Výživa mačiek

Zodpovedajúca, vyvážená a rozmanitá strava môže výrazne prispieť k udržaniu zdravia Vašeho milovaného tigríka. Je dôležité si uvedomiť, že väčšina z toho, čo konzumujeme my ľudia, nie je pre mačky vhodné, ba dokonca v mnohých prípadoch naopak škodlivé. Čítajte ďalej

BARF

Len máloktorý chovateľ mačky neprišiel ešte do kontaktu s pojmom „BARF“ – ale napriek tomu mnohí nevedia, ako tento pojem chápať. Čo vlastne znamená „BARF“ a prečo by malo byť toto „biologické stravovanie podľa druhu“ pre mačky tak prínosné? Aké prednosti a zápory so sebou táto metóda stravovania prináša?

Krmivo pre citlivé mačky

Ak reaguje Vaša milovaná mačka citlivo na svoje obľúbené jedlo, spoznáte to tak, že náhle stratí srsť, spraví sa jej vyrážka, má problémy s trávením alebo zvracia. To môže mať mnoho príčin a riešenie nemusí byť drahé. Zo stravy mačiek s potravinovou alergiou je nutné vylúčiť všetky možné alergénne zložky a aktívne reagovať na špeciálne požiadavky Vášho mačacieho miláčika.

Krmivo pre mačky s nadváhou

Nielen my ľudia môžeme byť tučnejší, ale aj mačky môžu trpieť obezitou. Pre mačky môže byť obezita rovnako škodlivá ako pre človeka. Príliš mnoho tuku na rebrách znamená záťaž pre kĺby, narušenie metabolizmu a ďalšie komplikácie. Kto má nadváhu, tak sa ťažšie pohybuje a je tučnejší a tučnejší. V takej situácii je treba pripraviť a začať s diétnym plánom u Vašej mačky.

Omamné trávy pre mačky

Zelená potrava je dôležitou súčasťou stravy malých tygríkov. Ale veľa rastlín mačky doslova omámia. A práve tieto rastliny na záhrade tak krásne kvetnú!

Omamné trávy

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.

Správne krmivo pre mačky žijúce v byte

Naše mačky, ktoré žijú v byte, ostávajú dravcami. Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo nie je vhodné púšťať mačku z bytu. Môžeme spomenúť napríklad malú záhradu, rušnú cestu, pri ktorej býva majiteľ mačky, snahu znížiť možnosť nakazenia infekčným ochorením, ako je napríklad FIV. No a v neposlednom rade, Váš štvornohý mačací miláčik sám nechce ísť do otvoreného priestoru. Mačky v čistom byte môžu žiť takisto šťastne. Ale zloženie ich potravy by malo byť iné než u mačiek, ktoré žijú vonku.

Správne krmivo pro mačky seniorky

Srsť šedivie a objavujú sa prvé bolesti. Ale žiadny strach: so správnym krmivom zostane Vaša mačka aj vo vyššom veku fit a zdravá. Liečba chronických chorôb a starostlivosť veterinára môže byť doplnená správnou stravou, ktorá Vašej mačke pomôže pri rekonvalescencii.

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

Občasná maškrta z Vašeho taniera mačke síce neublíži, ale môže viesť k nežiaducemu správaniu, keď mačka bude od Vás pri stole jedlo vyžadovať alebo sa obslúži sama, ak na stole nájde nezabezpečené jedlo.

Ako chovateľ by ste mali kontrolovať, či mačka prijíma dostatok tekutín. Pre zdravie a uspokojenie prirodzených potrieb mačky odporúčame na viacerých miestach v byte umiestniť misky s vodou.

Mačku môžete motivovať k častejšiemu pitiu zaobstaraním fontánky. Príjemný tichý šplechot vody láka inak lenivé mačky na pitie. Upozorňujeme, že hlavne mačky, ktoré konzumujú prevažne suché krmivo, potrebujú zvýšené množstvo tekutín, pretože suché krmivo má veľmi malý obsah vlhkosti.

Z tohto dôvodu by malo byť suché krmivo podávané v kombinácii s vlhkým krmivom, a  nikdy samostatne ako jediný zdroj potravy.

Aj keď sa to stáva veľmi často, nemala by byť miska s vodou umiestnená bezprostredne vedľa misky s krmivom. Vo voľnej prírode mačka nikdy nepije vodu v bezprostrednej blízkosti koristi, pretože sa inštinktívne obáva, že voda môže byť kontaminovaná korisťou.

Aké možnosti kŕmenia existujú?

Súčasným trendom je BARF. Jedná sa v podstate o kŕmenie surovým mäsom mŕtvych zvierat – alebo ich časťami ako je svalovina alebo vnútornosti. BARF vehementne odmietajú, pretože surové mäso môže byť kontaminované vírusmi a baktériami.

Surové bravčové mäso môže napríklad obsahovať Aujezsky vírus. Ľudia môžu konzumovať bez obáv len sushi, ktoré je síce surové, ale pred konzumáciou je veľmi silno schladené, aby došlo ku zničeniu vírusov a baktérií.

Niektorí chovatelia naopak považujú BARF za naprirodzenejšiu zo všetkých metód. Domnievajú sa, že mačky živené surovým mäsom sú vo veľmi dobrej kondícii a sú odolnejšie voči chorobám. Nedochádza ani k neznášanlivostiam.

Najoptimálnejšie je podávanie vlhkej, šťavnatej stravy, z dôvodu vysokého obsahu vlhkosti. V prípade potreby je možné pridať suché krmivo. Rozdiely v kvalite vlhkých a suchých krmív sú však veľké a pre laika je často ťažké vybrať naozaj kvalitné krmivo. Dôležité je pozorne si preštudovať zloženie uvedené na obale krmiva. Jednotlivé suroviny sú tu uvedené podľa podielu vo vzostupnom poradí.

Kvalitné krmivo môžete mimo iného spoznať aj podľa toho, že sú všetky suroviny na etikete uvedené detailne, a nie zoskupene. Ak je krmivo deklarované ako tzv. "kompletné alebo samostatné", obsahuje podľa údajov výrobcu všetky potrebné suroviny a živiny.

Suché krmivo, sa podľa poznatkov veterinárov z posledných pätnástich rokov, odporúča podávať len doplnkovo. Nedostatočný príjem tekutín môže totiž mačke spôsobiť vážne zdravotné problémy s obličkami.

Suché krmivo jednoznačne nezodpovedá prirodzeným výživovým potrebám mačky, ale skôr potrebám ľudí, pretože je „pohodlné“ a bez zápachu, a mačka ho tak môže konzumovať aj v neprítomnosti často veľmi zamestnaného majiteľa.

Len ak Vaša mačka mokré krmivo kategoricky odmieta, je možné podávať výhradne granule. V takom prípade je však dôležité zaistiť, aby mala mačka neustále dostatok vody, aby kompenzovala nízky obsah vlhkosti v suchom krmive a znížilo sa tak riziko ochorenia obličiek.

Stále obľúbenejšie u milujúcich majiteľov mačiek sa stáva príprava vlastnej, domácej stravy. A nemalú radosť z toho majú aj mačky, ktoré si môžu pochutnať na vybraných lahôdkach. Napríklad z kuracích pŕs, strúhanej zeleniny a ryže, rýchlo vykúzlite veľmi chutné jedlo pre maškrtný mačací jazýček.