Čo dávať do misky: granuly, konzervy a kapsičky alebo miešané krmivo

Či už ide o suché, mokré alebo zmiešané krmivo - ponuka krmív pre mačky a spôsoby kŕmenia sú rozmanité. Na otázku, ktoré je najlepšie, neexistuje vždy všeobecná odpoveď, čo už viedlo k mnohým diskusiám medzi majiteľmi mačiek.

Jedno je isté: pokiaľ ide o krmivo pre mačky, nezáleží ani tak na forme, ako skôr na obsahu. V zásade platí, že krmivo pre mačky, ktoré je deklarované ako kompletné, poskytuje vašej mačke všetky dôležité živiny. Každý typ krmiva má však svoje výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť najmä v záujme zdravia vašej mačky.

Aby sme vám poskytli prehľad, zhrnuli sme rôzne typy krmív a ich osobitné vlastnosti. Aby ste vyhoveli individuálnym potrebám vašich mačiek, je tiež najlepšie nechať si podrobne poradiť od vášho veterinára.

KonzervyKonzervy
GranulyGranuly
Miešané krmivoMiešané krmivo
MaškrtyMaškrty
Wild Freedom
Purizon

Konzerva Cosma Nature ZDARMA - len do vypredania zásob!

Cosma Nature konzerva ZDARMA

Prehľad typov krmiva

Na trhu s krmivami nájdete rôzne druhy krmív, ktoré sa od seba líšia okrem iného zložením, obsahom vody a výrobou. Typ a vlastnosti krmiva majú vplyv na rôzne aspekty, ako je zdravie, chuť, cena a trvanlivosť, ktoré by ste mali zohľadniť pri rozhodovaní:

Mokré krmivo

Mokré krmivo pre mačky obsahuje od 60 do viac ako 84 % vody, čo môže mať v porovnaní so suchým krmivom pozitívny vplyv na zdravie vašej mačky, najmä pokiaľ ide o ochorenia močových ciest a obličiek. V dôsledku vysokého obsahu vody sa však mokré krmivo aj rýchlejšie kazí ako suché krmivo.

Aby bolo krmivo v uzavretom stave trvanlivejšie, výrobcovia ho zvyčajne ponúkajú v konzervách alebo vo fóliových vreckách. Okrem čisto mokrého krmiva existujú aj niektoré výrobky, ktoré obsahujú viazanú omáčku.

Vo všeobecnosti sa vlhké krmivo pre mačky zvyčajne skladá z väčšieho množstva zložiek ako suché krmivo. V závislosti od výrobcu medzi ne patrí napríklad svalovina, mäsovo-kostná múčka, obilniny a často aj vnútornosti a orgány.

Pri výrobe sa zložky nasekajú a zmiešajú v požadovanej nádobe, ktorá je vystavená vysokému tlaku a vysokým teplotám. Tým sa zničia všetky baktérie a zárodky obsiahnuté v krmive.

Výhody:

  • zvyčajne vysoká prijateľnosť, pretože má intenzívnejšiu chuť
  • vysoký podiel tekutín (zabezpečuje lepšiu rovnováhu tekutín a môže zabrániť problémom s obličkami a močovými cestami)
  • vhodné aj pre mačky bez zubov

Nevýhody:

  • nízka abrazivita zubov: môže podporovať tvorbu zubného povlaku a kameňa (bez dodatočnej alebo nedostatočnej starostlivosti o zuby)
  • krátka trvanlivosť po otvorení

Suché krmivo

Suché krmivo má zvyčajne nízky obsah vlhkosti, menej ako 10 %. Vďaka tomu vydrží dlhšie ako mokré krmivo, ale vaša mačka v ňom nájde podstatne menej vody.

V závislosti od výrobcu sú typickými zložkami sušená svalovina, vedľajšie živočíšne produkty, živočíšna múčka, obilniny, tuky/oleje, vitamíny, aminokyseliny, ako je taurín, a antioxidanty.

Na výrobu sa v krmivárskom priemysle používajú špeciálne tlakové procesy, ako napríklad extrúzia, pri ktorej sa krmivo lisuje do požadovaného tvaru - zvyčajne do peliet, krokiet alebo vločiek - pomocou vysokého tlaku a pary.

Výhody:

  • úspora miesta pri skladovaní a dlhá trvanlivosť (aj po otvorení).
  • pevné zložky suchého krmiva môžu pomôcť pri čistení zubov, ale samy o sebe nepostačujú / môžu znížiť tvorbu zubného povlaku pravidelným obrusovaním (ale nenahrádzajú starostlivosť o chrup)
  • šetrnejšie k životnému prostrediu z hľadiska menšieho množstva obalového materiálu

Nevýhody:

  • niekedy menej akceptované
  • riziko nedostatku vody (dehydratácia)

Miešané krmivo

Pri zmiešanom kŕmení ponúkate mačke suché aj mokré krmivo. Hoci je pri tomto type kŕmenia náročnejšie vypočítať správnu dávku, spája výhody suchého a mokrého kŕmenia.

Najlepšie je, ak vám veterinár vypočíta požiadavky vašej mačky a zostaví plán kŕmenia. Ten môžete použiť ako vodítko na dlhšie obdobie.

Výhody:

  • rozmanitosť pre vašu mačku
  • kombinácia všetkých výhod suchého a mokrého kŕmenia

Nevýhody:

  • riziko nadmerného alebo nedostatočného prísunu živín (ak sa podáva nesprávne množstvo krmiva)

Polovlhké krmivo

Polovlhké krmivo pre mačky má stredný obsah vody, ale na pultoch s krmivom pre mačky sa vyskytuje menej často ako kompletné krmivo. Preto sa v nej bežne vyskytujú najmä príkrmy, ktoré v závislosti od výrobku často obsahujú prísady na zvýšenie chuti.

Výhody:

  • všeobecne vyššia akceptácia
  • vyšší obsah vody ako v prípade suchého krmiva

Nevýhody:

  • maškrty môžu mať vysoký obsah cukru

Vhodné doplnky

Doplnky

Našli ste to správne krmivo?! Pomôžeme vám aj so servírovaním, pretože krmivo nie je všetko!

Rovnako ako pri samotnom krmive, aj pri servírovaní môžete s naším výberom ideálne vyhovieť individuálnym potrebám vášho štvornohého priateľa, ako aj podmienkam vašich štyroch stien, a tak urobiť z každého kŕmenia zážitok. Či už ide o misky, napájačky, zásobníky alebo podložky pod misky, s naším príslušenstvom chutí všetko oveľa lepšie.

  • Konzervy/kapsičky
  • Granuly
  • Miešané krmivo
  • Maškrty
  • Doplnky

Schválené domácimi zvieratkami: testujeme za vás

FeringaSúrodenecká láskaFeringa Classic Meat

Či už ide o miesto na spanie, hračky, jedlo - s bratom Leom sa v podstate delíme o všetko. Naozaj všetko? Možno urobím výnimku so suchým krmivom Feringa Adult Classic Duck s obsahom čerstvého mäsa. Veď plechovku mokrého krmiva Feringa Classic Meat Poultry dostaneme aj tak zadarmo!

Vyskúšať teraz
CosmaExotika i domaCosma Asia

Veľa šťavnatého mäsa alebo jemných rýb - áno! Žiadne umelé príchute, farbivá ani konzervačné látky - áno! Exoticky rafinované s trochou ryže - áno! Prémiové mokré krmivo pre druhovo vhodnú stravu - áno a áno! A ešte k tomu poskytuje Cosma Asia in Jelly extra porciu tekutiny.

Vyskúšajte teraz
PurizonPrirodzene chutnéPurizon Adult

Konzerva Purizon Adult je presne taká, akú ju mám rada! Šťavnaté kuracie filé, starostlivo vybrané ovocie a zelenina - a to všetko bez obilnín! Presne to pravé pre mňa, aktívnu mačku. Len keby moja pani konečne otvorila tú konzervu!

Vyskúšajte teraz
Natural ParadiseVšetko na svojom miesteMačací domček Daisy

Keď je miesto na spanie zároveň aj miestom na kŕmenie, nikdy nevynecháte jedlo - to je isté! Moderný domček pre mačky od spoločnosti Natural Paradise ponúka práve toto: bar na jedlo s dvoma útulnými miestami na ležanie. Teraz už stačí, aby ho vaša pani naplnila - perfektné!

Vyskúšajte teraz

Q&A: Otázky a odpovede

Ako funguje zmiešané kŕmenie a čo by ste mali mať na pamäti?

Pri zmiešanom kŕmení kombinujete výhody suchého a mokrého krmiva tým, že kombinujete oba typy krmiva. Môžete napríklad ponúkať suché krmivo ad libitum a doplniť ho jedným alebo dvoma konzervami denne. Vyhnite sa však priamemu miešaniu týchto dvoch krmív, pretože majú odlišný čas trávenia.

Aby ste zabezpečili, že vaša mačka nebude jesť príliš veľa, mali by ste tiež vopred vypočítať množstvo krmiva.

Na čo si mám dať pozor, ak kŕmim len konzervami alebo kapsičkami?

Keďže mokré krmivo na rozdiel od suchého nevedie k mechanickému obrusovaniu zubov, môže postupne dochádzať k vzniku zubného povlaku a ďalších zubných problémov. Preto nechajte zuby vašej mačky pravidelne kontrolovať veterinárom a odstraňovať zubný kameň. Dbajte aj na to, aby vaša mačka mala doma dostatočnú starostlivosť o chrup, napríklad pomocou žuvacích predmetov. Nezabudnite ich zaradiť do dennej kŕmnej dávky.

Keďže mokré krmivo sa v miske rýchlo kazí, mali by ste ho z misky odstrániť najneskôr po jednom dni.

Na čo si mám dať pozor, ak kŕmim len granulami?

U mnohých mačiek sa s pribúdajúcim vekom objavujú zdravotné problémy s obličkami. Preto je pre mačky obzvlášť dôležité zabezpečiť vyvážený príjem tekutín.

Ak svoju mačku kŕmite len suchým krmivom, mali by ste preto dbať na to, aby dostatočne pila. Zabezpečte jej čerstvú vodu po celý deň. Na stimuláciu smädu vašej mačky môžete použiť aj fontánku pre mačky. Prípadne môžete po dome rozmiestniť niekoľko misiek na pitie.

Ako určím správne množstvo granúl alebo konzerv/kapsičiek?

V pokynoch výrobcu na obale nájdete odporúčané množstvo krmiva, ktoré by ste mali mačke podávať. Upozorňujeme však, že určité faktory, ako napríklad vek alebo zdravotný stav vašej mačky, môžu ovplyvniť potrebné množstvo krmiva.

Ak je napríklad vaša mačka aktívna mačka žijúca vonku, jej energetické požiadavky budú vyššie ako u mačky žijúcej v útulnom interiéri. V zoohit magazíne nájdete najdôležitejšie informácie, ktoré vám pomôžu určiť správne množstvo krmiva pre vašu mačku. V ideálnom prípade by ste sa mali poradiť aj so svojím veterinárnym lekárom.

Ako dlho môžem nechať mokré alebo suché krmivo v miske?

Čím dlhšie necháte krmivo v miske, tým väčšie je riziko, že sa pokazí. Keďže pokazené krmivo predstavuje pre vašu mačku zdravotné riziko, je dôležité, aby ste ho v miske nenechávali príliš dlho.

Mokré krmivo by ste mali z misky odstrániť najneskôr po jednom dni. Suché krmivo zvyčajne vydrží o niečo dlhšie - až dva dni.

Ako by sa malo dané krmivo ideálne skladovať (otvorené a neotvorené)?

Trvanlivosť krmiva pre mačky si môžete prečítať na obale. Odporúča sa skladovať uzavreté krmivo pre mačky akéhokoľvek druhu na chladnom mieste (do 38 °C) a chránené pred svetlom.

Otvorené konzervy alebo vrecká s krmivom by mali byť vzduchotesne uzavreté a uložené na chladnom mieste. To platí najmä pre vlhké krmivo, ktoré by sa po otvorení malo skladovať v chladničke pri teplote 4 až 7 °C.

Ako zistím, či je mokré alebo suché krmivo pokazené?

Kazenie krmiva pre mačky sprevádzajú rôzne zmeny. Patria medzi ne zmeny chuti, vône, farby a konzistencie. Ak spozorujete takéto zmeny, mali by ste krmivo vybrať a misku dôkladne vypláchnuť horúcou vodou so saponátom.

V akom čase a ako často mám kŕmiť suchým alebo mokrým krmivom?

Na rozdiel od psov by ste mali mačke ponúkať krmivo priebežne bez toho, aby ste prekročili dennú dávku. Môžete napríklad ponúkať suché kompletné krmivo ad libitum. Ak sa rozhodnete pre mokré krmivo, odporúča sa ponúkať ho v niekoľkých časoch počas dňa. Nezabudnite však pravidelne odstraňovať zvyšky potravy z misky, aby ste zabránili jej znehodnoteniu.

Čo treba zohľadniť pri zmene krmiva?

Ak meníte mačke krmivo príliš často alebo príliš rýchlo, môže to spôsobiť tráviace problémy. Preto je dôležité, aby ste sa týmto problémom podrobne zaoberali ešte pred zmenou krmiva. V každom prípade by sa zmena krmiva mala vykonávať opatrne postupným miešaním starého krmiva s malým množstvom nového krmiva.

Na čo ešte musíte myslieť pri zmene krmiva pre vašu mačku, sa dozviete v zoohit magazíne.