Výchova psov

Pes žijúci v dome vidí vo svojom pánovi perfektného partnera k socializácii. Keďže sú psi domestikovaní, naučili sa veľmi dobre porozumieť reči svojho majiteľa. Od majiteľa je naopak vyžadovaná určitá miera cviku, intuície a skúseností, aby dokázal správne interpretovať komunikáciu psa. Keď sa to podarí, bude šťastný pán aj pes. Čítajte ďalej

Výchova psov

„Pomoc, môj pes všetko ničí!“

Topánky, káble, telefón, fixky, pohovky, koberce alebo odpadkové koše – nič nie je v bezpečí pred deštruktívnymi záchvatmi niektorých psov. Divokí miláčikovia dokážu nábytok aj celý byt otočiť hore nohami počas chvíľky. Prečo sa ale niektoré psy takto správajú a ako tomu zabrániť? Majitelia psov sú vydesení, keď po prvýkrát prídu domov a obývačka vyzerá ako bojisko. Keď sa upokojíte a upracete byt, napadne Vás otázka: Bola to len jednorázová záležitosť? Čo mám robiť, ak by sa to opakovalo? Jedna vec je istá: Po takejto skúsenosti nebudete odchádzať z domu s kľudným svedomím. Ak rozhrýzol pes cenné veci alebo musíte utekať k veterinárovi, pretože zhltol veľký tvrdý predmet, je jasné, že musíte konať. Čo však s takýmto deštruktívnym správaním robiť?

Bojové plemená

Označenie „bojové plemeno“ je všeobecné označenie pre všetky plemená, ktoré boli vyhodnotené ako nebezpečné. Mnohí odborníci však zastávajú názor, že pojem „bojové plemeno“, sám o sebe nesie diskriminačné zafarbenie. Žiadny pes sa nenarodí ako bojový, ale je tak vychovaný človekom. Aj z jazvečíka môžete vychovať „bojového“ psa. Ale samozrejme pokusanie jazvečíkom je vnímané ako menej nebezpečné než stisk čeľuste bojového psa.

Chápanie agresívnych psov a ich výcvik

Keď pes vrčí a šteká, škrípe zubami alebo dokonca kuše je to ťažká skúška pre spolužitie ľudí a psov. Ale prečo sú niektorí psi agresívni a iní nie? A čo sa dá urobiť, aby sa zabránilo agresívnemu správaniu?

Chodza na vodítku

Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?

Môj pes sa bojí ohňostroja

Na Silvestra, počas štátnych sviatkov alebo pri iných udalostiach: ohňostroj žiariaci na nočnej oblohe poskytuje zakaždým fascinujúci pohľad. Bohužiaľ väčšina psov to vidí inak. Kňučia, nekľudne pobehávajú, trasú sa a sú z nich doslova uzlíčky nervov. Prečítajte si ako svojho psa na ohňostroj pripraviť a ukľudniť ho.

Smie sa dávať psíkovi pusa?

Mnohí chovatelia zvierat bozkávajú svojich psov a mačky a človek môže len dúfať, že si obaja poriadne vyčistili chrup! Ale žarty bokom - rôzne formy túlenia a maznania so zvieraťom môžu byť v istých prípadoch nielen nehygienické, ale tiež nebezpečné.

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik psov. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

Ako naučiť psa, aby ku mne prišiel?

Od 4. týždňa života by ste mali šteniatka učiť, aby k Vám na základe hvizdnutia alebo určitého povelu prišli. Je dôležité, aby si šteňa spojilo zapískanie s podávaním kŕmenia.

V približne 4 týždňoch dostáva malý priateľ človeka svoje prvé, tuhé krmivo. Na to musí byť v prvých fázach života šteniatka – ale samozrejme aj neskôr – kladený mimoriadny dôraz. Chovateľ volá šteniatka najskôr k miestu, kde stojí miska, pretože malé šteniatka zatiaľ nedokážu rozpoznať, odkiaľ volanie prichádza, preto sa združia k miestu, kde sa podáva jedlo.

Ak venujú šteniatka krmivu plnú pozornosť, zapíska chovateľ krátko dvakrát za sebou, aby k sebe mladé privolal. To je po celý život psa signálom, ak urobíme všetko správne, že má pes prísť k svojmu majiteľovi. Je veľmi dôležité, aby si túto vlastnosť zviera osvojilo. Vypočutie signálov zaisťuje poslušnosť jedinca.

Ak pes nepočúva, znamená to záťaž pre nervy chovateľa a často aj susedov. Preto je aj pre samotného psa výhodou, keď na daný signál počúva a príde. Vyhrávajú obe zúčastnené strany.

Ako môžem ovplyvniť a posilniť správne správanie psa a naopak eliminovať negatívne prvky?

Šteniatka majú určité modely správania vštiepené už od matky, ktorá ich upozorňuje, keď sa ku svojim súrodencom správajú zle. Matka najskôr skúša naznačiť jemným vrčaním, že by šteňa malo svoje jednanie voči ostatným upraviť. Pokiaľ sa upozornenie minie účinkom, je jedinec ďalej upozornený slabším alebo silnejším postrčením ňufákom.

Po určitej dobe už nebudete musieť psíka motivovať, aby sa správal tak, ako si prajete Vy, teda už mu nebudete musieť dávať maškrty. Odmeňovanie je treba uplatňovať len do doby, než si pes dané správanie osvojí.

Podobne ako kone dokážu aj psi vycítiť najmenšie nuancie vo Vašej nálade. Naladenie rozpozná mimo iné aj podľa tónu hlasu, ale aj podľa celkového štýlu Vašej prítomnosti spozná, či pôsobíte isto a suverénne alebo či ste nervózny, rozčúlený a vystresovaný. Problém alebo klad – podľa toho, ako to človek berie -  je v tom, že pes Vás bude brať vážne len v prípade, keď si budete v jednaní s ním istý.

K výcviku zvieraťa môžete využívať aj clicker, ktorý so sebou nesie klady aj zápory. Nie je emočný, ak neviete emócie ovládať, môžete clicker pri výcviku používať. Pri clickere však vzniká riziko, že keď psík nie je na jeho zvuk zvyknutý, môže sa ľahko vyľakať. V tomto prípade by ste mali predmet používať vo väčšej vzdialenosti od citlivých psích uší.

Ako môžem sám prispieť k úspešnej výchove psa?

Podobne ako pri výchove koní odporúčame, aby ste sa sami ukľudnili, keď chcete so zvieraťom začať cvičiť. Pes by inak mohol do istej miery trúchliť, keď by u Vás zaregistroval zlú náladu..

Pes bude poslúchať vždy, keď mu budete podávať jasné signály, pri komunikácii so zvieraťom by z Vás mala vyžarovať suverenita a istota.

Psi reagujú na hlas človeka, pri tom nepotrebujú mnoho slov, opak je pravdou, psi uprednostňujú jasné, zreteľné povely.

Pretože pes má citlivejšie sluchové orgány než človek, nemusíte pri výcviku hovoriť príliš nahlas. Viac než o hlasitosť ide o jasnosť, zretelnosť signálov, ktoré chcete dať.

Aby ste pri tréningu dosiahli požadovaného výsledku, musia byť splnené aj iné aspekty. Ak tomu tak nie je, stoja správnej výchove zvieraťa v ceste bariéry.

Aké účinky má jedlo na správaní psa?

Veľký vplyv na správanie zvieraťa má práve kŕmenie. Mnohí psi trpia nedostatkami v oblasti výživy, čo sa negatívne prejavuje na ich správaní. V takom prípade je potrebné kŕmenie upraviť.

Avšak s ohľadom na stravu môže nastať aj prípad opačný a síce, že psík dostáva príliš bohaté krmivo, vykazuje teda nadbytok energie, ktorú sa snaží z tela vydať.

Existujú aj prípady, keď pes reaguje na výcvik zdanlivo agresívne, v tomto prípade by ste mali navštíviť veterinára, či pes netrpí bolesťami, ktoré by toto správanie mohlo vysvetlovať. Akonáhle bude problém identifikovaný a odstránený, môžete vo výcviku pokračovať.