Výchova psov

Pes žijúci v dome vidí vo svojom pánovi perfektného partnera k socializácii. Keďže sú psi domestikovaní, naučili sa veľmi dobre porozumieť reči svojho majiteľa. Od majiteľa je naopak vyžadovaná určitá miera cviku, intuície a skúseností, aby dokázal správne interpretovať komunikáciu psa. Keď sa to podarí, bude šťastný pán aj pes. Čítajte ďalej

8 min

„Pomoc, môj pes všetko ničí!“

Topánky, káble, telefón, fixky, pohovky, koberce alebo odpadkové koše – nič nie je v bezpečí pred deštruktívnymi záchvatmi niektorých psov. Divokí miláčikovia dokážu nábytok aj celý byt otočiť hore nohami počas chvíľky. Prečo sa ale niektoré psy takto správajú a ako tomu zabrániť? Majitelia psov sú vydesení, keď po prvýkrát prídu domov a obývačka vyzerá ako bojisko. Keď sa upokojíte a upracete byt, napadne Vás otázka: Bola to len jednorázová záležitosť? Čo mám robiť, ak by sa to opakovalo? Jedna vec je istá: Po takejto skúsenosti nebudete odchádzať z domu s kľudným svedomím. Ak rozhrýzol pes cenné veci alebo musíte utekať k veterinárovi, pretože zhltol veľký tvrdý predmet, je jasné, že musíte konať. Čo však s takýmto deštruktívnym správaním robiť?
7 min

Ako naučiť psa aportovať

Aportovanie typu „Dones loptičku!“ patrí ku klasickým činnostiam, pri ktorých zažívajú pes a majiteľ spoločnú zábavu. Mnohé psy aportujú inštinktívne: Majú silný „pud priniesť“. Väčšiu radosť z hravého „tam a späť“ však majú vtedy, keď sa základy naučia čisto. Ako naučiť psa aportovať Prinášame Vám tipy súvisiace s aportovaním so psom.
5 min

Ako zabaviť šteniatko

Priniesli ste si domov šteniatko? Najlepšie je ísť na neho pomaly. Už samotné zvykanie si na nové prostredie je pre šteniatko veľmi náročné. Na začiatok je dôležité, aby ste dali šteniatku pocítiť, že je v bezpečí. Najneskôr po pár dňoch uvidíte, že šteniatko začína byť aktívne. Tu sa naskytá otázka: Ako najlepšie zamestnať šteniatko? Jedno je isté: Nudiť sa s Vaším malým psíkom určite nebudete!

6 min

Bojové plemená psov

Označenie „bojové plemeno“ je všeobecné označenie pre všetky plemená, ktoré boli vyhodnotené ako nebezpečné. Mnohí odborníci však zastávajú názor, že pojem „bojové plemená psov“, sám o sebe nesie diskriminačné zafarbenie. Žiadny pes sa nenarodí ako bojový, ale je tak vychovaný človekom. Aj z jazvečíka môžete vychovať „bojového“ psa. Ale samozrejme pokusanie jazvečíkom je vnímané ako menej nebezpečné než stisk čeľuste bojového psa.
6 min

Chápanie agresívnych psov a ich výcvik

Keď pes vrčí a šteká, škrípe zubami alebo dokonca kuše je to ťažká skúška pre spolužitie ľudí a psov. Ale prečo sú niektorí psi agresívni a iní nie? A čo sa dá urobiť, aby sa zabránilo agresívnemu správaniu?
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?
7 min

Dogwalker (venčiteľ psov)

V USA je “dogwalking” už dlhú dobu veľkým trendom: Majitelia psov, ktorí nemajú dostatok času na to, aby svojich štvornohých miláčikov venčili a venovali sa im, si objednajú tzv. dogwalker, ktorý za peniaze chodí psa venčiť. Znie to ako ľahko zarobené peniaze? Omyl: Ak sa chcete stať dogwalkerom, potrebujete nielen vodítko a dobré topánky, ale tiež veľa know-how a skúseností vo vedení psích skupín.
10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?
5 min

Kurz základnej poslušnosti pre šteniatka: Učenie hrou

Cíti sa už Vaše šteniatko po prvých vzrušujúcich dňoch u Vás ako doma? Potom je najlepší čas začať s návštevou kurzu základnej poslušnosti pre šteniatka. Vysvetlíme Vám, prečo je učenie hrou dôležité pod dohľadom trénera, ako nájsť dobrý kurz pre šteňatá a tiež hry so šteniatkom na doma.
6 min

Môj pes sa bojí ohňostroja: Silvester so psom

Na Silvestra, počas štátnych sviatkov alebo pri iných udalostiach: ohňostroj žiariaci na nočnej oblohe poskytuje zakaždým fascinujúci pohľad. Bohužiaľ väčšina psov to vidí inak. Kňučia, nekľudne pobehávajú, trasú sa a sú z nich doslova uzlíčky nervov. Prečítajte si ako prežiť kľudný Silvester so psom, ako svojho psa na ohňostroj pripraviť a ukľudniť ho.
4 min

Nechanie šteniatka (psa) samého doma

Ako sociálne zvieratá žijú psy v spoločnosti svorky. Avšak každý dospelý pes by mal byť schopný zostať zopár hodín sám doma. Toto by ste mali začať včasne trénovať. Pretože dospelý pes, ktorý nikdy nebol sám doma, si bude len ťažko vedieť na to zvyknúť. Než necháte psa doma samého, musíte ho nejaký čas na to privykať. Tu sa dozviete, ako najlepšie pri tom postupovať.
4 min

Ochrana šteniat: (žiadny) ochranný štít pre mladých psov

Nemotorné labky, veľké oči, radostné šantenie: Šteniatka sú rozkošné, o tom niet pochýb! Vedia si však svojou pochabosťou omototať „okolo labiek“ tiež starších psov? A existuje „ochrana šteniat“ pre mladých psov? Zdá sa, že mnoho majiteľov psov to predpokladá, keď sa pri stretnutiach mladých psov s dospelými jedincami odvolávajú na „ochranu šteniat“. Toto by malo chrániť mladých psov pred útokom starších psov. Tento predpoklad však bohužiaľ nie je správny. Nižšie sa dočítate, čo tzv. „ochrana šteniat“ znamená.
4 min

Privolanie psa: Tipy na pokojné prechádzky

Privolanie psa je jedným zo základných príkazov, ktoré by mal ovládať každý pes. Zaujímavá vôňa alebo pohľad na veveričku: existuje veľa podnetov, ktoré psa počas spoločnej prechádzky lákajú k tomu, aby preskúmal okolie. Ak má Váš štvornohý priateľ sklony k túlaniu sa, nasledujúce tipy Vám môžu pomôcť privolať psa naspäť. 
17 min

Psie triky: 10 najobľúbenejších psích trikov

Podať labku, vyskočiť na zadné nohy alebo chytať maškrty vo vzduchu? S týmito 10 trikmi sa Vy a Váš pes stanete hviezdou. A to najlepšie: Psie triky slúžia nielen na pobavenie publika, ale aj pre psychický a fyzický rozvoj Vášho psa. Precvičovaním trikov sa dokonca posilňuje puto medzi psom a jeho pánom. 
3 min

Puberta u psa: Čomu venovať pozornosť

Neustále skúša vaše hranice a testuje vašu autoritu to je puberta u psov! Ale hlavu hore: vďaka našim tipom lepšie pochopíte a vychováte svojho pubertálneho psa počas tohto náročného a zložitého obdobia. 
7 min

Škola pre šteniatka

Niektorí majitelia psov si zabezpečia miesto v škole pre šteniatka pre seba a svojho nového štvornohého priateľa ešte pred tým, než si psíka donesú domov. Nižšie sa dozviete, čo škola pre šteniatka ponúka a ako nájsť dobrú školu, ktorá Vám a Vášmu psovi bude vyhovovať.
4 min

Smie sa dávať psíkovi pusa?

Mnohí chovatelia zvierat bozkávajú svojich psov a mačky a človek môže len dúfať, že si obaja poriadne vyčistili chrup! Ale žarty bokom - rôzne formy túlenia a maznania so zvieraťom môžu byť v istých prípadoch nielen nehygienické, ale tiež nebezpečné.
7 min

Socializácia psa: Čo to znamená? Kedy s ňou začať?

Šteniatko sa nasťahuje do svojho nového domova vo veku asi osem týždňov. Vtedy sa nachádza vo fáze socializácie. Teraz je na Vás, aby ste mladého psíka sprevádzali na jeho ceste stať sa uvoľneným a pozorným dospelákom. No ako prebieha správna socializácia psa? Zhrnuli sme pre Vás to najdôležitejšie na túto tému.
6 min

Tréning chôdze na vodítku u dospelého psa

Prechádzka s milovaným štvornohým priateľom by mala byť vlastne príjemne relaxačná. Avšak veľa majiteľov psov to vidí inak: majú dospelého psa, ktorý na vodítku ťahá. Vysvetlíme Vám, ako môžete vycvičiť svojho už dospelého psa chôdzi na vodítku. 
8 min

Vodiaci pes pre zrakovo postihnutých

Semafory, schody alebo dvere – „vodiaci pes“ bezpečne sprevádza nevidiacich alebo ťažko zrakovo postihnutých ľudí každodenným životom. Štvornohí spoločníci umožňujú mnohým  zrakovo postihnutým ľuďom viesť samostatný život. Za všetkým je ale tvrdý výcvik. V našom článku sa dozviete, čo všetko vodiace psy dokážu a ako vyzerá ich výcvik.
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

Ako naučiť psa, aby ku mne prišiel?

Od 4. týždňa života by ste mali šteniatka učiť, aby k Vám na základe hvizdnutia alebo určitého povelu prišli. Je dôležité, aby si šteňa spojilo zapískanie s podávaním kŕmenia.

V približne 4 týždňoch dostáva malý priateľ človeka svoje prvé, tuhé krmivo. Na to musí byť v prvých fázach života šteniatka – ale samozrejme aj neskôr – kladený mimoriadny dôraz. Chovateľ volá šteniatka najskôr k miestu, kde stojí miska, pretože malé šteniatka zatiaľ nedokážu rozpoznať, odkiaľ volanie prichádza, preto sa združia k miestu, kde sa podáva jedlo.

Ak venujú šteniatka krmivu plnú pozornosť, zapíska chovateľ krátko dvakrát za sebou, aby k sebe mladé privolal. To je po celý život psa signálom, ak urobíme všetko správne, že má pes prísť k svojmu majiteľovi. Je veľmi dôležité, aby si túto vlastnosť zviera osvojilo. Vypočutie signálov zaisťuje poslušnosť jedinca.

Ak pes nepočúva, znamená to záťaž pre nervy chovateľa a často aj susedov. Preto je aj pre samotného psa výhodou, keď na daný signál počúva a príde. Vyhrávajú obe zúčastnené strany.

Ako môžem ovplyvniť a posilniť správne správanie psa a naopak eliminovať negatívne prvky?

Šteniatka majú určité modely správania vštiepené už od matky, ktorá ich upozorňuje, keď sa ku svojim súrodencom správajú zle. Matka najskôr skúša naznačiť jemným vrčaním, že by šteňa malo svoje jednanie voči ostatným upraviť. Pokiaľ sa upozornenie minie účinkom, je jedinec ďalej upozornený slabším alebo silnejším postrčením ňufákom.

Po určitej dobe už nebudete musieť psíka motivovať, aby sa správal tak, ako si prajete Vy, teda už mu nebudete musieť dávať maškrty. Odmeňovanie je treba uplatňovať len do doby, než si pes dané správanie osvojí.

Podobne ako kone dokážu aj psi vycítiť najmenšie nuancie vo Vašej nálade. Naladenie rozpozná mimo iné aj podľa tónu hlasu, ale aj podľa celkového štýlu Vašej prítomnosti spozná, či pôsobíte isto a suverénne alebo či ste nervózny, rozčúlený a vystresovaný. Problém alebo klad – podľa toho, ako to človek berie -  je v tom, že pes Vás bude brať vážne len v prípade, keď si budete v jednaní s ním istý.

K výcviku zvieraťa môžete využívať aj clicker, ktorý so sebou nesie klady aj zápory. Nie je emočný, ak neviete emócie ovládať, môžete clicker pri výcviku používať. Pri clickere však vzniká riziko, že keď psík nie je na jeho zvuk zvyknutý, môže sa ľahko vyľakať. V tomto prípade by ste mali predmet používať vo väčšej vzdialenosti od citlivých psích uší.

Ako môžem sám prispieť k úspešnej výchove psa?

Podobne ako pri výchove koní odporúčame, aby ste sa sami ukľudnili, keď chcete so zvieraťom začať cvičiť. Pes by inak mohol do istej miery trúchliť, keď by u Vás zaregistroval zlú náladu..

Pes bude poslúchať vždy, keď mu budete podávať jasné signály, pri komunikácii so zvieraťom by z Vás mala vyžarovať suverenita a istota.

Psi reagujú na hlas človeka, pri tom nepotrebujú mnoho slov, opak je pravdou, psi uprednostňujú jasné, zreteľné povely.

Pretože pes má citlivejšie sluchové orgány než človek, nemusíte pri výcviku hovoriť príliš nahlas. Viac než o hlasitosť ide o jasnosť, zretelnosť signálov, ktoré chcete dať.

Aby ste pri tréningu dosiahli požadovaného výsledku, musia byť splnené aj iné aspekty. Ak tomu tak nie je, stoja správnej výchove zvieraťa v ceste bariéry.

Aké účinky má jedlo na správaní psa?

Veľký vplyv na správanie zvieraťa má práve kŕmenie. Mnohí psi trpia nedostatkami v oblasti výživy, čo sa negatívne prejavuje na ich správaní. V takom prípade je potrebné kŕmenie upraviť.

Avšak s ohľadom na stravu môže nastať aj prípad opačný a síce, že psík dostáva príliš bohaté krmivo, vykazuje teda nadbytok energie, ktorú sa snaží z tela vydať.

Existujú aj prípady, keď pes reaguje na výcvik zdanlivo agresívne, v tomto prípade by ste mali navštíviť veterinára, či pes netrpí bolesťami, ktoré by toto správanie mohlo vysvetlovať. Akonáhle bude problém identifikovaný a odstránený, môžete vo výcviku pokračovať.