Dogdance

dogdance

Dogdancing

Sadni, ľahni, labka – tieto povely väčšine psov nerobia problém! Ale tancovanie?! Po agility a obedience si dogdance získava fanúšikov aj na Slovensku.

Čo je vlastne dogdance?

Dogdance je športová disciplína pochádzajúca z USA, ale medzinárodné súťaže sa konajú aj v Švajčiarsku. Základným princípom je naštudovanie spoločnej choreografie, ktorá je založená na perfektnej práci nôh. Predstavenie je doplnené trikmi a vhodnou hudbou. Pri dogdance je nevyhnutná kreativita a fantázia!

Tanec so psom je skvelý spôsob ako zamestnať a zároveň podporovať jeho inteligenciu. Spoločný tréning tiež prispieva k posilneniu puta medzi človekom a zvieraťom.

Veľkou výhodou tohto tímového športu je skutočnosť, že nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie a môžete trénovať takmer kdekoľvek. Spočiatku postačí  na výcvikový priestor obývačka, v peknom počasí môžete „tancovať“ v parku.

Ktoré psy sú pre dogdance vhodné?

Alfou a omegou je motivácia psa a schopnosť koncentrácie! Dogdancing kladie na človeka aj psa veľké požiadavky! Vek, temperament a plemeno psa v tomto prípade nehrajú žiadnu rolu. Aj psy trpiace kĺbovými problémami môžu dogdance vykonávať – je ale potrebné sa vyvarovať skokov.

dogdance © absolutimages / stock.adobe.com

Dogdance pre začiatočníkov

Najprv musíte nacvičiť určitý repertoár trikov. Kreativite sa medze nekladú! Medzi štandardné  triky patria:

 • Práca nôh: chôdza dopredu, dozadu, do strany
 • Skoky: cez natiahnutú nohu alebo ruku
 • Rotácia: okolo vlastnej osy alebo okolo nohy majiteľa
 • Panáčkovanie
 • Otočky
 • Plazenie
 • Slalom okolo nôh: vpred, vzad

Zostavenie programu

Ako náhle pes zvládne na povel alebo na znamenie niekoľko trikov, zostavte z jednotlivých prvkov malé vystúpenie. Nájdite vhodnú hudbu a uistite sa, že ste vybrali ten správny rytmus: Ten by mal byť v súlade s Vašim bežným tempom chôdze.

Tu je niekoľko tipov, ktoré by Vám a Vášmu psovi mali uľahčiť dosiahnutie úspechov čo najrýchlejšie:

 • Sledujte, aké pohyby Váš pes sám robí a motivujte ho. Pracujte s maškrtami a jasnými povelmi!
 • Počas malej prechádzky jednotlivé triky opakujte, aby ste zafixovali povely a pohyby.
 • Cvičte od začiatku obe strany, nielen obľúbenú stranu Vášho psa!
 • Odmeňte psa za každý malý úspech maškrtami – to zvyšuje motiváciu učiť sa novým veciam!
 • Tréning by nemal trvať dlhšie ako 20 minút – potom už nie je zviera schopné sústrediť sa stopercentne a môže robiť chyby.
 • Hlavnou myšlienkou dogdance je zábava!
Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.

5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.

11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.