Ponuka krmív pre psov a spôsoby kŕmenia sú rozmanité, či už ide o suché, mokré alebo zmiešané krmivá. Na otázku, ktoré z nich je najlepšou voľbou, sa nedá vždy odpovedať všeobecne a medzi majiteľmi psov už vyvolala veľa diskusií.
Faktom je, že rozhodujúca pri krmive pre psov nie je forma, ale obsah. V zásade platí, že krmivo pre psov, ktoré je deklarované ako kompletné krmivo, poskytuje psovi všetky dôležité vitamíny, živiny a minerály - bez ohľadu na to, či ide o suché alebo mokré krmivo. Napriek tomu má každý typ kŕmenia svoje výhody a nevýhody. Aby sme vám poskytli prvotný prehľad a uľahčili rozhodovanie, zhrnuli sme pre vás rôzne spôsoby kŕmenia a ich zvláštnosti.
Aby ste vyhoveli individuálnym potrebám vášho psa, je tiež najlepšie požiadať o podrobnú radu vášho veterinára.
Na trhu s krmivami nájdete rôzne druhy krmív, ktoré sa od seba líšia okrem iného zložením, obsahom vody a výrobou. Typ a vlastnosti krmiva majú vplyv na rôzne aspekty, ako je zdravie, chuť, cena a trvanlivosť, ktoré by ste mali zohľadniť pri rozhodovaní:
Mokré krmivo má obzvlášť vysoký obsah vody, 60 až 85 %. Keďže má väčší objem ako suché krmivo, výrobcovia krmív ho zvyčajne ponúkajú v konzervách alebo fóliových vreckách.
V každom prípade je mokré kompletné krmivo náročnejšie na zápach, ale predovšetkým na chuť ako suché krmivo, a preto ho psy konzumujú s osobitným potešením.
V závislosti od výrobcu obsahuje mokré krmivo zmes rôznych látok. Patrí medzi ne napríklad svalovina, vnútornosti, hydinové jatočné telá, rastlinné zložky, ako sú obilniny alebo bylinky, ako aj tuky/oleje, vitamíny a minerálne látky. Niektoré výrobky navyše ponúkajú omáčke podobnú tekutinu spojenú želírujúcimi látkami. Pri výrobe sa zložky homogenizujú (rovnomerne nasekané a premiešané) a tvarujú alebo spracúvajú v kusoch.
Výhody:
Nevýhody:
V porovnaní s mokrým krmivom má suché krmivo veľmi nízky obsah vody, maximálne 14 %, a preto má oveľa dlhšiu trvanlivosť.
V závislosti od výrobcu sa sušené krmivo skladá zo sušeného alebo čerstvého mäsa, krvi, vedľajších živočíšnych produktov (odpad z bitúnkov), rastlinných zložiek, tukov/olejov, vitamínov, minerálov a antioxidantov.
Suché krmivo má zvyčajne vyšší obsah energie ako rovnaké množstvo mokrého krmiva. Na dosiahnutie rovnakého obsahu energie v mokrom krmive by však pes musel zjesť podstatne väčšiu dávku.
Suché krmivo pre psov sa vyrába procesom, ktorý sa nazýva extrúzia - v krmivárskom priemysle rozšírená metóda výroby suchého krmiva. Pri tomto procese sa krmivo vystavuje vysokému tlaku s pridaním pary, takže sa lisuje cez lis na rôzne veľkosti a štruktúry - zvyčajne na pelety, sušienky alebo granule.
Výhody:
Nevýhody:
Majitelia psov často používajú zmiešané kŕmenie, aby skombinovali výhody mokrého a suchého krmiva. Môžete napríklad dávať psovi ráno suché krmivo a večer mokré krmivo.
Keďže však rovnaké množstvo suchého krmiva obsahuje viac energie ako mokré krmivo, existuje riziko, že denné množstvo krmiva vypočítate nesprávne. Najlepšie je, keď vám veterinár vypočíta požiadavky vášho psa a zostaví kŕmny plán. Ten potom môžete použiť ako dlhodobé vodítko.
Zatiaľ sa nepotvrdilo, že by tento spôsob kŕmenia viedol u psov k tráviacim problémom.
Výhody:
Nevýhody:
Polovlhké kompletné krmivo má priemerný obsah vody 15 až 20 % - je mäkšie a o niečo chutnejšie ako suché krmivo.
V porovnaní s vlhkým alebo mokrým krmivom nájdete toto krmivo častejšie aj vo forme pochúťok (napr. párkov alebo krúžkov).
Výhody:
Nevýhody:
Našli ste to správne krmivo?! Pomôžeme vám aj so servírovaním, pretože krmivo nie je všetko!
Rovnako ako pri samotnom krmive, aj pri servírovaní môžete s naším výberom ideálne vyhovieť individuálnym potrebám vášho štvornohého priateľa, ako aj podmienkam vašich štyroch stien, a tak urobiť z každého kŕmenia zážitok. Či už ide o misky, napájačky, zásobníky alebo podložky pod misky, s naším príslušenstvom chutí všetko oveľa lepšie.
Pre malých labužníkov, ako som ja, ponúka Lukullus Mini Complete Food to pravé: prírodná receptúra bez obilnín kombinuje živočíšne bielkoviny, rastlinné zložky a cenné oleje. A navyše, malé granule suchého krmiva sú dokonale prispôsobené mojej malej čeľusti!
Stojí ma veľa námahy, aby som si sadla k vlhkému krmivu Purizon Adult Chicken Fillet with Black Angus & Turkey, Sweet Potato & Cranberry - len moja miska proti chňapaniu mi hovorí, že to inak nejde. Ale kto môže povedať "nie" 45 % kvalitnému kuraciemu filé?!
Ak konzervy Rocco Classic nie je splnením môjho sna: 100 % čerstvých surovín, 70 % mäsa a vnútorností - myslím, že ma treba uštipnúť. Zvyšuje tiež môj príjem tekutín, čo je pri stúpajúcich teplotách ideálne!
Dentálna hygiena nie je najzábavnejšia vec, ale so súpravou na starostlivosť o zuby kooa nie je vôbec nepríjemná. Moja pani mi zuby čistí mimoriadne jemne mäkkou silikónovou handričkou na prsty a vegánsky zubný gél má tiež chuť...? No predsa kuracie!
Pri zmiešanom kŕmení sa môžete rozhodnúť, kedy chcete psovi podávať ktoré krmivo. Nezáleží teda na tom, či ráno podávate suché alebo mokré krmivo - a naopak. Vyhnite sa však priamemu miešaniu týchto dvoch krmív, pretože majú rôzny čas trávenia.
Dbajte tiež na to, aby ste správne vypočítali množstvo krmiva. Ak to neurobíte, váš pes môže mať nadváhu alebo podváhu.
Kompletné vlhké krmivo obsahuje všetky látky, ktoré váš pes potrebuje k životu. Na rozdiel od suchého krmiva však nespôsobuje mechanické obrusovanie zubov, takže sa na nich časom môže vytvoriť zubný povlak a kameň. Preto pravidelne kontrolujte zuby svojho psa a uistite sa, že má dostatočnú starostlivosť o chrup. Na tento účel sú vhodné napríklad aj pevné žuvacie predmety, ktoré ponúkajú rozmanitosť a dlhý pôžitok zo žuvania. Nechajte svojho veterinára pravidelne kontrolovať zuby vášho psa a odstraňovať zubný kameň.
Dbajte na to, aby váš domáci miláčik dostával dostatočný prídel žuvacích predmetov a zaraďte ich do dennej dávky krmiva.
Okrem mnohých výhod má suché krmivo aj jednu veľkú nevýhodu: nízky obsah vody. Dostatok tekutín je však pre telo vášho psa životne dôležitý. Napríklad obličky vášho psa potrebujú dostatok vody na vyplavovanie toxických odpadových látok z krvi. Ak svojho psa kŕmite len suchým krmivom, mali by ste preto zabezpečiť, aby mal nepretržitý prístup k čerstvej vode a aby tiež konzumoval dostatok vody.
Správne množstvo potravy závisí od rôznych faktorov. Medzi ne patrí zdravotný stav psa, jeho vek, plemeno a úroveň aktivity. Napríklad starší pes potrebuje menej energie ako mladý atletický pes.
Ako vypočítať správne množstvo krmiva sa dozviete v zoohit magazíne. Dodržiavajte aj odporúčania výrobcu týkajúce sa kŕmenia uvedené na obale a v prípade pochybností požiadajte o radu svojho veterinára.
V miske sa krmivo dostáva do kontaktu s baktériami a enzýmami zo slín, ktoré môžu spôsobiť, že sa krmivo pokazí. Aby ste predišli tomu, že váš pes zje pokazené jedlo a ochorie, mali by ste preto po určitom čase odstrániť krmivo z misky.
Mokré krmivo by sa malo z misky odstraňovať denne. Suché krmivo zvyčajne vydrží dlhšie, ale nemali by ste ho ponechať dlhšie ako dva dni.
Ako dlho môžete krmivo pre psov skladovať pred a po otvorení, sa dozviete z návodu výrobcu. Rozhodujúci je však spôsob jeho skladovania:
Dôležité je, aby ste nádoby s krmivom skladovali na chladnom (do 38 °C) a suchom mieste chránenom pred svetlom. Aby sa zabránilo napadnutiu vreciek s krmivom škodcami, mali by ste ich tiež skladovať mimo podlahy a za zatvorenými dverami.
Otvorené nádoby s krmivom by sa mali v chladničke určite uchovávať zakryté, aby sa spomalilo ich kazenie. Otvorené vrecia s krmivom by mali byť čo najtesnejšie uzavreté a tiež uložené na chladnom mieste chránenom pred svetlom.
Na prvý pohľad nie je vždy ľahké rozpoznať zdravotné riziká v krmive. Určité príznaky vám však naznačia, že krmivo už môže byť pokazené.
Medzi najčastejšie príznaky pokazenia patria zmeny chuti, ako aj zmeny farby alebo pachové odchýlky.
Aj keď je pre vás jednoduchšie kŕmiť raz denne, väčšina veterinárov odporúča rozdeliť dennú dávku pre psov aspoň na dve kŕmenia. Platí to najmä pre veľké plemená psov, ktoré sú náchylné na život ohrozujúce žalúdočné poruchy.
V akom dennom čase psa kŕmite, zvyčajne nie je dôležité. Dbajte však na to, aby ste psovi po jedle dopriali odpočinok a nechodili s ním na prechádzku alebo dokonca nebehali bezprostredne po kŕmení. Všeobecné pravidlo znie: aspoň jedna hodina, ideálne dve hodiny odpočinku po kŕmení.
Rôzne udalosti môžu spôsobiť, že bude potrebné prejsť z jedného zdroja na druhý. Príliš rýchla zmena krmiva však môže u psov spôsobiť tráviace problémy. Preto by sa mala vždy vykonávať pomaly a šetrne postupným miešaním starého krmiva s malým množstvom nového krmiva.
Čo ďalšie musíte zohľadniť pri zmene krmiva pre svojho psa, sa dozviete v zoohit magazíne.