie: Prosím, neprechádzajte so svojím psom na polovičnú diétu. Inak mu budú chýbať dôležité živiny.

Tipy, ako správne zmeniť stravu vášho psa alebo ako určiť správne množstvo krmiva, nájdete v našom zoohit magazíne!

Ktorým živinám v krmive by som mal venovať osobitnú pozornosť?

Dobré ľahké krmivo pre psov má menej kalórií ako bežné krmivo pre psov. Vyznačuje sa tiež tromi bodmi: má nižší obsah hrubého tuku a vyšší obsah hrubej vlákniny ako bežné krmivo. Dôležitý je aj trvalo vysoký obsah surových bielkovín, aby boli svaly vášho psa naďalej dostatočne zásobované.

Viac informácií o téme Výživa psov s nadváhou si môžete prečítať v našom zoohit magazíne!

Cvičenie je kľúčom v boji proti nadváhe u psov

Pohyb pri nadváhe

Nie príliš veľa a naraz: množstvo pohybu zvyšujte pomaly

Cvičenie je dôležitým kľúčom k zdravej telesnej hmotnosti. Základné pravidlo vždy znie: nepreťažujte svojho psa ani seba. Chudnutie je proces, ktorý môže trvať dlho.

Preto je dôležité, aby ste si vy aj váš pes užívali cvičenie a postupne ho zvyšovali. Začnite tým, že každý deň trochu predĺžite vaše spoločné prechádzky. Neskôr môžete pridať cviky.

V prípade psov s nadváhou alebo obezitou musíte venovať osobitnú pozornosť aj ich kĺbom. Pomôcky, ako sú rampy a ortopedické pelechy pre psov, vášho psa ochránia. 

Čo zabraňuje nadváhe u psov?

Tieto cvičenia pomáhajú proti nadváhe u psov

Okrem "klasického" cvičenia, ktorým je prechádzka, môžete so svojím domácim miláčikom vyskúšať množstvo ďalších aktivít, ktoré pôsobia proti obezite u psov. Vždy sa však najprv opýtajte svojho veterinára, či môžete tieto cvičenia bez obáv vykonávať.

 • Plávanie psov sa odporúča pre psov s výraznou nadváhou. Odľahčuje kĺby a jemne precvičuje celé telo.
 • Aportovanie  vonku alebo vo vlastnej záhrade je zábavná takmer pre každého psa.
 • Do prechádzok zaraďte rôzne cviky. Môžete napríklad nechať psa balansovať nad kmeňmi stromov alebo skákať cez priekopy.
 • Existuje množstvo psích športov, ako napríklad frisbee  pre psy, treibball alebo dogdance, ktoré poskytujú viac pohybu hravou formou.
 • Zapojte svojho psa do vlastného fitnes programu: Naučte svojho psa, aby si na povel sadol, keď robíte drep. Alebo ste niekedy vyskúšali psiu jogu?
 • Ak je váš pes už trochu zdatnejší, môžete ho vziať aj na behanie, turistiku alebo bicyklovanie.

Existuje množstvo psích športov a možností na kondičný tréning spolu s vaším psom. V našom zoohit magazíne sa dozviete, čo je pre vás a vášho psa vhodné. 

Je agility tréning vhodný aj pre psov s nadváhou?

Agility nie je vhodné pre štvornohých miláčikov, ktorí majú nadváhu alebo obezitu. Na jednej strane by to vášho psa rýchlo premohlo a na druhej strane sú tieto cviky škodlivé pre kĺby u psov s nadváhou.

Vhodnejší je naopak tréning degility. Cvičenie nie je dané na čas, ale rozhodujúce je správne prevedenie cviku. Vďaka tomu je tento psí šport veľmi vhodný aj pre psy s nadváhou.

Ako predchádzať nadváhe u psov?

Výber krmiva

Venujte pozornosť výžive a výberu správneho krmiva

Plánovanie množstva krmiva

Plánujte množstvo dennej kŕmnej dávky a zvážte aj vhodné maškrty

Venčenie

Niekoľkokrát denne absolvujte dlhé prechádzky

Šport a hry

Doprajte vášmu psovi dostatok športu a času na hranie

Kontrola tela

Kontrolujte dotykom rebrá a sledujte siluetu vášho psa

Kontrola váhy

Kontrolujte váhu vášho psa & pravidelne navštevujte veterinára

Náš prísľub kvality

Overená kvalita značky
Ponuky šité na mieru od milovníkov zvierat
Pre všetky maškrtné jazýčky