Výživa psov

Žiadajúci pohľad odrážajúci sa v psích očiach – a panička alebo pán sú už v pokušení dať svojmu štvornohému miláčikovi maškrtu alebo obľúbenú dobrotu. Čítajte ďalej

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.

Hypoalergénne krmivo pre alergické psy

Škriabe to, svrbí a bolí: Nielen ľudia, ale stále častejšie aj psy trpia alergiami na krmivo. Čo je za tým a akým spôsobom máte svojho štvornohého miláčika kŕmiť, sa dozviete práve tu.

Kŕmenie šteniatok

Nájsť optimálne krmivo pre psa je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.

Môžem svojmu psovi podávať krmivo pre mačky?

Ak medzi členmi Vašej domácnosti patria pes aj mačka, položili ste si už pravdepodobne otázku, či je pre jedného alebo druhého závadné, keď maškrtia z misky svojho kolegu. Na túto otázku existuje jasná odpoveď – psi aj mačky potrebujú krmivo, ktoré je špeciálne určené pre nich. Ak však Váš pes alebo mačka zavíta občas k miske toho druhého a „ukradne“ pár kúskov zakázaného krmiva, nie je dôvod robiť si väčšie starosti. Majte ale na pamäti, že 90% ochorení psov aj mačiek je spôsobených neprimeranou stravou.

Optimálne krmivo pre psov s nadváhou

Kto by odolal prosiacemu psiemu pohľadu. Trochu maškŕt alebo zvyškov od obeda predsa nie je také zlé. Avšak mnoho majiteľov psov sú vedomí toho, že nadváha ich miláčikom škodí, začnú jednať až vtedy, keď už je neskoro. Možno preto, že im pár špekov naviac nevadí alebo preto, že si postupného naberania na váhe vlastne ani nevšimnú.

Potrebuje pes špeciálne krmivo pre určité plemeno?

Ponuka krmív pre psy je naozaj veľká a niektorí majitelia psov nemajú poňatie, ktoré krmivo vybrať. Neistota panuje hlavne ohľadne krmív určených špeciálne pre jednotlivé plemená: Potrebuje pes naozaj špeciálne krmivo pre dané plemeno? Zoznámte sa teraz s dôvodmi, prečo môže byť dobré vybrať krmivo, ktoré je prispôsobené špecifickým potrebám každého plemena.

Správne krmivo pre dospelého psa

Či už ste ostrieľaný chovateľ psov alebo niekto, kto teraz rozšíril rady chovateľov: Správne krmivo hraje v živote Vašeho štvornohého kamaráta rozhodujúcu rolu. To by aj mala, keďže zdravie zvieraťa je so stravou úzko prepojené. Telesné blaho, vitalita a dĺžka života psíka, to sú faktory, ktoré sa dajú stravou ovplyvniť a zlepšiť. Zle zvolené krmivo môže oproti tomu zvieraťu uškodiť. Nadváha, diabetes, ochorenie srdca a obehu, ochorenie kostí a kĺbov, ochorenie obličiek alebo dokonca rakovina, to všetko môže byť vyvolané zlou stravou. Nie je divu, že sa do popredia prediera téma výživy a že sa v odbornej literatúre, poradňách a internetových fórach objavuje skoro rovnaké množstvo názorov a ideí o zdravej výžive psa, koľko je na svete plemien. Každý má svoju predstavu o tom, čo je zdravé a správne.

Správne krmivo pre psích seniorov

V srsti sa objavujú prvé šediny a pohyby sú pomalšie a pomalšie: Váš pes starne! Patrí to k psiemu životu rovnako tak ako k tomu ľudskému. Môžete však svojmu miláčikovi starnutie uľahčiť. Strava, ktorá zodpovedá potrebám psích seniorov, prispieva aj v pokročilom veku k zdraviu a vitalite.

Vegetariánske krmivo pre psy – tá pravá alternatíva?

Vegetariánstvo je viac ako len trend, pretože existuje veľa argumentov v prospech nekonzumovania mäsa: Vegetariánska strava je zdravá a chránite tak nielen zvieratá, ale aj životné prostredie. Ale čo naše psy – je vegetariánska strava vhodná aj pre ne?

Vhodné krmivo pre psa s cukrovkou

Ak zaznie diagnóza "Diabetes mellitus", je to pre každého chovateľa psov najskôr šok. Dobrá správa ale je, že ak prispôsobíte stravu, starostlivosť aj svoje správanie stavu Vášho zvieraťa, môže viesť dlhý, zdravý a šťastný život.

Vyrobte si svoj vlastný adventný kalendár pre psov

Adventné kalendáre sú jednou z najkrajších vecí, ktoré predvianočný čas prináša: Každý deň otvoríte jedno okienko a tešíte sa na nové prekvapenie. Vyrobiť si vlastný adventný kalendár pre psov nie je vôbec ťažké. Tak osladíte čakanie na slávnostný večer aj svojmu štvornohému priateľovi.

Životne dôležité živiny pre organizmus psa

Suché alebo mokré krmivo, bio alebo krmivo pripravené doma? Nie je tak dôležité, pre akú metódu sa rozhodnete, podstatné je, aby pes dostal všetky živiny, ktoré k životu nevyhnutne potrebuje. A aké živiny pes potrebuje, aby bol zdravý, veselý a vitálny? Z akých zložiek stravy čerpá živiny a čo sa stane v prípade nedostatku alebo naopak predávkovania?

Žuvacie snacky pre psov

Žuvacie snacky majú svoje stále miesto v taške mnohých majiteľov psov. Niet sa čomu diviť, pretože tieto maškrty nie sú využívané len ako odmena alebo motivácia pri tréningu, ale aj pri starostlivosti o chrup našich štvornohých miláčikov. Žuvanie, kusanie a hlodanie patrí k základným prapôvodným inštinktom každého psa. Žuvacie snacky podporujú udržiavať ústnu hygienu, posilňujú žuvacie svalstvo a dokonca pomáhajú odburávať stres v nepríjemných situáciach.

Avšak nie všetko, čo psíkovi chutí, je pre neho skutočne prospešné. Ani surové kuracie filety ani bravčové mäso ani zvyšky zo stola nepatria do zdravého, aktívneho psieho života.

Aj napriek dlhú spoločnú históriu, nižšie sú človek a pes bok po boku, cielené šľachtenie a zmeny podmienok pre život je psychologická stránka nášho psa stále rovnaká, ako je tomu u jeho predkov, vlkov. Vlci a divé psy prechádzajú lesy, aby ulovili a zabili korisť.  Spravidla je úlovok spracovaný celý, dôležité živiny totiž nie sú obsiahnuté iba v svalovine, ale predovšetkým vo vnútornostiach. Ani kosťami a obsahom žalúdka uloveného bylinožravca vlci neopovrhnú a to z dobrého dôvodu: vláknina  zo spracovaných častí rastlín obiahnutých v žalúdku naštartuje trávenie divých psov či vlkov a dodá dôležité vitamíny aj stopové prvky.  Psy teda na rozdiel od mačiek nie sú čisto mäsožravce.  Do ich potravinového reťazca patria v ideálnom prípade aj určité rastlinné komponenty.

Tento prirodzený spôsob stravovania u divých psov alebo vlkov by mal slúžiť ako základný stavebný kameň pri zostavovaní jedálnička psa. Samozrejme nie je možné kŕmiť svojho domáceho psa celou ulovenou zverou, ale v mokrom aj suchom krmive pre psov by mali byť obsiahnuté v prvom rade kúsky mäsa doplnené vybrannými rastlinnými časťami. Tieto zložky zaistí psíkovi dostatok bielkovín, tukov a uhľohydrátov, ktoré potrebuje pre zdravé fungovanie.

Kvalitné psie krmivo obsahuje práve tieto základné stavebné kamene a chráni tak Vášho psa pred prípadnými prejavmi nedostatku niektorej z uvedených zložiek a tým aj pred nástupom zdravotných problémov. Ale ani vysoko kvalitným High Premium krmivom práca nekončí: Váš psík potrebuje aj veľa pohybu a výbeh. Príliš pokojný život domáceho psíka v kombinácii so zlou, príliš tučnou stravou môže rýchlo viesť ku vzniku tzv. „civilizačných chorôb“ ako je diabetes, nadváha alebo alergia.

Skvelou správou je, že v našom e-shope nájdete rozsiahlu ponuku kvalitného krmiva pre psov! Či už potrebujete mokré alebo suché krmivo, komplexné krmivo, krmivo pre šteňatá alebo špeciálne krmivo, Terra Canis, Royal Canin , Hill's alebo exkluzívny zooplus značky Rocco a Lukullus, ktoré sú dostupné len tu: U nás objavíte to správne krmivo pre každého psíka!