Zmena krmiva u mačiek

British Shorthair mačka

Či už zo zdravotných alebo iných dôvodov, niekedy si musia mačky zvykať na iné krmivo. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako dosiahnuť, aby nové krmivo Vašej mačke chutilo, a ako vykonať zmenu krmiva u mačky šetrne k žalúdku aj črevám.

Možné dôvody na zmenu krmiva u mačiek

Mačky sú často veľmi prieberčivé, a rady zostávajú pri jednom druhe krmiva. Prečo teda vôbec krmivo meniť? Možných dôvodov pre zmenu krmiva je veľa:

 • Intolerancie/alergie na určité obsahové látky v krmive
 • Ochorenia, ktoré si vyžadujú podávanie diétneho krmiva
 • Nadváha
 • Prechod z krmiva pre mačiatka na krmivo pre dospelé mačky alebo prechod z krmiva dospelých mačiek na krmivo pre mačky seniorov
 • Náklady alebo osobné preferencie majiteľa
 • Dostupnosť produktov

Ako mám postupovať pri zmene krmiva u mačiek?

Kým Vašej mačke krmivo zachutí, často si to vyžaduje dávku trpezlivosti. Prechod na nové krmivo u mačiek by preto mal prebiehať pomaly, najmenej počas ôsmich až desiatich dní. Náhla zmena krmiva môže totiž viesť k problémom s trávením. Aby ste predišli tráviacim ťažkostiam, ako sú hnačky alebo zvracanie, mali by ste mačku na nové krmivo privykať postupne.

Nové krmivo primiešavajte do starého krmiva v čoraz väčšom pomere a to tak, že ho nasypete na spodok misky, teda staré krmivo bude navrchu. Prvý deň by ste mali do predchádzajúceho krmiva pridať len jednu čajovú lyžičku nového krmiva. Potom môžete každý deň primiešavať čoraz viac nového krmiva, kým úplne nenahradí to staré.

Moja mačka nové krmivo odmieta – čo mám robiť?

Bohužiaľ existujú aj mačky, ktoré odmietajú aj tú najmenšiu dávku nového krmiva v ich obvyklom krmive. Podvádzanie je tu povolené! Aby nové krmivo Vašej mačke zachutilo, môžete využiť nasledovné triky:

Do nového krmiva na spodku misky môžete pridať zopár snackov alebo lososový olej, aby ste povzbudili apetít Vašej mačky. V prípade mokrého krmiva môže byť užitočné trochu ho prihriať, čím sa zvýši intenzita vône, a tým aj apetít mačky.

Ďalší trik: Misku s novým krmivom postavte vedľa misky s doterajším krmivom. Takto si mačka môže postupne zvyknúť na neznámu vôňu, a tiež to podporí jej zvedavosť.

Bez ohľadu na to, aké dôležité sú dôvody zmeny stravovania mačky: ak mačka nové krmivo úplne odmietne a neje, musíte sa najskôr pokusu o zmenu krmiva vzdať. Nakoľko pečeň mačiek reaguje na odmietanie potravy veľmi citlivo, hrozí riziko vážnych zdravotných následkov.

Prechod na diétne krmivo

Najprv vysvetlenie: Diétne krmivo u mačiek nemusí nutne znamenať krmivo určené na chudnutie. Označenie „diétne krmivo“ skôr znamená veterinárne krmivo, ktoré sa mačkám podáva pri určitých ochoreniach. Takéto diétne krmivo sa môže podávať až po určení diagnózy a odporúčaní veterinára.

Diétne krmivá sú vždy určené na konkrétny výživový účel. Medzi tieto výživové účely patria:

 • Ochorenia obličiek (ako obličková nedostatočnosť alebo piesok v moči)
 • Ochorenia močového mechúra
 • Ochorenia pečene
 • Ochorenia čriev
 • Intolerancie alebo potravinové alergie
 • Nadváha

Ak si zdravotné dôvody vyžadujú zmenu krmiva, úspech je samozrejme o to dôležitejší. Našťastie v súčasnosti existuje široká škála diétnych krmív pre mačky. Tu je však potrebná trpezlivosť: Ak Vaša mačka nové diétne krmivo úplne odmieta, môžete vyskúšať iné krmivo.

Mimochodom: V online obchode zoohit nájdete kvalitné krmivo pre mačky. Okrem podrobného popisu produktov tu nájdete aj zloženie, prídavné látky a analytické zložky jednotlivých krmív, aby ste si mohli vybrať perfektné krmivo pre mačky.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?