Tvorba záhradného jazierka

záhradné jazierka

Jazierko je skutočný klenot a skrášľuje každú záhradu! Pokiaľ o jazierku snívate, mali by ste si to od začiatku správne naplánovať, aby ste si ušetrili veľa práce.

Prvotná rozvaha

  • Dobre si premyslite veľkosť jazierka. Pokiaľ je jazierko menšie než 500 litrov, nie je nastolenie biologickej samoregulácie jednoduché. Prirodzená rovnováha vzniká vo veľkých jazierkach v objeme cca. 1000 litrov.
  • V hĺbke 100 cm sa znižuje tiež zriedenie a v zime bude pravdepodobne dochádzať k väčšiemu úhynu rýb. Veľké a hlboké jazierko tiež poskytuje rybám dostatok úkrytu a umožňuje osídlenie väčšiemu množstvu rýb rôznych druhov.
  • Ale kde by malo Vaše jaziero vzniknúť? Zvoľte si najkrásnejší kút Vašej záhrady – či už v blízkosti terasy alebo kdekoľvek inde. Funkčný ekosystém potrebuje svetlo, aby mohli rastliny nerušene rásť a voda bola dostatočne okysličená. Preto zvoľte miesto, kde väčšinu dňa svieti slnko. Premýšľajte tiež o bezpečnosti jazierka! Vysoký plot okolo Vašej záhrady zabráni tomu, aby do jazierka spadli deti či zvieratá a zranili sa.
  • Dobré jazierko tiež potrebuje dobrý základ. Hoci plastové fólie zo supermarketu sú lacné, nie sú odolné voči roztrhaniu ako napríklad drahšia polymerná fólia. Na stavbu väčšieho jazierka používajte výhradne vysoko kvalitné polymérne fólie! Počiatočná vyššia investícia sa v dlhodobom horizonte vyplatí, pretože každá priepustnosť jazierka stojí ďalšie peniaze.

Môžeme začať!

  • Stavba jazierka začína meraním fólie. Nasleduje vykopanie jamy. Dbajte na to, aby bol uhol cca. 45 stupňov a bahenná časť mala hĺbku cca 20 až 25 centimetrov. Vodorovný okraj zabraňuje stráte vody. Rašelinové podesty pod fóliou zabraňujú úniku a dodatočne stabilizujú jamu!
  • Aj ploché časti jazierka musia byť pokryté pôdnym substrátom. Porézna substancia podporuje prísun kyslíka pre rastliny a cirkuláciu vzduchu. Takto postačí vrstva asi dva centimetry, ktorá by mala pokryť asi 60 až 70% dna jazierka, aby bola nastavená rovnováha fauny jazierka.
  • Nezabudnite na rastliny! Pre prvotnú výsadbu sú vhodné výsadbové sáčky, ktoré držia rastliny v substráte, dokiaľ nedôjde k dostatočnému rozvoju koreňov.
Tvorba záhradného jazierka
Naše najobľúbenejšie články
2 min

Tvorba záhradného jazierka

Jazierko je skutočný klenot a skrášľuje každú záhradu! Pokiaľ o jazierku snívate, mali by ste si to od začiatku správne naplánovať, aby ste si ušetrili veľa práce.