Tráviace problémy u mačiek

Zdravý a dobre fungujúci tráviaci trakt je pre Vašu mačku veľmi dôležitý. Viete však rozpoznať príznaky tráviacich problémov u svojho štvornohého priateľa? Najdôležitejšie informácie na tému "trávenie u mačiek" nájdete tu:

Príznaky: Aké sú príznaky tráviacich problémov u mačky?

Plynatosť

Plynatosť

Ak má Vaša mačka plynatosť, zvyčajne sa vyskytuje v kombinácii s inými tráviacimi problémami. Ak však Vaša mačka trpí bolesťami, mali by ste sa poradiť s veterinárom.

Hnačka

Hnačka

Hnačka u mačiek sa môže vyskytnúť náhle (akútna) alebo v priebehu dlhšieho časového obdobia (chronická). Okrem toho sa môže líšiť aj konzistencia. V závislosti od príčiny si môžete všimnúť aj prímesi, ako je hlien alebo krv.

Zápcha

Zápcha

Ak výkaly Vašej mačky nemajú tvar cigary, ale sú skôr okrúhle a stvrdnuté, môže trpieť zápchou. Postihnuté mačky tiež občas prejavujú bolesť alebo sú nepokojné pri vyprázdňovaní.

Zvracanie

Zvracanie

Ak Vaša mačka zvracia, pozorne ju sledujte. Preskúmajte zvratky na prítomnosť cudzích telies alebo krvi. Jednorazové zvracanie je zvyčajne neškodné. Časté zvracanie by mal skontrolovať veterinár.

Bolesť žalúdka

Bolesť žalúdka

Niekedy nie je ľahké zistiť, či Vaša mačka trpí bolesťou. Bolesti žalúdka sa však prejavujú aj vtedy, ak Vaša mačka citlivo reaguje, keď ju hladíte po bruchu. Postihnuté mačky tiež menej jedia.

Únava

Únava

Takmer každá choroba spôsobuje, že je Vaša mačka unavená. Koniec koncov to Vašu mačku oberá o silu a energiu. Preto by ste mali byť ostražití, ak sa Vaša mačka nechce hrať a leží bezvládne v kúte.

Príčiny: Aké sú spúšťače tráviacich problémov u mačiek?


1. Neznášanlivosť krmiva

Naznášanlivosť krmiva

Potravinové alergie sú u mačiek bežné bez ohľadu na vek alebo plemeno. Často spôsobujú zvracanie, hnačku alebo svrbenie vašej mačky. Ak je Vaša mačka alergická aj na určitý potravinový alergén, môžete siahnuť po špeciálnom krmive pre mačky trpiace alergiou. Niekedy stačí vyhnúť sa určitým zložkám a prejsť napríklad na krmivo bez obilnín alebo na monoproteínové krmivo. Môžete sa opýtať svojho veterinára, ktoré krmivo je pre Vašu mačku vhodné.

2. Citlivý tráviaci trakt

Citlivý tráviaci trakt

Niektorí štvornohí priatelia, ako napríklad mnohé chovné mačky, majú obzvlášť citlivé žalúdky. Či už sú to náhle zmeny teploty alebo zmena v domácnosti - na žalúdok potom pôsobia rôzne faktory. Ak je Vaša mačka obzvlášť citlivá, môže jej pomôcť špeciálne krmivo s ľahko stráviteľnými zložkami.

1. Príliš náhla zmena krmiva

Potravu by ste mali meniť pomaly počas najmenej ôsmich až desiatich dní. Príliš rýchla zmena krmiva by mohla mať negatívny vplyv na citlivý žalúdok Vašej mačky.

2. Nevhodné jedlo

Voľne žijúci zvieratá príležitostne vyberajú pokazené zvyšky jedla z odpadkových košov v okolí. Hoci ich žalúdky znesú viac ako žalúdky ľudí, pokazené jedlo môže spôsobiť problémy aj štvornohým priateľom.

3. Hltanie

Niektoré mačky majú tendenciu jesť jedlo príliš narýchlo. Aj to môže byť dôvodom zápchy alebo bolesti žalúdka Vašej mačky. Aby ste tomu zabránili, mali by ste jedlo porciovať alebo použiť misku proti hltaniu.

4. Stres

Stres je spúšťačom mnohých problémov vrátane tých tráviacich. Preto sa uistite, že svojej mačke ponúkate možnosti ústupu. Odporúča sa tiež mačke zabezpečiť škrabadlo alebo dosku na hranie. Takto sa Vaša mačka zbaví stresu a urobí niečo dobré pre svoje zdravie.

5. Príliš malý príjem tekutín

Je to jednoduché: Ak Vaša mačka pije príliš málo, jej výkaly sú čoraz hustejšie. To postupne vedie k zápche. Ak Vaša mačka zle pije, môžete ju povzbudiť k pitiu pomocou pitnej fontánky.

6. Príliš málo pohybu

Dostatok pohybu je dobrý nielen pre telo Vašej mačky, ale aj pre jej zdravie. Pomáha proti nadváhe a predchádza tráviacim problémom. Ak Vaša mačka nemá dostatok pohybu, môžete jej napríklad poskytnúť škrabadlo alebo  špeciálne hračky aby ste ju povzbudili k hre.

7. Parazity

Najmä črevné parazity, ako sú giardie, škrkavky, háďatká, bičíkovce alebo pásomnice, môžu byť spúšťačom tráviacich problémov, ako je hnačka u mačiek. Preto sa riaďte odporúčaniami veterinárnych lekárov a pravidelne (približne trikrát ročne) kontrolujte výkaly Vašej mačky na prítomnosť parazitov. 

8. Infekcie

Rôzne infekcie spôsobené baktériami alebo vírusmi (napr. FeLV, FIP) môžu u Vašej mačky spôsobiť tráviace problémy. Ak máte podozrenie že Vaša mačka trpí infekciou, určite navštívte svojho veterinára, aby ste s ňou mohli bojovať v počiatočnom štádiu.

9. Choroby

Ak Vaša mačka trpí hormonálnou poruchou (napr. hypertyreózou) alebo metabolickým ochorením (napr. cukrovkou), môže to ovplyvniť trávenie. Preto je dôležité, aby ste v prípade vážnych zažívacích problémov včas navštívili svojho veterinára.

  • Nedostatočná hydratácia
  • Hltanie
  • Stres
  • Nedostatočný pohyb

Naše TOP značky

Smilla
Concept for Life
Wild Freedom
Royal Canin
Rosie's Farm
Cosma
Greenwoods
Feringa
Natural Paradise
Purizon

Mohlo by Vás zaujímať:

Keď mačka zvraciaKeď mačka zvraciaZdravie mačky

Zvracanie u mačiek (lat. vomitus) nie je jasne definované ochorenie, ale symptóm. Môže byť teda vyvolané rôznymi príčinami, ako napr. otravou. Príčinou zvracania u mačky môžu byť choroby, ako aj fyziologické reakcie.

K článku
Hnačka u mačiatokHnačka u mačiatokZdravie mačky

Občas je potrebné s mačiatkom zájsť k veterinárovi aj kvôli „bežným detským“ ochoreniam či symptómom choroby, ku ktorým patrí aj chovateľmi podceňovaná hnačka u mačiatok. Pokiaľ na hnačku trpí mačiatko, nemali by ste návštevu veterinárnej ordinácie odkladať.

K článku