Cestovanie so psom

S letným obdobím začína aj doba dovoleniek. Avšak kto rád necháva svojho štvornohého kamaráta doma? Preto sa často na dovolenku pozrie aj psík. Aby dovolenka priniesla vytúžený odpočinok a cestovanie so psom bol príjemný zážitok pre Vás aj pre Vášho psíka, musí byť všetko starostlivo a najmä včas pripravené. Nejde len o to zbaliť si kufrík s vecami pre rodinu, ale aj Váš psík musí mať svoju vlastnú cestovnú kabelu. Ale čo vlastne pes na cestu potrebuje? A aké aspekty by ste pri príprave cesty mali brať do úvahy? Kam vlastne ísť? Čítajte ďalej

2 min

Cestovanie lietadlom so psom

Možno sa sťahujete do zahraničia alebo cestujete na dovolenku do ďalekej krajiny: niekedy je nutné vziať si svojho miláčika so sebou do lietadla. Let je pre zviera vždy stresujúci, zvykanie si na nové prostredie a tiež na neznáme klíma. Toto riziko by preto nemalo byť brané na ľahkú váhu! Ale vďaka správnej príprave môžete stres znížiť na únosnú hranicu.
5 min

Cestovanie so psom – autom alebo lietadlom?

Milovníci psov by radi brali svojich štvornohých kamarátov všade so sebou. Pokiaľ sme doma, je samozrejmosťou, že nás pes všade sprevádzať. Ale čo keď pôjdeme na dovolenku? Aké možnosti majú majitelia psíkov pri preprave zvieraťa na dlhšiu vzdialenosť? Vyplatí sa, aby pes cestoval lietadlom, alebo je lepšie zvoliť radšej auto?
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.
2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.
9 min

Dovolenka so psom alebo bez neho?

Pláž, hory alebo kultúra? Keď príde obdobie dovoleniek, stojí väčšina majiteľov domácich miláčikov pred zásadným rozhodnutím – čo s milovaným štvornohým členom rodiny. Zobrať ho na dovolenku so sebou alebo ho radšej zveriť do starostlivosti opatrovateľov alebo personálu v psom hoteli? Predstavíme Vám niekoľko možností a ukážeme Vám, na čo si dať pri plánovaní pozor.
10 min

Kempovanie so psom

Či už je to karavan, obytný príves alebo stan, platí, že kempovanie je u dovolenkárov obľúbené viac ako kedykoľvek predtým. Je možné kempovanie so psom? Ako nájdem kempy, kde sú psy vítané? Ako cestovať so psom v karavane a kde bude spať v stane? 
5 min

Plavba loďou so psom

Vlakom, autom alebo loďou: Stále viac majiteľov cestuje na dovolenku spoločne so svojim štvornohým miláčikom. Ale aj malý nedeľný výlet sa môže konať „na vode“. Od veslíc cez malé trajekty až po okružné plavby - existuje mnoho situácií, keď psy môžu zaštekať „Ahoj“! Prinášame Vám tipy, ako si užiť plavbu loďou s Vaším miláčikom.
4 min

Preprava psa v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.

Cestovanie so psom - Povolenie na pobyt

Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétnu krajinu, mali by ste sa najskôr na zodpovedajúcom konzultáte informovať na povolenie na pobyt pre zviera. Vnútri krajín Európskej únie platia jednotné cestovné ustanovenia. Tie predpisujú, že cestovný preukaz z Európskej únie, ktorý náleží určitému zvieraťu, patrí jednoznačne do cestovnej tašky Vášho zvieraťa. Okrem toho musí byť jedinec označený mikročipom alebo tetovaním a musia byť zaočkované proti besnote. Od roku 2011 musia mať všetky zvieratá cestujúci von elektronicky čitateľný mikročip!

Pozor!

Pri opätovnom vstupe do EÚ z krajiny, ktorej postavenie besnoty je známe, je vyžadovaný krvný test zvieraťa. Tento test je vykonávaný aj pred odcestovaním.

Dôležité úvahy pred cestou

Aby na Vás na mieste nečakalo žiadne nepríjemné prekvapenie, mali by ste si vopred overiť, či vo Vami vybranom ubytovaní je dovolené mať domáceho miláčika alebo či je zviera povolené za príplatok.

Pred odcestovaním si overte, aké počasie panuje v danej destinácii a či Váš miláčik bude mať dostatočný výbeh prípadne aj možnosť sa vykúpať.

Informujte sa aj o tom, kde sa na danom mieste nachádza v prípade nutnosti najbližší veterinár.

V zahraničí je dôležitá aj ochrana pred háveďou. Popýtajte sa Vášho zverolekára, aké prostriedky sú pre Vášho miláčika nutné, aby bol náležite chránený. Kefy alebo klieštiky na kliešte by ste mali mať určite po ruke.

Tiež obvyklé krmivo pre psa a maškrty by mali cestovať s Vami, aby ste predišli prípadným problémom. Miska na krmivo a na vodu, vodítko a obojok, uteráky a vrecká na exkrementy, to všetko by v kabele pre psa nemalo chýbať.

Veľmi dôležité sú aj prípadné lieky, ktoré zviera pravidelne užíva a cestovná lekárnička v prípade nutnosti. Štítok na obojku s uvedenou adresou miesta pobytu a trvalú adresu je tiež zmysluplné – tak Vám môže byť pes vo vážnych prípadoch zase odovzdaný. Aby sa Váš psík cítil na dovolenke dobre, mali by ste so sebou vziať aj pelech alebo dečku, na ktorej psík rád odpočíva a zabudnúť by ste nemali ani na hračky.

Ostatné: prepravky pre psov a všetko príslušenstvo na cesty sú k zakúpeniu v našom e-shope!