Prísavník (Sumček)

Sumčekovia

Prísavníky sa delia na rôzne rody s nespočetným množstvom druhov a sú zastúpené po celom svete. V akváriu je prísavník určite veľmi pôsobivá ryba. V tomto článku sa dozviete zaujímavé fakty o tomto druhu rýb a ich chove v akváriu.

Sumčekovia v akváriu

Sumci získali svoju povesť smetiaka v akváriu nespravodlivo, stravujú sa prevažne zvyškami potravy a riasami. Avšak nemali by sme spoliehať na to, čo im nechajú ostatní obyvatelia akvária. Je nevyhnutné na nich myslieť pri kŕmení, napríklad existuje špeciálne krmivo v tabletkách pre sumčekov.

Sumčekovia v akváriu

Sumci získali svoju povesť smetiaka v akváriu nespravodlivo, stravujú sa prevažne zvyškami potravy a riasami. Avšak nemali by sme spoliehať na to, čo im nechajú ostatní obyvatelia akvária. Je nevyhnutné na nich myslieť pri kŕmení, napríklad existuje špeciálne krmivo v tabletkách pre sumčekov.

Druhy sumčekov

Existuje asi 3390 druhov rozdelených do 38 rodov. Existuje však ešte veľa neobjavených druhov, to je dôvod prečo neustále pribúdajú nové druhy. Medzi najobľúbenejšie akvarijné druhy patria prísavník modrý a pancierníček škvrnitý.

Prísavník príveskatý (Ancistrus dolichopterus)

Po slovensky aj prísavník modrý je obvykle prvý obyvateľ akvária. Je mimoriadne dobrý jedák rias, ktorý svoju prísavku kĺže po rastlinách, dekoráciach a skle a likviduje z nich riasy. Samci dorastajú do asi 14cm, samice sú o niečo menšie. Pre prísavníka je charakteristické, že majú na tlame fúziky, u samcov sú silné a dlhé a samice ich majú jemnejšie a krátke. Zvláštny význam pre prísavníka má prítomnosť koreňov v akváriu, z ktorých sumček získava životne dôležité vlákna.

Sumčekovia

Životné podmienky

Prísavník vyžaduje čistú okysličenú vodu, dĺžku akvária od 80cm, niekoľko samcov môžeme chovať len vo veľkých akváriach, pretože sú veľmi teritoriálni.

pH: 5,8 – 7,8

Tvrdosť: 2 – 30°dGH

Teplota: 23 – 27°C

Je dôležité tomuto nočnému zvieraťu zaistiť jaskyňu, ktorou sa bráni proti ostatným obyvateľom akvária. Okrem svojej jaskyne sú prísavníky mierne.

Odchov

Ak chováte samca a samicu, mladí sumčekovia na seba nenechajú dlho čakať. Trenie prebieha v jaskyni. Samec sa stará o potomstvo tak, že chráni vajíčka a udržuje jaskyňu v čistote. Počas doby starostlivosti o mladé samec konzumuje potravu veľmi zriedka. Asi po piatich dňoch sa vyliahne poter, ďalších 5 dní sa poter živí svojim žĺtkovým vakom (zvyšok vajíčka). Keď je tento zdroj potravy vyčerpaný, malý sumček opustí jaskyňu.

Pancierníček škvrnitý (Corydoras paleatus)

Rod pancierníčkov obsahuje mnoho rôznych druhov, z ktorých každý má individuálne požiadavky na chov. Tu popísaný pancierníček škvrnitý je obzvlášť krásny predstaviteľ svojho druhu. Rovnako, ako ostatní pancierníčkovia, je to húfna ryba a preto by nemal byť chovaný jednotlivo, ale v skupine najmenej piatich rýb. Ak je všetko v poriadku, ryby hľadajú neúnavne zvyšky potravy na dne. Napriek tomu je treba dbať na dostatočnú výživu.

Pancierníček škvrnitý

Životné podmienky

Corydoras paleatus dorastajú asi do 7cm, v obchode ich často vidíme v ich albinotickej forme – biele s červenými očami. Hlavne ak sa človek snaží o odchov, je vhodná mierne kyslá mäkká voda (teplota 22 – 26ºC) a jemnozrnné dno, ideálne piesok bohato osadený ratlinami.

Vodná plocha by mala zostať aspoň čiastočne voľná, pretože pancierníčkovia majú tzv. črevné dýchanie. Pancierníček nielenže dýcha cez žiabre, ale čas od času vypláve na vodnú hladinu, aby zhltol vzduch, ktorý je potom absorbovaný špeciálnymi bunkami v čreve. Preto by vodná hladina mala byť aspoň čiastočne voľná, nezakrytá. Tiež dávajte pozor pri hnojení CO2!

Ak chcete na dno štrk, je lepšie využiť zaoblený, inak by sa sumček mohol pri hrabaní v akváriu zraniť.

Odchov

Aby sa podporila pripravenosť na trenie, malo by sa simulovať obdobie dažďov. Pancierníček kladie ikry na stenu akvária alebo na veľké listy a kamene. Samice môžu naklásť až 150 ikier. Po 3 – 5 dňoch sa vyliahne plodík. Akonáhle vyčerpajú žĺtkový vak (asi za 2 – 3 dni), mali by byť kŕmení žiabronožkou (Artemia).

Všetky články na tému akvaristika nájdete v Magazíne zoohit.

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je už niekoľko rokov naozajstným hitom medzi domácimi zvieratami. Jeho priateľský vzhľad a nápadné sfarbenie činia z tohto zvieratka atraktívneho miláčika. Navzdory exotickému pôvodu je chov axolotla pomerne jednoduchý tu sa dozviete všetko o tomto stvorení. 
3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.
2 min

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!