Koi kapry (Nishikigoi)

Koi kapre v rybníku

Koi kapor je nepopierateľnou perlou mnohých rybníkov 

Koi kapry, okrasné ryby z radu kaprovitých (zvaná tiež Nishikigoi) zaujmú na prvý pohľad svojimi intenzívnymi farbami. Objavujú sa v bielej, čiernej, červenej, žllej, modrej a krémovej variácii. Označenie Nishikigoi doslova znamená brokátový kapor, čo samotné značí jeho krásu a nádherné sfarbenie. V Japonsku je táto ryba symbolom lásky a priateľstva, v Číne symbolizuje moc a sílu.

Vzhľad: Ako koi kapor vyzerá a podľa čoho ho spoznáme?  

Ryby môžu dosiahnuť dĺžku až 1 m a zaujmú hlavne svojimi výraznými farbami. Tie sa pohybujú na škále od zlatej až po intenzívnu červenú, modrú alebo zelenú. Majestátne telo a intenzívne sfarbenie činí z týchto jedincov niečo naozaj neobyčajné. 

Koi kaprev jazierku © SAKCHAI / stock.adobe.com

Koľko druhov koi kaprov existuje? 

Je známych prinajmenšom 16 hlavných druhov koi kaprov, z ktorých sú však neustále vyšľachťované nové odrody. Čo sa týka poddruhov, tých je okolo 100. Následujúce varianty sú najznámejšie: 

 • Bekko Čierne fliačiky a biely, červený alebo žltý podklad, to je bekko. Známe sú aj druhy Shiro Bekko Aka Bekko. 
 • Utsurimono Utsurimono sa vyznačuje čiernou podkladovou farbou a bielymi, červenými alebo žltými škvrnami. 
 • Shusui Shusui je klasický kapor ako ho poznáme, z ktorého sú vyšľachtené druhy Hana Sushui a Hi Sushui. 
 • Asagi Najznámejším druhom je svetlo modrý Asagi, ktorého modro-biele šupinky obklopujú modrý chrbát. Líca, hruď a bočné plutvy sú červené. Z druhu  Asagi bolo vyšľachtených mnoho poddruhov, ku ktorým patrí napríklad Narumi Asahi alebo Konjo Asagi. 
 • Kohaku K druhu Kohaku radíme všetky Nishikigoi, ktorí majú bielu základnú farbu a červené škrvny. Biela by mala byť čo možno najčistejšia. 
 • Kinginrin Kinginrin má zlaté príp. striebristé sfarbenie a lesklé šupiny. 
 • Tancho Tancho sa vyznačuje bielou základnou farbou s bielymi, guľatými fliačikmi na hlave. Farba tejto ryby sa objavuje na národnej vlajke Japonska, preto sa radí medzi jeden z najobľúbenejších druhov.  
 • Showa Showa má dokonca tri podkladové farby – červenú, bielu a čiernu. 
 • Kawarimono Koi kapry, ktorí sa nevyznačujú metalickými farbami, nazývame Kawarimono. Vyskytujú sa v rozmanitých sfarbeniach aj vzoroch, preto z nich vznikajú nové chovy, ako sú Aka Muji, Benigoi alebo Chagoi. 
 • Ogon Ogon na sebe nemá žiadne škvrny. Je jednofarebný vrátane hlavy aj plutiev.  
 • Koromo Koromo vyzerá podobne ako Kohaku, keďže sa vyskytuje s bielym podkladom, na ktorom sú červené fliačiky. Ale druh  Koromo má na každé z týchto škvŕn aj čiernu značku. 
 • Sanke Je to koi kapor, ktorého biely základ je ozdobený červenými a čiernymi fliačikmi. Biela hlava bez škvrniek je vnímaná ako znak kvality.  

Existuje veľké množstvo ďalších druhov koi kaprov, ktoré sa so svojim vzorom a sfarbením od seba vzájomne líšia. 

Odkiaľ pochádza Nishikigoi?

Nedá sa to presne určiť, ale koi pravdepodobne pochádza z Čierneho mora, japonských a čínskych vôd. Koi kapor údajne vznikol z chovu riečnych kaprov. Záznamy z Číny ukazujú, že koi – alebo pôvodný druh – je tam známy približne od roku 316 pred Kristom. V súčasnosti pochádza prevažná väčšina chovov z Japonska. Koi kapry sa chovajú aj v Izraeli, Singapure a Južnej Afrike, ale nie v takom veľkom množstve.

Koi kapre © lynn k watson / stock.adobe.com

Krmivo pre kaprov koi

Čím sa živia kapry koi?

Kapry sú všeobecne všežravci a živia sa rastlinami, ako aj zvieratami, ktoré sa nachádzajú v rovnakých vodách a žerú rastlinnú, ako aj živočíšnu stravu, ako sú hmyz alebo larvy. Zdochliny nekonzumujú, krmivo musí byť čerstvé a živé.

Príjem krmiva prebieha z dna a vodnej hladiny. Kapry nemajú prirodzený pocit nasýtenosti. Je to preto, že v jednotnom zmysle nemajú žalúdok, ale len akýsi druh „prechodovej stanice“, v ktorej sa uchovávajú malé množstvá. Pri chove v rybníku je preto potrebné dbať na to, aby sa zvieratá neprekrmovali.

Ako kŕmiť kaprov koi v rybníku?

Keď kaprov koi kŕmite v rybníku, zvyčajne prídu hneď a začnú so sebou divo trepať. Krmivo sa prijíma úplne. Ak je krmiva príliš veľa, rast sa zrýchli a zvieratá sa stanú príliš tučnými. Orgány sa vyvíjajú príliš intenzívne a očakávaná dĺžka života zvierat sa skracuje. Ak chcete mať tieto pekné zvieratá zdravé, kŕmte ich mierne a pritom dodržiavajte predpisy výrobcov krmiva a chovateľov.

Všeobecne platí, že množstvo krmiva závisí od hmotnosti zvieraťa. Mladé zvieratá do veku 1 roka potrebujú viac krmiva ako dospelé koi a o potenciálnom množstve krmiva rozhoduje tiež teplota vody. Čím je voda chladnejšia, tým menej krmiva stačí. Dôležité je tiež to, aby nebola podaná celá denná dávka naraz, ale aby sa rozdelila medzi 2 – 5 kŕmení počas dňa. Niekoľko dní bez krmiva, približne 4 až 5 dní, nepredstavuje čas od času pre zvieratá žiaden problém.

Chov kaprov koi: ako chovať kaprov koi v rybníku?

Je dôležité, aby boli rybníky sterilné a aby mali miernu teplotu vody v priemere 15 až 20 stupňov. Imunitný systém kaprov koi neznáša chlad tak dobre, preto treba v zime dbať na to, aby teplota v rybníku neklesala pod 4 stupne Celzia. V Japonsku sa ryby chovajú prevažne v pomerne veľkoryso navrhnutých rybníkoch, ktoré sú vybavené kameňmi a rastlinami. Chov v čistej vode, kde sa obzvlášť dobre prejaví ich nádherné sfarbenie, tam skôr nie je žiadaný. Aby sa zabránilo tvorbe parazitov, treba dbať na množstvo vody okolo 1 000 litrov na jednu rybu. Ak je v jednom rybníku príliš veľa zvierat, parazity vznikajú rýchlejšie. Na rozmnožovanie sa odporúčajú trecie kefy, ktorými sa zabráni prenosu húb a baktérií. Odporúča sa chovať v jednom rybníku spolu aspoň 4 ryby.

Zvieratá dorastajú pri vhodnom kŕmení až do dĺžky jedného metra. Vývoj telesnej veľkosti závisí od rozlohy rybníka a teploty vody. Za smerodajné teploty sa tu považuje 15 až 18 stupňov na jar, nie viac ako 26 stupňov v lete a nie menej ako 4 stupne Celzia v zime. Voda by sa mala pravidelne kontrolovať na obsah kyslíka a hodnoty dusitanov, amoniaku a pH. Na tento účel sa odporúčajú filtre a samozrejme aj svedomitá kontrola vodných hodnôt.

Pre túto krásnu rybu sa môže stať nebezpečným aj vírus herpesu koi, ktorý predstavuje nákazu podliehajúcu ohlasovacej povinnosti. Keďže priebeh ochorenia vírusovej infekcie nevykazuje jednoznačné príznaky, je často veľmi ťažké ho rozpoznať. Príznaky sa často pripisujú iným chorobám rýb.

Koľko rokov sa dožívajú koi kapry?

Koi kapry sa môžu dožiť 50-70 rokov, ak sú dobre chované a kŕmené. Existujú výnimky, ktoré môžu dosiahnuť legendárny vek 200 rokov. Často sa však koi kapry dožívajú len 10 rokov kvôli nesprávnemu chovu.

Všetky články na tému akvaristika nájdete v Magazíne zoohit!

Kde si môžete kúpiť kaprov koi a na čo si dať pozor?

Tieto krásne a ušľachtilé zvieratá nájdete v špecializovaných zverimexoch a na rybích farmách. Mnohé online ponuky predstavujú priamy dovoz Nishikigoi z Japonska. Pokiaľ ide o cenu, náklady sa líšia v závislosti od chovu. Pritom sa niekedy odhadujú astronomicky vysoké ceny, ale na široko rozprestretom trhu sa nájdu ponuky aj pre priemernú peňaženku. Mnohí milovníci kaprov koi svoj rybník niekedy rozpustia a zásoby sa predajú na doplnenie už existujúcich rybníkov alebo ako celok. Pri kúpe od predajcu alebo chovateľa dbajte na to, aby bol chov vhodný pre daný druh a aby mala ryba lesklú farbu. Telo nesmie byť pokryté bielym závojom, čo poukazuje na napadnutie parazitmi. Telo zvieraťa by nemalo byť širšie ani užšie ako hlava.

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je už niekoľko rokov naozajstným hitom medzi domácimi zvieratami. Jeho priateľský vzhľad a nápadné sfarbenie činia z tohto zvieratka atraktívneho miláčika. Navzdory exotickému pôvodu je chov axolotla pomerne jednoduchý tu sa dozviete všetko o tomto stvorení. 

3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.

11 min

Bojovnice

Nádherne zafarbené a trochu agresívne vystupujúce voči ostatným jedincom. Bojovnica (Betta) je určite zvláštny exemplár, kto dokáže oživiť každé akvárium. Vďaka minimálnym nárokom, kto rybka má, je starostlivosť o ňu veľmi jednoduchá, a preto je vhodná aj pre nováčikov v oblasti akvaristiky.