Tráviace problémy u mačiek

Zdravý a dobre fungujúci tráviaci trakt je pre Vašu mačku veľmi dôležitý. Viete však rozpoznať príznaky tráviacich problémov u svojho štvornohého priateľa? Najdôležitejšie informácie na tému "trávenie u mačiek" nájdete tu:

Príznaky: Aké sú príznaky tráviacich problémov u mačky?

image

Plynatosť

Ak má Vaša mačka plynatosť, zvyčajne sa vyskytuje v kombinácii s inými tráviacimi problémami. Ak však Vaša mačka trpí bolesťami, mali by ste sa poradiť s veterinárom.

image

Hnačka

Hnačka u mačiek sa môže vyskytnúť náhle (akútna) alebo v priebehu dlhšieho časového obdobia (chronická). Okrem toho sa môže líšiť aj konzistencia. V závislosti od príčiny si môžete všimnúť aj prímesi, ako je hlien alebo krv.

image

Zápcha

Ak výkaly Vašej mačky nemajú tvar cigary, ale sú skôr okrúhle a stvrdnuté, môže trpieť zápchou. Postihnuté mačky tiež občas prejavujú bolesť alebo sú nepokojné pri vyprázdňovaní.

image

Zvracanie

Ak Vaša mačka zvracia, pozorne ju sledujte. Preskúmajte zvratky na prítomnosť cudzích telies alebo krvi. Jednorazové zvracanie je zvyčajne neškodné. Časté zvracanie by mal skontrolovať veterinár.

image

Bolesť žalúdka

Niekedy nie je ľahké zistiť, či Vaša mačka trpí bolesťou. Bolesti žalúdka sa však prejavujú aj vtedy, ak Vaša mačka citlivo reaguje, keď ju hladíte po bruchu. Postihnuté mačky tiež menej jedia.

image

Únava

Takmer každá choroba spôsobuje, že je Vaša mačka unavená. Koniec koncov to Vašu mačku oberá o silu a energiu. Preto by ste mali byť ostražití, ak sa Vaša mačka nechce hrať a leží bezvládne v kúte.

Príčiny: Aké sú spúšťače tráviacich problémov u mačiek?


1. Neznášanlivosť krmiva

Naznášanlivosť krmiva

Potravinové alergie sú u mačiek bežné bez ohľadu na vek alebo plemeno. Často spôsobujú zvracanie, hnačku alebo svrbenie vašej mačky. Ak je Vaša mačka alergická aj na určitý potravinový alergén, môžete siahnuť po špeciálnom krmive pre mačky trpiace alergiou. Niekedy stačí vyhnúť sa určitým zložkám a prejsť napríklad na krmivo bez obilnín alebo na monoproteínové krmivo. Môžete sa opýtať svojho veterinára, ktoré krmivo je pre Vašu mačku vhodné.

2. Citlivý tráviaci trakt

Citlivý tráviaci trakt

Niektorí štvornohí priatelia, ako napríklad mnohé chovné mačky, majú obzvlášť citlivé žalúdky. Či už sú to náhle zmeny teploty alebo zmena v domácnosti - na žalúdok potom pôsobia rôzne faktory. Ak je Vaša mačka obzvlášť citlivá, môže jej pomôcť špeciálne krmivo s ľahko stráviteľnými zložkami.

  • 1. Príliš náhla zmena krmiva

    Potravu by ste mali meniť pomaly počas najmenej ôsmich až desiatich dní. Príliš rýchla zmena krmiva by mohla mať negatívny vplyv na citlivý žalúdok Vašej mačky.

  • Nedostatočná hydratácia
  • Hltanie
  • Stres
  • Nedostatočný pohyb

Mohlo by Vás zaujímať:

Keď mačka zvracia Keď mačka zvracia Zdravie mačky

Zvracanie u mačiek (lat. vomitus) nie je jasne definované ochorenie, ale symptóm. Môže byť teda vyvolané rôznymi príčinami, ako napr. otravou. Príčinou zvracania u mačky môžu byť choroby, ako aj fyziologické reakcie.

Hnačka u mačiatok Hnačka u mačiatok Zdravie mačky

Občas je potrebné s mačiatkom zájsť k veterinárovi aj kvôli „bežným detským“ ochoreniam či symptómom choroby, ku ktorým patrí aj chovateľmi podceňovaná hnačka u mačiatok. Pokiaľ na hnačku trpí mačiatko, nemali by ste návštevu veterinárnej ordinácie odkladať.

*OC = Nezáväzne odporúčaná cena ** Podmienky.

333zooBodov za registráciu!
Nepremeškajte špeciálne ponuky, zľavy a kupóny!
Nepremeškajte špeciálne ponuky, zľavy a kupóny!
Prosím vyberte aspoň jednu možnosť

Platobné metódy

Doručovatelia

  • dpd

Zabezpečenie

Sledujte nás

  • Teraz na Google Play
  • Stiahnuť na App Store