Ako vypočítať dávku krmiva pre psa

Pes čaká na granule

K správnej výžive patrí aj také množstvo potravy, ktoré je presne prispôsobené Vášmu psovi.

V dnešnej dobe nie je také ľahké zachovať si prehľad o rôznych spôsoboch kŕmenia. Ak sa rozhodnete pre kompletné krmivo, odporúčané množstvo krmiva si ľahko vyčítate z obalu. Nie je to však vždy také jednoduché. Ako vypočítať dávku krmiva pre psa, ak ich kŕmite metódou BARF, alebo chcete kombinovať rôzne krmivá? Našťastie pomocou niekoľkých vzorcov môžete energetickú potrebu svojho štvornohého priateľa ľahko určiť. 

Koľko krmiva pes potrebuje? 

Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď, keďže výživová potreba Vášho psa závisí od rôznych faktorov. Ak chcete vypočítať presné množstvo krmiva pre psa, musíte preto brať do úvahy nasledujúce parametre: 

  • Vek Vášho psa 
  • Plemeno psa 
  • Hmotnosť v kilogramoch 
  • Jedná sa o veľmi aktívneho psa, alebo gravidnú či dojčiacu sučku? 

Pre zdravú výživu psov je dôležité, aby ste okrem obsahu vitamínov a minerálov dbali aj na vyváženú rovnováhu energie a bielkovín v dennej dávke krmiva. Zloženie jednozložkových a kompletných krmív si môžete prečítať priamo na obale. 

Na obaloch kompletného krmiva nájdete uvedené dávky krmiva podľa hmotnosti psa. Ak chcete namiesto kompletného krmiva podávať jednozložkové krmivá, musíte správne množstvo krmiva vypočítať sami. Pomocou nasledovných vzorcov je to veľmi jednoduché. 

jarne_dobrodruzstva_pes

Výpočet dávky krmiva pre dospelého psa 

Dospelé psy už síce nerastú, majú ale vyšší výdaj energie než staršie psy. Našťastie existuje niekoľko vzorcov na inidviduálny výpočet správneho množstva krmiva pre psa. 

Aké sú energetické nároky dospelých psov? 

Požadovaná energetická hodnota sa udáva v megajouloch (MJ) alebo kilokalóriách (kcal). Pomocou vzorca podľa Meyera a Zenteka môžete vypočítať priemerné množstvo energie, ktoré Váš dospelý pes za deň potrebuje: 

Základná energetická potreba dospelých psov = 0,52 MJ x kg0,75 telesnej hmotnosti. Príklad: Ak Váš pes váži 20 kilogramov, jeho základná energetická potreba sa počíta nasledovne: 0,52 MJ x 20 kg0,75 = 4,91 MJ za deň. 

Môžete sa orientovať podľa nasledovnej tabuľky: 

Telesná hmotnosť
(počet kilogramov)
Množstvo energie 
(Megajoule) 
Množstvo energie 
(Kilokalórie) 
5 1,74 415,87
10 2,92 697,90
20 4,92 1175.91
30 6,67 1595,17
40 8,23 1967,02
50 9,78 2337,48

Potreba bielkovín u dospelých psov 

Bielkoviny (proteíny) sú pre psov životne dôležité. Sú prítomné vo všetkých tkanivách, a súčasne tvoria základ dôležitých enzýmov a hormónov. Priemernú potrebu bielkovín pre dospelých psov možno vypočítať pomocou nasledujúceho vzorca: 5g bielkovín x kg0,75 telesnej hmotnosti.

Z toho vyplýva nasledovná tabuľka: 

Telesná hmotnosť 
(počet kilogramov) 
Množstvo bielkovín 
(v gramoch) 
5 16
10 28
20 47
30 64
40 79
50 94

Viac informácií o výžive dospelých psov nájdete v našom článkuSprávne krmivo pre dospelého psa. 

Ako vypočítať dávku krmiva pre aktívnych psov? 

Ak je Váš pes veľmi aktívny, a musí počas dňa prekonávať veľké vzdialenosti, spotrebuje viac energie ako bežný rodinný pes. Preto musíte okrem základnej energetickej potreby vypočítať aj energetickú potrebu za výkon. 

Energetickú potrebu pri zvýšenej aktivite vypočítate nasledovne: 0,56 MJ x kg0,75 telesnej hmotnosti. 

Napríklad, ak Váš pes váži 10 kilogramov, potrebuje okolo 3,15 megajoulov denne. To zodpovedá asi 752,87 kilokalóriám. 

Potreba bielkovín sa však zvyšuje iba mierne. 

Koľko krmiva potrebujú gravidné sučky? 

Ak máte sučku, ktorá je gravidná, a nachádza sa v druhej polovici gravidity, potrebuje 1,5-násobok základnej energetickej potreby. U 20 kilogramovej sučky je to asi 7,38 megajoulov denne. 

Enormne rastie aj potreba bielkovín. Preto musíte pripočítať priemerne 0,5-násobok základnej potreby bielkovín. 

Výpočet dávky krmiva pre dojčiace sučky 

Dojčiaca sučka musí počas dojčenia produkovať veľa mlieka. Presné množstvo závisí od počtu a veľkosti jej šteniat. V priemere sa energetická potreba na šteňa zvyšuje nasledovne: 

Počet šteniat  Energetická potreba 
1 1,5-násobok základnej energetickej potreby 
4 2-násobok základnej energetickej potreby 
8 3-násobok základnej energetickej potreby 

Príklad: Vašej sučke sa narodilo 8 šteniat a váži 20 kilogramov. Jej energetická potreba sa vypočíta nasledovne: energetická potreba 4,92 MJ x 3 = 14,76 MJ za deň. 

Potreba bielkovín sa zvyšuje iba mierne. 

Krmenie šteniatok
Šteňatá potrebujú o dosť viac krmiva najmä v prvých týždňoch a mesiacoch.

Akú dávku krmiva potrebuje šteniatko? 

Šteňatá v prvých mesiacoch svojho života rýchlo rastú. Počas tejto doby potrebujú ich orgány veľké množstvo výživných látok, ktoré pôvodne získavajú z materského mlieka a od veku troch mesiacov z tuhej stravy. 

Vzorec výpočtu energetickej potreby pre šteňatá malých plemien: 0,66 MJ x kg0,75 telesnej hmotnosti. 

Vzorec výpočtu pre šteňatá väčších plemien: 0,75 MJ x kg0,75 telesnej hmotnosti. 

Aj keď mladé psy potrebujú o dosť väčšie množstvo krmiva, nesmú sa prejedať. Ak je krmivo príliš bohaté na sacharidy, môže to viesť k obezite, poruchám rastu kostry a poškodeniu orgánov. 

V období rastu potrebujú šteňatá tiež dostatok bielkovín. To však do značnej miery závisí od konkrétneho plemena psa, a musí byť posudzované individuálne. Najlepšie sú bielkoviny vyrobené z vysokokvalitných esenciálnych aminokyselín. Tieto majú vyššiu hodnotu a organizmus ich lepšie spracuje ako neesenciálne aminokyseliny. 

Aby ste šteniatkam poskytli všetko potrebné, čo pre svoj rast potrebujú, odporúča sa ich kŕmiť vhodným krmivom pre šteňatá. Viac informácií o výžive šteniat nájdete v magazíne zoohit. 

Ako vypočítam dávku krmiva u starších psov? 

Od veku okolo šiestich rokov sa psy považujú za seniorov. Od tohto okamihu potrebujú menej energie na zásobenie svojich život udržujúcich orgánov. Faktor 0,5 pre dospelých psov sa zníži na faktor 0,45 pre starších psov. 

Na výpočet správneho množstva potravy pre staršie psy je teraz k dispozícii energetický vzorec: 0,45 MJ x kg0,75 telesnej hmotnosti. 

Ďalšie informácie o výžive starších psov nájdete v našom článku Správne krmivo pre psích seniorov.

Koľkokrát denne by som mal svojich psov kŕmiť? 

Tráviaci systém šteniat sa musí v prvých mesiacoch života prispôsobiť tuhej strave. Preto by ste mali mladé psy v porovnaní so staršími psami kŕmiť častejšie. Zvyčajne stačí šteniatka nakŕmiť trikrát až štyrikrát denne. Dbajte pritom na to, aby ste súčasne znížili dávky. 

Keď je pes dospelý, stačí ho kŕmiť iba raz alebo dvakrát denne. Myslite na to, že krmivo by ste psovi mali podávať vždy v podobnom čase. Nezabudnite do dávky krmiva pre Vášho psa započítať aj snacky. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.