Starostlivosť o zdravie mačky

Mačky ako "divokí" domáci miláčikovia ochorenie často zámerne skrývajú, aby neukazovali slabosť. Mohli by sa tak stať ľahkou korisťou pre iné zvieratá. Aj pre majiteľa je potom často problematické rozpoznať, kedy sa jeho miláčik necíti dobre. Čítajte ďalej

4 min

5 tipov: Ako Vaša mačka dobre zvládne horúčavy

Mnohé mačky sa radi vyhrievajú na slnku na streche auta alebo na balkóne. V obzvlášť teplých letných dňoch a pri veľkých horúčavách však aj mačky dosahujú svoje limity. Dôsledkom môže byť úpal alebo spálenie od slnka. Nižšie sa dozviete 5 tipov, ako môžete svoju mačku počas horúcich letných dní chrániť.

5 min

6 fáz dospievania: Rast mačiek

Ako dlho mačky rastú a aké budú veľké? Na jednej strane to závisí od ich genetickej výbavy, a na druhej strane od vonkajších faktorov ako je strava. Rast mačiek prebieha v šiestich rastových fázach. Ak ich poznáme, môžeme našim mačiatkam poskytnúť dokonalý štart do zdravého života a čo najlepšiu podporu pri ich dospievaní.
4 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj experti ako sú veterinári, sa niekedy pri určovaní pohlavia pomýlia. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznáte, či máte doma malého kocúrika alebo mačičku.
6 min

Ako vidia mačky?

Mačky v noci prekvapujú svojich majiteľov chytenou myšou. Ale ako to robia? Prečo mačky vidia tak dobre aj v tme? A je vlastne pravda, že mačky sú farboslepé? Vysvetlíme Vám, ako mačky vidia svet a aká je štruktúra ich očí. Poradíme Vám, čo robiť v prípade, že máte doma mačku so slabým zrakom.

4 min

Antikoncepcia u mačiek

Mačky sú nádherné zvieratá. Kto by sa nerozplýval nad roztomilými mačiatkami a nechcel ich celý deň pozorovať a maznať sa s nimi? Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy sú útulky preplnené, a z tohto dôvodu sa veľa milovníkov zvierat bráni množeniu svojich domácich miláčikov. Kastrácia u veterinára je najčastejšou formou antikoncepcie u mačiek - je ale trvalá a stav nevratný. Našťastie existujú aj ďalšie formy bránenia počatiu u mačiek.
3 min

Artritída u mačky

Všimli ste si, že Vaša inak živá mačka leží bezvládne v kúte a nechce sa jej pohnúť? Potom by ste sa mali pozornejšie pozrieť na jej kĺby! Tu si prečítate, prečo artritída u mačky vedie ku krívaniu, a aká liečba pomáha. 
3 min

Giardie u mačiek

Ak má vaša mačka opakované hnačky, príčinou môžu byť giardie. Jednobunkové črevné parazity môžu byť obzvlášť nebezpečné predovšetkým pre mladé a oslabené zvieratá. Čo ešte potrebujete vedieť o giardióze u mačiek, si môžete prečítať v nasledujúcom článku. 
6 min

Hnačka u mačiatok

Pri nasťahovaní nového mačiatka do domu začína obdobie plné emócií – pre obe strany. Či už ste chovateľom dlho alebo ste v celom procese nováčikom, vždy sa jedná o obdobie plné zmien. Mačiatku musíte venovať zvláštnu pozornosť. Užívajte si každú minútu, pretože mláďatá rastú veľmi rýchlo. Podobne ako malé deti musia aj mačiatka absolvovať pravidelné prehliadky u veterinára, táto starostlivosť je nevyhnutná. Prehliadka mačky by mala prebiehat aspoň raz ročne, avšak u mačiatok je žiadúce, aby návštevy boli častejšie, aby mohli byť aplikované očkovania proti bežným infekčným chorobám. Občas je však potrebné s mačiatkom zájsť k veterinárovi aj kvôli „bežným detským“ ochoreniam či symptómom choroby, ku ktorým patrí aj chovateľmi podceňovaná hnačka. Pokiaľ na hnačku trpí mačiatko, nemali by ste návštevu veterinárnej ordinácie odkladať.
6 min

Horúčka u mačiek

Ak u mačky nameriate vnútornú telesnú teplotu vyššiu ako 39 stupňov Celzia, môže ísť o prehriatie (hypertermiu) alebo horúčku (pyrexiu). Hypertermia je charakterizovaná zvýšenou produkciou alebo prísunom tepla pri súčasnom nedostatočnom uvoľňovaní tepla. Horúčku charakterizuje mozgom riadené zvýšenie telesnej teploty v dôsledku napríklad infekčného ochorenia. Hoci horúčka pôsobí na nás, majiteľov domácich zvierat, predovšetkým nezdravo, tento všeobecný symptóm má dôležitý posilňujúci účinok na imunitu a prispieva napríklad k boju proti pôvodcom infekcií.
5 min

Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) u mačiek

Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) je ochorenie srdcového svalu spôsobené zhrubnutím steny ľavej srdcovej komory. HCM je najčastejšie dedičné ochorenie mačiek a vyskytuje sa buď v dôsledku genetickej predispozície, hlavne u plemien Mainská mývalia mačka, Kartúzska mačka, Ragdoll, Perzská mačka, Devon rex a Britská krátkosrstá mačka, alebo v dôsledku iných základných ochorení ako je hyperaktívna štítna žľaza. Vo väčšine prípadov sú  postihnuté mačky už v pokročilom veku, aj keď aj mladé mačky môžu trpieť na srdcové  choroby.
5 min

Infekcia močových ciest u mačiek

Aj keď sa naše domáce mačky podobajú psychicky aj fyzicky na svojich divokých predkov, prostredie, v ktorom žijú, sa v priebehu spolužitia s človekom zmenilo. Podávaním hotovej stravy, cielenou selekciou v oblasti chovu mačiek a rôznymi infekciami došlo k tomu, že naše mačky trpia chorobami, ktoré sú vo svete divokých šeliem neznáme. Medzi tieto ochorenia patrí aj infekcia močových ciest.
9 min

Koronavírus u mačiek

Koronavírusy sa vyskytujú nielen u majiteľov zvierat, ale tiež u našich chlpatých štvornohých priateľov. Na rozdiel od terajšieho nového ľudského koronavírusu sú mačacie koronavírusy (FCoV) u mačiek známe už mnoho rokov. Patrí k nim Feline Enterale Coronavirus (FECV) a oveľa viac známy vírus infekčnej peritonitídy mačiek (FIPV). Ten spôsobuje fatálnu infekčnú peritonitídu mačiek (FIP), ktorá u postihnutých mačiek vedie k zápalu pobrušnice a k nahromadeniu tekutiny v brušnej dutine. Ľudia, hlavne ľudia s oslabenou imunitou, ako sú seniory a chorí, trpia chrípkovými príznakmi.
6 min

Mačacia panleukopénia (FPV)

Mačacia panleukopénia, známa tiež ako mačací parvovírus alebo mačací mor, je nebezpečné infekčné ochorenie. Pôvodcom ochorenia je parvovírus (FPV), ktorý je medzi mačkami rozšírený. Keďže toto vysoko nákazlivé ochorenie mačiek pri neliečení zvyčajne končí smrťou, sú preventívne opatrenia mimoriadne dôležité. Zhrnuli sme pre Vás najdôležitejšie informácie o typických príznakoch, liečbe a ochrane Vašej mačky pred týmto vírusom.

6 min

Mačacie zmysly

Zrak, sluch, čuch, chuť, hmat - čo vieme o piatich zmysloch našich domácich tigrov? A čo záhadný šiesty zmysel mačiek?
7 min

Nepriechodnosť čriev u mačiek

Nepriechodnosť čriev (črevná obštrukcia) u mačiek môže vyvolať rôzne symptómy. Preto nie je také ľahké stanoviť možné ochorenie. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú príznaky nepriechodnosti čriev, aké môžu byť jej príčiny, a ako čo možno najlepšie toto ochorenie liečiť.
8 min

Nervové a hormonálne poruchy u mačiek

Telo mačky funguje na základe zladenej súhry rôznych elementov. Tento za normálnych okolností perfektne pracujúci systém môže ľahko vyjsť zo zabehnutých koľají. Takáto porucha je zreteľná hlavne ak sa jedná o ťažkosti v oblasti nervového systému a hormonálnych porúch.
4 min

Obličková nedostatočnosť u mačiek

Mačky vo vyššom veku nadpriemerne často trpia takzvanou chronickou obličkovou nedostatočnosťou, známou aj ako chronická renálna insuficiencia. Ide o dlhodobú stratu funkcie obličiek. Choroba postupuje a poškodenie je nenapraviteľné, pričom príznaky ako zvracanie, únava alebo život ohrozujúca nerovnováha elektrolytov sa u mačky prejavia až po niekoľkých mesiacoch od určitého stupňa poškodenia obličiek. 
9 min

Odčervovanie mačiatok

Červy napádajú mačiatka pomerne často. Ak zostane tento problém nevyriešený, môže vyústiť do závažného ochorenia. Našťastie je možné parazity pomerne ľahko poraziť, akonáhle je problém odhalený. Nechajte preto svojich roztomilých tigríkov 3 týždne po narodení odčerviť a celú akciu opakujte každé 3-4 týždne (toto je samozrejme len odporúčanie). Len veterinár totiž môže rozhodnúť, v akých časových rozostupoch by kúra mala byť opakovaná. Predovšetkým v útulkoch je nutné často podávať prípravky na odčervenie, keďže zvieratá prichádzajú do útulku väčšinou vo veľmi zlom stave.
5 min

Omamné trávy pre mačky

Zelená potrava je dôležitou súčasťou stravy malých tygríkov. Ale veľa rastlín mačky doslova omámia. A práve tieto rastliny na záhrade tak krásne kvetnú!

Omamné trávy

5 min

Parazity u mačiek – červy

Červy sú naozaj nepríjemnou a nepeknou kapitolou v živote mačiek a ich chovateľov. Avšak do styku s nimi príde väčšina chovateľov - hlavne ak sa Vaša mačka pohybuje aj vo vonkajších priestoroch. Ale aj mačky žijúce len v domácnosti môžu byť týmito parazitmi infikované, a to prostredníctvom potravy, ktorá nebola dostatočne umytá.
5 min

Problémy s dýchaním u mačiek

Kašle Vaša mačka alebo ťažko dýcha? Objavuje sa u nej výtok z nosa alebo nahlas chrápe? Respiračné problémy sa objavujú nielen u nás, ľudí, ale aj u mačiek. Príznaky sú podobné a môžu mať viacero príčin.
2 min

Prvá návšteva veterinára

Býva pravidlom, že sa počas prvých 6 týždňov o mačiatká stará výhradne stará mačka. Mačiatká dostávajú protilátky v materskom mlieku a sú tak chránené pred infekciami. Ak však mačiatko ochorie, je nutné bezodkladne navštíviť veterinára, pretože mu môžu rýchlo zlyhať životné funkcie.
4 min

Rodenie mačiatok

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Ľudský zásah, až na niekoľko výnimok nie je pri rodení mačiatok nutný. Mačka-matka privedie mladé na svet tak, ako by nerobila celý život nič iného! Jediný spôsob ako môže človek pomôcť, je sedieť pri mačke a milo na ňu hovoriť. Len ak dôjde ku komplikáciam, je treba zavolať veterinára.
6 min

Rozpoznanie a liečba úpalu u mačiek

Leto znamená veľa slnka a vysoké teploty. Zatiaľ čo my si doprajeme studené nápoje a osvieženie v studenej vode, letné horúčavy sa môžu pre naše mačky rýchlo stať problémom. Najmä úpal môže byť i životu nebezpečný. Vysvetlíme Vám, ako včas rozpoznať úpal u mačky, a ako jej môžete čo najlepšie pomôcť.
5 min

RTG (röntgen) u mačiek

Zasiahlo Vašu mačku auto a silno kríva? Potom je to dobrý dôvod na röntgenové vyšetrenie mačky u veterinára. V ktorých prípadoch je röntgen u mačiek nevyhnutný, ako vyšetrenie prebieha a ako zviditeľniť orgány, sa dozviete v našom článku.
4 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu, tzv. ruji“.
3 min

Správna domáca lekárnička pre mačky

Život s človekom je pre zvieratá naozaj pohodlný a zvyčajne bez väčšieho nebezpečenstva, ale niekedy môže dôjsť ku zraneniu alebo drobnému poraneniu. So správnou výbavou lekárničky si pán svojho miláčika rýchlo ošetrí alebo mu aspoň poskytne prvú pomoc!
5 min

Staroba u mačiek: Tak ju rozpoznáte

Robíte si starosti, že Vaša už staršia mačka nepočúva na svoje meno? Alebo sa pýtate, prečo už viac nemôže nájsť svoju misku s krmivom? Vysvetlíme Vám, ako môžete v počiatočnom štádiu rozpoznať príznaky staroby u mačky a ako umožniť svojej mačke viesť dlhý a zdravý život.

2 min

Starostlivosť o mačiatka

Ak mačiatko pije materské mlieko, získava dostatočné množstvo protilátok a je tak chránené pred infekciami. Ak začne v 6. týždni prechádzať na tuhú stravu, ochrana sa zníži.
7 min

Strata chuti do jedla u mačiek

Strata chuti do jedla alebo nechutenstvo sa v lekárskom žargóne nazýva aj inapetencia alebo anorexia. Jedná sa o chorobne znížený príjem krmiva, ktorý môže byť spôsobený rôznymi príčinami. Tento pojem sa však musí odlišovať od tzv. pseudoanorexie. Tento stav sa prejavuje pocitom hladu za súčasného zníženého príjmu krmiva (napr. v dôsledku poranenia čeľuste alebo pri ťažkostiach s prehĺtaním).
7 min

Toxoplazmóza

Ak očakávate v najbližšej dobe prírastok do rodiny, kladiete si pravdepodobne rovnakú otázku ako mnohí chovatelia pred Vami – mačka a dieťa, ide to dohromady? Budúci rodičia si robia starosti hlavne kvôli jednej známej mačacej chorobe a tou je toxoplazmóza.

Naši mačací miláčikovia nám často dajú najavo, že sú chorí, až keď je to naozaj vážne. Indíciou ochorenia vyžadujúceho liečbu môže byť, ak mačka stratí chuť do jedla. Existujú však výnimky: Napríklad psi alebo tiež králiky nechcú jesť, keď majú bolesť zubov, u mačky to tak ale väčšinou nie je.

Mačku možno označiť za zdravú, ak je schopná viesť typický mačací život bez akýchkoľvek bolestí a konzumácie liekov.

Odporúčame mačku starostlivo pozorovať a absolvovať pravidelné vyšetrenia u veterinára.

U mačky, ktorá žije voľne vonku, máte len obmedzené možnosti, ako skontrolovať jej zdravotný stav. Koniec koncov, trus a moč môžete skontrolovať len vtedy, keď mačka navštívi mačaciu toaletu. Ak vykonáva potrebu výhradne v prírode, nemáte žiadnu šancu toto zdravotné kritérium posúdiť.

Dbajte na to, aby stolica vybratá z mačacej toalety na veterinárne vyšetrenie obsahovala čo najmenej steliva. Ak mačka očividne trpí a necíti sa dobre, navštívte veterinára okamžite. Uvedomte si, že rady či zdanlivo odborné texty z internetu nemôžu nahradiť vyšetrenie odborníkom.

Aké sú typické ochorenia mačiek?

Červy: Napadnutie červami je u voľne žijúcich mačiek pomerne časté. Z tohto dôvodu sa odporúča robiť pravidelné odčervenie. Napadnutie parazitmi sa môže prejaviť hnačkou, strapatou srsťou, za určitých okolností môže viesť aj k vyčerpaniu a dehydratácii a k celkovému zhoršenému zdravotnému stavu. Pri obzvlášť závažnom priebehu môže dôjsť aj ku črevnej obštrukcii alebo peritonitíde. Našťastie možno pri vyšetrení stolice zreteľne identifikovať vajíčka parazitov.

Napadnutie červami možno liečiť odčervovacími prípravkami.

Chlamýdie: Patogén chlamydophila felis infikuje očnú spojovku. V dôsledku toho sa infekcia prejavuje zápalom spojoviek (konjunktivitída). Výrazným príznakom je slzenie oka, po niekoľkých dňoch môže byť zasiahnuté aj druhé oko. Pri závažnom priebehu choroby môže dôjsť k výraznému poškodeniu oka. Ďalšími príznakmi môže byť nachladenie a horúčka.

Najčastejšie toto ochorenie postihuje mačky vo veku piatich týždňov až deviatich mesiacov. K prenosu dochádza priamym kontaktom s očným sekrétom postihnutej mačky. Môže dôjsť tiež k prenosu na človeka.

Parazita možno detekovať spojovkovým sterom. Ak mačka nie je očkovaná, môže podezrenie na toto ochorenie potvrdiť tvorba protilátok.
Základom liečby sú vhodné antibiotiká. Liečba trvá zhruba štyri týždne.
Za určitých podmienok, ktoré posúdi veterinár, môže byť odporučená vakcína proti chlamydiám. Ta prichádza do úvahy len ak je mačka vystavená zvýšenému riziku infekcie, napríklad v útulku.

Toxoplazmóza: infekcia toxoplazmou (toxoplasma gondii) sa nazýva toxoplazmóza. Toxoplazmy sú jednobunkové mikroorganizmy. Tento parazit je rozšírený po celom svete a okrem mačiek postihuje tiež rysov, ocelotov a pumy. K prenosu dochádza trusom napadnutých mačiek alebo infikovanou korisťou ako sú myši a vtáci. U voľne žijúcich mačiek je riziko infekcie oveľa vyššie ako u mačiek žijúcich výhradne v byte.

Zjavnými príznakmi choroby sú strata chuti do jedla, strata hmotnosti, letargia, respiračné ťažkosti, horúčka, zvracanie, hnačka, neurologické deficity a zápaly svalového systému. Veterinár určí, či je Vaša mačka infikovaná. Po jedinej infekcii sa často stáva, že má mačka v krvi vytvorené protilátky.

Veterinár určí pomocou krvného testu, či je mačka infikovaná toxoplazmou. Každé dva týždne vykoná aj vyšetrenie stolice.
Pri liečbe sa používajú antibiotiká a antiparazitiká.

Besnota: Je spôsobená vírusom a je rozšírená po celom svete. Nakaziť sa mačka môže, ak ju pohryzie zviera nakazené besnotou, ale aj kontaktom, napr. olizovaním alebo škrabaním. Parazit prenikne do tela mačky slinami cez rany alebo sliznicu, kde nájde cestu do mozgu prostredníctvom nervových traktov. Tam sa vírus rozmnoží. Odtiaľ sa potom rozšíri po celom tele a dostane sa mimo iné aj do slinných žliaz. K prenosu dochádza pohryzením. Nie všetky zvieratá nakazené besnotou napadajú ostatné zvieratá, naopak sú nápadne krotké. Môže trvať až 200 dní, predtým ako sa prejavia prvé príznaky.

Približne dva až sedem týždňov po nakazení sa prejavia príznaky, ako je strata chuti do jedla, bolesť hlavy, závraty, zvracanie, bolesť v krku a horúčka. Môžu byť sprevádzané nekľudom a úzkosťou, rovnako ako strachom z vody. Celková nadmerná citlivosť sa prejavuje zvýšeným slzením, nadmerným potením a rozšírenými zorničkami. Sliny odkvapkávajú z úst, aby nedochádzalo k prehĺtaniu a s tým spojenými kŕčami. Potom sa objavujú záchvaty.

Po troch až piatich dňoch dochádza k úmrtiu zvieraťa. Preukázateľne môže byť choroba zistená až u mŕtveho zvieraťa. Prevenciou proti besnote je vakcinácia. Po základnej imunizácii je nutné preočkovanie po troch rokoch. Odporúčame vakcináciu u všetkých voľne žijúcich mačkách.

Čo môžem urobiť pre zdravie svojej mačky?

Ako majiteľ mačky môžete urobiť veľa pre zdravie svojho milovaného mačacieho miláčika. Samozrejme sa môže stat, že mačka niekedy ochorie. Je však dôležité poradiť sa s veterinárom, ak máte akékoľvek pochybnosti, pretože mačky, ako sme už písali, majú tendenciu ochorenie skrývať. Toto správanie je inštinktívne, pretože vo voľnej prírode je pre mačku nebezpečné ukázať slabosť a stat sa tak ľahko korisťou.

Odporúčame tiež zmysluplné očkovanie. Veterinárny lekár môže rozhodnúť na základe niekoľkých parametrov, ktoré vakcíny sú pre Vašu mačku vhodné. Avšak aj Vy, ako majiteľ/ka mačky by ste mali byť tiež dobre informovaný/á o tom, aké očkovania sú nevyhnutné a v akom intervale je nutné ich podstúpiť.

Pre očkovanie platia určité hranice: Len toľko, koľko je nutné a ak možno, čo najmenej. Vakcína nezaručuje 100% ochranu proti chorobe. Užitočnosť očkovania je však oveľa vyššia ako riziko spojené s týmto očkovaním.

Aj pravidelné odčervovanie je nevyhnutné, pretože napadnutie červami môže byť nebezpečné nielen pre mačku, ale tiež pre človeka, ak má oslabený imunitný system. To isté platí pre deti.

Veľmi cenené sú tiež homeopatiká. S ich pomocou je možné urobiť veľa pozitívneho. Uvedomte si však, že účinok homeopatických vakcín nebol nikdy dôkladne testovaný a preukázaný. Odporúčame preto pokračovať v liečbe konvenčným spôsobom.