Keď mačka zvracia This article is verified by a vet

mačka u veterinára na ultrazvuku

Cute cat having ultrasound scan in vet clinic

Zvracanie umačiek (lat. vomitus) nie je jasne definované ochorenie, ale symptóm. Môže byť teda vyvolané rôznymi príčinami, ako napr. otravou. Mačka zvracia, keď je stimulované centrum zvracania, ktoré sa nachádza v častiach mozgu. Zvracaním sa označuje jav, kedy dochádza k aktívnemu stiahnutiu brušných svalov a k vyvrhnutiu už tráveného obsahu žalúdka. Je veľmi dôležité rozlišovať zvracanie od regurgitácie (refluxu). Pretože regurgitácia označuje pasívne stiahnutie brušných svalov a dávenie ešte netrávenej potravy. Regurgitované krmivo sa ešte nedostalo do žalúdka, a preto je možné rozlišovať konzistenciu a vôňu zvratkov. 

Aké sú príčiny zvracania u mačky? 

Príčinou zvracania u mačky môžu byť choroby, ako aj fyziologické reakcie. Pre lepší prehľad má zmysel rozdeliť príčiny na neinfekčné a infekčné: 

Zvracanie u mačky: neinfekčné príčiny 

 • Vracanie podmienené stresom zo strachu alebo bolesti
 • Zvracanie spôsobené krmivom (napr. kvôli intolerancii na krmivo alebo z dôvodu pokazeného krmiva) 
 • Požité cudzie telesá: nie je nezvyčajné, ak sa nájdu v tráviacom trakte u mačiek vláknité štruktúry 
 • Ochorenia gastrointestinálneho traktu: napr. zápal žalúdka, zápal čriev, pankreatitída 
 • Choroby iných orgánov: napr. hypertyreóza, ochorenia obličiek alebo nádorové ochorenia 
 • Otravy: veľa čistiacich prostriedkov, liekov (napr. Paracetamol) a rastlín (napr. brečtan) je pre mačky jedovatých
 • Narušenie rovnováhy: napr. v dôsledku jazdy autom alebo loďou 
 • Zmeny polohy gastrointestinálneho traktu, ako torzia (pretočenie) žalúdka, sa vyskytujú u mačiek zriedkavejšie než u psov 

Infekčné príčiny 

Nasledujúce patogény môžu spôsobiť u mačiek zvracanie: 

 • Baktérie (napr. salmonela) do tela sa môžu dostať orálne alebo cez rany 
 • Vírusy (napr. panleukopénia u mačiek (FPV)) 
 • Parazity (napr. červy, giardia) 

Zvracanie u mačky: príznaky 

Symptóm zvracania je veľmi často sprevádzaný ďalšími príznakmi. Medzi najčastejšie príznaky choroby patria nasledujúce: 

 • Celkovo zlý zdravotný stav, malátnosť a horúčka 
 • Gastrointestinálne príznaky: hnačka, nechuť do jedla, strata hmotnosti, dehydratácia 
 • Bolesť súvisiaca so zápalovými ochoreniami 

Zvracanie u mačky: diagnóza 

Najneskôr keď sa vo zvratkoch objaví krv, alebo ak mačka zvracia viackrát, mali by ste navštíviť veterinára. Nakoľko príčiny môžu byť rôzne, je veľmi dôležitá spolupráca medzi veterinárnym lekárom a majiteľom zvieraťa: V rámci anamnézy (rozhovor veterinára s majiteľom mačky) sú pre správnu diagnózu dôležité nasledujúce body: 

 • Kedy zvracanie začalo 
 • Ako často sa zvracanie opakuje 
 • Eventuálne prímesy v zvratkoch 

Ďalšie sprievodné príznaky a stav vakcinácie mačky sú tiež užitočnými pomôckami pre určenie, prečo mačka zvracia. 

Veterinárny lekár spravidla počas anamnézy vykonáva všeobecné klinické vyšetrenie. Týmto spôsobom zisťuje aktuálny zdravotný stav mačky, ktorý už môže byť vážne narušený nadmernými stratami elektrolytov a vody. To môže ohroziť krvný obeh mačky. V takom prípade musí byť pred ďalšími diagnostickými opatreniami krvný obeh stabilizovaný infúziami. 

Ak sú životne dôležité funkcie mačky v poriadku, musí sa zistiť pôvod zvracania. Na základe kompletného krvného obrazu sa dajú rýchlo zistiť informácie o počte zápalových buniek a parametroch pečene a obličiek u mačky. Ak sa napr. zvýši počet eozinofilných granulocytov, je veľmi pravdepodobné napadnutie parazitmi alebo alergická reakcia. Napadnutie parazitmi možno potom potvrdiť vyšetrením stolice. Potravinová alergia sa dá zas zistiť prostredníctvom eliminačnej diéty (náhla zmena krmiva po dlhšiu dobu) alebo špecifickými testami na alergie. Počet rôznych imunitných buniek tiež odhaľuje možnú prítomnosť bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Po nich môžu nasledovať bakteriologické vyšetrenia alebo špeciálne krvné testy na zistenie vírusov. 

Pomocou zobrazovacej diagnostickej metódy ako je röntgen, môže veterinárny lekár skontrolovať štrukturálne a sčasti funkčné zmeny orgánov. Dokáže tiež rozpoznať zmeny polohy orgánov, cudzie telesá, ako aj nádory. 

Ako sa zvracanie u mačiek lieči? 

Pri liečbe zvracania sa používa buď symptomatická alebo špecifická terapia základného ochorenia: 

Symptomatická terapia: 

 • Liečba tekutinami a podávaním elektrolytov infúziou alebo bolusom 
 • Lieky proti zvracaniu (antiemetiká): napr. Maropitant, Metoklopramid alebo Buscopan compositum 
 • Tablety na ochranu žalúdka: Omeprazol alebo Ranitidín 
 • Podporné podávanie ľahko stráviteľnej potravy 

Zvracanie u mačky – špecifická terapia: 

 • Infekčné príčiny vyžadujú v závislosti od patogénov antibiotiká, antivirotiká alebo prostriedky na odčervenie 
 • Potravinová intolerancia: diétne opatrenia 
 • Chirurgické zákroky napr. pri prehltnutí cudzích telies, zmene polohy orgánov (pretočenie žalúdka) a pri výskyte nádorov 
 • Lieky proti zápalu a bolesti 

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom. Špeciálne diétne a doplnkové krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Moja mačka zvracia – aká je prognóza? 

Prognóza závisí od príčiny zvracania. Napadnutie parazitmi sa vyskytuje veľmi často a zvyčajne sa dá rýchlo odstrániť. Niektoré nádory alebo príliš neskoro rozpoznané cudzie telesá v gastrointestinálnom trakte však môžu byť životu nebezpečné. Veľmi silné a dlhotrvajúce zvracanie môže tiež skončiť šokom v dôsledku kolísania hladiny elektrolytov a straty vody. Tento stav môže tiež ohroziť život mačky. 

Ako sa dá zvracaniu u mačiek zabrániť? 

Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili zvracaniu u mačky: 

 • Možnosť odbúrania stresu: napr. škrabací nábytok
 • Zabezpečte, aby sa mačka nedostala k jedovatým látkam 
 • Mačky pohybujúce sa vonku nechajte pravidelne vyšetriť na prítomnosť parazitov (napr. každé tri mesiace) 
 • Zabrániť kontaktu so zvieratami, ktoré sú už choré 
 • Pravidelné čistenie a prípadná dezinfekcia mačacích záchodov a ich okolia a tiež okolia misiek na žrádlo a samotných misiek 
 • Chráňte krmivo pre mačky pred svetlom a skladujte ho uzavreté, aby ste ho ochránili pred kontamináciou alebo hlodavcami 

Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.