Zmena krmiva u psa

Zmena granúl u jack russell teriéra

Pri zmene krmiva u psa je potrebné brať do úvahy niekoľko vecí.

Aj mnohí ľudia poznajú tento problém: ak prejdete z rýchleho občerstvenia na stravu s vysokým obsahom vlákniny, môžete si vyvolať kŕče v žalúdku a hnačku. Podobne je to aj u našich štvornohých priateľov. Nižšie nájdete informácie o tom, ako sa zmenu krmiva u psa dá čo najlepšie naplánovať a zaviesť .

Zmena krmiva u psov: Dôvody

Potrebujú psy rozmanitú stravu? Názory odborníkov sa tu líšia, ale pestrá strava nie je nevyhnutná. 

Ak chcete svojmu štvornohému priateľovi dopriať zmenu, môžete použiť rôzne druhy krmiva jednej značky. Keďže kvalita a zloženie jednotlivých variácií sú podobné, znášajú psy túto “zmenu” zvyčajne dobre. 

Okrem rozmanitosti existujú aj ďalšie dobré dôvody na zmenu krmiva: 

 • Prechod z krmiva pre šteňatá na krmivo pre dospelých psov alebo z krmiva pre dospelých psov na krmivo pre psov seniorov
 • Prechod z mokrého krmiva na suché alebo opačne 
 • Ochorenia, ktoré si vyžadujú podávanie diétneho krmiva 
 • Nadváha 
 • Intolerancie alebo alergie na zložky doterajšieho krmiva 
 • Cena krmiva alebo osobné preferencie majiteľa 
 • Dostupnosť produktov 

Takto to funguje: Šetrná zmena krmiva

Črevná flóra Vášho psa potrebuje čas, aby si na zloženie nového krmiva zvykla. Preto by ste krmivo nemali zmeniť zo dňa na deň. Dôležité je, aby zmena krmiva prebiehala pomaly a postupne. 

Na začiatku pridajte do bežného krmiva maximálne štvrtinu neznámeho krmiva pre psa. V priebehu dvoch týždňov podiel nového krmiva stále zvyšujte, až kým Váš štvornohý priateľ nebude dostávať len nové krmivo. Ďalšia výhoda: Ak je Váš pes vyberavý, môže si postupne zvykať na novú receptúru.

2023_02_FoodSwitch_1000x160_SK

Prechod z mokrého na suché krmivo 

Opatrne by ste mali postupovať aj pri prechode z mokrého na suché krmivo alebo naopak. V podstate je vždy dobré, ak je váš štvornohý priateľ zvyknutý na oba druhy krmív. 

Aby si pes na suché krmivo zvykol, môžete použiť granuly ako odmenu. Ráno odvážte porciu granúl a pes ich v priebehu dňa postupne skonzumuje. Nezabudnite: Do dennej kŕmnej dávky započítajte aj dávku suchého krmiva. 

Aké sú možné dôsledky príliš rýchlej zmeny krmiva u psa? 

Niektoré psy znášajú zmenu krmiva bez problémov. Mnohé z nich však, ak na nové krmivo nie sú zvyknuté, vykazujú nasledujúce príznaky: 

 • Plynatosť
 • Častá stolica 
 • Hnačka
 • Zvracanie 
 • Svrbenie
 • Odmietanie jedla 

Ak sa u Vášho psa prejaví jeden alebo viacero z týchto príznakov, na určitý čas podiel nového krmiva znížte, a zostaňte pri zníženom podiele niekoľko dní. 

V prípade, že príznaky pretrvávajú alebo sa vrátia hneď, ako podiel nového krmiva opäť zvýšite, možno bude potrebné prejsť na iné krmivo. Ak sa vyskytli nejaké problémy, Váš veterinár Vám určite rád poradí. 

Špeciálny prípad: Veterinárne diétne krmivo 

Niektoré ochorenia u psa si vyžadujú prechod na diétne krmivo. Pojem “diétne” sa tu nevzťahuje na krmivá, ktoré sú určené na chudnutie. Ide skôr o špeciálne krmivá, ktoré sú určené na špeciálne výživové účely. 

Diétne krmivo sa môže psovi podávať až po stanovení diagnózy veterinárom a na jeho odporúčanie. 

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené funkcie organizmu vášho psa. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vášho psa by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne potraviny nájdete v online obchode zoohit. 

Medzi možné dôvody pre zmenu krmiva na diétne krmivo patria: 

 • Obličková nedostatočnosť 
 • Ochorenia čriev 
 • Močové kamene alebo piesok (urolitiáza) 
 • Alergie a intolerancie 
 • Nadváha 

Aj keď je zmena krmiva v prípade choroby obzvlášť naliehavá buďte trpezliví. Nakoľko príliš rýchly prechod na nové krmivo môže viesť k problémom, mali by ste svojho psa, aj v tomto prípade, na nové krmivo privykať postupne. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.