Výživa psov

Žiadajúci pohľad odrážajúci sa v psích očiach – a panička alebo pán sú už v pokušení dať svojmu štvornohému miláčikovi maškrtu alebo obľúbenú dobrotu. Čítajte ďalej

4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika.

5 min

Ako vypočítať dávku krmiva pre psa

V dnešnej dobe nie je také ľahké zachovať si prehľad o rôznych spôsoboch kŕmenia. Ak sa rozhodnete pre kompletné krmivo, odporúčané množstvo krmiva si ľahko vyčítate z obalu. Nie je to však vždy také jednoduché. Ako vypočítať dávku krmiva pre psa, ak ich kŕmite metódou BARF, alebo chcete kombinovať rôzne krmivá? Našťastie pomocou niekoľkých vzorcov môžete energetickú potrebu svojho štvornohého priateľa ľahko určiť. 

5 min

Ako vyrobiť zmrzlinu pre psov: 7 jednoduchých receptov

Počas horúcich letných dní nie je takmer nič lepšie ako osviežujúca zmrzlina. Svedčí o tom aj túžobný pohľad psa na mrazenú pochúťku. Vďaka našim receptom môžete lahodnú zmrzlinu pre psov sami jednoducho pripraviť a v lete dopriať svojmu štvornohému priateľovi zdravú zmrzlinovú pochúťku.

3 min

BARF strava pre psov – o čo sa jedná?

Surová strava založená na príslušnosti k druhu“ -  pred pár rokmi bolo BARF stravovanie považované za metódu, ktorú používajú exoti. Od tej doby sa však veľa zmenilo a teória surovej stravy má dnes pevné miesto vo svete.

7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.

5 min

Hypoalergénne krmivo pre alergické psy

Škriabe to, svrbí a bolí: Nielen ľudia, ale stále častejšie aj psy trpia alergiami na krmivo. Čo je za tým, aké hypoalergénne granule pre psov existujú a akým spôsobom máte svojho štvornohého miláčika kŕmiť, sa dozviete práve tu.

3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.

5 min

Krmivo pre psov lisované za studena: Výhody a nevýhody

Lisované za studena“ – väčšine ľuďom sa táto fráza spája s olivovým olejom. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo sa skrýva pod pojmom "krmivo pre psov lisované za studena"? Vysvetlíme vám rozdiely v porovnaní s bežným krmivom pre psov a poskytneme tipy na výber správneho suchého krmiva pre psov.

3 min

Krmivo pre psov s vysokým obsahom mäsa

Predkovia našich domácich psov sú vlci, čo je badateľné aj vo výžive psov. Hlavnú potravu vlkov tvorí najmä svalovina, ale konzumujú aj kosti, vnútornosti a rastlinnú potravu z obsahu žalúdka koristi. Podobne to je aj u našich domácich psov. 

6 min

Môj pes má nadváhu: Diéta pre psov

Počet psov s nadváhou v našich domácnostiach sa stále zvyšuje. V záujme zachovania zdravia a dlhého života je však dôležité zbaviť psa nadbytočných kilogramov. Zistili ste, že Váš pes má nadváhu? Potrebujete tipy na diétu pre psov? Potom vyhláste vojnu prebytočným kilogramom pomocou dodržiavania niekoľkých opatrení a pevných pravidiel kŕmenia.

5 min

Môžem svojmu psovi podávať krmivo pre mačky?

Ak medzi členmi Vašej domácnosti patria pes aj mačka, položili ste si už pravdepodobne otázku, či je pre jedného alebo druhého závadné, keď maškrtia z misky svojho kolegu. Na túto otázku existuje jasná odpoveď – psi aj mačky potrebujú krmivo, ktoré je špeciálne určené pre nich. Ak však Váš pes alebo mačka zavíta občas k miske toho druhého a „ukradne“ pár kúskov zakázaného krmiva, nie je dôvod robiť si väčšie starosti.

3 min

Môžu psy jesť tekvicu?

Jesenné obdobie je obdobím tekvíc. Môžu však tekvicu jesť psy? Samozrejme, že môžu! Povieme vám, na čo si musíte dávať pozor a ako si môžete so svojím psom bezpečne a s plnou dávkou vitamínov užiť tekvicovú sezónu. 

3 min

Potrebuje pes špeciálne krmivo pre určité plemeno?

Ponuka krmív pre psy je naozaj veľká a niektorí majitelia psov nemajú poňatie, ktoré krmivo vybrať. Neistota panuje hlavne ohľadne krmív určených špeciálne pre jednotlivé plemená: Potrebuje pes naozaj špeciálne krmivo pre dané plemeno? Zoznámte sa teraz s dôvodmi, prečo môže byť dobré vybrať krmivo, ktoré je prispôsobené špecifickým potrebám každého plemena.

8 min

Správne krmivo pre dospelého psa

Či už ste ostrieľaný chovateľ psov alebo niekto, kto teraz rozšíril rady chovateľov: Správne krmivo pre dospelého psa hraje v živote Vašeho štvornohého kamaráta rozhodujúcu rolu. To by aj mala, keďže zdravie zvieraťa je so stravou úzko prepojené. Telesné blaho, vitalita a dĺžka života psíka, to sú faktory, ktoré sa dajú stravou ovplyvniť a zlepšiť. Zle zvolené krmivo môže oproti tomu zvieraťu uškodiť. Nadváha, diabetes, ochorenie srdca a obehu, ochorenie kostí a kĺbov, ochorenie obličiek alebo dokonca rakovina, to všetko môže byť vyvolané zlou stravou. Nie je divu, že sa do popredia prediera téma výživy a že sa v odbornej literatúre, poradňách a internetových fórach objavuje skoro rovnaké množstvo názorov a ideí o zdravej výžive psa, koľko je na svete plemien. Každý má svoju predstavu o tom, čo je zdravé a správne.

5 min

Správne krmivo pre psích seniorov

V srsti sa objavujú prvé šediny a pohyby sú pomalšie a pomalšie: Váš pes starne! Patrí to k psiemu životu rovnako tak ako k tomu ľudskému. Môžete však svojmu miláčikovi starnutie uľahčiť. Strava, ktorá zodpovedá potrebám psích seniorov, prispieva aj v pokročilom veku k zdraviu a vitalite.

5 min

Torty pre psov: 3 chutné recepty

Má váš pes narodeniny? Možno ste mu ako darček kúpili novú psiu hračkuAko narodeninový darček mu však môžete aj upiecť koláčik či tortu. Nie je to také ťažké. V článku nájdete tri recepty na torty pre psov, na ktorých si váš štvornohý priateľ zaručene pochutí. 

5 min

Vhodné krmivo pre psa s cukrovkou

Ak zaznie diagnóza "Diabetes mellitus", je to pre každého chovateľa psov najskôr šok. Dobrá správa ale je, že ak prispôsobíte stravu, starostlivosť aj svoje správanie stavu Vášho zvieraťa, môže viesť dlhý, zdravý a šťastný život.

3 min

Vyrobte si svoj vlastný adventný kalendár pre psov

Adventné kalendáre sú jednou z najkrajších vecí, ktoré predvianočný čas prináša: Každý deň otvoríte jedno okienko a tešíte sa na nové prekvapenie. Vyrobiť si vlastný adventný kalendár pre psov nie je vôbec ťažké. Tak osladíte čakanie na slávnostný večer aj svojmu štvornohému priateľovi.

3 min

Zmena krmiva u psa

Aj mnohí ľudia poznajú tento problém: ak prejdete z rýchleho občerstvenia na stravu s vysokým obsahom vlákniny, môžete si vyvolať kŕče v žalúdku a hnačku. Podobne je to aj u našich štvornohých priateľov. Nižšie nájdete informácie o tom, ako sa zmenu krmiva u psa dá čo najlepšie naplánovať a zaviesť .

1 min

Žuvacie snacky pre psov

Žuvacie snacky majú svoje stále miesto v taške mnohých majiteľov psov. Niet sa čomu diviť, pretože tieto maškrty nie sú využívané len ako odmena alebo motivácia pri tréningu, ale aj pri starostlivosti o chrup našich štvornohých miláčikov. Žuvanie, kusanie a hlodanie patrí k základným prapôvodným inštinktom každého psa. Žuvacie snacky podporujú udržiavať ústnu hygienu, posilňujú žuvacie svalstvo a dokonca pomáhajú odburávať stres v nepríjemných situáciach.

Avšak nie všetko, čo psíkovi chutí, je pre neho skutočne prospešné. Ani surové kuracie filety ani bravčové mäso ani zvyšky zo stola nepatria do zdravého, aktívneho psieho života.

Aj napriek dlhú spoločnú históriu, nižšie sú človek a pes bok po boku, cielené šľachtenie a zmeny podmienok pre život je psychologická stránka nášho psa stále rovnaká, ako je tomu u jeho predkov, vlkov. Vlci a divé psy prechádzajú lesy, aby ulovili a zabili korisť.  Spravidla je úlovok spracovaný celý, dôležité živiny totiž nie sú obsiahnuté iba v svalovine, ale predovšetkým vo vnútornostiach. Ani kosťami a obsahom žalúdka uloveného bylinožravca vlci neopovrhnú a to z dobrého dôvodu: vláknina  zo spracovaných častí rastlín obiahnutých v žalúdku naštartuje trávenie divých psov či vlkov a dodá dôležité vitamíny aj stopové prvky.  Psy teda na rozdiel od mačiek nie sú čisto mäsožravce.  Do ich potravinového reťazca patria v ideálnom prípade aj určité rastlinné komponenty.

Tento prirodzený spôsob stravovania u divých psov alebo vlkov by mal slúžiť ako základný stavebný kameň pri zostavovaní jedálnička psa. Samozrejme nie je možné kŕmiť svojho domáceho psa celou ulovenou zverou, ale v mokrom aj suchom krmive pre psov by mali byť obsiahnuté v prvom rade kúsky mäsa doplnené vybrannými rastlinnými časťami. Tieto zložky zaistí psíkovi dostatok bielkovín, tukov a uhľohydrátov, ktoré potrebuje pre zdravé fungovanie.

Kvalitné psie krmivo obsahuje práve tieto základné stavebné kamene a chráni tak Vášho psa pred prípadnými prejavmi nedostatku niektorej z uvedených zložiek a tým aj pred nástupom zdravotných problémov. Ale ani vysoko kvalitným High Premium krmivom práca nekončí: Váš psík potrebuje aj veľa pohybu a výbeh. Príliš pokojný život domáceho psíka v kombinácii so zlou, príliš tučnou stravou môže rýchlo viesť ku vzniku tzv. „civilizačných chorôb“ ako je diabetes, nadváha alebo alergia.

Skvelou správou je, že v našom e-shope nájdete rozsiahlu ponuku kvalitného krmiva pre psov! Či už potrebujete mokré alebo suché krmivo, komplexné krmivo, krmivo pre šteňatá alebo špeciálne krmivo, Terra Canis, Royal Canin , Hill's alebo exkluzívny zooplus značky Rocco a Lukullus, ktoré sú dostupné len tu: U nás objavíte to správne krmivo pre každého psíka!