Hnačka u mačiatok

mačiatko sedí na toalete pre mačky

Sledujte podstielku, aby ste včas odhalili hnačku u vášho mačiatka.

Keď majú mačiatka hnačku

Pri nasťahovaní nového mačiatka do domu začína obdobie plné emócií – pre obe strany. Či už ste chovateľom dlho alebo ste v celom procese nováčikom, vždy sa jedná o obdobie plné zmien. Mačiatku musíte venovať zvláštnu pozornosť. Užívajte si každú minútu, pretože mláďatá rastú veľmi rýchlo. Podobne ako malé deti musia aj mačiatka absolvovať pravidelné prehliadky u veterinára, táto starostlivosť je nevyhnutná. Prehliadka mačky by mala prebiehat aspoň raz ročne, avšak u mačiatok je žiadúce, aby návštevy boli častejšie, aby mohli byť aplikované očkovania proti bežným infekčným chorobám. Občas je však potrebné s mačiatkom zájsť k veterinárovi aj kvôli „bežným detským“ ochoreniam či symptómom choroby, ku ktorým patrí aj chovateľmi podceňovaná hnačka u mačiatok. Pokiaľ na hnačku trpí mačiatko, nemali by ste návštevu veterinárnej ordinácie odkladať.

Príznaky hnačky u mačiatok

Z biologického hľadiska je hnačka proces, pri ktorom sa telo mačky očisťuje: Organizmus sa zbavuje nechcených látok alebo patogénov. Hnačka u mačiatok je teda veľmi logickým priebehom, ktorý by spravidla nemal byť potlačovaný.

V skutočnosti je hnačka u mačky všetko iné než žiadúci jav. Podľa závažnosti symptómov sa môže stať, že mačiatko ešte zvládne dôjsť na toaletu, teda Vy na ochorenie prídete až pri čistení záchoda vďaka nepríjemnému zápachu alebo riedkej stolici. Možno aj zbadáte mierne znečistenú srsť pri ritnom otvore. Mačke sa môžu stať aj „drobné nehody“ v izbách.

Ak hnačkou trpí mačiatko, je jeho organizmus veľmi zaťažený. Riedka stolica spôsobuje, že je mačiatko dehydratované a jeho drobné telíčko sa ťažko vyrovnáva s výkyvmi tekutín v organizme. Zatiaľ čo ľahká hnačka u dospelej mačky môže s kľudom prejsť, u mačiatka je okamžitá návšteva veterinára na mieste, pretože v prípade mačiatok je hnačka často veľmi podceňovaná.

mačiatko sedí na mačacom toalete © DoraZett / stock.adobe.com
Vyprázdňovanie je počas hnačky často bolestivé.

Príčiny

Hnačka u mačiatok môže mať veľa príčin:

Stres: Nasťahovanie sa do nového domova je pre malé mačiatko veľmi emocionálny zážitok. Odlúčenie od matky aj súrodencov a zvykanie si na nové prostredie sú často spojené s veľkým stresom. Hnačka teda môže byť znakom nervozity. Ak veterinár neobjaví žiadne fyzické príčiny hnačkového ochorenia, za všetkým stojí s najväčšou pravdepodobnosťou práve stres.

Zmena stravy: Vaša mačka bola v útulku, u chovateľa alebo predchádzajúceho majiteľa kŕmená určitým krmivom. Ak ste sa Vy rozhodli zvoliť iné krmivo, mohlo spôsobiť chaos v tráviacom systéme. Pri zmene stravy je treba postupovať následujúcim spôsobom – miešajte čajovú lyžičku nového krmiva s krmivom pôvodným. Po pár týždňoch môžete pôvodné krmivo úplne nahradiť novým.

Intolerancia: Aj mačky trpia alergiami. Existujú jedinci, ktorí sú citliví voči určitým zložkám potravy, či už rastlinným alebo živočíšnym. Identifikácia alergénu potom vyžaduje čas a trpezlivosť. Veterinár by Vám v takýchto prípadoch mal byť nápomocný.

Infekcia: Takmer každá mačka raz ochorie. Akútna hnačka je následkom vírusovej infekcie, ktorú spravidla môžete identifikovať, ak necháte otestovať stolicu zvieraťa. S pomocou veterinárom predpísaných medikamentov sa mačke rýchlo uľaví!

Parazity: Parazitom sa v črevách mačiatok darí veľmi dobre. Skoré odčervenie mačiatka aj matky by teda malo prebehnúť čo najskôr, keďže mladé mačky sú často napádané práve červami alebo črevnými parazitmi. Nie je červ ako červ!  Okrem známych škrkaviek a pásomníc existujú aj červy, ktorí parazitujú v srdcovom svale alebo v pľúcach, rovnako ako jednobunkové parazity rodu giardia. Sérum proti týmto parazitom zahrňuje väčšinou len jedno konkrétne spektrum, preto je nevyhnutné, aby zverolekár určil typ parazita z exkrementu zvieraťa a predpísal správny prostriedok na odčervenie. Dávajte pozor aj na dávkovanie, ktoré je uvedené na obale! Malé telíčko mačiatka by predávkovanie nemuselo zvládnuť!

Otrava: Život mačky je plný zážitkov! Ovšem nie každá rastlina, pevná látka alebo tekutina je určená ku konzumácii. Otrava je vážna vec, ktorá môže skončiť smrťou. Typickými príznakmi sú pena pri papuľke, zvýšené slintanie a malátnosť. V tomto prípade je potrebné okamžite zavolať záchrannú službu pre zvieratá!

Cudzie teleso: Mačiatka berú do papuľky všetko, čo nie je pripevnené. Avšak cudzie telesá sa môžu zaseknúť v pažeráku a upchať tráviaci trakt. Telo sa prostredníctvom hnačky snaží teleso vytlačiť von. Cudzie telesá sú rovnako nebezpečné ako otrava a môžu skončiť smrťou. Vyhľadajte teda ihneď veterinára.

spiace mačiatko © DoraZett / stock.adobe.com

Starostlivosť

Ak má mačiatko hnačku, môže to byť z rôznych príčin. Podľa symptómov, príčiny a závažnosti ochorenia sú na mieste metódy, ako sa o takto choré zviera starať. Aj keď sa chovatelia dospelých mačiek často spoliehajú na domáce prostriedky proti hnačke, u malých mačiatok tieto produkty prosím neskúšajte. U mačiatok ide o veľmi vážnu vec, ktorá mačiatko silno dehydratuje a môže skončiť smrťou zvieraťa. Preto v prípade ochorenia vyhľadajte neodkladne veterinára, aby sa mačiatku dostala náležitá starostlivosť.

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej strave pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárom.

Prajeme Vám aj Vašemu mačiatku len to najlepšie!

Objavte aj naše produkty pre mačiatka a prečítajte si ďalšie články, napr. o prisťahovaní mačiatka domov, tipoch a základnom vybavení, ktoré budete potrebovať!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.