Výživa mačiek

Zodpovedajúca, vyvážená a rozmanitá strava môže výrazne prispieť k udržaniu zdravia Vašeho milovaného tigríka. Je dôležité si uvedomiť, že väčšina z toho, čo konzumujeme my ľudia, nie je pre mačky vhodné, ba dokonca v mnohých prípadoch naopak škodlivé. Čítajte ďalej

4 min

Ako rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky?

"Ste to, čo jete" toto príslovie sa vzťahuje aj na naše mačky. Je preto prirodzené, že chcete svojej mačke ponúknuť krmivo, ktoré jej poskytne všetko, čo potrebuje pre dlhý a zdravý život! Pre začiatočníkov, a dokonca aj pre skúsených majiteľov mačiek však nie je ľahké rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky. 

4 min

Ako vyrobiť zmrzlinu pre mačky: 5 skvelých nápadov na recepty

Zmrzlina prináša osvieženie a leto je obdobím, kedy je konzumovaná najviac. Aj mačky sa rady osviežia, keď je horúco. Chceli by ste svoju mačku pre zmenu prekvapiť zmrzlinou? Vysvetlíme, či je zmrzlina pre mačky bezpečná, a ukážeme vám, ako môžete zmrzlinu pre mačky pripraviť sami.

10 min

BARF

Len máloktorý chovateľ mačky neprišiel ešte do kontaktu s pojmom „BARF“ – ale napriek tomu mnohí nevedia, ako tento pojem chápať. Čo vlastne znamená „BARF“ a prečo by malo byť toto „biologické stravovanie podľa druhu“ pre mačky tak prínosné? Aké prednosti a zápory so sebou táto metóda stravovania prináša?

4 min

Jedovaté rastliny pre mačky

Vaša záhrada je krásne rozkvitnutá a mačka s radosťou obhrýza záhradné rastliny. Aj keď sa táto scenéria môže zdať krásna, môže byť životu nebezpečná. Nie každá rastlina je pre mačku zdravá! V našom článku sa dozviete všetko dôležité o téme "Jedovaté rastliny pre mačky".

3 min

Koláčiky pre mačky: Dva chutné recepty

Váš štvornohý miláčik narodeniny a chceli by ste mu pripraviť špeciálnu pochúťku? V takom prípadekoláčiky pre mačky vždy dobrým nápadom. Príprava takýchto koláčikov vôbec nie je náročná. S našimi dvoma nápadmi na recepty sa môžete hneď pustiť do pečenia. 

4 min

Krmivo pre citlivé mačky

Ak reaguje Vaša milovaná mačka citlivo na svoje obľúbené jedlo, spoznáte to tak, že náhle stratí srsť, spraví sa jej vyrážka, má problémy s trávením alebo zvracia. To môže mať mnoho príčin a riešenie nemusí byť drahé. Zo stravy mačiek s potravinovou alergiou je nutné vylúčiť všetky možné alergénne zložky a aktívne reagovať na špeciálne požiadavky Vášho mačacieho miláčika.

4 min

Krmivo pre voľne žijúce mačky

Mačky majú rôzny životný štýl. Tie, ktoré žijú len v dome, majú iné požiadavky než tie, ktoré trávia veľa času vonku. Do úvahy je treba vziať aj plemeno mačky, čo môže situáciu mierne zkomplikovať. Mačky žijúce vo voľnej prírode alebo v byte potrebujú stravu, ktorá je prispôsobená ich špecifickým potrebám.

3 min

Kvalitné krmivo pre kastrované mačky

Nie je mačka ako mačka. Mladá mačka potrebuje iné množstvo živín než dospelý tigrík alebo staršia mačka. Niektoré povahy sú aktívnejšie a niektoré trávia svoj čas radšej pohodlne na radiátore. Správna strava pre kastrované mačky by mala zohľadňovať individuálne špecifiká každej mačky. Kastrácia je pre telo mačky prenikavým zážitkom. Čo to však znamená v praxi? Čo musí ponúkať kvalitné krmivo pre kastrované mačky?

4 min

Mal by som svojim mačkám podávať suché alebo mokré krmivo?

Trh s krmivami pre mačky láka rôznymi druhmi krmiva a spôsobmi kŕmenia. Milovníci mačiek sa medzi rôznymi spôsobmi a druhmi kŕmenia, a tiež rôznymi príchuťami krmív ťažko rozhodujú. Pred výberom krmiva, ktoré bude mačke chutiť, nie je príliš drahé, a napriek tomu má kvalitné zloženie, si čerstvý majiteľ mačky často kladie otázky: Mám svojej mačke podávať suché alebo mokré krmivo? Aké sú výhody suchého alebo mokrého krmiva pre mačky? Hotové krmivo pre mačky je najobľúbenejšou formou kŕmenia. Niet sa čomu čudovať, pretože vysokokvalitné krmivá pre mačky obsahujú všetko, čo mačka potrebuje pre druhovo vhodnú stravu, a ešte k tomu sú obzvlášť praktické.

6 min

Moja mačka má nadváhu: Zdravé chudnutie

V súčasnosti má stále čoraz viac mačiek nadváhu, alebo sú dokonca silno obézne. Obezita má vážne dôsledky na ich zdravie a dĺžku života. Bojujte proti obezite Vašej mačky pomocou správneho kŕmenia a individuálneho fitnes programu, ktorý je presne šitý na mieru Vašej mačke.

4 min

Nebezpečné potraviny pre mačky

Už zoológ a odborník na správanie zvierat Paul Leyhausen poznamenal, že mačky nežerú nevyhnutne len to, čo im skutočne prospieva. Preto je o to dôležitejšie, aby bol majiteľ mačky dobre informovaný o tom, ktoré z jeho potravín môžu byť pre mačky škodlivé. Niektoré ľudské potraviny, ktoré sú prospešné pre zdravie ľudí, sú pre mačky vysoko jedovaté. 

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?

4 min

Správne krmivo pre mačky seniorky

Srsť šedivie a objavujú sa prvé bolesti. Ale žiadny strach: so správnym krmivom zostane Vaša mačka aj vo vyššom veku fit a zdravá. Liečba chronických chorôb a starostlivosť veterinára môže byť doplnená správnou stravou, ktorá Vašej mačke pomôže pri rekonvalescencii.

4 min

Správne krmivo pre mačky žijúce v byte

Naše mačky, ktoré žijú v byte, ostávajú dravcami. Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo nie je vhodné púšťať mačku z bytu. Môžeme spomenúť napríklad malú záhradu, rušnú cestu, pri ktorej býva majiteľ mačky, snahu znížiť možnosť nakazenia infekčným ochorením, ako je napríklad FIV. No a v neposlednom rade, Váš štvornohý mačací miláčik sám nechce ísť do otvoreného priestoru. Mačky v čistom byte môžu žiť takisto šťastne. Ale zloženie ich potravy by malo byť iné než u mačiek, ktoré žijú vonku.

3 min

Taurín pre mačky

Mnohí ľudia poznajú taurín najmä v súvislosti s energetickými nápojmi. Nižšie si prečítate, prečo je taurín pre mačky mimoriadne dôležitý 

4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

3 min

Zmena krmiva u mačiek

Či už zo zdravotných alebo iných dôvodov, niekedy si musia mačky zvykať na iné krmivo. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako dosiahnuť, aby nové krmivo Vašej mačke chutilo, a ako vykonať zmenu krmiva u mačky šetrne k žalúdku aj črevám.

Občasná maškrta z Vašeho taniera mačke síce neublíži, ale môže viesť k nežiaducemu správaniu, keď mačka bude od Vás pri stole jedlo vyžadovať alebo sa obslúži sama, ak na stole nájde nezabezpečené jedlo.

Ako chovateľ by ste mali kontrolovať, či mačka prijíma dostatok tekutín. Pre zdravie a uspokojenie prirodzených potrieb mačky odporúčame na viacerých miestach v byte umiestniť misky s vodou.

Mačku môžete motivovať k častejšiemu pitiu zaobstaraním fontánky. Príjemný tichý šplechot vody láka inak lenivé mačky na pitie. Upozorňujeme, že hlavne mačky, ktoré konzumujú prevažne suché krmivo, potrebujú zvýšené množstvo tekutín, pretože suché krmivo má veľmi malý obsah vlhkosti.

Z tohto dôvodu by malo byť suché krmivo podávané v kombinácii s vlhkým krmivom, a  nikdy samostatne ako jediný zdroj potravy.

Aj keď sa to stáva veľmi často, nemala by byť miska s vodou umiestnená bezprostredne vedľa misky s krmivom. Vo voľnej prírode mačka nikdy nepije vodu v bezprostrednej blízkosti koristi, pretože sa inštinktívne obáva, že voda môže byť kontaminovaná korisťou.

Aké možnosti kŕmenia existujú?

Súčasným trendom je BARF. Jedná sa v podstate o kŕmenie surovým mäsom mŕtvych zvierat – alebo ich časťami ako je svalovina alebo vnútornosti. BARF vehementne odmietajú, pretože surové mäso môže byť kontaminované vírusmi a baktériami.

Surové bravčové mäso môže napríklad obsahovať Aujezsky vírus. Ľudia môžu konzumovať bez obáv len sushi, ktoré je síce surové, ale pred konzumáciou je veľmi silno schladené, aby došlo ku zničeniu vírusov a baktérií.

Niektorí chovatelia naopak považujú BARF za naprirodzenejšiu zo všetkých metód. Domnievajú sa, že mačky živené surovým mäsom sú vo veľmi dobrej kondícii a sú odolnejšie voči chorobám. Nedochádza ani k neznášanlivostiam.

Najoptimálnejšie je podávanie vlhkej, šťavnatej stravy, z dôvodu vysokého obsahu vlhkosti. V prípade potreby je možné pridať suché krmivo. Rozdiely v kvalite vlhkých a suchých krmív sú však veľké a pre laika je často ťažké vybrať naozaj kvalitné krmivo. Dôležité je pozorne si preštudovať zloženie uvedené na obale krmiva. Jednotlivé suroviny sú tu uvedené podľa podielu vo vzostupnom poradí.

Kvalitné krmivo môžete mimo iného spoznať aj podľa toho, že sú všetky suroviny na etikete uvedené detailne, a nie zoskupene. Ak je krmivo deklarované ako tzv. "kompletné alebo samostatné", obsahuje podľa údajov výrobcu všetky potrebné suroviny a živiny.

Suché krmivo, sa podľa poznatkov veterinárov z posledných pätnástich rokov, odporúča podávať len doplnkovo. Nedostatočný príjem tekutín môže totiž mačke spôsobiť vážne zdravotné problémy s obličkami.

Suché krmivo jednoznačne nezodpovedá prirodzeným výživovým potrebám mačky, ale skôr potrebám ľudí, pretože je „pohodlné“ a bez zápachu, a mačka ho tak môže konzumovať aj v neprítomnosti často veľmi zamestnaného majiteľa.

Len ak Vaša mačka mokré krmivo kategoricky odmieta, je možné podávať výhradne granule. V takom prípade je však dôležité zaistiť, aby mala mačka neustále dostatok vody, aby kompenzovala nízky obsah vlhkosti v suchom krmive a znížilo sa tak riziko ochorenia obličiek.

Stále obľúbenejšie u milujúcich majiteľov mačiek sa stáva príprava vlastnej, domácej stravy. A nemalú radosť z toho majú aj mačky, ktoré si môžu pochutnať na vybraných lahôdkach. Napríklad z kuracích pŕs, strúhanej zeleniny a ryže, rýchlo vykúzlite veľmi chutné jedlo pre maškrtný mačací jazýček.