Hry pre mačky

Mačka je šťastná, ak môže viesť život, aký sa jej páči. To znamená taký, ktorý zodpovedá podmienkam prirodzeného prostredia, v ktorom by sa za normálnych okolností nachádzala. Život, v ktorom sa strieda odpočinok s aktivitou. Čítajte ďalej

4 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

3 min

Cat Yoga: Joga s mačkou

Doma je predsa najpohodlnejšie. Mnoho ľudí preto cvičí svoju obľúbenú jogovú zostavu doma. Niektorí ľudia cvičia jogu prostredníctvom online kurzov. Majitelia mačiek si kladú otázku: Ako praktizovať jogu s mačkou (Cat Yoga)? Prinášame Vám niekoľko tipov!

4 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.

3 min

Škrabacie stromy vs. škrabací nábytok

Trh ponúka mnoho rôzneho nábytku na škrabanie, od jednoduchých dosiek až po škrabacie rohože, škrabadlá a škrabacie stromy všetkých veľkostí. Čo je ale lepšie pre mačku? Škrabací strom alebo škrabací nábytok? Stručne povedané: je dôležité, aby Vaša mačka mohla uspokojiť svoju potrebu škrabať. Škrabací nábytok všetkých typov a veľkostí má svoje za aj proti.

5 min

Šport pre mačky: Ako udržať ideálnu hmotnosť

Príliš veľa dobre mienených pochúťok a málo pohybu sa rýchlo postarajú o tukové vankúšiky na bedrách. Otázka je teda zrejmá: Neexistuje aj šport pre mačky? S našimi piatimi cvikmi pre lepšiu kondíciu mačiek môžete svoju mačičku rozhýbať a nechať kilá navyše zmiznúť. 

3 min

Zábava pre mačky: inteligentné hračky a iné.

Mačky sú pre mnohých ľudí žijúce plyšové hračky: sú mäkké, milujú ľudskú blízkosť a nechajú sa rady rozmaznávať. Na čo ale mnohí chovatelia mačiek zabúdajú: Váš maznáčik je stále dravé zviera! So životom na gauči bude len zriedkakedy spokojný a nebude ho naplňovať.

Vy ako chovateľ môžete do veľkej miery prispieť tomu, aby ste mačke podobné prostredie poskytli. Vaša mačka Vám za to poďakuje formou nežností (alebo prinesie mŕtvu myšku, ktorú nechá pred dverami).

Hier, s ktorými môžete s mačkou vyvádzať, je veľmi veľa. Mnohé hračky dokážete dokonca vyrobiť sami. Ale aj v obchodoch nájdete dosť produktov, ktoré Vašu mačku zaručene zabavia. Mačka vlastne nemá nikdy dosť hračiek.

Časť dňa by sa mačka mala v ideálnom prípade zaoberať hraním. Odporúčame, aby hry prebiehali každý deň zhruba v rovnaký čas, keďže sa tak z hrania stane spoločný rituál. Keďže sa mačky večer spravidla pripravujú na lov, môžete v túto dobu uprednostniť rôzne druhy udičiek, ktoré môže mačka chytať do labiek. Nie je to však samozrejme povinnosť. Športové a herné vyžitie pomôže zvieraťu aj v udržovaní postavy a tak budete predchádzať jeho nadváhe. Špeciálne inteligentné hračky zasa trénujú šedú mozgovú kôru Vašeho tigríka. Pre mnohé mačky, resp. plemená, ktoré sa tešia vysokej inteligencii, sú takéto hračky požehnaním, pretože takí jedinci potrebujú zamestnávať aj mozog.

Prečo je hranie pre mačku tak dôležité?

Mačky pohybujúce sa len vo vnútri domu môžu inklinovať k obezite. K tomu, aby zviera nemalo nadváhu, môže prispieť aj sám chovateľ, a to starostlivým výberom a reguláciou krmiva. Uvedomte si, že suché krmivo je koncentrát živín, ktorý môže k nadváhe výrazne prispieť.

Ďalším dôležitým pilierom v redukcii hmotnosti je aj pohyb. Mnoho mačiek sa pohybuje príliš málo, ako by to bolo v prípade, keby žili vonku. Nedostatok pohybu spôsobuje u mačiek okrem nadváhy taktiež aj nedostatočné vyťaženie. To si mačka kompenzuje práve jedlom a spaním.

Preto by ste mali zaistiť, aby Váš miláčik mal vždy dostatok podnetov, športového vyžitia aj aktivity. To ho udrží vo fyzickej aj psychickej kondícii a bude to aj zodpovedať jeho prirodzeným potrebám a uspokojovať ich (napr. lovecké inštinkty). Preto je dôležité, aby ste u mačky podporovali prostredníctvom vonkajších impulzov práve túžbu po love a prinútili mačku k pohybu, napr. napodobňovaním reálnej koristi (pískacie myšky, myšky na šnúrke apod.). U mačiek pohybujúcich sa vonku prebieha stimulácia samovoľne – mačky lovia, behajú aj lozia na vyvýšené miesta. Okrem toho musia zapojiť aj väčšinu svojich zmyslov, teda sú stimulované aj po psychickej stránke. Prírodu skrátka nič nenahradí.

Avšak aj mačku, ktorá sa pohybuje vonku, by ste mali pravidelne zabaviť. Aj ona sa bude tešiť z toho, keď jej budete venovať svoj čas, čo posilní aj spoločný vzťah medzi vami. Zvieraťu by ste teda mali aj tak venovať 15 – 30 minút denne, ktoré strávite spoločným hraním.

Aké mačacie hračky sú vhodné?

Vhodný druh hračky pre mačku je záležitosťou vkusu zvieraťa. Výber je obrovský. Nechajte sa inšpirovať a skúste sa do mačky a jej povahy vcítiť: Čo by sa jej asi páčilo? A s čím by ste sa s ňou radi hrali Vy? Uvedomte si tiež, že každý druh hračky stimuluje zviera iným spôsobom.

Je tou správnou hračkou udička, ktorú mačka bude naháňať sem a tam? Niektoré mačky uprednostňujú mäkké balóniky, pretože tie sa dajú skvelo zagúľať za nábytok a následne labkou vyťahovať alebo prípadne požadovať od človeka, aby loptičku vytiahol z miest, kam sa mačka dostať nemôže. Taktiež môžeme odporúčať produkty obsahujúce kocúrnika obyčajného (Catnip). Niektoré mačky reagujú na hračku veľmi pozitívne, pretože stimuluje ich potreby. Môžete tiež akúkoľvek hračku postriekať sprejom pre mačky s kocúrnikom obyčajným, aby ste docielili tento efekt.

Škrabadlo síce nie je hračka v pravom zmysle slova, avšak je pre telesné aj psychické zdravie zvieraťa naozaj dôležité. Mačka si na ňom brúsi pazúriky a naťahuje si svaly. Na škrabadle si tiež značkuje svoje teritórium. Škrabadlo môžete kombinovať aj s hračkami, napr. na neho môžete upevniť udičku.

Ako môžem so svojou mačkou „športovať“?

Známy agility tréning nie je určený len pre psov, ale aj pre mačky. U Cat Agility musí mačka za určitý čas zvládnuť isté množstvo prekážok s čo najmenším počtom chýb. Vy ako chovateľ mačku sprevádzate cez stanovištia pomocou maškŕt, ktoré jej priebežne podávate.