Cestovanie s mačkou

Niektoré mačky sú, z dôvodov vlastností typických pre ich plemeno, veľmi fixované na svoju ľudskú rodinu. V týchto prípadoch môže spoločné cestovanie predstavovať pre zviera menšie utrpenie, keby zostalo doma samo a čakalo na príležitostné návštevy osoby, ktorá mačku príde nakŕmiť, alebo tráviť čas v hoteli pre domácich miláčikov. Čítajte ďalej

4 min

9 tipov na to, ako si vybrať prepravný box pre mačky

K základnému vybaveniu mačiatok patria prepravné tašky a prepravky pre mačky. Nezáleží na tom, či ste svoju mačku získali z útulku, od šľachtiteľa alebo súkromnej osoby – zviera musí byť ku vám domov v každom prípade prepravené. Svoje uplatnenie nájdu boxy na prepravu aj pri návšteve veterinára. Je teda na mieste si takýto box zaobstarať skôr, ako si mačku k sebe domov nasťahujete. Preto vám prinášame deväť tipov, ktoré vás o výhodách boxu na prepravu mačiek presvedčia. 

4 min

Cestovanie autom s mačkou

Mačky nerady cestujú. Každá zmena miesta je pre citlivé zvieratá veľký stres, pretože neznáme zvuky a pachy ich znervózňujú. Majitelia domácich miláčikov sú však niekedy nútení ich premiestniť - či už ide o každoročnú návštevu veterinára, sťahovanie alebo dlhšiu dovolenku. Jazda autom nemusí byť pre Vašu mačku zrovna príjemná - ale s malou prípravou môžete mačku strachu z jazdy zbaviť.

4 min

Cestovanie lietadlom s mačkou

Cestovanie lietadlom je u mačiek ešte menej obľúbené ako v automobile. Neznáme pachy, hlasné zvuky a vyrovnávanie tlaku sú pre mačky veľmi nepríjemné. Bohužiaľ nie je vždy možné sa tejto ceste vyhnúť. Bez ohľadu na to, či sa sťahujete alebo plánujete dlhodobý pobyt v zahraničí: S trochou príprav môžete cestu lietadlom Vašej mačičke čo najviac spríjemniť.

5 min

Cestovanie s mačkou

Hotel pre mačky je beznádejne celý rezervovaný, priateľskí susedia nemajú čas, rodina býva príliš ďaleko a všetci kamaráti sú na dovolenke. Ak sa chcete vydať na cesty spolu so svojou mačkou, treba dať pozor na veľa vecí. V nasledujúcom článku nájdete dôležité tipy, ako sa pripraviť na cestovanie s mačkou.

4 min

Mačky na dlhej ceste: Jazda vlakom s mačkou

Mačky väčšinou nerady opúštajú svoje obvyklé prostredie. Kvôli zmene bydliska alebo dlhšej ceste je však niekedy nevyhnutné vziať mačku na cesty so sebou... A pokiaľ pani alebo pán nemajú k dispozícii auto, je nutné ísť aj k veterinárovi hromadnou dopravou. Je to možné? Samozrejme! Vďaka našim tipom absolvujete Vy aj Vaša mačka takúto cestu úplne bez stresu.

3 min

Plavba loďou s mačkou

Mačka na lodi? Znie to síce bláznivo, ale vlastne prečo nie. Niekedy nemáte inú možnosť než vziať mačku na cesty so sebou. Ponúkame Vám niekoľko tipov, ktoré spríjemnia cestu Vám, Vášmu miláčikovi aj ostatným spolucestujúcim!

7 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!

Cestovanie s mačkou : Je Vaša mačka ideálnym spoločníkom na cesty?

Ak uvidíte v médiách fotografie mačiek v špeciálne navrhnutom batohu, možno si pomyslíte, že tento druh objavovania cudzích krajín je pre mačku dokonca potešením. Niektorí majitelia mačiek, ktorí takýmto správam veria, sa so svojím mačacím miláčikom vypravili na dlhé cesty. 

Najskôr je potrebné si rozmyslieť, akým spôsobom alebo akým dopravným prostriedkom chcete podniknúť vysnívanú cestu so svojím štvornohým miláčikom.

Ak sú aj krátke cesty autom pre Vaše mačky nadmernou záťažou, potom je cestovanie autom na dlhšie vzdialenosti samozrejme vylúčené. Potom by ste mali nájsť inú alternatívu, ak svoju mačku máte radi.

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku so svojou mačkou v zahraničí, budete potrebovať pas pre domáce zvieratá (Pet Passport). V pase sú zapísané všetky dôležité očkovania a číslo čipu Vašej mačky. Tieto údaje sú dôležité najmä vtedy, ak musíte počas dovolenky navštíviť veterinára. 

Ako ste už určite počuli v médiách, nikdy by ste nemali nechať mačku v aute pri vysokých teplotách, pre mačku je veľkou fyzickou záťažou, ak je vystavená vysokým teplotám vo vozidle. 

Vydržať pri vysokých teplotách v aute aj po krátku dobu by bolo pre mačku utrpenie, ktoré by mohlo vážne ohroziť jej zdravie. Z dôvodu vysokých teplôt v aute už došlo k početným úmrtiam. 

Ak je však Vaša mačka v aute schopná cestovať na dlhšie vzdialenosti, mali by ste si byť vedomí toho, že musíte cestovať po etapách. Odporúčame robiť časté prestávky. Mali by ste tiež mačku zoznámiť s prepravným boxom v dostatočnom predstihu pred odchodom a nechať mačku sa v prepravnom boxe zabývať. Poskytnite mačke čerstvú pitnú vodu počas cesty, aby mala vyvážený príjem tekutín. 

Môže mačka cestovať vo vlaku? 

Cestovanie vlakom s mačkou je dobrá voľba. Mačky navyše zvyčajne môžu cestovať vlakom zadarmo. Podmienkou je, že je mačka umiestnená v prepravnom boxe, ktorý neprekračuje rozmery bežnej cestovnej tašky a ktorý je umiestnený na kolenách cestujúceho alebo pod sedadlom tak, aby mačka nemohla utiecť. 

Ak plánujete počas jazdy navštíviť jedálenský voz, nenechávajte mačku samú. Radšej by ste si mali predtým pripraviť desiatu so sebou – samozrejme aj pre Vašu mačku. 

Čo keď mačka radšej trávi dovolenku doma?

S Vašim miláčikom by ste sa mali vždy dohodnúť na tom, kde chcete stráviť dovolenku. A ak Váš miláčik v podobe kocúra najradšej trávi dovolenku doma, mali by ste tejto žiadosti venovať pozornosť. A samozrejme tiež svojim vlastným potrebám. 

Mnoho, ak nie väčšina mačiek, nerady cestujú. Zmeny pobytu, hlavne ak sa jedná o veľké vzdialenosti, v žiadnom prípade nezodpovedajú prirodzenému správaniu mačky. Tu sa obvykle ukáže najlepším riešením nájsť vhodného hotela pre mačky. Tak si môže Vaša mačička Vašu neprítomnosť užívať. 

 

Susedská pomoc alebo portály pre zvieracích strážcov (dog/cat sitters) môžu byť tiež dobrou voľbou. Budete sa celkom iste cítiť lepšie, ak budete vedieť, že sa niekto o Vašeho miláčika dobre postará. Niekto, koho poznáte, kto má rád mačky a je spoľahlivý.