Výživa psov

Žiadajúci pohľad odrážajúci sa v psích očiach – a panička alebo pán sú už v pokušení dať svojmu štvornohému miláčikovi maškrtu alebo obľúbenú dobrotu. Čítajte ďalej

5 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
7 min

Ako vyrobiť zmrzlinu pre psov: 7 jednoduchých receptov

Počas horúcich letných dní nie je takmer nič lepšie ako osviežujúca zmrzlina. Svedčí o tom aj túžobný pohľad psa na mrazenú pochúťku. Vďaka našim receptom môžete lahodnú zmrzlinu pre psov sami jednoducho pripraviť a v lete dopriať svojmu štvornohému priateľovi zdravú zmrzlinovú pochúťku.
4 min

Krmivo pre psov s vysokým obsahom mäsa

Predkovia našich domácich psov sú vlci, čo je badateľné aj vo výžive psov. Hlavnú potravu vlkov tvorí najmä svalovina, ale konzumujú aj kosti, vnútornosti a rastlinnú potravu z obsahu žalúdka koristi. Podobne to je aj u našich domácich psov. 
9 min

Môj pes má nadváhu: Zdravé chudnutie

Počet psov s nadváhou v našich domácnostiach sa stále zvyšuje. V záujme zachovania zdravia a dlhého života je však dôležité zbaviť psa nadbytočných kilogramov. Zistili ste, že Váš pes má nadváhu? Potom vyhláste vojnu prebytočným kilogramom pomocou dodržiavania niekoľkých opatrení a pevných pravidiel kŕmenia.
6 min

Môžem svojmu psovi podávať krmivo pre mačky?

Ak medzi členmi Vašej domácnosti patria pes aj mačka, položili ste si už pravdepodobne otázku, či je pre jedného alebo druhého závadné, keď maškrtia z misky svojho kolegu. Na túto otázku existuje jasná odpoveď – psi aj mačky potrebujú krmivo, ktoré je špeciálne určené pre nich. Ak však Váš pes alebo mačka zavíta občas k miske toho druhého a „ukradne“ pár kúskov zakázaného krmiva, nie je dôvod robiť si väčšie starosti. Majte ale na pamäti, že 90% ochorení psov aj mačiek je spôsobených neprimeranou stravou.
9 min

Pečenie domácich sušienok pre psy

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť sušienky pre Vášho miláčika doma. V tomto článku sa dozviete, aké sušienky môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
5 min

Potrebuje pes špeciálne krmivo pre určité plemeno?

Ponuka krmív pre psy je naozaj veľká a niektorí majitelia psov nemajú poňatie, ktoré krmivo vybrať. Neistota panuje hlavne ohľadne krmív určených špeciálne pre jednotlivé plemená: Potrebuje pes naozaj špeciálne krmivo pre dané plemeno? Zoznámte sa teraz s dôvodmi, prečo môže byť dobré vybrať krmivo, ktoré je prispôsobené špecifickým potrebám každého plemena.
10 min

Správne krmivo pre dospelého psa

Či už ste ostrieľaný chovateľ psov alebo niekto, kto teraz rozšíril rady chovateľov: Správne krmivo hraje v živote Vašeho štvornohého kamaráta rozhodujúcu rolu. To by aj mala, keďže zdravie zvieraťa je so stravou úzko prepojené. Telesné blaho, vitalita a dĺžka života psíka, to sú faktory, ktoré sa dajú stravou ovplyvniť a zlepšiť. Zle zvolené krmivo môže oproti tomu zvieraťu uškodiť. Nadváha, diabetes, ochorenie srdca a obehu, ochorenie kostí a kĺbov, ochorenie obličiek alebo dokonca rakovina, to všetko môže byť vyvolané zlou stravou. Nie je divu, že sa do popredia prediera téma výživy a že sa v odbornej literatúre, poradňách a internetových fórach objavuje skoro rovnaké množstvo názorov a ideí o zdravej výžive psa, koľko je na svete plemien. Každý má svoju predstavu o tom, čo je zdravé a správne.
7 min

Správne krmivo pre psích seniorov

V srsti sa objavujú prvé šediny a pohyby sú pomalšie a pomalšie: Váš pes starne! Patrí to k psiemu životu rovnako tak ako k tomu ľudskému. Môžete však svojmu miláčikovi starnutie uľahčiť. Strava, ktorá zodpovedá potrebám psích seniorov, prispieva aj v pokročilom veku k zdraviu a vitalite.
6 min

Vhodné krmivo pre psa s cukrovkou

Ak zaznie diagnóza "Diabetes mellitus", je to pre každého chovateľa psov najskôr šok. Dobrá správa ale je, že ak prispôsobíte stravu, starostlivosť aj svoje správanie stavu Vášho zvieraťa, môže viesť dlhý, zdravý a šťastný život.
5 min

Vyrobte si svoj vlastný adventný kalendár pre psov

Adventné kalendáre sú jednou z najkrajších vecí, ktoré predvianočný čas prináša: Každý deň otvoríte jedno okienko a tešíte sa na nové prekvapenie. Vyrobiť si vlastný adventný kalendár pre psov nie je vôbec ťažké. Tak osladíte čakanie na slávnostný večer aj svojmu štvornohému priateľovi.

Avšak nie všetko, čo psíkovi chutí, je pre neho skutočne prospešné. Ani surové kuracie filety ani bravčové mäso ani zvyšky zo stola nepatria do zdravého, aktívneho psieho života.

Aj napriek dlhú spoločnú históriu, nižšie sú človek a pes bok po boku, cielené šľachtenie a zmeny podmienok pre život je psychologická stránka nášho psa stále rovnaká, ako je tomu u jeho predkov, vlkov. Vlci a divé psy prechádzajú lesy, aby ulovili a zabili korisť.  Spravidla je úlovok spracovaný celý, dôležité živiny totiž nie sú obsiahnuté iba v svalovine, ale predovšetkým vo vnútornostiach. Ani kosťami a obsahom žalúdka uloveného bylinožravca vlci neopovrhnú a to z dobrého dôvodu: vláknina  zo spracovaných častí rastlín obiahnutých v žalúdku naštartuje trávenie divých psov či vlkov a dodá dôležité vitamíny aj stopové prvky.  Psy teda na rozdiel od mačiek nie sú čisto mäsožravce.  Do ich potravinového reťazca patria v ideálnom prípade aj určité rastlinné komponenty.

Tento prirodzený spôsob stravovania u divých psov alebo vlkov by mal slúžiť ako základný stavebný kameň pri zostavovaní jedálnička psa. Samozrejme nie je možné kŕmiť svojho domáceho psa celou ulovenou zverou, ale v mokrom aj suchom krmive pre psov by mali byť obsiahnuté v prvom rade kúsky mäsa doplnené vybrannými rastlinnými časťami. Tieto zložky zaistí psíkovi dostatok bielkovín, tukov a uhľohydrátov, ktoré potrebuje pre zdravé fungovanie.

Kvalitné psie krmivo obsahuje práve tieto základné stavebné kamene a chráni tak Vášho psa pred prípadnými prejavmi nedostatku niektorej z uvedených zložiek a tým aj pred nástupom zdravotných problémov. Ale ani vysoko kvalitným High Premium krmivom práca nekončí: Váš psík potrebuje aj veľa pohybu a výbeh. Príliš pokojný život domáceho psíka v kombinácii so zlou, príliš tučnou stravou môže rýchlo viesť ku vzniku tzv. „civilizačných chorôb“ ako je diabetes, nadváha alebo alergia.

Skvelou správou je, že v našom e-shope nájdete rozsiahlu ponuku kvalitného krmiva pre psov! Či už potrebujete mokré alebo suché krmivo, komplexné krmivo, krmivo pre šteňatá alebo špeciálne krmivo, Terra Canis, Royal Canin , Hill's alebo exkluzívny zooplus značky Rocco a Lukullus, ktoré sú dostupné len tu: U nás objavíte to správne krmivo pre každého psíka!