Výchova mačiek

Dokonca aj mačiatka musia chodiť do školy. A síce u svojej matky alebo u ostatných mačiek. Mačky však nepreberajú všetky vzorce správania, ktore vypozorujú. Kopírujú iba správanie, ktoré same považujú za užitočné. V učení mačkám pomáhajú ich špeciálne pozorovacie schopnosti a obratnosť. Čítajte ďalej

8 min

Agresívne správanie mačky po kastrácii

Kastrované mačky a kocúrisú dôveryhodnejšími a menej agresívnymi. Čo však v prípade, že sa mačka po kastrácii správa úplne inak, ako sa očakávalo, a náhle reaguje agresívne voči svojim ľuďom a iným mačkám? Vysvetlíme Vám dôvody takéhoto správania, a poradíme Vám, ako môžete svojej mačke v tejto situácii pomôcť.

2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.

8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

2 min

Mačacia mäta (Catnip)

Mačacia mäta sa botanicky radi do triedy hluchavkovitých. Označenie vzniklo vďaka jej schopnosti k sebe lákať pohlavne zrelé mačky. Reakcie mačiek na jej účinky sa veľmi líšia, sú podmienené geneticky, a u cca. 50% mačiek vyvoláva naozaj silné reakcie: u mačiatok a starších jedincov účinok zas tak veľký nie je. Nielen domáce mačky, ale aj veľké šelmy môžu byť prilákané jej vôňou, ale napr. krysy zápach tejto rastliny odpudzuje.

10 min

Mačka močí do kvetináča: Prečo to robí a čo s tým?

Žiadosti o pomoc starostlivých majiteľov mačacích miláčikov alebo sťažností nespokojných záhradkárov: Internetové diskusie sú plné príspevkov na tému, ako si susedova mačka neustále pletie záhony a kvetináče s toaletou. Ale prečo mačky rady močia do izbových rastlín? Tu sa dozviete všetko o možných príčinách a ako môžete tomuto nežiadúcemu správaniu zabrániť.

6 min

Moja mačka sa bojí ohňostroja

Mačky majú vynikajúce zmyslové orgány. Počujú trikrát lepšie ako ľudia a v tme vidia oveľa lepšie ako my. Nie je teda divu, že ich ohlušujúce zvuky a jasné záblesky silvestrovských ohňostrojov desia. Ako môžeme našim miláčikom v týchto stresujúcich situáciach pomôcť?

3 min

Nečistotnosť u mačiek

Mačky sú od prírody veľmi čistotné zvieratá. Pokiaľ mačka nepoužíva mačaciu toaletu, alebo si neudržuje čistú srsť, je to vážny varovný signál zdravotných alebo psychických problémov!

3 min

Pomoc, moja mačka škrabe sedačku! Čo robiť?

Niekedy to môže rozčúliť: mačka škrabe sedačku alebo tapetu a v určitom okamihu je nábytok zrelý do odpadu. Škriabanie je však súčasťou prirodzeného správania mačiek. Vďaka správnemu škrabadlu a niekoľkým trikom môžete zachrániť svoj domáci nábytok pred ostrými pazúrmi vášho domáceho tigríka.

9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

2 min

Prvá vychádzka mačiatok

Slnko nás začína lákať do prírody – rovnako na tom sú aj naše mačky. Ale keď si už raz užijú vychádzku, žiadajú si ju potom už stále. Nie vždy je ale vhodná pre Vás a Vašu mačku neobmedzená sloboda.

3 min

Škrabacie stromy vs. škrabací nábytok

Trh ponúka mnoho rôzneho nábytku na škrabanie, od jednoduchých dosiek až po škrabacie rohože, škrabadlá a škrabacie stromy všetkých veľkostí. Čo je ale lepšie pre mačku? Škrabací strom alebo škrabací nábytok? Stručne povedané: je dôležité, aby Vaša mačka mohla uspokojiť svoju potrebu škrabať. Škrabací nábytok všetkých typov a veľkostí má svoje za aj proti.

11 min

Socializácia mačky

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.

2 min

Správne škrabadlo

Pre mačky žijúce v byte je škrabadlo nevyhnutnou hračkou, ale aj voľne žijúce mačky uvítajú možnosť sa do sýtosti vyblázniť. Mačky sú zvedavé zvieratá, vyhľadávajúce neustále nové dobrodružstvá. Zodpovedajúce škrabadlo je preto nevyhnutnosťou.

9 min

Úzkostlivé mačky

Mačky sú od prírody zvedavé zvieratá. Avšak nie každá mačka hneď dôveruje človeku. To platí hlavne v prípadoch, keď mačka vyrástla bez kontaktu s človekom alebo s ním má zlé skúsenosti.

5 min

Základná výchova mačiatka

Hoci sa malé mačiatka naučia v prvých týždňoch života veľa od svojej matky a svojich súrodencov, je výchova človekom nevyhnutná. Mačka napokon nevychováva mačiatka podľa štandardov ľudského správania.

Cvičenie robí majstra

Mačiatka získavajú skúsenosti pozorovaním rodičov a svojich súrodencov. Mačky chované v izolácii považujú všetky neznáme zvieratá za priateľov. Najprv sa musí naučiť rozoznávať korisť a nepriateľa. Ich prirodzený lovecký inštinkt prebudí malá utekajúca korisť, pričom sa pri každom ďalšom pokuse vylepšuje technika ukrývania, zakrádania a samotného skoku. Cvičenie robí majstra a chybami sa mačka učí. Čím rýchlejšie mačka optimalizuje svoje správanie, tým skôr sa z nej stane dobrý lovec.

Každodenné učenie

Vďaka vynikajúcej priestorovej orientácii a priestorovej pamäti mačky okamžite nájsť miesto, kde po prvýkrát úspešne ulovili myš. Môžu sa tiež ale naučiť to, čo nepotrebujú pre samotné prežitie. Napríklad niektoré mačky rýchlo prídu na to, ako otvoriť dvere. Stačí vyskočiť a labkou dvere postrčiť. Niektoré mačky sa zase naučia používať ľudskú toaletu. Alebo si vezmime každodenné kŕmenie. Len vezmete do ruky misku na kŕmenie a väčšina mačiek už vie, že stojí za to opustiť gauč v obývacej izbe. Citlivý chovateľ môže veľa učebných prvkov zakomponovať do často veľmi ťažkej výchovy a dosiahnuť tak, rovnako ako u psov, výrazného úspechu.