Plemená psov

Psy boli skôr čisto úžitkové zvieratá a museli plniť svoj účel. Podľa pracovnej orientácie boli psie plemená rozdeľované do skupín a sekcií. Psie plemená boli potom novo nadefinované v roku 1983 pánom Raymonom Triquetem. Rozoznáva 10 skupín s charakteristickými črtami. Čítajte ďalej

Nájdite Vášho psa

Dôležité vlastnosti

Môj pes má byť

Vzhľad

Veľkosť
extra malémalástrednáveľkáextra veľká
Srsť
bez srsti / hypoalergénnakrátkadlhá
Farba
čiernagaštanová / hnedá s pálenímmodrá / šedáhnedá / čokoládová / játrovákrémovábielasvetlo hnedázlatá / žltá
Zafarbenie
bicolortricolormerletuxedoharlekýn / škvrnitéfľakaté / striekané / kropenatéžíhanésoboliesedlové / blanket

Skupina FCI

11 min

Aljašský malamut

Väčšina milovníkov psov na prvý pohľad spozná, že aljašský malamut, ktorý býva svojimi fanúšikmi láskyplne označovaný aj ako „mali“ alebo „mally“, je jedným zo psích plemien ľadového severu. Rovnako ako sibírsky husky, aj toto plemeno teraz našlo veľa fanúšikov z oblastí mierneho podnebia. Ale tento vytrvalý štvornohý spoločník kladie na svojich majiteľov určité požiadavky.
11 min

Anglický buldog

Vyzerá nahnevane, je pohodlný a chrápe – „vysnívaného partnera" si predstavujeme inak. Ale vďaka svojmu nezameniteľnému čaru, zmyslu pre humor a jemnej, ľahko neohrabanej povahe anglický buldog víťazí v srdci svojich ľudí.
10 min

Anglický mastif

Pokojná ležiaca sila: Cez obrovskú fyzickú silu, skutočná sila mastifa nespočíva vo svaloch, ale v jeho pokojnej a uvoľnenej povahe. Veľký masívny pes pozoruje situáciu veľmi dôkladne. Najprv počká, ako sa situácia vyvinie a potom zareaguje. Impulzívne alebo dokonca agresívne správanie je úplne cudzie tomuto obrovi.
12 min

Argentinská doga

Tento půvabný silák z Argentiny je pes pro opravdové znalce: Majitel by měl být sportovního založení a podnikat různé aktivity, aby tohoto originálního loveckého psa dobře a bezpečně vycvičil.
6 min

Austrálska kelpie

Športová, inteligentná a citlivá – to je opis jej charakterových čŕt. S týmito vlastnosťami by austrálska kelpie mala najlepšiu šancu na úspech ako spoločenské plemeno. Avšak austrálsky pastiersky pes dáva svoju vášeň predovšetkým do práce s ovcami.
8 min

Barzoj

Ušľachtilý, veľký chrt z Ruska, ktorého názov „barzoj“ je odvodený z ruského slova „rýchlo“, je jedným z najstarších plemien psov a najrýchlejších suchozemských zvierat na svete. Ak mu zabezpečíte dostatok výbehutento energický lovec sa premení na pokojného a prítulného rodinného psa. 
7 min

Bearded kolie

Milovníci bearded kolie súhlasia: „Toto plemeno nepoznáte, musíte ho zažiť.“ A kto videl ako bearded kolie veselo behá po lúkach, s akou energiou a radosťou sa pohybuje a zároveň ako je pozorný a ostražitý na želanie svojho majiteľa, je to čo dáva tomuto originálnemu plemenu jeho nezameniteľný šarm.
12 min

Bígl

Krátke nohy bígla Vás môžu ľahko poblázniť - toto stredne veľké plemeno je neustále v pohybe a plné prekvapení! Ide o priateľské psíky, ktoré sú aktívne, len tak ich nič nevystraší a sú veľmi múdre.
13 min

Borderská kólia

Inteligentná a náročná borderská kólia s pomerne dlhou alebo krátkou srsťou je pastierskym psom v pravom slova zmysle – takže ako rodinný pes je vhodná iba v obmedzenej miere.

9 min

Bullmastiff

Bullmastiff patrí k jednému z najmladších plemien psov na svete. Zatiaľ čo predtým títo silný obri vo svojom rodnom Anglicku sťažovali život pytliakom, dnes sú chovaní predovšetkým ako rodinní psi. Avšak, bullmastiff je dnes vedený v niektorých štátoch na zozname nebezpečných plemien.
13 min

Čínsky chocholatý pes

Názory ľudí sa rôznia: niektorí ho milujú, iným sa zdá vzhľad tohto módneho psíka úsmevný. Čínsky chocholatý pes je veľmi robustný, odvážny pes s tisícročnou históriou.
11 min

Čivava

Najmenšie plemeno na svete má najslávnejších majiteľov na svete a najvyššiu životnú úroveň. Čivava je doma v kabelke Madony, Britney Spears alebo Paris Hilton. Pritom toto mexické plemeno je viac než len luxusný psí spoločník.
9 min

Dalmatín

Stredný až väčší pes s nezameniteľnými tmavými škvrnami. Je veľmi agilný a hľadá fyzické aj duševné výzvy.
11 min

Doberman

Ostrý strážny pes alebo trošku veľký izbový pes? U dobermana musíte oddeliť ducha od vzhľadu. Obraz nebezpečnej šelmy sa drží tohto plemena, a to vďaka početným výjavom na obrazovke. Ale najneskôr od úspešného amerického seriálu „Magnum" má doberman status kultu.
13 min

Erdelteriér

"Kráľ teriérov" – ako je niekedy erdelteriér nazývaný, je jedným z najstarších a najvšestrannejších pracovných psích plemien na svete. V dnešnej dobe je tento pes strednej veľkosti, s výrazným vzhľadom a temperamentnou a priateľskou povahou, obľúbeným rodinným psom.
14 min

Gavalieršpaniel Kráľ Karol

Gavalieršpaniel Kráľ Karol (Cavalier King Charles Spaniel) sa od Španiela Kráľa Karola (King Charles Spaniel) odlišuje najmä dĺžkou svojho nosa. Obidve plemená sú pomenované po kráľoch Karolovi I. a Karolovi II., ktorí boli veľkými priateľmi španielov. Gavalieršpaniel Kráľ Karol dodnes nestratil nič zo svojho pôvodného šarmu.
8 min

Havanský psík

Tento zKuby pochádzajúci šarmantný psík s európskymi koreňmi je skutočne univerzálnym štvornohým priateľom pre každého milovníka psov, ktorý si hľadá nekomplikovaného, čulého spoločníka. 
15 min

Jack Russell Teriér

Malý, inteligentný a živý – toto ešte stále mladé plemeno si medzi milovníkmi psov získalo už množstvo fanúšikov. „Jack Russell teriér“ je samostatné plemeno s britskými koreňmi, ktoré bolo uznané FCI v roku 2000. Od svojho blízkeho príbuzného, ​​Parson Russell teriéra, sa Jack Russell teriér líši krátkymi nohami.
12 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
9 min

Maltézsky psík

Malí, snehobieli maltezáčikovia si svojou inteligenciou a čulosťou získali mnohých milovníkov zvierat. Sú mimoriadne dobrými spoločníkmi pre ľudí, ktorí majú radi svojho štvornohého priateľa vždy vo svojej blízkosti, a ktorí sa s radosťou starajú o jeho hodvábne jemnú srsť. 
9 min

Mops

„Multum in parvo" - tato známa latinská veta popisuje mopsa celkom vhodne, pretože v jeho malom tele je vlastne „veľa psa". S jeho neporovnateľným šarmom a humorom, spojeným s inteligenciou mops vždy poskytuje dobrú zábavu v každodennom živote svojho pána.
11 min

Nemecká doga

Nemecká doga je jednou z najväčších plemien psov na svete. Ale aj napriek svoj pôsobivý vzhľad a výrazné pery sú dogy považované za veľmi priateľské, pokojné psy, ktorí potrebujú náklonnosť a pri maznaní s ľuďmi odľahčujú svoju váhu.
12 min

Nemecký boxer

Veľký a rýchly, tvrdohlavý aj vyrovnaný, priateľský a zároveň ochranca – nemecký boxer je skrátka psom plný protikladov. Avšak práve jeho mnohostrannosť z neho robí multitalent a je naozajstným klenotom.
13 min

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak je najrozšírenejším psím plemenom na svete. Vďačí za to svojej učenlivej a radostnej povahe a ľuďom orientovanému naturelu. Sú to všestranní psi vhodní pre rodinný život.
10 min

Nemecký pinč

Tak nejako uprostred všetkého: kedysi obľúbený stajňový pes a lovec potkanov, ktorý bol kedysi na takmer každom statku a dnes sa stále teší pozornosti ako rodinný pes. Charakter: silný nemecký pinč by chcel byť pri všetkom, bez ohľadu na to, či ide o vonkajšie aktivity alebo o maznanie sa.
10 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si toto plemeno získava srdcia mnohých milovníkov psov.
11 min

Pudel

„Takže to bolo jadro Pudla!" V slávnej dráme Faust od Johann Wolfgang Goethe sa Mephisto objavuje v podobe pudla. Ale aké je toto tradičné plemeno? Jedna vec je istá, pudle sú omnoho viac ako štýlové módne šteňatá.  To je dôvod, prečo pudlovi venujeme viac času.
10 min

Rotvajler

Pevná škrupina, jemné jadro: rotvajler je silný, neohrozený a sebavedomý pes, ktorý niekedy ako strážny a policajný pes ukáže zuby. Ale ako rodinný pes, má bývalý mäsiarsky pes tiež svoju jemnú stránku: láskyplnú, vernú a maznavú!
13 min

Yorkšírsky teriér

Malý yorkšírsky teriér s dlhou, jemnou srsťou a roztomilým vzhľadom je taký malý čertík. Ako bývalý lovec krys zo severoanglického grófstva Yorkshire má veľkú sebadôveru a uvítal by, keby ho ako domáceho psa a spoločníka brali vážne aj jeho majitelia.
12 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

Kynologický záštitný spolok FCI (Fédération Cynologique Internationale) urobil z tejto kategorizácie celosvetové oficiálne rozdelenie. Ku každému plemenu je priradená FCI spolková krajina, ktorá sa platí za krajinu pôvodu daného plemena.

V Kategóriách psích plemien nájdete podrobný popis všetkých 10 FCI psích skupín. Dozviete sa tu všetko podstatné z oblasti ich histórie, vlastností, záľub, averzie, zdravia a nárokov. Na nasledujúcich stránkach Vám predstavíme jednotlivé skupiny

FCI- skupiny a sekcie psích plemien

Skupina 1: Ovčiarske, pastierske a honiace psy

Všetkým plemenám patriacim k tejto skupine je vlastná silná chuť pracovať. Strážne psy sú inteligentní jedinci a sú obľúbení pre svoju ostražitosť. Málokedy štekajú a rýchlo sa podriadi človeku. Oproti tomu je dôležitou vlastnosťou plašiacích psov práve ich štekot, lebo len tak dokážu zháňať ovce do stád. Ako psíkovia do bytu alebo na jednoduché prechádzky sú títo psíkovia úplne nevhodní. Bearded kólia je veselé vyrovnané a ľahko vychovateľné zviera. Typické pre tieto plemená je podnikavý výraz v tvári. Biely švajčiarsky ovčiak pochádzajúci z Kanady sa vyvinul v samostatné plemeno. Miluje deti, dáva pozor, ale v žiadnom prípade sa nejedná o agresívny typ, hodí sa skvele ako strážny pes.

Skupina 2: Pinče, bradáče, molosy, švajčiarske salašnícke psy a iné plemená

V tejto skupine nájdeme okrem bradáčov a pinčov plemená ako sú holandské pinče, ruskí čierni teriéry, rôzne druhy dog, horské psy a švajčiarske salašnícke psy. K pinčom patria aj dobermany a trpasličí pinč. Tieto zvieratá prišli do našich, teda na pevninskú Európu, z Anglicka začiatkom 19. storočia. Opičí pinče sú jednou z najstarších psích plemien v Nemecku, ktorí zostali prakticky nezmenené. Tieto zvieratá sa dožívajú okolo 15 rokov a správajú sa k človeku s veľkou náklonnosťou. Radi sa maznajú, dobre strážia a nepotrebujú toľko pohybu.

Skupina 3: Teriéry

Do tejto skupiny radíme malých aj veľkých terierov, bulterierov a trpasličích terierov. Na základe veľkolepého výzoru je za kráľa všetkých teriérov považovaný Erdelteriér. Pochádza z anglického grófstva Yorkshire. Tu potrebovali horali, robotníci a farmári odolní psy pre lov vo vode a hnanie dobytka. Erdelterieri boli na túto pozíciu ideálnymi adeptmi a vďaka svojej spoľahlivosti a mnohostrannosti našli vzápätí mnoho prívržencov. Australský teriér je vhodný aj pre život v meste, pokiaľ bude mať dostatočný výbeh. Pôvodne bol aj on strážnym psom, pretože je robustný, odolný voči chladu a silný. Tiež drsnosrstý foxteriér je v Európe veľmi rozšírený. V Anglicku bol využívaný na lov lišiek a je zobrazený na mnohých maľbách z anglickej histórie.

Skupina 4: Jazvečíky

Jazvečík je známy už od stredoveku. Z pôvodných duričov boli vyšľachtení jedinci s kratšími nôžkami, ktorí boli vhodní pre lov na zemi aj pod ňou. Tak vzniklo plemeno jezevčíkov. Tieto zvieratá majú krátku, hustú priľahlú srsť v širokej škále farieb, od čiernej až po hrdzavo hnedú. Jazvečíky sú vyrovnaní, vytrvalí, majú jemný noštek a sú vrtkí. Existujú v 3 rozmeroch (klasický jazvečík, trpasličí jazvečík a králiči jazvečík) a podľa dĺžky srsti rozlišujeme medzi krátkosrstým, drsnosrstým a dlhosrstým jazvečíkom. Svalnatí jazvečíky potrebujú menej pohybu, môžu sa dožiť až 17 rokov a dobre strážia.

Skupina 5: Špice a tzv. Primitívne plemená

Ku špicom radíme husky, severské lovecké psi, severské strážne psy, európske a ázijské špice. Nemecký špic je potomkom pôvodného špica a tým je najstarším plemenom strednej Európy. Špice sú nápadní krásnou srsťou, ktorá im veľmi podrastlá. Múdre očká a špicaté ušká prepožičiavajú zvieratám odvážne výzoru. Nemecký špic je živý ale veľmi oddaný a učenlivý. Možno ho ľahko vycvičiť. Keďže je voči cudzím osobám nedôverčivý, hodí sa aj ako strážny pes. Severské plemená všeobecne sú obľúbení strážcovia s teplučkou srsťou.

Skupina 6:  Honiči, duriči a príbuzné plemená

Honiči majú citlivé ňufáky  pomáhajú ľuďom pri love už stáročia. Odolávajú počasiu a sledujú stekajúce stopy. Zástupcovia tejto skupiny sú napríklad anglický foxhound, švajčiarský malý honič, otterhound, francúzsky trojfarebný honič alebo bígl. Duriče sú psy špecializujúce sa na stopovanie poranenej zveri. Majú podobne ako honiči dobre vyvinutý čuch, a preto dokážu skvele stopovať zver. Typickým zástupcom je bavorský durič a alpský jazvečíkovitý durič. Honiči sú pre lov vo svorke ako robené, duriči vykonávajú túto činnosť samostatne.

Skupina 7: Stavače

Rozlišuje sa medzi kontinentálnymi stavačmi ako je braque, španiel alebo griffon, rovnako tak britskí a írski stavače ako sú setri a pointeri. Stavače ochotne aportujú ulovenú zver. Boli veľmi chovaní predtým, ako sa rozšírili strelné zbrane, práve kvôli svojej mnohostrannosti. Nezabíjajú, iba lovci ukazujú miesto, kde sa zver nachádza. Táto úloha v dnešnej dobe už nie tak v kurze ako predtým, ale napriek tomu sú vyhľadávaní ako verní spoločníci. Patrí jednoznačne do rúk lovca.

Skupina 8: Sliediče, retrievery a vodné psy

Retrievery sú poľovné psy, ktorí v lese nájdu pernatú zver a prinesú ju lovci. Sliediče hľadajú nízku zver samostatne. Do tejto kategórie patrí napr. anglický kokeršpaniel, anglický špringer španiel, field španiel, kooikerhondje a welšský špringeršpaniel. Vodné psy sa hodia ako pomocníci pri love rýb. Americký španiel je vyšľachtená forma anglického španiela a jedná sa o najmenšie plemeno z radov španielov. Chesapeake Bay retriever bol špeciálne vychovaný pre lov vo vode a musí okrem aportovania zvládnuť aj prelomenie ľadu a výdrž v chladnej vode.

Skupina 9: Spoločenské plemená

Títo jedinci slúžia svojmu majiteľovi predovšetkým ako sprievod a sociálny partner. Do tejto veľkej skupiny radíme bišónikov, pudlov a malé belgické plemená, ale tiež tibetské psy, naháče, pekingské psy a čivavy.  Napríklad Bichon Frisé je veselý a temperamentný. Rýchlo sa učia a možno ho ľahko vychovať. Bolonský psík má krehkú telesnú konštrukciu, je vľúdny a priateľský, rodinný typ. Boloňka je naopak typický mazliaci psík. Pretože tieto plemená sú veľmi živé a priateľské, sú vhodné ako kamaráti na hranie. Bostonský teriér má veľmi vyrovnanú povahu. Tento doge príbuzný pes bol vyšľachtený v Bostone v 70.rokoch. Je šikovný, živší, odolný a láskavý. Od ich objavenia v roku 1850 patria čivavy k najmenším plemenám na svete. Šíri sa, že pochádza z pôvodných obetných psov starého Mexika. Od 19. storočia predávali farmári provincie Chihuahua tieto zvieratá aj turistom, a tak sa toto plemeno rozšírilo do Európy. Čivava môže vykazovať mnoho rôznych vlastností od ostražitosti až po hravosť.

Skupina 10: Chrty

Či už sa jedná o dlhosrsté, krátkosrsté alebo drsnosrsté chrty, títo štíhli, dlhonohy jedinci sa radia spolu s gepardmi k najrýchlejším zvieratám sveta. Boli už čoskoro chované na konkrétny účel a výhľadovo k lovu.  Podľa pôvodu rozoznávame okcidentálne a orientálne chrty. Charakteristické pre orientálne psy sú ovisnuté uši a nezávislý duch, zatiaľ čo okcidentálni jedinci sú skvelí bežci a majú rozetové ušká.