Ako presťahovať akvárium s rybami

Preprava ryb

So správnou prípravou premiestnite akvárium bez stresu

Toto nie je zrovna prvá vec, na ktorú myslíte pri kúpe akvária. Ale príliš často nás osobné alebo profesné zmeny donútia zmeniť bývanie. Takže ako presťahovať akvárium aj s jeho obsahom čo najbezpečnejšie do nového domova?

Voda v novom bydlisku

Spýtajte sa najprv dodávateľa na hodnoty vody z vodovodu, alebo ju otestujte sami pomocou jednoduchých testov na kvalitu vody. Obzvlášť pokiaľ sa sťahujete ďaleko, môžu byť rozdiely veľké. Aj v niektorých oblastiach sa kvalita vody značne líši. Hlavne pre citlivé ryby môžu mať veľké rozdiely fatálne následky.

Vyrovnanie zmeny vody

Pokiaľ máte možnosť použiť vodu z budúceho bývania pred vlastným sťahovaním, spravte týždennú výmenu vody pomocou „novej“ vody. Aj tu platí: radšej často menšie množstvo ako jeden krát a veľké množstvo. Ako vodítko Vám môže pomôcť: 1-2 týždenne 20-30% celkového obsahu, aby ste dali rybám dostatok času zvyknúť si na zmenu vody. Kto používa odsolenú vodu (demineralizovanú alebo vďaka reverznej osmóze) má tú výhodu, že vďaka odsoleniu vody sú jej hodnoty často konštantné.  Pokiaľ je Váš nový domov veľmi ďaleko, alebo pokiaľ je akvárium veľmi veľké, aby ste zohnali dostatečné množstvo vody pre postupnú výmenu: Mali by ste včas zohnať vhodné nádoby, ako sú kanistre alebo sudy (bezpečné sú od potravín a vymyté). V nich prepravíme pôvodnú vodu (najmenej 50%). Ryby potom získajú možnosť zvykať si už na novom mieste.

Preprava akvária

Obzvlášť veľké akvária je lepšie prepravovať prázdne. Tento postup je odporúčaný dokonca už pre 60l akvária. Už len pár centimetrov štrku so zbytkom vody je obrovská záťaž na dno a samozrejme i pre ľudí čo ho budú sťahovať. Štrk, by ste v žiadnom prípade nemali očisťovať od baktérií, ktoré v ňom žijú, pretože sú dôležité pre celkový ekosystém akvária. Dá sa tiež prepraviť v kanistrách alebo nádobách. S prázdnym akváriom sa môže hýbať viac menej ľahko, závisí to na jeho hmotnosti. Okraje po celom akváriu sa odporúčajú chrániť penovou hmotou. V pohybujúcej sa dodávke má akvárium stáť na plošine, aby sa predchádzalo jeho poškodeniu.

Preprava ryb

Preprava zvierat a rastlín

Menšie ryby a rastliny môžu byť prepravované v dostatočne veľkých plastových sáčkoch a s dostatočným množstvom vzduchu nad vodnou hladinou. Na dlhé cesty alebo pre väčšie ryby je vhodné používať veľké uzavierateľné vedierka, ktoré sú umiestnené v tepelne izolačnom obale, ako je napríklad krabica naplnená novinami. Kontajnery z polystyrénu, ktoré sa používajú k preprave potravín, udržujú v podstate konštantnú teplotu. Pri dlhších cestách je vhodné vyskúšať obaly na nečisto bez rýb, priebežne kontrolujte teplotu. Pokiaľ sú výkyvy príliš veľké, je možné viezť so sebou teplú vodu (v lete zase studenú) a po skontrolovaní teploty ju podľa potreby v malých dávkach znova a znova primiešavať.

Dlhá cesta

Pri dlhších cestách môže byť nutné vstrekovať vzduch do vody, pretože vďaka pohybu auta a spotrebe zvierat môže obsah kyslíku vo vode rýchlo klesať. Pre tento účel je v kryte prepravného kontajnera vhodný otvor, do ktorého sa zaviedla vzduchovacia hadička, ktorá je prilepená silikónom. Príslušné vzduchovacie čerpadlo, ktoré sa môže pripojiť k zapaľovaču v automobile, môžete kúpiť v obchode, alebo si ho s troškou šikovnosti zostaviť sami. Nezapomínajte vo veku kontajneru spraviť druhý otvor pre prebytočný vzduch. Aby nedošlo k úniku vody, môžete na tento otvor prilepiť malý kus hadičky a zaistiť ju pomocou malého plastového spätného ventilu.

Aby sa zabránilo nadmernému znečisteniu prepravnej vody, zvieratá by nemali byť krmené večer pred cestou. Dokonca aj po umiestnení do akvária by mali mať zvieratá niekoľko hodín kľudu, na zotavenie sa zo stresu po ceste, kým ich znovu nakŕmime.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Najčastejšie ochorenia rýb

Ochorenie rýb v akváriu sa nesmie brať na ľahkú váhu. Môžu byť pre ryby smrteľné, a preto je veľmi dôležité učiniť včas všetky opatrenia. Poradíme Vám ako rozoznať ochorenia rýb a aké kroky podniknúť.
4 min

Ako presťahovať akvárium s rybami

Toto nie je zrovna prvá vec, na ktorú myslíte pri kúpe akvária. Ale príliš často nás osobné alebo profesné zmeny donútia zmeniť bývanie. Takže ako presťahovať akvárium aj s jeho obsahom čo najbezpečnejšie do nového domova?