Sladkovodné ryby

Angelfish a chov tropických rýb vo vysadenej nádrži

Sladkovodné ryby tešia svojich majiteľov krásnym sfarbením a istou radosťou zo života, teda nespornou okrasou akvárií. Avšak nemali by sme podľahnúť mylnému dojmu, že ich chov je úplná hračka. Podľa druhu chovanej ryby je potrebné zohľadniť potreby, kto živočích má, aby sa v akváriu cítil dobre.

A typické vlastnosti môžeme u akvariových rybiek postrehnúť?

Skalár

Táto tropická sladkovodná ryba pochádza z oblasti Amazónie a patrí do čeľade vrubozubcovitých. Vo voľnej prírode sa živí hlavne larvami, hmyzom, drobnými kôrovcami a malými rybkami. Aj v prípade akvarijného chovu odporúčame živú potravu. Alternatívny zdroj živín môžu v akváriu predstavovať aj riasy alebo žaburinka. Hoci skaláre patria medzi robustných jedincov, reagujú na biologické aj chemické zmeny vo vode veľmi citlivo. Ak má skalár optimálne podmienky, môže sa v akváriu dož až 10 či 12 rokov. Najväčšie ohrozenie pre ich zdravie predstavujú bičíkovce – určitá forma jednobunkových organizmov. Napádajú tráviaci trakt a poškodzujú črevnú stenu. Ak je imunitný systém ryby oslabený, rozmnožia sa v tele zvieraťa pomerne rýchlo. Ochorenie je zrejmé aj navonok, keďže jedinci vylučujú biely hlien. Jednať musíte rýchlo a postihnuté zviera musíte umiestniť do karantény. Nádoba by mala byť naplnená vodou s teplotou 35°C. To by malo parazita zničiť, samozrejme k dispozícii sú aj medikamenty, kto by ste mali rybe podávať.

Terčovce

Podobne ako skaláre pochádzajú aj terčovce z Amazónie a patria tiež do čeľade vrubozubcovitých. Poznávacím znakom u nich je ploché, kruhovité telo. Ich šupiny môžu mať rôzne farby od neónovej žltej až po červenú alebo modrú. Vo voľnej prírode sa väčšinou živia odumretými vodnými rastlinami a riasami. Spracujú aj malé bezstavcové živočíchy, červy, muchy a larvy. Pre sladkovodné rybky chované v akváriu je dôležité, aby bola strava rozmanitá, takže granulát ani vločky by ste im nemali dávať príliš často. Ak ryby prekrmíte granulátom, môže to m za následok uzatvorenie čriev a smrť zvieraťa. U vločiek je zase potrebné ich najskôr namočiť, inak spôsobujú nafúknutie. Suché krmivo vo forme sušených kreviet a rybiek je pre terčovcov ideálnym riešením. Vo voľnej prírode sa tieto ryby dožívajú zhruba 10 rokov, v akvarijnom prostredí to môže byť až 16 rokov. Častým ochorením, ktorým ryby trpia, otrava hliníkom a infekcie spôsobené hubami, ktorým sapredchádzať správnym filtrovaním vody. Problém predstavuje aj kožovcovitosť (krupička, ichtioftirióza). Spúšťači druhy nálevníkov, pričom postihnuté ryby musia b izolované, choroba je totiž nakazlivá a väčšinou smrteľ. Príznakom biele fliačiky na tele ryby a napuchnuté žiabre.

Kaprovité ryby

Kaprovité ryby patria do skupiny stavovcov a poznáme asi 3000 druhov. Tieto ryby žijú v Severnej Amerike, Európe, Afrike a Ázii a majú rôznu veľkosť. Môžu dorásť do dĺžky 2cm ale aj 2m. Ich čeľusť je bezzubá. Avšak v ich ústach sa nachádzajú pažerákové zuby. Na základe tohto poznávacieho znaku potom odlišujeme jednotlivé druhy. Pre kaprovité ryby je typická ich trecia vyrážka, ktorá sa v období trenia objavuje hlavne v oblasti hlavy.

Kaprovité ryby patria medzi všežravcov, v prírode sa živia rôznymi bezstavcovými živočíchmi a riasami. Pri kŕmení týchto rýb je dôležité vziať do úvahy konkrétny druh kaprovitej ryby, ktorú chováme. Napríklad zlaté rybky môžeme kŕmiť rastlinným krmivom ako je hlboko zmrazená strava alebo žaburinka. Dobre reagujú aj na živé kŕmenie a vločky. Dania uprednostňujú planktón a malé larvy mušiek. Možno im podávať aj mrazenú stravu alebo šalát. Koi kapre potrebujú stravu, ktorá bude obsahovať uhľohydráty, bielkoviny a tuky. Naviac je nutné kontrolovať množstvo krmiva, ktoré rybám dávate, pretože tieto ryby majú veľký apetít. Ak je kŕmenie k dispozícíí, tak neprestanú jesť. 

Kaprovité ryby sú veľmi robustné, avšak pri nesprávnej starostlivosti môžu ľahko podľahnúť chorobe. Ak sa u nich objaví krupička, je jedinec pokrytý malými, bielymi bodkami, ktoré veľmi svrbia. Ryba sa trie o rôzne pevné časti akvária a stráca hmotnosť. Spôsobuje tiež hnitie plutiev. Dôvodom tohto ochorenia je špinavá voda alebo príliš veľké množstvo rýb v akváriu. Vplyvom zápalu postupne padá aj chvostová plutva. Infekcia žiabrov je tiež spôsobená hubami, je zapríčinená zlou teplotou vody a vysokým počtom populácie v akváriu. Pri niektorých chorobách, ako je krupička, nie je rybám často pomoci. 

Na čo si dať pozor pri chove rôznych sladkovodných rýb v akváriu?

Skaláre

Dospe jedinci dosahujú úctyhodnej výšky. Preto je ležité, aby ste pre nich mali v akváriu dostatok miesta, teda aspoň s rozmerom150 x 60 x 60. Objem akvária by mal b200l alebo viac. Odporúčame bujné podlažie s jemným granulátom. Tiež by ste mali popremýšľať o vhodných rastlinách, pretože vo svojej domovine sa skaláre pohybujú pri dne v hustom poraste, jedná sa o tropické sladkovodné ryby. Preto musíte náležite upraviť aj teplotu vody v akváriu, v ideálnom prípade by sa mala pohybovať medzi 22 a 32°C. Najlepšia je aak stabilná teplota okolo 26°C. Celková tvrdosť vody by mala b na stupni 6 a karbonátová na stupni 4. Ideálne je filtrovať pomocou rašelinových prísad, keďže udržia vodu čistú a množstvo baktérií bude stabilné.

Terčovce 

Terčovce pochádzajú rovnako ako skaláre z oblasti Amazónie. Preto musíte túto skutočnosť zohľadniť aj pri chove týchto rybiek, prirodzene žijú vtemnej časti Amazónie. Svetlo tieto ryby dráždi. Odporúčame tlmené neónové trubice s podielom červeného svetla. Teplota vody by sa mala pohybovať okolo  29°C, pH vody by malo b na škále 6-7, karbonátová tvrdosť vody potom 3-12 stupňov. Skôr než terčovcov zakúpite, by ste mali 2 ždne počkať a nechať akvárium bez nich, aby sa v ňom stihol vytvoriť adekvátny biotop obsahujúci nevyhnutné baktérie. Tiež integrujte podvodné rastliny.

Kaprovité ryby

Kaprovité ryby sú doma v rôznych klimatických zónach aj regiónoch na zemi. Preto sa spôsob ich chovu líši podľa daného druhu.  

Zlaté rybky sa cítia dobre v chladnej vode. Teplota 10-20°C im úplne vyhovuje, rovnako ako pH 6,5 – 8. Nie sú pre nich vhodné malé akvária, je nutné mať akvárium s dĺžkou aspoň 100 cm, aby sa ryba cítila dobre. Vhodným podlažím je piesok, pretože potravu zbierajú práve z dna. Majú radi hustý porast, pretože sa v ňom radi ukrývajú a môžu sa dožiť až 30 rokov. Majú radi spoločnosť svojich druhov, preto ich nechovajte samotných. 

Dania sú spokojné pri teplote vody 22 – 26°C a  pH hodnote 5 – 6,5. Žijú v skupine, ktorá by mala mať aspoň 6 jedincov. Filtrácia prostredníctvom napr. rašelinového filtra je nevyhnutná. Tieto ryby nemajú rady intenzívne osvetlenie, v prírode sa pohybujú v tečúcich vodách, preto aj v akváriu ocenia prúd vody. Objem akvária okolo 200l je ideálny a akvárium by nemalo byť príliš husto zarastené podvodnou flórou.   

Kardinálky milujú vodu s teplotou 16 – 22°C a hodnoty pH medzi 6 a 8. Nemali by ste prekročiť teplotu 23°C, inak sa ryby stanú náchylné na rôzne ochorenia. Objem akvária by mal byť aspoň 54L. Kardinálky nemajú rady bujnú flóru, pretože chcú voľne plávať. Pár rastlín v akváriu je však nutnosťou, aby sa mohli v ich listoch ukrývať. Jedná sa o veľmi spoločenské ryby, ktoré by mali žiť v skupine aspoň 10 jedincov. 

Koi kapre potrebujú pre život dostatok priestoru, preto je vhodné ich chovať v rybníkoch. Majú radi spoločnosť a ideálny počet jedincov sa odvíja od veľkosti vodnej plochy, počítajte 1-3 m2 na jedinca. Pri chove v rybníku je nutné nasimulovať správne svetelné podmienky. Na vodnú plochu by nemali dopadať priame lúče svetla, avšak nesmie byť ani úplne zatienené. Odporúčame polotieň, minimálna hĺbka je 1,3m. Tu sa totiž zvieratá ukladajú na zimný spánok. V tomto období sa nesmú prebudiť ani premiestňovať. Tiež by ste mali pravidelne kontrolovať kvalitu a hodnoty vody. Tieto ryby znesú teploty od 3 do 30°C, hodnotu pH medzi 6,5-9. Chov sladkovodných koi kaprov je viac náročný, preto je dôležité mať s chovom rýb nejaké predchádzajúce skúsenosti. 

Sladkovodné ryby

Kde si môžete sladkovodné rybky kúpiť?

Určite je vhodné zakúpiť si sladkovodné rybky v odborných zverimexoch. Na internete môžete tiež nájsť adresy rôznych chovateľov rýb. Zároveň by ste si mali pred zakúpením jedinca riadne pozrieť, aby ste si domov neprinesli chorú alebo oslabenú rybku. Predtým, než si vyberiete obchod alebo chovateľa je vhodné prečítať si recenzie od iných zákazníkov.

Na internete sú ryby dostupné tiež. Hoci je táto forma nákupu pohodlná, odrádzame Vás od nej. Samozrejme taký nákup Vám ušetrí mnoho času, avšak aj expresné dodanie je pre ryby veľmi stresujúca záležitosť. Ryby sú potom oslabené a môžu sa u nich prejaviť choroby. Preto je lepšie investovať do výberu rybiek čas. Podľa zvoleného druhu ryby je tiež treba počítať s rôznymi cenami. Napríklad koi kapre sú pomerne nákladnou záležitosťou, oproti tomu skaláre sú cenovo prijateľné.

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je už niekoľko rokov naozajstným hitom medzi domácimi zvieratami. Jeho priateľský vzhľad a nápadné sfarbenie činia z tohto zvieratka atraktívneho miláčika. Navzdory exotickému pôvodu je chov axolotla pomerne jednoduchý tu sa dozviete všetko o tomto stvorení. 
3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.
2 min

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!