Život s mačkou a mačiatkom

Nie je nič krajšieho, ako si domov priniesť zamatovo hebkú mačičku. Než si však takúto mačku zaobstaráte, zvážte niekoľko vecí. Tu je niekoľko bodov, ktoré je potrebné si premyslieť, ako si mačku prinesiete domov. Čítajte ďalej

11 min

10 tipov pre krásne fotografie Vašich mačacích miláčikov

Mačky patria medzi najobľúbenejšie fotografované objekty. Ich výrazné oči, zamatovo mäkké labky, hodvábne lesklá srsť a ich pôvab a elegancia nás fascinujú. Problém: zvieracie modelky sú celkom svojhlavé. Prinášame Vám 10 tipov, vďaka ktorým vytvoríte nádherné fotografie Vašich tigríkov.
6 min

10 ukazovateľov, že je Vaša mačka šťastná

Ak niekoho milujeme, prajeme si, aby bol šťastný – a urobíme všetko preto, aby sme k tomu nejako prispeli. To isté v určitej miere platí aj pre našich mačacích miláčikov, s ktorými zdieľame život. Koniec koncov aj oni nás robia šťastnými.
8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
7 min

5 dobrých dôvodov pre adopciu staršej mačky

Tie sú ale roztomilé! Musíte uznať, že malé neohrabané mačiatka sú tak roztomilé, že by ste si ich najradšej okamžite zobrali domov. Ale premýšľali ste niekedy o adopcii dospelej mačky? Prečo by ste to mali urobiť a prečo sú staršie mačky v mnohých ohľadoch lepšie ako mačiatka, sa dozviete v tomto článku.
7 min

5 tipov ako prežiť kľudné Vianoce s mačkou

Aj keď Vianoce majú prebiehať v duchu spevu „Tichá noc, svätá noc“, pre mačky je toto obdobie spojené so zvýšenou mierou stresu a nebezpečia. Ukážeme Vám, v akých situáciach je potrebné byť obezretný, aj ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť úplne. Ak si naše tipy a triky vezmete k srdcu, zaručujeme Vám, že prežijete úžasné, kľudné Vianoce s mačkou.
4 min

6 dôvodov, prečo nedávať mačku ako vianočný darček

Napísali Vaše deti Ježiškovi, že by chceli “mačku”? Alebo považuje Vaša priateľka malé mačiatka za “neskutočne roztomilé”? Potom Vás možno napadne darovať jej mačku pod stromček. Ale nie je to dobrý nápad! Zoznámime Vás so šiestimi dôvodmi, prečo nedávať mačku ako vianočný darček.
11 min

Ako chovať mačky a malé zvieratá dohromady?

Chovatelia mačiek milujú zvieratá – preto sú mačky len málokedy jediným obyvateľom domácnosti. A aj keď súrodenectvo dvoch mačiek so sebou môže niesť určité komplikácie, neistota narastá v prípade, že majitelia mačky chcú zároveň chovať malé zviera – je to vôbec možné?
9 min

Ako na seba mačky vzájomne reagujú

Obrázok mačky – samotára je dávno prekonaný. Mnoho chovateľov mačiek vie, že naši maznáčikovia vedia veľmi dobre oceniť spoločnosť rovnakého jedinca. Práve mladé mačky alebo tygríkovia, ktorí sú chovaní doma, by nemali bývať sami. Tak teda hurá do útulku alebo k chovateľovi pre druhú (tretiu) mačku. Avšak nie vždy prebehne tento „mačací“ projekt tak jednoducho, ako si človek predstavuje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
9 min

Ako skamarátiť mačku a psa

Sú na seba ako pes a mačka“: Každý, kto počuje toto príslovie, tuší, žepsyamačkynie sú práve tými najlepšími priateľmi. Čo je však skutočne pravda na mýte, že mačky a psy sú úhlavní nepriatelia? Kde môžu vzniknúť nedorozumenia? Existujú spôsoby, ako skamarátiť mačku a psa a ako umožniť mačkám a psom žiť v jednej domácnosti? 
8 min

Ako vyrobiť domček pre mačky: Tipy a triky

Nielen pre psy, ale aj pre mačky sú tu búdy, ktoré ich chránia pred nepriaznivým počasím. Domček pre mačky si môžu postaviť aj zruční domáci majstri. V tomto článku sa dozviete, ako vyrobiť domček pre mačky a na čo by ste pri stavbe domčeka pre mačky mali dávať pozor.
4 min

Alergia na mačky u ľudí

Máte radi mačky, ale vždy musíte v ich prítomnosti kýchať? Príčinou môže byť alergia na mačky. Tu sa dozviete, ako sa môžete nepríjemných príznakov alergie zbaviť a opäť sa so svojou mačičkou nerušene maznať. 
2 min

Bezpečná záhrada

Plot pre mačky Vás môže vyjsť na niekoľko stovak eur. Aby majitelia mačiek ušetrili, snažia sa zabezpečiť záhradu vlastnými silami.  V takom prípade je však potrebné počítať s časovou náročnosťou.
13 min

Chovateľ, útulok alebo privátne sprostredkovanie – kde nájdete Vašu vysnenú mačku?

Časy rozjímania, premýšľania a prepočítavania sú za Vami. Konečne ste sa rozhodli: Chcete si obstarať mačku! Gratulujeme! Avšak pred Vami ešte stojí pomerne stresujúce obdobie týkajúce sa konkrétneho výberu! Dôvodov, prečo si zaobstarať práve mačku, je naozaj mnoho a možno už teraz snívate o spoločnom schúlení sa na pohovke alebo o hrách, ktorými sa spolu budete zabávať. Možno ste si už začali zariaďovať domácnosť tak, aby sa u Vás mačka cítila dobre, čo obnáša zakúpenie rôzneho vybavenia vo zverimexoch. Pretože ktorý milovník mačiek by odolal sladkým myškám, inovatívnym udičkám alebo miskám, ktoré sa designovo presne hodia do Vašej domácnosti. Možno máte aj celkom presnú predstavu o tom, ako by Vaša vysnená mačka mala vyzerať, aké by mala mať vlastnosti a či by ste si nemali zaobstarať rovno mačky dve. Ale kde zohnať mačku? Kedy je najvhodnejšie adoptovať zviera z útulku a kedy je lepšie obrátiť sa skôr na chovateľa? Alebo môžeme nájsť vhodného jedinca v miestnych inzertných novinách? Kde nájdete svojho nového maznáčika?
4 min

Čierna mačka: Odmietané a prenasledované

Stará povera znie: Čierna mačka prináša smolu. Mnohí ľudia ešte aj dnes z rôznych dôvodov mačky s čiernou srsťou odmietajú. Avšak neprávom, pretože "čierny kožúšok" je rovnako milý ako biele alebo "farebné" mačičky.

7 min

Hybridné mačky

Leopard na gauči v obývačke? Túžba po exotických zvieratách neustále rastie. Obľúbené sú aj hybridné mačky, ktoré pochádzajú zo spojenia domácej a divokej mačky. V našom článku sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o hybridných mačkách a ich krotkých potomkoch.
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
7 min

Mačka ako vzor: Toto sa môžete naučiť od svojej mačky

Elegancia, ovládanie tela, ladnosť – mnoho majiteľov mačiek obdivuje svoje mačky pre tieto vlastnosti. Iní zas majú doma nemotorné a prítulné mačky, ktoré na seba pútajú pozornosť hlavne hlasným pradením. Aj keď sa mačky môžu od seba odlišovať, mnohé znaky správania sú pre ne jednoducho typické. My ľudia si z toho môžeme vziať pár príkladov. Prečítajte si nižšie, kedy by sme mali vidieť svoje mačky ako vzor, a čo sa od nich môžeme naučiť.
4 min

Mačka v byte alebo mačka žijúca vonku?

Než si na doma zaobstaráte mačku, nerozhodujete len o rase, veku a temperamente. Dôležitá otázka pre budúceho majiteľa mačky je: Bude mačka žiť v byte alebo vonku? Aké výhody má, keď mačka žije vonku? Žije dlhšie mačka v byte alebo tá, ktorá žije vonku? Aké sú výhody a nevýhody týchto typov života? Otázka vonkajšieho výbehu nie je vždy ponechaná na majiteľovi. Veľa mačiek trvá na tom, že bude denne dýchať čerstvý vzduch. Buď vyrástli vonku, pri bývalom majiteľovi mali vonkajší výbeh alebo patria k aktívnym jedincom.
5 min

Majitelia mačiek versus majitelia psov

Staré stereotypy sa na majiteľov mačiek alebo psov už dlho nehodia. Je pravda, že vlastnosti a požiadavky mačiek a psov sú odlišné. Sotva je možné rozhodnúť, ktorý z oboch druhov je lepší maznáčik. Ale aké zviera je pre Vašu rodinu lepšie: pes alebo mačka? Vyzerá každodenný život majiteľa psa rovnako ako každodenný život majiteľa mačky?
6 min

Mal/a by som nechávať svoju mačku spať v posteli?

U nás, mačacích milovníkov, je dosť rozšírené, že mačka môže spať v posteli. Názory na to, či by sme s mačkou mali zdieľať aj lóžu, sa však rôznia. V následujúcom texte Vám priblížime pre a proti. Na základe novo-nadobudnutých informácií môžete popremýšľať, na ktorú stranu sa prikloníte Vy a sami sa rozhodnete, ako budete zviera v tomto smere vychovávať.
4 min

Manipulácia s podstielkou pre mačky: 5 dôležitých otázok

Mačky sú od prírody veľmi čistotné zvieratá a ocenia čistú toaletu. Ak podstielka mačke nevyhovuje, alebo sa mení príliš zriedka, môžu nastať problémy: Mačka odmieta ísť na toaletu, alebo sa vyšpiní tam, kde sa jej to viac páči – a to môže byť tiež posteľ jej majiteľky. V tomto článku Vám zodpovieme päť najdôležitejších otázok ohľadne podstielky pre mačky.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.
3 min

Porovnanie podstielok: Silikátová alebo hrudkujúca?

„Toaleta, toaleta – každá mačka dobre robí!“ Ale správna mačacia toaleta sama o sebe nestačí. Každý majiteľ domáceho maznáčika vie: K správnej mačacej toalete patrí tiež správne stelivo, ktoré pohltí stolicu a v ideálnom prípade neutralizuje nepríjemné pachy. Ale nájsť to správne stelivo pre mačky nie je jednoduché. V špecializovaných obchodoch nájdete rôzne druhy stelív od prírodných hrudkujúcich z betonitu až po steliva nehrudkujúce, z rastlinných materiálov alebo silikátové. Najobľúbenejšie sú stelivá zo silikátových kryštáľov a hrudkujúce stelivá z prírodného ílu. Ale ktoré stelivo je najlepšie pre mačku, chovateľa a životné prostredie? Viac sa dozviete v našom porovnaní podstielok.
6 min

Práca z domova s mačkou

Hlavne v dobe krízy počas epidémie koronavírusu má pracovisko medzi vlastnými štyrmi stenami hodnotu zlata. To nie je jediný dôvod, prečo stále viac spoločností ponúka Home-Office alebo flexibilné dni v kancelárii. Aj samostatne zárobkovo činní ľudia, freelanceri alebo učitelia, ktorí sa pripravujú na hodiny, tí všetci trávia doma veľa času pri písacom stole, a síce nie sami, pretože veľa ľudí zdieľa svoj pracovný čas s mačkou. Ako funguje spolupráca s mačkou? Máme pre Vás niekoľko tipov!
2 min

Prečo sa mačky boja uhorky?

Na internete koluje množstvo „zábavných“ videí, v ktorých sa nejaká mačka vyľaká uhorky. Prečo sa mačky boja uhorky? Čo sa skrýva za týmto neobvyklým strachom? A prečo tieto videá nie sú v skutočnosti vôbec vtipné?
4 min

Prečo sú mačky zdraviu prospešné

Neexistuje zvuk, ktorý by ukľudňoval viac, než mačacie pradenie. Aj majitelia mačiek potvrdzujú, že im spoločné spolužitie robí dobre. Ovšem túto výpoveď možno aj vedecky podložiť, prečítajte si preto následujúci článok o tom, prečo sú mačky zdraviu prospešné.
3 min

Privykanie mačiek

Rozhodli ste sa obstarať si druhú mačku do Vašej domácnosti? Pritom je dôležitá trpezlivosť, nakoľko najprv musíte mačky na seba privyknúť. Pre Vás a Vášho rozkošného nováčika je situácia rovnako vzrušujúca. Proces začlenenia zvyčajne trvá asi dva mesiace. Možné počiatočné ťažkosti sa zvyčajne po udomácnení rozplynú. Trochu prskania a syčania v zoznamovacej fáze sa považuje za normálne. Najmä po uplynutí približne troch týždňov by sa nemala vyskytnúť vážna agresia. Hoci mačky sú v podstate spoločenské, rovnako ako my ľudia, nemajú radi každého. Aby sa Váš nový mačací miláčik u Vás dobre zabýval, potrebujete si vziať k srdcu niekoľko nasledovných rád.
5 min

Spolužitie mačiek a vtákov

Nadpolovičná väčšina slovenskej dospelej populácie žije v domácnosti s nejakým domácim zvieraťom (miláčikom). Na štyri milióny domácností pripadá jeden milión mačiek a cca 7 % z domácich miláčikov potom tvoria papagáje, kanáriky a ďalšie okrasné vtáky. Často si ľudia kupujú viac druhov zvierat, napríklad kanárika a k tomu ešte mačku. Ale ako chovať spoločne zvieratá, ktoré sú vo voľnej prírode prirodzenými nepriateľmi?
5 min

Strihanie pazúrov mačke: Ako to robiť správne

Tak ako nechty na prstoch u človeka priebežne dorastajú aj mačacie pazúry. Pri bytových mačkách alebo starších zvieratách dosahujú pazúry často veľkú dĺžku. Môže to viesť k bolestivým komplikáciám. Strihanie pazúrov mačke však nie je vždy jednoduché. Tento článok poskytuje majiteľom mačiek tipy a vysvetľuje, ako správne strihať mačacie pazúry.
4 min

Toalety pre mačky: s krytom alebo vaničkové?

Toaleta ako toaleta - alebo nie? Každý, kto hľadá to správne „kľudné miestečko" pre svoju mačku, môže okrem rôznych veľkostí a farieb vyberať medzi dvoma možnosťami: krytou toaletou alebo vaničkovou. Aké výhody a nevýhody majú obe alternatívy?
8 min

Top 10 príslušenstiev pre mačky vhodných na leto

To, čo mačky potrebujú v lete, je presne tým, čo potrebujú neustále: veľa času na spánok, vyvádzanie a jedenie. A samozrejme veľa nežností! Pretože najväčšiu pridanú hodnotu majú veci, ktoré fyzicky žiadnymi vecami nie sú a ktoré nič nestoja. Príslušenstvo pre mačky na leto, ktoré dokážeme Vašej mačke ponúknuť, aby si leto mohla ešte viac už, našťastie tiež nestoja veľa, ale učiní zchvíľ prežiarených slnkom nezabudnuteľný zážitok.
5 min

Úkryt pre mačaciu toaletu: Nápady na nenápadné miestečko

Ak zdieľate svoj život s mačkou, potrebujete mačaciu toaletu. Je pravda, že v mnohých bytoch pôsobia toalety pre mačky ako hranaté cudzie predmety. Mačky ich však s radosťou akceptujú. Majitelia mačiek si, však, neraz kladú otázky: Kam v byte môžem nenápadne umiestniť toto tiché miestečko pre mačky? Predstavíme Vám niekoľko nápadov, kam môžete toaletu pre mačky skryť, alebo nenápadne integrovať do interiéru Vášho domova.
5 min

Valentín pre mačky: Tipy na nápady na darčeky

14. februára mnohí radi spravia radosť svojim milovaným. A k tým milovaným pre majiteľov mačiek samozrejme patria aj ich mačky. Chceli by ste vašej mačke niečo ku dňu sv. Valentína darovať? Zostavili sme pre vás najlepšie nápady na Valentínske darčeky pre mačky.
3 min

Vianočné darčeky pre mačky

Vianoce sú pre väčšinu mačiek veľmi vzrušujúcimi sviatkami. Ako to už počas sviatkov býva, správny vianočný darček pre vašu mačku by nemal chýbať. 

Výber mačky

Pokiaľ sa chystáte mačku adoptovať, je vhodné obrátiť sa na sprostredkovateľské agentúry alebo súkromný trh. Pokiaľ chcete niektoré plemeno, obráťte sa na skúseného chovateľa. Seriózneho chovateľa spoznáte podľa toho, že je členom chovateľského klubu, chová maximálne dve plemená a zvieratá sú vybavené potrebnými dokladmi. Aj v útulku čaká veľa mačiek na nový domov. Ak nedokážete zvieratám poskytnúť voľný výbeh, mali by ste si zaobstarať aspoň dve mačky.

Mačka sa sťahuje do nového domova

Než si mačku prinesiete domov, mali by ste sa dôkladne pripraviť: Ak máte balkón, bude potrebné ho riadne zabezpečiť, napríklad ochrannou sieťou. Ak si kupujete malé mačiatko, odstráňte krehké dekorácie. Mačiatka sa rady šantia a môžu veľa vecí v byte poškodiť. Keď si mačku prinesiete domov, nechajte ju najprv oddýchnuť a privyknúť na nové prostredie. Skôr alebo neskôr k Vám príde sama.

Toto všetko mačka potrebuje

Hračky, ako sú loptičky, pierka a myši s catnipom poteší každú mačku. Mačacia toaleta je nevyhnutnosťou, aj keď má Vaša mačka voľný výbeh. Misky na krmivo a na vodu je dobré mať k dispozícii v dostatočnom množstve. Hračky a škrabadlá zabránia tomu, aby mačka ničila nábytok, pokiaľ sa bude nudiť alebo si brúsiť pazúriky.

Mačka a ostatné zvieratá

Mačka a pes hovorí rôznou rečou tela, a preto si často nerozumejú. Aby si na seba zvykli, je potreba veľa trpezlivosti. Potom spolu môžu bez problémov vychádzať. Mačky a vtáky, rovnako ako hlodavce, môžu žiť v byte pohromade, kým sa mačka nedostane do ich klietky. Mačka totiž považuje tieto malé zvieratá za korisť.