Výchova mačiek

Dokonca aj mačiatka musia chodiť do školy. A síce u svojej matky alebo u ostatných mačiek. Mačky však nepreberajú všetky vzorce správania, ktore vypozorujú. Kopírujú iba správanie, ktoré same považujú za užitočné. V učení mačkám pomáhajú ich špeciálne pozorovacie schopnosti a obratnosť. Čítajte ďalej

Mačiatka

Socializácia mačky

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.

3 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.
12 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.
10 min

Mačka močí do kvetináča: Prečo to robí a čo s tým?

Žiadosti o pomoc starostlivých majiteľov mačacích miláčikov alebo sťažností nespokojných záhradkárov: Internetové diskusie sú plné príspevkov na tému, ako si susedova mačka neustále pletie záhony a kvetináče s toaletou. Ale prečo mačky rady močia do izbových rastlín? Tu sa dozviete všetko o možných príčinách a ako môžete tomuto nežiadúcemu správaniu zabrániť.
8 min

Moja mačka sa bojí ohňostroja

Mačky majú vynikajúce zmyslové orgány. Počujú trikrát lepšie ako ľudia a v tme vidia oveľa lepšie ako my. Nie je teda divu, že ich ohlušujúce zvuky a jasné záblesky silvestrovských ohňostrojov desia. Ako môžeme našim miláčikom v týchto stresujúcich situáciach pomôcť?
5 min

Nečistotnosť u mačiek

Mačky sú od prírody veľmi čistotné zvieratá. Pokiaľ mačka nepoužíva mačaciu toaletu, alebo si neudržuje čistú srsť, je to vážny varovný signál zdravotných alebo psychických problémov! Nečistota u mačky sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Svoju potrebu vykonáva mimo mačaciu toaletu, alebo neudržuje v čistote svoj kožuštek. To všetko môže znamenať fyzické alebo duševné ochorenie.
11 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?
9 min

Úzkostlivé mačky

Mačky sú od prírody zvedavé zvieratá. Avšak nie každá mačka hneď dôveruje človeku. To platí hlavne v prípadoch, keď mačka vyrástla bez kontaktu s človekom alebo s ním má zlé skúsenosti.
7 min

Základy pre výchovu mačky

Hoci sa malé mačiatka naučia v prvých týždňoch života veľa od svojej matky a svojich súrodencov, je výchova človekom nevyhnutná. Mačka napokon nevychováva mačiatka podľa štandardov ľudského správania.

Cvičenie robí majstra

Mačiatka získavajú skúsenosti pozorovaním rodičov a svojich súrodencov. Mačky chované v izolácii považujú všetky neznáme zvieratá za priateľov. Najprv sa musí naučiť rozoznávať korisť a nepriateľa. Ich prirodzený lovecký inštinkt prebudí malá utekajúca korisť, pričom sa pri každom ďalšom pokuse vylepšuje technika ukrývania, zakrádania a samotného skoku. Cvičenie robí majstra a chybami sa mačka učí. Čím rýchlejšie mačka optimalizuje svoje správanie, tým skôr sa z nej stane dobrý lovec.

Každodenné učenie

Vďaka vynikajúcej priestorovej orientácii a priestorovej pamäti mačky okamžite nájsť miesto, kde po prvýkrát úspešne ulovili myš. Môžu sa tiež ale naučiť to, čo nepotrebujú pre samotné prežitie. Napríklad niektoré mačky rýchlo prídu na to, ako otvoriť dvere. Stačí vyskočiť a labkou dvere postrčiť. Niektoré mačky sa zase naučia používať ľudskú toaletu. Alebo si vezmime každodenné kŕmenie. Len vezmete do ruky misku na kŕmenie a väčšina mačiek už vie, že stojí za to opustiť gauč v obývacej izbe. Citlivý chovateľ môže veľa učebných prvkov zakomponovať do často veľmi ťažkej výchovy a dosiahnuť tak, rovnako ako u psov, výrazného úspechu.