Koi kapre (Nishikigoi)

Koi kapre v rybníku

Koi kapor je nepopierateľnou perlou mnohých rybníkov 

Koi kapre, okrasné ryby z radu kaprovitých (zvaná tiež Nishikigoi) zaujmú na prvý pohľad svojimi intenzívnymi farbami. Objavujú sa v bielej, čiernej, červenej, žllej, modrej a krémovej variácii. Označenie Nishikigoi doslova znamená brokátový kapor, čo samotné značí jeho krásu a nádherné sfarbenie. V Japonsku je táto ryba symbolom lásky a priateľstva, v Číne symbolizuje moc a sílu.

Vzhľad: Ako koi kapor vyzerá a podľa čoho ho spoznáme?  

Ryby môžu dosiahnuť dĺžku až 1 m a zaujmú hlavne svojimi výraznými farbami. Tie sa pohybujú na škále od zlatej až po intenzívnu červenú, modrú alebo zelenú. Majestátne telo a intenzívne sfarbenie činí z týchto jedincov niečo naozaj neobyčajné. 

Koi kaprev jazierku

Koľko druhov koi kaprov existuje? 

Je známych prinajmenšom 16 hlavných druhov koi kaprov, z ktorých sú však neustále vyšľachťované nové odrody. Čo sa týka poddruhov, tých je okolo 100. Následujúce varianty sú najznámejšie: 

 • Bekko
  Čierne fliačiky a biely, červený alebo žltý podklad, to je bekko. Známe sú aj druhy Shiro Bekko Aka Bekko. 
 • Utsurimono
  Utsurimono sa vyznačuje čiernou podkladovou farbou a bielymi, červenými alebo žltými škvrnami. 
 • Shusui
  Shusui je klasický kapor ako ho poznáme, z ktorého sú vyšľachtené druhy Hana Sushui a Hi Sushui. 
 • Asagi
  Najznámejším druhom je svetlo modrý Asagi, ktorého modro-biele šupinky obklopujú modrý chrbát. Líca, hruď a bočné plutvy sú červené. Z druhu  Asagi bolo vyšľachtených mnoho poddruhov, ku ktorým patrí napríklad Narumi Asahi alebo Konjo Asagi. 
 • Kohaku
  K druhu Kohaku radíme všetky Nishikigoi, ktorí majú bielu základnú farbu a červené škrvny. Biela by mala byť čo možno najčistejšia. 
 • Kinginrin
  Kinginrin má zlaté príp. striebristé sfarbenie a lesklé šupiny. 
 • Tancho
  Tancho sa vyznačuje bielou základnou farbou s bielymi, guľatými fliačikmi na hlave. Farba tejto ryby sa objavuje na národnej vlajke Japonska, preto sa radí medzi jeden z najobľúbenejších druhov.  
 • Showa
  Showa má dokonca tri podkladové farby – červenú, bielu a čiernu. 
 • Kawarimono
  Koi kapre, ktorí sa nevyznačujú metalickými farbami, nazývame Kawarimono. Vyskytujú sa v rozmanitých sfarbeniach aj vzoroch, preto z nich vznikajú nové chovy, ako sú Aka Muji, Benigoi alebo Chagoi. 
 • Ogon
  Ogon na sebe nemá žiadne škvrny. Je jednofarebný vrátane hlavy aj plutiev.  
 • Koromo
  Koromo vyzerá podobne ako Kohaku, keďže sa vyskytuje s bielym podkladom, na ktorom sú červené fliačiky. Ale druh  Koromo má na každé z týchto škvŕn aj čiernu značku. 
 • Sanke
  Je to koi kapor, ktorého biely základ je ozdobený červenými a čiernymi fliačikmi. Biela hlava bez škvrniek je vnímaná ako znak kvality.  

Existuje veľké množstvo ďalších druhov koi kaprov, ktoré sa so svojim vzorom a sfarbením od seba vzájomne líšia. 

Odkiaľ pochádza Nishikigoi?

Nedá sa to presne určiť, ale koi pravdepodobne pochádza z Čierneho mora, japonských a čínskych vôd. Koi kapor údajne vznikol z chovu riečnych kaprov. Záznamy z Číny ukazujú, že koi - alebo pôvodný druh - je tam známy približne od roku 316 pred Kristom. V súčasnosti pochádza prevažná väčšina chovov z Japonska. Koi kapre sa chovajú aj v Izraeli, Singapure a Južnej Afrike, ale nie v takom veľkom množstve.

Koľko rokov sa dožívajú koi kapre?

Koi kapre sa môžu dožiť 50-70 rokov, ak sú dobre chované a kŕmené. Existujú výnimky, ktoré môžu dosiahnuť legendárny vek 200 rokov. Často sa však koi kapre dožívajú len 10 rokov kvôli nesprávnemu chovu.

Všetky články na tému akvaristika nájdete v Magazíne zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
2 min

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!
3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.
6 min

Zlatá rybka

Karas zlatý (alebo ľudovo zlatá rybka) patrí medzi najpopulárnejšie akváriové ryby. Hoci je chov zlatých rybičiek nenáročný, nie je typická sklenená nádoba vhodným ”príbytkom” pre tieto malé, atraktívne živočíchy. Rady, čo by ste mali mať na pamäti, pokiaľ ide o zlaté rybky a ich chov, a akú starostlivosť títo tichí spoločníci potrebujú, nájdete tu.