Mačky

Ak sa chystáte kúpiť si malé mačiatko, iste uvítate cenné rady a infomácie, ktoré Vám v tomto magazíne pre mačky prinášame. Život s mačkou je zábavný, ale je dobré zoznámiť sa najprv s jej povahou, potrebami a správaním. Výsledkom bude spokojná mačka aj celá rodina. Najprv Vás prevedieme rozmanitým svetom mačacích plemien, ktorá sa líši ako vzhľadom, tak aj rôznymi špecifikami v ich chove. Čítajte ďalej

7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

3 min

Scottish Fold

Na sociálnych sieťach natrafíte na mačky so zalomenými ušami neustále. Toto mačacie plemeno sa nazýva Scottish Fold alebo po slovensky škótska klapouchá mačka. Okrem zalomených uší má škótska klapouchá mačka aj zaoblený tvar tváre, vďaka ktorému vyzerá ako plyšové zviera. Toto plemeno sa vďaka svojej pokojnej a láskavej povahe považuje za veľmi priateľské k deťom.

5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.

2 min

Mačacia mäta (Catnip)

Mačacia mäta sa botanicky radi do triedy hluchavkovitých. Označenie vzniklo vďaka jej schopnosti k sebe lákať pohlavne zrelé mačky. Reakcie mačiek na jej účinky sa veľmi líšia, sú podmienené geneticky, a u cca. 50% mačiek vyvoláva naozaj silné reakcie: u mačiatok a starších jedincov účinok zas tak veľký nie je. Nielen domáce mačky, ale aj veľké šelmy môžu byť prilákané jej vôňou, ale napr. krysy zápach tejto rastliny odpudzuje.

2 min

Prvá vychádzka mačiatok

Slnko nás začína lákať do prírody – rovnako na tom sú aj naše mačky. Ale keď si už raz užijú vychádzku, žiadajú si ju potom už stále. Nie vždy je ale vhodná pre Vás a Vašu mačku neobmedzená sloboda.

3 min

Môžu mačky snívať?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa vaša mačička niekedy v spánku tak čudne myká? Je to preto, že aj mačky snívajú. Ďalšie zaujímavé fakty o spánku mačiek sa dozviete v tomto článku. 

2 min

Prečo sa mačky boja uhorky?

Na internete koluje množstvo „zábavných“ videí, v ktorých sa nejaká mačka vyľaká uhorky. Prečo sa mačky boja uhorky? Čo sa skrýva za týmto neobvyklým strachom? A prečo tieto videá nie sú v skutočnosti vôbec vtipné?

5 min

Strihanie pazúrov mačke: Ako to robiť správne

Tak ako nechty na prstoch u človeka priebežne dorastajú aj mačacie pazúry. Pri bytových mačkách alebo starších zvieratách dosahujú pazúry často veľkú dĺžku. Môže to viesť k bolestivým komplikáciám. Strihanie pazúrov mačke však nie je vždy jednoduché. Tento článok poskytuje majiteľom mačiek tipy a vysvetľuje, ako správne strihať mačacie pazúry.

2 min

Prvá vychádzka mačiatok

Slnko nás začína lákať do prírody – rovnako na tom sú aj naše mačky. Ale keď si už raz užijú vychádzku, žiadajú si ju potom už stále. Nie vždy je ale vhodná pre Vás a Vašu mačku neobmedzená sloboda.

5 min

Očkovanie mačiek

Aby boli Vaše milované zvieratá zdravé a dlho s Vami, mali by ste dať svoje mačky zaočkovať. V opačnom prípade môžu mačky trpieť vážnymi ochoreniami, ktoré môžu mať trvalé následky alebo ktoré môžu v najhoršom prípade viesť k smrti Vašej mačky. V akom veku očkovanie mačiatok prebieha a aké očkovania existujú pre mačky, sa dočítate v tomto článku.

11 min

Socializácia mačky

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.

3 min

Môžu sa mačky uraziť?

Možno ste to už zažili: Vrátili ste sa z dovolenky a už sa tešíte, že opäť uvidíte svoju milovanú mačičku. Namiesto toho sa vaša mačka zdá byť nahnevaná a otočí sa vám chrbtom. Môžu sa však mačky uraziť? Odpoveď nájdete v tomto článku. 

5 min

Cestovanie s mačkou

Hotel pre mačky je beznádejne celý rezervovaný, priateľskí susedia nemajú čas, rodina býva príliš ďaleko a všetci kamaráti sú na dovolenke. Ak sa chcete vydať na cesty spolu so svojou mačkou, treba dať pozor na veľa vecí. V nasledujúcom článku nájdete dôležité tipy, ako sa pripraviť na cestovanie s mačkou.

4 min

9 tipov na to, ako si vybrať prepravný box pre mačky

K základnému vybaveniu mačiatok patria prepravné tašky a prepravky pre mačky. Nezáleží na tom, či ste svoju mačku získali z útulku, od šľachtiteľa alebo súkromnej osoby – zviera musí byť ku vám domov v každom prípade prepravené. Svoje uplatnenie nájdu boxy na prepravu aj pri návšteve veterinára. Je teda na mieste si takýto box zaobstarať skôr, ako si mačku k sebe domov nasťahujete. Preto vám prinášame deväť tipov, ktoré vás o výhodách boxu na prepravu mačiek presvedčia. 

5 min

Šport pre mačky: Ako udržať ideálnu hmotnosť

Príliš veľa dobre mienených pochúťok a málo pohybu sa rýchlo postarajú o tukové vankúšiky na bedrách. Otázka je teda zrejmá: Neexistuje aj šport pre mačky? S našimi piatimi cvikmi pre lepšiu kondíciu mačiek môžete svoju mačičku rozhýbať a nechať kilá navyše zmiznúť. 

4 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

3 min

Bodnutie osou u mačiek: Čo robiť? 

Z času na čas sa stane, že sa mačka dostane do veterinárnej ambulancie kvôli bodnutiu osou. Čo však robiť v prípade núdze a kedy je bodnutie osou u mačky nebezpečné? Vysvetlíme tiež rozdiel medzi bodnutím osou a včelou. 

3 min

FORL u mačiek

Pravdepodobne aj vy ste už niekedy zažili silnú bolesť zubov. FORL u mačiek spôsobuje prinajmenšom rovnakú bolesť. 

4 min

Demencia u mačiek (Alzheimerova choroba)

Ak má vaša mačka viac ako 15 rokov, veterinári ju klasifikujú ako geriatrického pacienta. V tomto veku musíte počítať so zvýšením rizika ochorení súvisiacich s vekom, ako je napríklad Alzheimerova choroba. Aby ste mohli neurologické ochorenie u svojej mačky rozpoznať čo najskôr, v nasledujúcom článku sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie fakty na tému demencie u mačiek. 

6 min

Kŕmenie mačky podľa veku

Majitelia mačiek čelia mnohým rozhodnutiam pri výbere krmiva: Mám podávať mokré alebo suché krmivo? Alebo mám mačku kŕmiť surovým mäsom, t. j. metódou kŕmenia BARF? Mnohí majitelia mačiek si tiež kladú otázku: Ako prispôsobovať kŕmenie mačky podľa veku? Dáme Vám tipy! 

3 min

Kvalitné krmivo pre kastrované mačky

Nie je mačka ako mačka. Mladá mačka potrebuje iné množstvo živín než dospelý tigrík alebo staršia mačka. Niektoré povahy sú aktívnejšie a niektoré trávia svoj čas radšej pohodlne na radiátore. Správna strava pre kastrované mačky by mala zohľadňovať individuálne špecifiká každej mačky. Kastrácia je pre telo mačky prenikavým zážitkom. Čo to však znamená v praxi? Čo musí ponúkať kvalitné krmivo pre kastrované mačky?

Naše najobľúbenejšie články
Mačky Život s mačkou a mačiatkom

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

Mačky Život s mačkou a mačiatkom

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

Najnovšie články
Mačky Plemená mačiek

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

Už ste sa pre niektoré plemeno rozhodli? Potom Vám pomôžeme s kúpou mačky: Ako si vybrať tú "správnu" mačku? Podľa akých kritérií sa mám rozhodovať, či je práve táto mačka vhodná pre mňa?

Keď už sa nakoniec rozhodnete, vynoria ďalšie otázky, akonáhle si nového štvornohého člena rodiny prinesiete domov: Ako zariadiť, aby si mačiatko čoskoro na nový domov zvyklo? Aké ošetrujúce prípravky, hračky a predmety bude potrebovať? Odpovede na všetky otázky nájdete v magazíne. Celkom iste aj počas chovu vyvstanú otázky, na ktoré Vám náš magazín poskytne odpoveď. Poradíme Vám, ako naučiť mačiatko čistotnosti a ako ho odnaučite nežiaducemu správaniu, napr. agresivite voči ostatným mačkám. Jednou z tém v magazíne pre mačky je tiež starostlivosť o ňu, aby bol Váš miláčik zdravý a v dobrej kondícii. Mačacia poradňa Vás zoznámi s najčastejšími ochoreniami mačiek a ako ich liečiť, aby sa mačka rýchlo zotavila. Tiež sa dozviete, ako sa zbaviť parazitov, aké očkovania sú potrebné a ako sa správne starať o mačaciu srsť. Nájdete tu tiež celú radu informácií o správnej výžive mačky. Zoznámite sa s ponukou a klady a zápory rôznych druhov mačacích krmív a ako vybrať to správne pre Vašu mačku. Niektoré mačky musia dodržiavať špeciálnu diétu, čo je tiež jednou z tém v magazíne pre mačky.

V neposlednom rade sa tiež dozviete, ako sa pripraviť na cestovanie s mačkou. Ako zaručiť bezpečnosť a pohodu Vášho štvornohého miláčika na cestách? Ako si vybrať správny prepravný box? Aké dopravné prostriedky môžete využiť a aké najlepšie zvoliť? V magazíne pre mačky nájdete odpoveď na všetky tieto otázky a naviac tiež užitočné tipy a rady týkajúce sa chovu mačiek.