Psie športy a hry

Pohyb je pre psov veľmi dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou života. Pre všetkých, ktorí potrebujú okrem klasických prechádzok a venčenie ďalšie akcie a aktivity, existuje veľa športových možností. Ale čo presne si predstaviť pod pojmom psie športy? A ktoré sú tie pravé pre Vás a Vášho švtornohého kamaráta? Zistite, prečo by ste mali vyskúšať akúkoľvek športovú aktivitu so svojim psom! Čítajte ďalej

6 min

8 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaša spoločná prechádzka bola rozmanitá, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
3 min

Agility so psom

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
3 min

Ako sa správne hrať so psom

Hra so psom by nemala byť len častá, ale aj rôznorodá. Vyhýbajte sa preťaženiu, napr. namáhavým a dlhým hraním, no zároveň ho nezanedbávajte, napr. nudnou hrou alebo sústavnými opakovaniami. Hra by sa mala odvíjať od schopností a potrieb konkrétneho psa. Jeden sa možno uspokojí so starým dobrým „prines!“, iný zasa uprednostní ruvačku o psiu žuvačku, ktorú musí svojmu pánovu vytrhnúť z rúk. Dôležité pre každého majiteľa psa je to, aby rozpoznal, kedy ho zviera vyzýva na hru. To môže prebiehať rôznymi spôsobmi.
5 min

Dog joga: Joga so psom

Väčšina ľudí teraz trávi kvôli koronavírusovej pandémii viac času doma. Nielen zatvorené telocvične nútia mnoho ľudí hľadať iné spôsoby, ako sa udržať v kondícii. Ak z toho bude profitovať aj Váš štvornohý miláčik, bude to ešte lepšie. Čo poviete na psiu jogu? Prinášame niekoľko tipov pre skúsených jogínov, ale aj pre tých, ktorí by sa nimi chceli stať.
14 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.

Šport pre psov – čo to presne je?

Psí šport môže zahŕňať všetky spoločné aktivity psa a jeho pána. Ide predovšetkým o zábavu, pohyb a spoločne strávený čas.

Aké výhody prináša šport pre psov a pre ich majiteľov?

Psy potrebujú  veľa pohybu. Pohyb je ale zároveň tiež ideálou možnosťou, ako využiť túžbu psa sa fyzicky, ale aj mentálne zabaviť. Ak energiu psa takto vhodne využijete, bude uvoľnenejšia a vyrovnanejšia. To sa samozrejme odrazí v jeho správaní. U niektorých veľmi aktívnych plemien je dokonca nutné psa patrične zabaviť a športovať s ním, aby sa predišlo negatívnemu správaniu.

Okrem toho spoločné aktivity posilňujú vzájomné puto a vzťah.

Najlepšou motiváciou k pohybu je to, keď Váš štvornohý kamarát túži po Vašej spoločnosti pri hre a športe. Nepripúšťa Vám žiadne výhovorky a povzbudzuje Vás štekaním. Ak spolu prekonáte náročnejšie začiatky, nič Vás už nezastaví!

Ktorý šport je ten pravý?

Existuje celý rad možností. Vždy je ale nutné vziať do úvahy temperament, fyzické možnosti psa, rasu a jeho charakter. Okrem klasických pohybových aktivít, ako je napríklad beh, môžete aj vyskúšať činnosti, ktoré podporujú schopnosť psa učiť sa a sústrediť sa.

A ak Váš pes urobill všetko správne, nezabudnite ho patrične odmeniť!

Už ste počuli o agilite? Prečitajte si viac informácií o tréningu agility.

Veľa potrieb na tréning a správnych doplnkov pre Vášho psa najdete na zoohit.