Môj pes má nadváhu: Diéta pre psov

Pit Bull

Počet psov s nadváhou v našich domácnostiach sa stále zvyšuje. V záujme zachovania zdravia a dlhého života je však dôležité zbaviť psa nadbytočných kilogramov. Zistili ste, že Váš pes má nadváhu? Potrebujete tipy na diétu pre psov? Potom vyhláste vojnu prebytočným kilogramom pomocou dodržiavania niekoľkých opatrení a pevných pravidiel kŕmenia.

Má môj pes nadváhu?

Plemená psov sa niekedy značne líšia stavbou tela a veľkosťou. Napriek tomu môžete niekoľkými jednoduchými krokmi zistiť, či je Váš pes obézny.

Za týmto účelom jednoducho voľne položte dlane na rebrá Vášho psa. Ak ich bez veľkého tlaku nedokážete nahmatať, a pri pohľade na psa zhora neviete rozoznať jeho pás, potom je najvyšší čas zahájiť diétu.

Prečo je to také dôležité? Psy s nadváhou trpia určitými ochoreniami častejšie než psy s normálnou hmotnosťou. Priemerná dĺžka života obéznych psov je nižšia v priemere o dva roky v porovnaní so štíhlymi psami.

Obézny pes: Vyhľadajte pomoc veterinára

Ak máte podozrenie, že Váš pes má nadváhu, mali by ste sa určite obrátiť na svojho veterinára. Ten môže najlepšie určiť, či a do akej miery je Váš pes obézny, a vylúčiť možné zdravotné dôvody. Následne odporučí zdravú metódu, ktorá psovi pomôže šetrne chudnúť.

Najskôr veterinár určí individuálnu cieľovú hmotnosť psa a vhodnú dennú dávku krmiva. Odporúčané množstvo potravy závisí od ideálnej hmotnosti zvieraťa. Denná dávka krmiva stanovená na začiatku diéty sa pri následných kontrolách upravuje v závislosti od individuálneho pokroku a chudnutia. Cieľom by malo byť zníženie hmotnosti Vášho psa o 1 až maximálne 2 % jeho telesnej hmotnosti týždenne.

Na čo musím dbať pri prechode na iné krmivo?

Na dosiahnutie výrazného zníženia energetického príjmu, a tým želaného úbytku hmotnosti, je často potrebné psa kŕmiť iba polovičnou dávkou doteraz prijímaných kalórií.

Diéta pre psov založená na polovičnej dávke krmiva pri podávaní doterajšieho krmiva sa však neodporúča. Pretože krmivo je navrhnuté tak, aby psovi poskytlo všetky dôležité vitamíny, minerály a stopové prvky podľa jeho hmotnosti. Ak pes majúci nadváhu dostane iba polovicu svojej dávky krmiva, z dlhodobého hľadiska sa objavia príznaky nedostatku.

Ďalším negatívnym dôsledkom takejto diéty je nedostatok sýtosti, pretože pes nemá nikdy úplne plný žalúdok. Jeho žobravé správanie sa bude objavovať častejšie alebo dokonca začne kradnúť jedlo. U niektorých psov sa tiež vyskytuje protestné správanie, ako napríklad špinenie v byte.

Namiesto toho by ste mali u psa s nadváhou prejsť na špeciálnu redukčnú diétu. Nezabudnite však na jedno: nadmerná hmotnosť, ktorú pes dosiahol počas dlhého časového obdobia, nezmizne do niekoľkých týždňov. Diéta pre psa bude trvať mesiace. A aj potom musíte naďalej dodržiavať väčšinu zavedených opatrení, aby ste zabránili opätovnému priberaniu Vášho psa.

Krmivo na chudnutie: Čo si všímať pri kúpe krmiva?

Dobré krmivo pre psov pochádza od dôveryhodného výrobcu, ktorý prísne sleduje jeho produkciu, a na balení pre spotrebiteľa uvádza všetky živiny a obsahové látky krmiva.

Má Váš pes miernu nadváhu? Alebo je obézny? V druhom prípade stojí za to siahnuť po špeciálnom krmive, ktoré predpisuje veterinár.

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené funkcie organizmu vášho psa. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vášho psa by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Rozdiely medzi krmivami

Diétne krmivo vs. špeciálna redukčná diéta pre psov

Diétnym krmivom sa zvyčajne rozumie krmivo od výrobcu zo série krmív, ktorá má najmenšie množstvo kalórií. Sú veľmi dobré na reguláciu hmotnosti, ale väčšinou nie sú na chudnutie dostačujúce.

Špeciálne redukčné diéty, ktoré musia byť ako také zreteľne označené, majú výrazne nižší obsah kalórií. Napriek tomu sú tieto diéty dobre prispôsobené potrebám psov s nadváhou, a obsahujú všetky dôležité živiny, vitamíny a stopové prvky.

Mokré krmivo z tej istej rady diétneho krmiva ako doplnok k suchému diétnemu krmivu, ktoré pes konzumuje, mu pomáha dosiahnuť väčšie nasýtenie. Vďaka vyššiemu obsahu vody v mokrom krmive môžete psovi podávať väčšie porcie, a tak mu dopriať pocit sýtosti.

Bielkoviny

Vysoký obsah bielkovín

Pri zostavovaní vhodného krmiva pre obézne psy je obzvlášť dôležitý vysoký obsah bielkovín. V suchom krmive sa osvedčil obsah bielkovín v sušine 30 až 40 % a v mokrom krmive 9 až 12 %. Vďaka tomu je krmivo pre psa nielen chutné, ale podporuje tiež cielené odbúravanie tukov pri súčasnom zachovaní svalovej hmoty a zvyšuje pocit sýtosti.

Tuk

Nízky obsah tuku

Tuk je, naopak, najväčším dodávateľom kalórií. Obsahuje 2,5-krát viac energie ako bielkoviny a sacharidy na jednotku hmotnosti. Mal by byť preto obsiahnutý iba v malom množstve.

Na druhej strane krmivo nesmie obsahovať ani príliš málo tuku, aby nebol ohrozený prísun esenciálnych mastných kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch. Pokiaľ ide o suché krmivo, je vhodné krmivo s 8 až 10 % obsahom tuku a 4 % tuku v prípade mokrého krmiva.

Vláknina

Zvýšený obsah vlákniny

Ďalej má zmysel zvýšený obsah vlákniny, a to 10 – 15 % v suchom krmive a 2 – 3 % v mokrom krmive. Vláknina zvyšuje objem krmiva a zaisťuje rýchlejší pocit sýtosti. Niektoré druhy vlákniny navyše môžu podporovať prirodzenú funkciu čriev.

Prídavné látky

Na čo slúžia prídavné látky?

Aminokyselina L-karnitín, patriaca medzi prídavné látky, môže mať tiež pozitívny vplyv na udržanie hmotnosti, nakoľko L-karnitín stimuluje spaľovanie tukov v tele. Protizápalové omega-3 mastné kyseliny v diétnom krmive zaisťujú, okrem iného, že hladina cukru v krvi zostane stabilná.

Dávka krmiva: Ako správne kŕmiť obézneho psa?

Hlavným dôvodom, prečo psy majú nadváhu, je príliš veľká porcia krmiva. To často sprevádza príliš veľa odmien a pochúťok. Pre redukciu (zníženie) hmotnosti je preto potrebné dôsledne dodržiavať dané množstvá krmiva.

Najmä ak na odmeranie množstva suchého krmiva používate iba jednu odmerku, množstvo krmiva môže byť rýchlo príliš vysoké – často až do 20 %. Aj trochu viac suchého krmiva môže znamenať, že pes nechudne, ale môže dokonca ďalej priberať. Preto je nevyhnutné vážiť krmivo pomocou kuchynských váh.

Obmedzte tiež počet denných maškŕt a snackov na žuvanie pre svojho psa, keďže tieto môžu výrazne zvýšiť kalorický príjem. Celkovo by odmeny nemali tvoriť viac ako 10 % vypočítaného denného príjmu kalórií. Okrem toho sa musia odpočítať od dennej dávky krmiva.

Tip: Aby ste svojmu miláčikovi mohli dopriať stále toľko pochúťok ako predtým, môžete ich jednoducho premeniť na veľmi malé sústa. Veľkosť pochúťok u psíka nehrá žiadnu rolu!

Ďalej by ste sa mali ubezpečiť, že Váš pes už nedostáva zo stola žiadne jedlo. Ľudská strava je vysoko kalorická a často pokrýva veľkú časť dennej kalorickej potreby psa. Napríklad už šesťdesiat gramov syra pokrýva 23 % dennej potreby kalórií 20-kilogramového psa.

Pes s nadváhou: Nezabudnite na pohyb

Pri chudnutí by ste obvyklé krmivo Vášho psa mali vyradiť, a postupne ho zvykať na špeciálne diétne krmivo. Samotná zmena krmiva však nemôže priniesť požadovaný úspech.

Okrem toho musíte zabezpečiť, aby mal Váš štvornohý priateľ dostatok pohybu. Dostatok pohybu u psa zaisťuje zvýšenú spotrebu energie. Nadbytočné tukové zásoby sa odbúravajú, a budujú sa nové svaly.

Dôležité je prispôsobiť tréning kondičnej úrovni psa. Pre začiatok je dobrý pohyb vo vode alebo na mäkkej zemi z dôvodu šetrenia kĺbov. Trvanie športových aktivít pomaly predlžujte.

Tip na čítanie: Hľadáte alternatívy klasických prechádzok so psom? V zoohit magazíne Vám predstavíme rozličné aktivity, ktoré si môžete so svojím psom vyskúšať.

Pohyb vo vode šetrí kĺby, buduje svalovú hmotu, a poskytuje psovi osvieženie počas teplých dní.

Labrador vo vode © Happy monkey / stock.adobe.com

Pomôcky na ľahšie chudnutie

Na kŕmenie mokrým krmivom sa osvedčili proti-hltacie misky. To núti psov jesť pomalšie, vďaka čomu sa pocit sýtosti dostaví skôr, a aj dlhšie vydrží. Zároveň sú psy dlhšie zaneprázdnené, a teda z dlhodobého hľadiska spokojnejšie.

Spokojnosť svojho psa môžete tiež zvýšiť prostredníctvom Snackball alebo iných inteligenčných hračiek. Všetky je možné naplniť časťou odváženej dennej dávky suchého krmiva, a tak svojho psa zamestnať. Zároveň bude mať viac pohybu a spotrebuje tiež časť prijatých kalórií.

Miesto snackov môžete použiť aj nadrobno nakrájanú zeleninu, ako je mrkva, uhorka alebo kúsky jablka. Zelenina má výhodu v tom, že neobsahuje takmer žiadne využiteľné kalórie, a napriek tomu psovi naplní žalúdok. Zároveň je odopretie takejto odmeny znamením, že pes určite nemá hlad!

Najlepšie je prispôsobiť tiež veľkosť misky množstvu krmiva. V malej miske vyzerá dovolená porcia byť podstatne väčšia než vo veľkej miske.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.

4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika.

3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.