Mačky

Ak sa chystáte kúpiť si malé mačiatko, iste uvítate cenné rady a infomácie, ktoré Vám v tomto magazíne pre mačky prinášame. Život s mačkou je zábavný, ale je dobré zoznámiť sa najprv s jej povahou, potrebami a správaním. Výsledkom bude spokojná mačka aj celá rodina. Najprv Vás prevedieme rozmanitým svetom mačacích plemien, ktorá sa líši ako vzhľadom, tak aj rôznymi špecifikami v ich chove. Čítajte ďalej

8 min

Burmilla

Toto hravé, nové plemeno mačiek z Veľkej Británie vzniklo náhodným skrížením perzského kocúra činčily s barmskou mačkou. Okolo jeho vzniku kolujú mýty, z ktorých jeden je roztomilejší a srdečnejší ako druhý. Rovnako ako samotná mačka burmilla. Kráska s trblietavou striebornou srsťou je v podstate vhodná aj do bytu s obmedzeným priestorom. Mačka burmilla však ocení zažiť aj nejaké dobrodružstvá vonku a veľmi rada sa začlení do rodiny.
7 min

Sphynx

Sphynx patrí medzi bezsrsté mačky a názory na ňu sa veľmi líšia. Zatiaľ čo niektorí milovníci zvierat kritizujú chov tohto kanadského plemena a hovoria o týraní, iní sú z týchto nezvyčajných maznáčikov nadšení. Je však nesporné, že ak sphynx nemá hmatové chlpy, považuje sa jeho chov v niektorých krajinách za týranie. Prečítajte si o sphynxoch v tomto článku a urobte si na ne vlastný názor.
7 min

Bombajská mačka

Bombajská mačka je krátkosrstá domáca mačka, ktorá sa stále vyskytuje len veľmi zriedkavo. Najmä v Európe sa toto plemeno mačiek nechová príliš často. Je to tak vzácne, ako je to fascinujúce. Bombajská mačka je ako malý čierny panter do domácnosti. Ak Vás fascinujú elegantné veľké mačky a chceli by ste mať jednu vo verzii mini tigra pri sebe na pohovke, bombajská mačka môže byť pre Vás tou správnou voľbou. Hoci vyzerá ako nebezpečne krásny malý panter, je to prítulná domáca mačka. Pri spolunažívaní sú mačky tohto plemena popisované ako mimoriadne príjemné.
2 min

Mačacia mäta (Catnip)

Mačacia mäta sa botanicky radi do triedy hluchavkovitých. Označenie vzniklo vďaka jej schopnosti k sebe lákať pohlavne zrelé mačky. Reakcie mačiek na jej účinky sa veľmi líšia, sú podmienené geneticky, a u cca. 50% mačiek vyvoláva naozaj silné reakcie: u mačiatok a starších jedincov účinok zas tak veľký nie je. Nielen domáce mačky, ale aj veľké šelmy môžu byť prilákané jej vôňou, ale napr. krysy zápach tejto rastliny odpudzuje.
2 min

Prvá vychádzka mačiatok

Slnko nás začína lákať do prírody – rovnako na tom sú aj naše mačky. Ale keď si už raz užijú vychádzku, žiadajú si ju potom už stále. Nie vždy je ale vhodná pre Vás a Vašu mačku neobmedzená sloboda.
8 min

Agresívne správanie mačky po kastrácii

Kastrované mačky a kocúrisú dôveryhodnejšími a menej agresívnymi. Čo však v prípade, že sa mačka po kastrácii správa úplne inak, ako sa očakávalo, a náhle reaguje agresívne voči svojim ľuďom a iným mačkám? Vysvetlíme Vám dôvody takéhoto správania, a poradíme Vám, ako môžete svojej mačke v tejto situácii pomôcť.
8 min

Ako vyrobiť domček pre mačky: Tipy a triky

Nielen pre psy, ale aj pre mačky sú tu búdy, ktoré ich chránia pred nepriaznivým počasím. Domček pre mačky si môžu postaviť aj zruční domáci majstri. V tomto článku sa dozviete, ako vyrobiť domček pre mačky a na čo by ste pri stavbe domčeka pre mačky mali dávať pozor.
8 min

Top 10 príslušenstiev pre mačky vhodných na leto

To, čo mačky potrebujú v lete, je presne tým, čo potrebujú neustále: veľa času na spánok, vyvádzanie a jedenie. A samozrejme veľa nežností! Pretože najväčšiu pridanú hodnotu majú veci, ktoré fyzicky žiadnymi vecami nie sú a ktoré nič nestoja. Príslušenstvo pre mačky na leto, ktoré dokážeme Vašej mačke ponúknuť, aby si leto mohla ešte viac už, našťastie tiež nestoja veľa, ale učiní zchvíľ prežiarených slnkom nezabudnuteľný zážitok.
4 min

Alergia na mačky u ľudí

Máte radi mačky, ale vždy musíte v ich prítomnosti kýchať? Príčinou môže byť alergia na mačky. Tu sa dozviete, ako sa môžete nepríjemných príznakov alergie zbaviť a opäť sa so svojou mačičkou nerušene maznať. 
2 min

Prvá vychádzka mačiatok

Slnko nás začína lákať do prírody – rovnako na tom sú aj naše mačky. Ale keď si už raz užijú vychádzku, žiadajú si ju potom už stále. Nie vždy je ale vhodná pre Vás a Vašu mačku neobmedzená sloboda.
5 min

Očkovanie mačiek

Aby boli Vaše milované zvieratá zdravé a dlho s Vami, mali by ste dať svoje mačky zaočkovať. V opačnom prípade môžu mačky trpieť vážnymi ochoreniami, ktoré môžu mať trvalé následky alebo ktoré môžu v najhoršom prípade viesť k smrti Vašej mačky. V akom veku očkovanie mačiatok prebieha a aké očkovania existujú pre mačky, sa dočítate v tomto článku.
11 min

Socializácia mačky

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.
5 min

Cestovanie s mačkou

Hotel pre mačky je beznádejne celý rezervovaný, priateľskí susedia nemajú čas, rodina býva príliš ďaleko a všetci kamaráti sú na dovolenke. Ak sa chcete vydať na cesty spolu so svojou mačkou, treba dať pozor na veľa vecí. V nasledujúcom článku nájdete dôležité tipy, ako sa pripraviť na cestovanie s mačkou.
4 min

9 tipov na to, ako si vybrať prepravný box pre mačky

K základnému vybaveniu mačiatok patria prepravné tašky a prepravky pre mačky. Nezáleží na tom, či ste svoju mačku získali z útulku, od šľachtiteľa alebo súkromnej osoby – zviera musí byť ku vám domov v každom prípade prepravené. Svoje uplatnenie nájdu boxy na prepravu aj pri návšteve veterinára. Je teda na mieste si takýto box zaobstarať skôr, ako si mačku k sebe domov nasťahujete. Preto vám prinášame deväť tipov, ktoré vás o výhodách boxu na prepravu mačiek presvedčia. 
8 min

Sťahovanie s mačkou

Či už vonkajšie, alebo bytové mačky: Zamatové labky majú rady svoj revír. V ňom sa prechádzajú, ak je to potrebné, chránia ho pred votrelcami a na svojich obľúbených miestach si robia pohodlie. Ak sa majitelia mačiek chystajú presťahovať, naskytá sa otázka: Ako sťahovanie zvládnuť bez toho, aby ním mačka trpela? Máme pre vás tipy!
5 min

Šport pre mačky: Ako udržať ideálnu hmotnosť

Príliš veľa dobre mienených pochúťok a málo pohybu sa rýchlo postarajú o tukové vankúšiky na bedrách. Otázka je teda zrejmá: Neexistuje aj šport pre mačky? S našimi piatimi cvikmi pre lepšiu kondíciu mačiek môžete svoju mačičku rozhýbať a nechať kilá navyše zmiznúť. 
5 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

4 min

Lupiny u mačky: Príčiny a liečba

Lesklá srsť je odjakživa znakom zdravých zvierat. No čo ak sa objavia lupiny u mačky? Vysvetlíme Vám, prečo by ste mali týchto malých bielych narušiteľov brať v kontexte zdravia vážne.
5 min

Zápal močových ciest u mačky (cystitída)

Cystitída je lekársky termín pre zápal močového mechúra. Zápal močových ciest u mačky sa vyskytuje pomerne často. Hlavnými príčinami sú felinná idiopatická cystitída (FIC) a bakteriálne infekcie močových ciest, ako aj močové kryštály a kamene. 
5 min

Cukrovka u mačky

Okrem ľudí môžu na cukrovku ochorieť aj mačky. Vysvetlíme Vám, ako rozpoznať príznaky u Vašej mačky, aké typy cukrovky existujú a ako sa dá cukrovka u mačky liečiť. 
4 min

Jedovaté rastliny pre mačky

Vaša záhrada je krásne rozkvitnutá a mačka s radosťou obhrýza záhradné rastliny. Aj keď sa táto scenéria môže zdať krásna, môže byť životu nebezpečná. Nie každá rastlina je pre mačku zdravá! V našom článku sa dozviete všetko dôležité o téme "Jedovaté rastliny pre mačky".
5 min

Ako rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky?

"Ste to, čo jete" toto príslovie sa vzťahuje aj na naše mačky. Je preto prirodzené, že chcete svojej mačke ponúknuť krmivo, ktoré jej poskytne všetko, čo potrebuje pre dlhý a zdravý život! Pre začiatočníkov, a dokonca aj pre skúsených majiteľov mačiek však nie je ľahké rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky.  Tu by sme chceli trochu pomôcť. Nerobte si starosti: nepotrebujete na to analytický prístroj ani laboratórne vybavenie často stačí pohľad na etiketu na plechovke alebo na zadnú stranu obalu, aby ste zistili, čo sa v krmive pre mačky skutočne nachádza. 
Naše najobľúbenejšie články
Mačky Život s mačkou a mačiatkom

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
Mačky Život s mačkou a mačiatkom

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
Najnovšie články
Mačky Plemená mačiek

Burmilla

Toto hravé, nové plemeno mačiek z Veľkej Británie vzniklo náhodným skrížením perzského kocúra činčily s barmskou mačkou. Okolo jeho vzniku kolujú mýty, z ktorých jeden je roztomilejší a srdečnejší ako druhý. Rovnako ako samotná mačka burmilla. Kráska s trblietavou striebornou srsťou je v podstate vhodná aj do bytu s obmedzeným priestorom. Mačka burmilla však ocení zažiť aj nejaké dobrodružstvá vonku a veľmi rada sa začlení do rodiny.

Už ste sa pre niektoré plemeno rozhodli? Potom Vám pomôžeme s kúpou mačky: Ako si vybrať tú "správnu" mačku? Podľa akých kritérií sa mám rozhodovať, či je práve táto mačka vhodná pre mňa?

Keď už sa nakoniec rozhodnete, vynoria ďalšie otázky, akonáhle si nového štvornohého člena rodiny prinesiete domov: Ako zariadiť, aby si mačiatko čoskoro na nový domov zvyklo? Aké ošetrujúce prípravky, hračky a predmety bude potrebovať? Odpovede na všetky otázky nájdete v magazíne. Celkom iste aj počas chovu vyvstanú otázky, na ktoré Vám náš magazín poskytne odpoveď. Poradíme Vám, ako naučiť mačiatko čistotnosti a ako ho odnaučite nežiaducemu správaniu, napr. agresivite voči ostatným mačkám. Jednou z tém v magazíne pre mačky je tiež starostlivosť o ňu, aby bol Váš miláčik zdravý a v dobrej kondícii. Mačacia poradňa Vás zoznámi s najčastejšími ochoreniami mačiek a ako ich liečiť, aby sa mačka rýchlo zotavila. Tiež sa dozviete, ako sa zbaviť parazitov, aké očkovania sú potrebné a ako sa správne starať o mačaciu srsť. Nájdete tu tiež celú radu informácií o správnej výžive mačky. Zoznámite sa s ponukou a klady a zápory rôznych druhov mačacích krmív a ako vybrať to správne pre Vašu mačku. Niektoré mačky musia dodržiavať špeciálnu diétu, čo je tiež jednou z tém v magazíne pre mačky.

V neposlednom rade sa tiež dozviete, ako sa pripraviť na cestovanie s mačkou. Ako zaručiť bezpečnosť a pohodu Vášho štvornohého miláčika na cestách? Ako si vybrať správny prepravný box? Aké dopravné prostriedky môžete využiť a aké najlepšie zvoliť? V magazíne pre mačky nájdete odpoveď na všetky tieto otázky a naviac tiež užitočné tipy a rady týkajúce sa chovu mačiek.