Starostlivosť o zdravie psa

Svojich psov milujeme. Preto je pre nás dôležité, aby sa naši štvornohí priatelia tešili dobrému zdraviu. Pretože, len keď je zviera skutočne zdravé, môže si užívať spoločne strávený čas. Čítajte ďalej

4 min

Absces u psa

Podľa definície je absces (tiež nazývaný hnisavý vačok) zapuzdrenou akumuláciou hnisu v prázdnom tkanivovom priestore, ktorý vzniká zápalovou zmenou buniek. Podľa toho je absces u psa typom zápalu, ktorý je zvyčajne spôsobený bakteriálnymi infekciami. V niektorých prípadoch však absces môže byť tiež sterilný, t. j. nie v dôsledku bakteriálnej infekcie a môže vzniknúť takmer vo všetkých orgánoch. Časté lokalizácie sú napríklad koža a pečeň, ako aj análny vačok, či prostata (pohlavná žľaza samca).

5 min

Ako schladiť psa: 10 tipov na horúce letné dni

Čoskoro tu opäť máme horúce letné dni: medzi 23. júlom a 23. augustom leto dosahuje svoj vrchol. Už ráno praží slnko na podlahu a počas poludnia je horúčava pre našich štvornohých priateľov už neznesiteľná. Pomocou niekoľkých tipov však môžete ľahko zabezpečiť, aby Váš pes horúce letné dni dobre zvládol. Prezradíme Vám, čo pes počas horúčav potrebuje, a ako schladiť psa v lete čo najlepšie.

4 min

Ako vidí pes?

Bez varovania hodíte svojmu psovi loptičku a čudujete sa, že je schopný ju bez problémov chytiť? Zaujíma vás, ako váš štvornohý priateľ vidí v noci alebo či je farboslepý? Oči psov fungujú totiž inak ako ľudské oči. Vysvetlíme vám najdôležitejšie rozdiely a predovšetkým odpovieme na otázku, ako vidí pes.

4 min

Ako vybrať psovi kliešťa

Po skončení zimy sa kliešte rýchlo stávajú nepríjemným problémom pre naše domáce zvieratá. Prečo je také dôležité sa týchto malých krv sajúcich zvierat čo najrýchlejšie zbaviť a ako správne vybrať psovi kliešťa, sa dočítate v našom článku.

4 min

Ako zistím, že môjho psa niečo bolí?

Už je dávno vedecky dokázané, že psy, rovnako ako my ľudia, môžu mať silné bolesti. Pretože však svoje utrpenie nie vždy vyjadrujú zvukom, rozpoznanie bolesti u psov často nie je na prvý pohľad zrejmé.

8 min

Alergie u psa

Keď sa pes často škriabe, zväčša prvá príčina čo nás napadne, sú parazity.Presvrbenie však existujú aj iné dôvody, napr. alergie. Alergie u psov sa nevyskytujú zriedkavo a počet alergických ochorení stále narastá.

4 min

Anaplazmóza u psa

Anaplazmy, rovnako ako Ehrlichia, patria medzi Rickettsie. Preto je anaplazmóza u psa označovaná aj ako granulocytárna ehrlichióza. Anaplazmy sú silné vnútrobunkové baktérie, ktoré sa nachádzajú v slinách rôznych druhov kliešťov. Počas prisatia sa tieto prenášajú na psa. U nás sa najčastejšie vyskytuje kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Po približne pól týždni dochádza k napadnutiu krviniek, pričom sa jedná najmä o biele krvné telieska (leukocyty), ako aj neutrofilné granulocyty a eozinofilné granulocyty. 

4 min

Artritída u psa

Je kĺb vášho psa po páde opuchnutý a pes pociťuje bolesť, keď mu kĺb nahmatáte? Potom je možné, že sa kĺb zapálil. V článku vám prezradíme, ako artritídu u psov rozpoznať a ako môžete svojmu psovi pomôcť.

4 min

Bakteriálne infekcie u psov

Sú drobné a nachádzajú sa všade: baktérie! Číhajú vonku v prírode, v lese, vo výbehu pre psov aj na poliach. Mnohé z nich sú pre našich štvornohých priateľov úplne neškodné. Niektoré baktérie však môžu u psov viesť k vážnym ochoreniam. Uvádzame päť známych bakteriálnych infekcií u psov. 

6 min

Bolesti kĺbov u psa

Vo všeobecnosti sa bolesti kĺbov môžu vyskytnúť v ktoromkoľvek kĺbe psa. Existujú však niektoré typické miesta, ktoré sú obzvlášť často postihnuté. Patria medzi ne boky alebo lakte psa.

4 min

Borelióza u psov

Len čo teploty opäť stúpnu nad sedem stupňov, nemilované kliešte sa prebudia zo zimného spánku. Tento malý, krv sajúci hmyz, je nielen nepríjemný, ale môže prenášať aj choroby, ako je borelióza: u ľudí je to najčastejšie diagnostikovaná choroba v súvislosti s uhryznutím kliešťom, ale vyskytuje sa aj u našich štvornohých priateľov. Ako sa však borelióza u psov prejavuje a ako sa dá liečiť?

3 min

Čistenie uší psa: praktické tipy na doma

V niektorých prípadoch sa ako majiteľ psa čisteniu uší svojho štvornohého priateľa nevyhnete. Pravidelné čistenie uší psa je obzvlášť dôležité u psov, ktoré sú náchylné na zápaly uší. Poradíme Vám, ako správne čistiť psovi uši, a kedy je to vôbec potrebné.

8 min

Cukrovka u psa

Je aj pri miernych teplotách miska na vodu novým najlepším priateľom vášho psa? Navyše, pes chudne, hoci má väčšiu chuť do jedla? Príčinou môže byť cukrovka. V článku sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie informácie o tejto chorobe. 

4 min

Demencia (Alzheimer) u psov

Ľudia starnú a rovnako aj ich psy. Súčasťou toho je, že naši štvornohí priatelia sa s pribúdajúcim vekom stávajú pokojnejšími a trochu strácajú aj chuť do jedla. Ale ako to je so zábudlivosťou? A kedy sa hovorí o demencii u psov? Vysvetlíme Vám, o čo ide, a ako môžete svojho starnúceho miláčika podporiť.

4 min

Dysplázia bedrového kĺbu u psa

Dysplázia bedrového kĺbu u psa (DBK) je geneticky podmienená porucha vývoja kĺbov. Vonkajšie vplyvy, ako sú faktory životného prostredia, chov a strava, môžu mať tiež negatívny vplyv na vývoj kĺbov. 

4 min

Epilepsia u psov

Epilepsia u psov je neurologický syndróm a existuje mnoho možných príčin epilepsie. Prečítajte si nasledujúci článok a dozviete sa najdôležitejšie fakty o epilepsii u psov.

3 min

Falošná gravidita

Falošná gravidita (lactatio falsa) u nekastrovaných feniek je stav, ktorý môže nastúpiť niekoľko týždňov po háraní. Behom obdobia falošnej gravidity sa fena chová tak, ako keby bola gravidná alebo mala šteniatka, hoci nebola nakrytá.

5 min

Fitness pre psov: Ako dosiahnuť ideálnu hmotnosť

Láska ide cez žalúdok aj u štvornohých priateľov. Keď psíkovi často s láskou doprajete, časom sa to môže odzrkadliť na nadváhe. S Vašou pomocou a šetrným športovým programom stratí pes nadmernú hmotnosť, opäť získa kondíciu, a bude sa môcť voľne pohybovať. Ukážeme Vám cviky, ktoré psovi zlepšia kondíciu, a sú tiež dobré aj pre Vás. 

4 min

Fyzioterapia pre psov

Trpí váš chlpatý kamarát artrózou alebo mu diagnostikovali bolestivé vyskočenie platničky? Potom je na čase zvážiť fyzioterapiu. Tu sa dozviete, kedy má fyzioterapia pre psov zmysel a aké sú jej riziká.

4 min

Gravidita psa

Či už ide o plánovanú alebo neplánovanú graviditu, je to vzrušujúce obdobie pre ľudí aj zvieratá. Ako však zistím, že je moja sučka gravid? A na čo mám počas tohto obdobia dbať? Všetky dôležité informácie na tému gravidita psa nájdete v nasledujúcom článku.

7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

3 min

Hormonálne ochorenia u psov

Hormóny sú biochemické transmitery a telo potrebuje ich signály na mnohé procesy. Ak je  narušená komplexná hormonálna rovnováha, necíti sa Váš miláčik dobre. Najdôležitejšími žliazami sú: hypotalamus a hypofýza, štítná žľaza, pohlavné orgány ako sú semenníky a vaječníky, pankreas a kôra nadobličiek. Medzi príznaky hormonálnych porúch patrí: nadmerné vypadávanie srsti, kožné infekcie, ktoré nie sú zapríčinené parazitmi a alergiami, zvýšený smäd, únava, strata chuti do jedla alebo vlčí hlad.

4 min

Horúčka u psa (pyrexia)

Uteká váš pes vpanike preč, keď vidí, že držíte v ruke teplomer? V článku sa dozviete, ako psovi najlepšie zmerať teplotu, kedy horúčku a ako by ste ju mali liečiť. 

6 min

Inkontinencia u psa

Váš pes vstane po spánku a zrazu vidno v pelechu mokrý fľak? Alebo ste nedávno začali na podlahe nachádzať malé kvapky? Váš pes môže trpieť nedobrovoľnou stratou moču. V nasledujúcom článku nájdete všetky dôležité informácie o inkontinencii u psov.

3 min

Kašeľ u psa

Kašeľ u psa, rovnako ako u človeka, nie je samostatným ochorením, ale je sprievodným príznakom respiračného alebo iného ochorenia. Kašeľ môže byť tiež reflexom k ochrane tela pred rôznymi látkami, ako sú cudzie telesá alebo dráždivé látky. Niekedy môže byť kašeľ pomýlený s príznakmi zvracania alebo regurgitácie (srdcové problémy), reverzné kýchanie, dušnosť a intenzívne dýchanie. Rozlišujeme kašeľ dráždivý bez hlienu (neproduktívny kašeľ) a vlhký kašeľ s hlienom (produktívny kašeľ). Oba typy môžu byť akútne alebo chronické.

9 min

Kastrácia psa

In Tierarztpraxen ist die Kastration längst ein Routineeingriff, doch ist eine Kastration wirklich immer sinnvoll?
9 min

Koronavírus u psov

Koronavírus u psov spôsobuje spočiatku respiračné problémy, zatiaľ čo v neskoršej fáze sa vyskytujú prevažne problémy so žalúdkom a črevami. Aj keď je u psov koronavírusová infekcia často mierna,  zvieratá s oslabenou imunitou môžu mať ťažký priebeh choroby so silnou hnačkou a môže dochádzať aj k úmrtiam.

4 min

Lamblia u psov

Lamblia sú jednobunkové parazity, ktoré okupujú tenké črevo psov a spôsobujú hnačku a vracanie. Hlavne u šteniatok alebo psov so zníženou imunitou môže dochádzať k ťažkostiam. Lamblia sa vyskytuje v rôznych genotypoch a vyskytuje sa celosvetovo u cicavcov, vtákov, ľudí aj plazov.

10 min

Leishmanióza u psa

Leishmanióza je infekčná choroba šírená bodavým hmyzom, ktorá má väčšinou u psov smrteľný priebeh. V našom článku sa dozviete, ako psíka pred ochorením chrániť, ako spoznáte túto chorobu a ako máte jednať v prípade ochorenia.

5 min

Močové kamene u psa (urolitiáza)

Prestal váš štvornohý priateľ močiť? Potom by ste mali čo najskôr kontaktovať svojho veterinára! Vysvetlíme vám, prečo môžu byť močové kamene u psa nebezpečné a ako môžete svojho štvornohého kamaráta pred nimi chrániť.

7 min

Najdôležitejšie očkovania pre psov a šteniatka

Nie je pochýb o tom, že očkovanie chráni psa pred smrteľnými infekčnými chorobami. Ale ktoré očkovania by mali psy podstúpiť? Čo je základná imunizácia šteniatka a ako často sa musia očkovania pre psov opakovať, aby bola vakcína účinná?

3 min

Nervové ochorenia u psov

Poruchy nervového systému môžu mať mnoho príčin – ak sa jedná o infekciu, kráča s ňou ruka v ruke horúčka. Ďalej sa nervové choroby psov prejavujú poruchami zmyslov (čuchu, sluchu, zraku), neurologickými prejavmi ako je trasenie sa, apatia, kŕče, krívanie, hlava ovisnutá bokom, nekontrolovateľné močenie a vyprázdňovanie sa alebo poruchy v správaní zvieraťa. V nasledujúcom článku Vám predostrieme najznámejšie choroby nervového systému – dôležité je, aby ste pri podozrení na niektorú z nich neodkladne vyhľadali veterinára.

4 min

Ochorenie močových ciest a pohlavných orgánov u psov

Ak má Váš pes problémy pri močení, môže to byť prejav ochorenia močových ciest. Odporúčame sa čo najskôr poradiť s veterinárom. Len ten dokáže presne stanoviť diagnózu a Vašeho miláčika týchto problémov zbaviť. Je to veľmi dôležité, pretože ochorenie močových ciest býva často veľmi bolestivé a za určitých okolností – napríklad pri upchatí močovej trubice močovými kameňmi – môže zviera ohroziť na živote.

3 min

Odčervenie psa: Prečo a ako často?

Vajíčka červov aj larvy sa nachádzajú prakticky všade. Aj tie najdôkladnejšie hygienické opatrenia nemôžu stopercentne zabrániť tomu, aby Vašeho zvieracieho miláčika opakovane neinfikovali títo vytrvalí príživníci. Každá nová infekcia je začiatkom nebezpečného kolobehu. Preto je pravidelné odčervenie psa nevyhnutné.

9 min

Podchladenie u psov

Sneh, chlad, ostrý vietor a prenikavá vlhkosť: zima znamená výzvu rovnako tak pre človeka ako aj pre psa. Zatiaľ čo my sa oblečieme do kabátov, rukavíc, šálov, psom zostáva stále ten istý hrejivý kožuch. Stačí im však alebo môže byť aj psom zima? Ako spoznám, že je môjmu psíkovi chladno a ako zabránim tomu, aby sa nepodchladil?

4 min

Prechladnutý pes: Príznaky a liečba

Kašeľ, nádcha a kýchanie. Voči nahladeniu, hlavne na jeseň a v zime, nie sú imúnni ani psi. Rovnako ako ľudia, aj psi sa môžu v chladnom a vlhkom počasí nachladnúť. Dokonca aj príznaky podobné ako u ľudí. Aké príznaky prechladnutia a ako sa lieči prechladnutý pes, sa dozviete v tomto článku. 

6 min

Pretočenie žalúdka u psa

Torsio ventriculi je lekársky termín pre zvyčajne akútne pretočenie žalúdka u psov. Jedná sa o naliehavý zdravotný stav, preto včasné rozpoznanie a okamžitá lekárska pomoc môžu psovi zachrániť život.

3 min

Pretrhnutie krížových väzov u psa

Pretrhnutie predného krížového väzu je jedným z najčastejších ortopedických ochorení u psov. Pretrhnutie krížových väzov pri nehodách je ojedinelé, väčšinou psi trpia pomaly postupujúcou degeneráciou s následným prasknutím predného krížového väzu.

16 min

Prvá pomoc pre psa

Stane sa to nečakane: Šľapnutie na črep, bodnutie osou alebo zrážka s autom. Pes kňučí a krváca a šokovaný majiteľ nevie ako má svojmu miláčikovi pomôcť. To ako sa lepšie pripraviť na takúto situáciu, aké opatrenia prvej pomoci by ste mali poznať a čo patrí do lekárničky prvej pomoci, sa dozviete v našom článku.

2 min

Prvýkrát u veterinára

Po tom, čo si Váš domáci miláčik zvykne na svoj nový domov, je čas na návštevu veterinára. Ten dokáže ihneď zistiť prípadnú infekciu alebo výskyt parazitov a odporučiť vhodnú liečbu.

2 min

Psí salón: Starostlivosť o psa

Návšteva psieho salónu môže mať rôzne dôvody. Niektorí majitelia chcú svojmu miláčikovi len dopriať trocha luxusu, pre niektoré plemená je takáto starostlivosť nutnosťou.

3 min

Psie zmysly

Psie zmysly neprestávajú človeka fascinovať. Psy majú omnoho viac rozvinutejší sluch, čuch aj orientačný zmysel ako ľudia.

7 min

Rozpoznanie a liečba bĺch u psov

Ak sa váš pes mimoriadne často škriabe, príčinou môžu byť blchy. Otravné parazity sú nepríjemné hlavne pre psa, no môžu viesť aj k ďalším problémom. Zhrnuli sme pre vás, ako blchy u psov rozpoznať a účinne ich liečiť.

5 min

Roztoče demodex u psa 

Má váš pes odrazu na srsti lysiny, hoci sa mu inak darí dobre? Príčinou môžu byť roztoče demodex. Tieto malé parazity osídľujú srsť psov a po premnožení vyvolávajú demodikózu. V našom článku sa dozviete všetko, čo o roztočoch demodex u psov potrebujete vedieť a ako svojmu domácemu miláčikovi môžete pomôcť.  

8 min

Roztoče u psov

Tento otravný hmyz môže na Vašeho štvornohého miláčika číhať na rôznych miestach. Podľa druhu daného parazita sa rozlišujú rôzne spôsoby prenosu a indikátory ochorenia. Parazity síce neprenášajú vážne ochorenia, ako napríklad kliešte, ale môžu sa vyznačovať veľmi nepríjemnými prejavmi, ktoré Vašeho psíka budú trápiť.

4 min

Šedý zákal u psov

Šedý zákal u psov (katarakta) je zakalenie očnej šošovky spôsobené chorobnými zmenami. Názov je odvodený od sivastého vzhľadu oka, pričom posledná fáza sa označuje ako snehovo biela.

7 min

Slepý pes: Na čo treba brať ohľad? 

Ak pes oslepne, je viac závislý od vašej podpory a starostlivosti než zvyčajne. Prečo by váš štvornohý priateľ mohol oslepnúť a na čo u slepého psa treba brať ohľad, sa dozviete v nasledujúcom článku.

4 min

Staroba u psov: Ako svojmu štvornohému seniorovi pomôcť 

Mnohé psy sprevádzajú svojich majiteľov veľkú časť ich života a dožijú sa vysokého veku. Samozrejme, ani staroba u psov sa nedá nepovšimnúť. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako sa staroba u psov prejavuje, aako môžete psovi uľahčiť starnutie. Budeme sa zaoberať aj ťažkou témou, kedy je čas rozlúčiť sa.  

7 min

Starostlivosť o srsť psa

Udržiavané od hlavy po labku – psy tak vyzerajú nielen dobre, ale vo svojej koži sa cítia celkove dobre. Ponúkame tipy na starostlivosť o srsť u psov.

3 min

Strihanie pazúrov psovi: Ako to robiť správne

Väčšina psov strihanie pazúrov neobľubuje. Mnoho z nich sa ide skryť, a reaguje panicky, len čo zahliadnu nožnice. Aby sa tak nestalo, a Váš štvornohý kamarát sa vedel pri strihaní pazúrov uvoľniť, prezradíme Vám tie najdôležitejšie tipy a triky na s trihanie pazúrov psovi. 

4 min

Strihanie psov

Pravidelná starostlivosť o srsť psa patrí k činnostiam, ktoré s udržovaním zvieraťa súvisia. Srsť by ste mali psovi kartáčovať podľa príslušnosti k plemenu, avšak minimálne 1x týždenne. Hlavne v období, kedy zviera mení srsť, by ste mali kartáčovať pravidelnejšie. V letných dňoch si väčšina chovateľov kladie otázku, či by nemali svojho miláčika nechať ostrihať. Je strihanie pre psa naozaj prioritou? Pokiaľ áno, na čo si dávať pozor?

4 min

Toxoplazmóza u psov

Psy milujú surové mäso to je zásada mnohých barferov! Vedeli ste však, že surové mäso môže aj u psov viesť k toxoplazmóze? Ako k tomu dochádza, sa dozviete v našom článku.

4 min

Tráviace ťažkosti u psov

Tráviace ťažkosti u psov patria k často sa vyskytujúcim ochoreniam, ktoré sú naviac aj veľmi nepríjemné. Hnačka môže byť spôsobená z rôznych dôvodov. Môže sa jednať o zlé stravovacie návyky, ochorenie orgánov alebo infekciu spôsobenú črevnými parazitami, spúšťačom môže byť aj alergia, ktorú treba zobrať do úvahy. Ak lekár zvieraťu predpíše niektoré z dospupných liečiv, mala by hnačka, ak sa jedná o „normálnu hnačku,“ zmiznúť. Situácia je však zložitejšia v prípade, že ide o neustále sa opakujúcu záležitosť, potom je treba pátrať po príčinách.

4 min

Úpal u psa

Kto by sa už len netešil na leto? Krásne slnečné počasie láka ľudí aj zvieratá tráviť čas vonku. Počas veľmi horúcich dní sa však odporúča opatrnosť, pretože aj psy môžu dostať úpal. Ohrozené sú najmä staršie psy s nadváhou, husto osrstené alebo dlhosrsté zvieratá, ako aj psy s problémami s krvným obehom, ale v zásade môže úpal postihnúť každého psa.

3 min

Ušný svrab u psov (Otodectes cynotis)

Parazit Otodectes cynotis patrí do čeľade Psoroptidae a usadzuje sa v sluchovom orgáne mäsožravcov (Carnivoren). Jedná sa o najčastejší druh roztoča, ktorý môže napadnúť mäsožravé živočíchy.

5 min

Zápach z papule u psov

Ak zapácha psovi z papule, je to nepríjemné najmä pre náš nos. Niekedy to môže byť aj príznak chorôb ústnej dutiny. Aby ste Vy a Váš chlpatý priateľ mohli opäť ľahko dýchať, zhrnuli sme pre Vás najdôležitejšie informácie o zápachu z papule u psov. 

2 min

Zápaly uší po kúpaní

Rybníky a jazierka sú v letnom období veľmi navštevované našimi miláčikmi, ktorí ich radi využijú na ochladenie. Bohužiaľ psi na rozdiel od iných druhov nedokážu vo vode zatvoriť zvukovod. Mnoho milovníkov vodných športov z radov psov tak zaplatí za túto zábavu opakovaným ochorením uší.

4 min

Zápcha u psa

Ak trpí Váš pes zápchou alebo obstipáciou, znamená to, že jeho vylučovanie je značne obmedzené alebo že nemôže vyprázdniť črevá a výkaly sa hromadia v hrubom čreve. Majitelia psov majú často dojem, že sa pes snaží nejaký exkrement vyprodukovať, avšak neúspešne, pričom tento proces je sprevádzaný značnými bolesťami. Zápcha u psa môže byť akútna, to znamená, že ide o krátkodobý jav, alebo chronická, teda trvá dlhší časový úsek. Akútna zápcha u psa nie je vo väčšine prípadov tak vážna ako chronická, lepšie sa lieči a málokedy na seba viaže ďalšie komplikácie. Oproti tomu chronickú zápchu je treba zavčasu diagnostikovať a začať liečiť, aby ste zamedzili nástupu ďalších symptómov a možných následkov.

3 min

Zubný kameň u psov

Zdravý, pestovaný chrup má aj pre psov veľký význam, keďže sa vďaka nemu cítia komfortne a zdravo. Preto je pre chovateľa dôležité dbať na ústnu hygienu svojho miláčika. A práve zdanlivo neškodný zubný povlak môže byť cestou k zubnému kameňu u psov a vážnym zubným ochoreniam, pričom hlavne psíkovia malých plemien majú sklony k tvorbe zubného kameňa.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.

Aby ste si boli istí, že sa Vašemu miláčikovi darí dobre, mali by ste sa do neho vedieť vcítiť a naučiť sa čítať signály, ktoré psík smerom k Vám vysiela. Je teda veľmi žiadúce, aby sme zlepšili svoju intuíciu a zmysly. U psov sú oba tieto faktory vypílené k dokonalosti, teda aj v tomto ohľade sa od nich môžeme mnohému naučiť. Na čo by ste si mali dávať pozor, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Ako spoznám, že je môj pes zdravý?

To, že sa psíkovi darí dobre, spoznáte mimo iného aj z toho, že dáva svoju radosť najavo, napríklad vyvádzaním na spoločných prechádzkach. Istá miera bezstarostnosti je bezpečným signálom, že sa psíkovi darí maximálne dobre.

Ak máte pochybnosti, vyskúšajte teplotu ňufáka Vašeho miláčika. Pokiaľ je mokrý a studený, je to spravidla dobré znamenie.

Prvé varovné signály, že sa so psom niečo deje?

Ak pes bez zjavných fyzických symptómov ťažko dýcha s vyplazeným jazykom a/lebo slintá alebo ak má hnačku, sú to všetko signály, ktoré by nás mali upozorniť na zdravotný problém. Prepadať panike však nemusíte.

Naopak, mali by ste zachovať kľud. Ani vážne príznaky nie sú zatiaľ dôvodom k tomu, aby ste si robili nadmerné starosti.

Ako môžem prispieť k tomu, aby moj pes zostal zdravý?

Je dôležité, aby ste svojmu psovi podávali kvalitné a pre daného jedinca vhodné krmivo. To je najlepším predpokladom pre to, aby Váš pes zostal zdravý a fit. Primerané životné podmienky sú samozrejmosťou a vedú k duševnej aj fyzickej pohode.

Tiež by ste mali pravidelne (raz ročne) navštíviť veterinára, ktorý zviera prezrie a preočkuje, ak s tým súhlasíte. Tiež mu môže odborne prezrieť zuby a uši. Odčervovacia kúra by mala prebiehať štvrťročne a parazity, podľa použitého preparátu, by mali byť potierané raz mesačne alebo štvrťročne.

Ak je Váš psík starší, odporúčame robiť návštevy u veterinára častejšie. Ten dokáže odborným okom rýchlejšie posúdiť, či psovi niečo nechýba, pretože aj podľa nenápadných príznakov dokáže odhaliť začínajúce ochorenie.

Ako môžete sami u psa odstrániť drobné zdravotné problémy

V bežnom, aktívnom živote psa dochádza k drobným zdravotným komplikáciam každú chvíľu. U ľudí je to podobne. Pri takýchto maličkostiach si dokáže majiteľ väčšinou pomôcť sám. Ak sa ťažkosti nezmiernia, mali by ste zvážiť návštevu veterinára.

Napríklad ak postrehnete, že psík pôsobí pri prechádzkach vyčerpane, znížte svoje nároky na prechádzku alebo ju skráťte. To platí hlavne pri veľkých horúčavách, ktoré psom nerobia dobre. Určite nájdete adekvátnu mieru záťaže, ktorú pes v danom období zvládne.

Na rozdiel od človeka psi nemajú na labkách žiadnu obuv, teda kráčajú po tŕňoch, črepinách a kameňoch úplne nechránení. Pri prechádzkach v snehu sa môže stať, že sa psovi budú na labkách zachytávať snehové guličky. Tie odhalíte holým pohľadom na labky zvieraťa a môžete ich aj hneď odstrániť, aby sa psíkovi šlo lepšie, pričom môžete v prechádzke pokračovať.

Tŕne rastlín, ktoré sa psíkovi zapichnú hlboko do vankúšikov labiek, môžu naopak spôsobiť nepríjemné zranenia. V lete môže zasa vzniknúť nebezpečie, že sa asfalt na ceste roztečie a psík do neho vkročí, čím sa opäť môže zraniť na labkách.

V prípade, že dôjde k poraneniu labiek, očistite miesto čistou vodou, robte to opatrne a dôsledne. Podľa dĺžky srsti zvážte aj prípadné skrátenie chlpov v mieste poranenia. Tiež by ste labku mali vyčistiť dezinfekčným sprejom. Ten nájdete v lekárničke spoločne s guľatými nožničkami.

V prípade, že bude mať psík v labke zapichnuté cudzie teleso, môžete ho za denného svetla alebo pri svetle baterky opatrne odstrániť, prípadne si vziať na pomoc pinzetu. Pokiaľ nie je vo Vašich silách predmet vybrať, navštívte čo možno najskôr veterinára.