Mačky

Ak sa chystáte kúpiť si malé mačiatko, iste uvítate cenné rady a infomácie, ktoré Vám v tomto magazíne pre mačky prinášame. Život s mačkou je zábavný, ale je dobré zoznámiť sa najprv s jej povahou, potrebami a správaním. Výsledkom bude spokojná mačka aj celá rodina. Najprv Vás prevedieme rozmanitým svetom mačacích plemien, ktorá sa líši ako vzhľadom, tak aj rôznymi špecifikami v ich chove. Čítajte ďalej

6 min

Devon Rex

Devon rex je vzácne plemeno mačky, ktoré sa od ostatných plemien mačiek odlišuje svojím vonkajším vzhľadom. Lebka devon rex má plochý tvar s mimoriadne veľkými odstávajúcimi ušami a veľmi veľkými očami.  Zatiaľ čo prvé reakcie na mačku devon rex boli zdržanlivé až odmietavé, neskôr sa preslávila vďaka svojmu veľmi špeciálnemu vonkajšiemu vzhľaduDevon rex je vďaka svojim príjemným povahovým vlastnostiam typickou rodinnou mačkou. Je tiež veľmi vhodná na bývanie v interiéri. Možno toto plemeno čoskoro obohatí aj váš domov?
8 min

Toyger

Exkluzívna, pochádzajúca z USA, „designová mačka“ toyger je domáca mačka, ktorá bola vyšľachtená s cieľom podobať sa na malého tigríka. Preto je jej meno zložené zo slova „toy“ – hračka a koncovky slova „tiger“ . Už pri vyslovení mena tohto plemena sa Vám vybaví typický vzhľad tohto plemena. Mačka by samozrejme nemala byť považovaná za hračku, hoci to názov jej plemena naznačuje. Mačka by mala byť milovaným zvieraťom, s ktorým hravo a láskyplne zachádzate.
8 min

Agresívne správanie mačky po kastrácii

Kastrované mačky a kocúrisú dôveryhodnejšími a menej agresívnymi. Čo však v prípade, že sa mačka po kastrácii správa úplne inak, ako sa očakávalo, a náhle reaguje agresívne voči svojim ľuďom a iným mačkám? Vysvetlíme Vám dôvody takéhoto správania, a poradíme Vám, ako môžete svojej mačke v tejto situácii pomôcť.
3 min

Pomoc, moja mačka škrabe sedačku! Čo robiť?

Niekedy to môže rozčúliť: mačka škrabe sedačku alebo tapetu a v určitom okamihu je nábytok zrelý do odpadu. Škriabanie je však súčasťou prirodzeného správania mačiek. Vďaka správnemu škrabadlu a niekoľkým trikom môžete zachrániť svoj domáci nábytok pred ostrými pazúrmi vášho domáceho tigríka.
11 min

Socializácia mačky

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.
5 min

Valentín pre mačky: Tipy na nápady na darčeky

14. februára mnohí radi spravia radosť svojim milovaným. A k tým milovaným pre majiteľov mačiek samozrejme patria aj ich mačky. Chceli by ste Vašej mačke niečo ku dňu sv. Valentína darovať? Zostavili sme pre Vás najlepšie nápady na Valentínske darčeky pre mačky.
3 min

Vianočné darčeky pre mačky

Vianoce sú pre väčšinu mačiek veľmi vzrušujúcimi sviatkami. Ako to už počas sviatkov býva, správny vianočný darček pre vašu mačku by nemal chýbať. 
11 min

Socializácia mačky

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.
5 min

6 fáz dospievania: Rast mačiek

Ako dlho mačky rastú a aké budú veľké? Na jednej strane to závisí od ich genetickej výbavy, a na druhej strane od vonkajších faktorov ako je strava. Rast mačiek prebieha v šiestich rastových fázach. Ak ich poznáme, môžeme našim mačiatkam poskytnúť dokonalý štart do zdravého života a čo najlepšiu podporu pri ich dospievaní.
6 min

Ako kontrolovať váhu Vášho mačiatka

Narodili sa Vašej mačke mačiatka? Blahoželáme! Aby ste sa ubezpečili, že mladé mačiatka rastú a darí sa im, mali by ste pravidelne kontrolovať ich hmotnosť. V tomto článku Vám poskytneme informácie o správnej hmotnosti a ukážeme Vám, na čo treba pri vážení mačiatok dbať.
4 min

9 tipov na to, ako si vybrať prepravný box pre mačky

K základnému vybaveniu mačiatok patria prepravné tašky a prepravky pre mačky. Nezáleží na tom, či ste svoju mačku získali z útulku, od šľachtiteľa alebo súkromnej osoby – zviera musí byť ku vám domov v každom prípade prepravené. Svoje uplatnenie nájdu boxy na prepravu aj pri návšteve veterinára. Je teda na mieste si takýto box zaobstarať skôr, ako si mačku k sebe domov nasťahujete. Preto vám prinášame deväť tipov, ktoré vás o výhodách boxu na prepravu mačiek presvedčia. 
8 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!
4 min

Mačky na dlhej ceste: Jazda vlakom s mačkou

Mačky väčšinou nerady opúštajú svoje obvyklé prostredie. Kvôli zmene bydliska alebo dlhšej ceste je však niekedy nevyhnutné vziať mačku na cesty so sebou... A pokiaľ pani alebo pán nemajú k dispozícii auto, je nutné ísť aj k veterinárovi hromadnou dopravou. Je to možné? Samozrejme! Vďaka našim tipom absolvujete Vy aj Vaša mačka takúto cestu úplne bez stresu.
5 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

5 min

Cat Yoga: Joga s mačkou

Fitness centrá sú v súčasnej dobe kvôli koronavírusovej epidémii zatvorené. Mnoho ľudí preto cvičí svoju obľúbenú jogovú zostavu doma. Niektorí ľudia využívajú tento čas na vyskúšanie jogy prostredníctvom online kurzov. Majitelia mačiek si kladú otázku: Ako praktizovať jogu s mačkou (Cat Yoga)? Prinášame Vám niekoľko tipov!
5 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.
6 min

Ako podať mačke tabletku: Tipy a triky

Mačka je chorá a veterinár jej predpísal tablety. Ako ju však prinútiť, aby potrebný liek prehltla? V tomto článku vám prezradíme tie najlepšie triky na to, ako podať mačke tabletku.
4 min

Keď mačka zvracia

Zvracanie umačiek (lat. vomitus) nie je jasne definované ochorenie, ale symptóm. Môže byť teda vyvolané rôznymi príčinami, ako napr. otravou. Mačka zvracia, keď je stimulované centrum zvracania, ktoré sa nachádza v častiach mozgu. Zvracaním sa označuje jav, kedy dochádza k aktívnemu stiahnutiu brušných svalov a k vyvrhnutiu už tráveného obsahu žalúdka. Je veľmi dôležité rozlišovať zvracanie od regurgitácie (refluxu). Pretože regurgitácia označuje pasívne stiahnutie brušných svalov a dávenie ešte netrávenej potravy. Regurgitované krmivo sa ešte nedostalo do žalúdka, a preto je možné rozlišovať konzistenciu a vôňu zvratkov. 
4 min

Epilepsia u mačiek

Mozog ako orgán vytvárajúci a vedúci podnety zohráva dôležitú úlohu pri koordinácii pohybov, vnímania a všetkých životne dôležitých funkcií. Ak sú tieto funkcie mozgu v dôsledku štrukturálneho alebo funkčného poškodenia narušené, môže nasledovať prílišné zaťaženie a preťaženie nervových buniek podnetmi. Nerovnováha medzi nervovou aktivitou a inhibíciou následne spôsobí epileptický záchvat, ktorý môže byť sprevádzaný bezvedomím a kŕčovitými pohybmi. Ak sa dva epileptické záchvaty vyskytnú s odstupom aspoň jedného dňa, hovoríme o epilepsii.
5 min

Ako rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky?

"Ste to, čo jete" toto príslovie sa vzťahuje aj na naše mačky. Je preto prirodzené, že chcete svojej mačke ponúknuť krmivo, ktoré jej poskytne všetko, čo potrebuje pre dlhý a zdravý život! Pre začiatočníkov, a dokonca aj pre skúsených majiteľov mačiek však nie je ľahké rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky.  Tu by sme chceli trochu pomôcť. Nerobte si starosti: nepotrebujete na to analytický prístroj ani laboratórne vybavenie často stačí pohľad na etiketu na plechovke alebo na zadnú stranu obalu, aby ste zistili, čo sa v krmive pre mačky skutočne nachádza. 
4 min

Nebezpečné potraviny pre mačky

Už zoológ a odborník na správanie zvierat Paul Leyhausen poznamenal, že mačky nežerú nevyhnutne len to, čo im skutočne prospieva. Preto je o to dôležitejšie, aby bol majiteľ mačky dobre informovaný o tom, ktoré z jeho potravín môžu byť pre mačky škodlivé. Niektoré ľudské potraviny, ktoré sú prospešné pre zdravie ľudí, sú pre mačky vysoko jedovaté.  Nasledujúci zoznam potravín nie je kompletný. 
3 min

Ktoré krmivo je vhodné pre moju mačku?

Ktoré krmivo pre mačky je pre moju mačku to správne? 

Mokré alebo suché krmivo? Alebo kombinácia oboch? Veľký výber krmív pre mačky predstavuje pre väčšinu nových majiteľov mačiek veľkú výzvu. Ktoré krmivo je pre mačku vhodné a v akom množstve? Okrem toho je aj možnosť kŕmenia metódou BARF alebo podávať mačke domácu stravu. Ktoré krmivo pre mačky je teda to pravé pre Vášho miláčika? V krátkosti sme pre Vás zhrnuli tie najdôležitejšie rozdiely medzi rôznymi spôsobmi kŕmenia. 
Naše najobľúbenejšie články
Mačky Život s mačkou a mačiatkom

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
Mačky Starostlivosť o zdravie mačky

Rodenie mačiatok

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Ľudský zásah, až na niekoľko výnimok nie je pri rodení mačiatok nutný. Mačka-matka privedie mladé na svet tak, ako by nerobila celý život nič iného! Jediný spôsob ako môže človek pomôcť, je sedieť pri mačke a milo na ňu hovoriť. Len ak dôjde ku komplikáciam, je treba zavolať veterinára.
Mačky Život s mačkou a mačiatkom

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
Najnovšie články
Mačky Cestovanie s mačkou

9 tipov na to, ako si vybrať prepravný box pre mačky

K základnému vybaveniu mačiatok patria prepravné tašky a prepravky pre mačky. Nezáleží na tom, či ste svoju mačku získali z útulku, od šľachtiteľa alebo súkromnej osoby – zviera musí byť ku vám domov v každom prípade prepravené. Svoje uplatnenie nájdu boxy na prepravu aj pri návšteve veterinára. Je teda na mieste si takýto box zaobstarať skôr, ako si mačku k sebe domov nasťahujete. Preto vám prinášame deväť tipov, ktoré vás o výhodách boxu na prepravu mačiek presvedčia. 
Mačky Starostlivosť o zdravie mačky

Keď mačka zvracia

Zvracanie umačiek (lat. vomitus) nie je jasne definované ochorenie, ale symptóm. Môže byť teda vyvolané rôznymi príčinami, ako napr. otravou. Mačka zvracia, keď je stimulované centrum zvracania, ktoré sa nachádza v častiach mozgu. Zvracaním sa označuje jav, kedy dochádza k aktívnemu stiahnutiu brušných svalov a k vyvrhnutiu už tráveného obsahu žalúdka. Je veľmi dôležité rozlišovať zvracanie od regurgitácie (refluxu). Pretože regurgitácia označuje pasívne stiahnutie brušných svalov a dávenie ešte netrávenej potravy. Regurgitované krmivo sa ešte nedostalo do žalúdka, a preto je možné rozlišovať konzistenciu a vôňu zvratkov. 

Už ste sa pre niektoré plemeno rozhodli? Potom Vám pomôžeme s kúpou mačky: Ako si vybrať tú "správnu" mačku? Podľa akých kritérií sa mám rozhodovať, či je práve táto mačka vhodná pre mňa? Keď už sa nakoniec rozhodnete, vynoria ďalšie otázky, akonáhle si nového štvornohého člena rodiny prinesiete domov: Ako zariadiť, aby si mačiatko čoskoro na nový domov zvyklo? Aké ošetrujúce prípravky, hračky a predmety bude potrebovať? Odpovede na všetky otázky nájdete v magazíne. Celkom iste aj počas chovu vyvstanú otázky, na ktoré Vám náš magazín poskytne odpoveď. Poradíme Vám, ako naučiť mačiatko čistotnosti a ako ho odnaučite nežiaducemu správaniu, napr. agresivite voči ostatným mačkám. Jednou z tém v magazíne pre mačky je tiež starostlivosť o ňu, aby bol Váš miláčik zdravý a v dobrej kondícii. Mačacia poradňa Vás zoznámi s najčastejšími ochoreniami mačiek a ako ich liečiť, aby sa mačka rýchlo zotavila. Tiež sa dozviete, ako sa zbaviť parazitov, aké očkovania sú potrebné a ako sa správne starať o mačaciu srsť. Nájdete tu tiež celú radu informácií o správnej výžive mačky. Zoznámite sa s ponukou a klady a zápory rôznych druhov mačacích krmív a ako vybrať to správne pre Vašu mačku. Niektoré mačky musia dodržiavať špeciálnu diétu, čo je tiež jednou z tém v magazíne pre mačky. A v neposlednom rade sa tiež dozviete, ako môžete s Vaším tigríkom cestovať. Ako zaručiť bezpečnosť a pohodu Vášho štvornohého miláčika na cestách? Aké dopravné prostriedky môžete využiť a aké najlepšie zvoliť? V magazíne pre mačky nájdete odpoveď na všetky tieto otázky a naviac tiež užitočné tipy a rady týkajúce sa chovu mačiek.