Zlatá rybka

Zlaté rybky

Karas zlatý (alebo ľudovo zlatá rybka) patrí medzi najpopulárnejšie akváriové ryby. Hoci je chov zlatých rybičiek nenáročný, nie je typická sklenená nádoba vhodným ”príbytkom” pre tieto malé, atraktívne živočíchy. Rady, čo by ste mali mať na pamäti, pokiaľ ide o zlaté rybky a ich chov, a akú starostlivosť títo tichí spoločníci potrebujú, nájdete tu.

Aké sú charakteristické znaky zlatých rybiek?

Zlaté rybky patria do čeľade kaprovitej a vždy boli považované za ryby okrasné. Počas tisícročného chovu sa objavil celý rad druhov zlatých rýb. Názov zlaté ryby je v dnešnej dobe dosť zavádzajúce, pretože existujú nielen zlatožlté druhy, ale najrôznejšie farebné kombinácie. Tiež tvar plutiev a chvosta môže byť rôzny.

zlatá rybka v akváriu

Ktoré druhy zlatých rýb existujú?

Všetky známe druhy zlatých rýb sú druhy domácimi. Zlaté rybky sú veľmi odolné a ich chov je nenáročný, preto sú už po dlhé roky chované v jazierkach a rybníkoch. V Číne je známy ich chov viac ako tisíc rokov a po Koi sú druhým najstarším druhom okrasných rýb na svete.
Nie je preto nijako prekvapujúce, že dnes existuje veľké množstvo rôznych druhov zlatých rýb. Iba v Číne je známych viac ako 350 až 400 druhov.

V krajine ich pôvodu Číne a v Japonsku je veľmi rozšírená závojnatka, ktorá tu má kultúrny význam ako symbol šťastia a plodnosti. Okrem rôznych tvarov plutiev a tiel existujú tiež rôzne farby a vzory.

Upozorňujeme však, že chov niektorých druhov je zakázaný kvôli obavám o dobré životné podmienky týchto zvierat. V prípade niektorých drastických zmien v kostre či v oblasti hlavy a chýbajúcich plutiev môžeme hovoriť dokonca o “mučení”. Odporúčame sa pred nákupom dobre informovať o jednotlivých druhoch a nakupovať iba oficiálne schválené druhy zlatých rýb.

Odkiaľ zlaté rybky pochádzajú?

Zlaté rybky sú sladkovodné ryby pôvodne pochádzajúce z východnej Ázie. Ako bolo spomenuté, boli pred 1000 rokmi chované výlučne na okrasné účely. Presné určenie pôvodu preto nie je ľahké.

Predtým bol považovaný za predchodcu karas obyčajný, táto domnienka bola však vyvrátená klasickými morfometrickými porovnávacími výsledkami. Názor, že zlaté rybky pochádzajú z karasa striebristého, nebol doteraz jednoznačne potvrdený a bude nevyhnutné vykonať porovnávacie štúdia genetického materiálu zlatých rýb a tejto ryby.

Pomenovanie Carassius auratus neí úplne správne. Vedecky uznávaný je názov Carassius gibelio forma auratus (Bloch, 1782). Avšak v obchodoch sa stretnete skôr s prvým pomenovaním.

Na čo si dať pri chove zlatých rýb pozor?

Zlaté ryby potrebujú veľké akvárium. Typické okrúhle sklenené nádoby, ktoré sa po dlhé roky pre chov týchto rýb bežne používajú, nie sú v žiadnom prípade vhodné  a ryby tu obvykle uhynú. Ryby potrebujú pohyb, kvalitnú vodu a dostatočný prísun kyslíka.

V závislosti na druhu môžu zlaté rybky vyrásť do veľkosti 35 až 40 cm. Avšak, mnoho druhov je veľkých len asi 20 až 25 cm. Chovatelia zlatých rýb by mali zaobstarať dostatočne veľké akvárium. V zásade platí, že zlatá rybka potrebuje akvárium s objemom najmenej 55 litrov. Pre každú ďalšiu rybu je potrebné pridať asi 38 litrov.

Avšak niektoré druhy sú tak veľké, že sú vhodné len do rybníkov. Pre prezimovanie  by mal byť rybník najmenej 1,5 m hlboký. V plytších rybníkoch je v zimnom období nutné presťahovať ryby do chladného akvária, čo nie je vždy jednoduché. Preto sa dobre informujte o potrebách každého jednotlivého druhu.

Všeobecne platí, že zlaté rybky nemajú žiadne špeciálne nároky. Vodu nie je potrebné ohrievať, stačí, ak sa pasívne ohrieva teplotou vzduchu v miestnosti na 12 až 23 ° C.

Filter je nevyhnutný pre zabezpečenie dobrej kvality vody. Ten by mal byť prispôsobený veľkosti akvária a disponovať tromi fázami. Mechanická filtrácia slúži na odstránenie hrubších častíc, napríklad zrazením alebo prebytočného krmiva. Chemická filtrácia zbavuje akvarijnú vodu pachov, sfarbenie a organických materiálov. Biologická filtrácia potom vplyvom baktérií rozkladá amoniak a stolicu.

Rastliny v akváriu zlaté ryby nepotrebujú, väčšinou ich rovnako skonzumujú. Preto môžu byť ako dekorácie použité umelé rastliny a kusy dreva. Je dôležité, aby predmety nemali ostré hrany, o ktoré by sa ryby mohli poraniť. Nedávajte do akvária dekorácie príliš, aby mali ryby dostatok miesta k pohybu. Rastliny je vhodné umiestniť po okrajoch akvária. Na dno akvária možno tiež umiestniť štrk. Pri zariaďovaní akvária a pri opätovnom osadzovaní rastlinami či vkladaní dekorácií je vhodné všetko dôkladne dezinfikovať.

Skôr, než ryby umiestnite do akvária, a tiež pri jeho údržbe skontrolujte kvalitu vody. Vysoké množstvo chlóru, amoniaku alebo dusičnanu by rybám mohlo ublížiť alebo ich dokonca zabiť. Fluidné testy sú pre testovanie vhodnejšie ako testovacie prúžky, ktorých výsledky nebýva ľahké interpretovať.

Čím zlaté rybky kŕmiť?

Správne kŕmenie je dôležitým predpokladom zdravia zlatých rýb. Pretože sa u zlatých rybiek nedostavuje pocit nasýtenia, je dôležité im podávať optimálne množstvo krmiva. Základným pravidlom je podávať toľko krmiva, koľko je ryba schopná skonzumovať za minútu.

Nadmerné podávanie nekvalitného krmiva môže viesť k obezite a následnému závažnému poškodeniu pečene. Podávajte preto radšej menšie množstvo niekoľkokrát denne.

Rovnako ako všetky zvieratá, aj ryby milujú zmenu a pestrý jedálniček, ale základom je kvalita krmiva. Komerčne dostupné krmiva vo forme suchých vločiek alebo peliet môžete čas od času doplniť živou potravou, ako sú napríklad mrazené larvy komárov. Zlaté ryby majú tiež rady listy z čínskej kapusty. Dokonca aj rastliny v akváriu slúžia  ako zdroj potravy. Pri výbere rastlín do akvária preto dbajte na to, aby ste nevyberali len tie, ktoré ryby milujú, ako je napr. vodný mor. Čoskoro by totiž mohlo byť akvárium úplne prázdne. Je vhodné obľúbené rastliny doplniť tiež rastlinami odolnými, ktoré rybky len tak ľahko neskonzumujú.

Plávajúce krmivo najprv ponorte na niekoľko sekúnd do vody tak, aby pomaly klesalo a zlatá rybka absorbovala počas kŕmenia menej vzduchu. To isté platí pre lyofilizované krmivo. Namočte ho do šálky vody z akvária, aby ste zabránili napúčaniu krmiva v žalúdku, čo rybe spôsobuje problémy pri plávaní.

zlaté rybky v akváriu

Ako dlho žijú zlaté rybky a aké choroby môžu dostať?

Pri správnej starostlivosti sa zlatá rybka môže dožiť až 20 rokov a bude tak Vašim dlohoročným spoločníkom. Vyžaduje však vhodné akvárium a pravidelnú starostlivosť. Jedine tak zabránite šíreniu chorôb akou sú napríklad plesne.

Imunitný systém zlatých rýb je považovaný za vysoko efektívny. Napriek tomu môžu tieto zvieratá za nepriaznivých podmienok ochorieť. Potom vo viac ako 50% prípadov hynú. Správna starostlivosť je teda základným predpokladom pre zdravie a dlhú životnosť obyvateľov akvária.

Tipy pre predchádzaní chorobám:

Úplne zásadné je inštalácia akvária, pretože nový ekosystém sa musí stabilizovať. S umiestnením rýb do nového akvária by ste preto mali nejakú dobu počkať.

Samozrejme, že ryba môže byť chorá už v čase nákupu. Kupujte preto len zdravé ryby. Pokiaľ sa chystáte do už zavedeného akvária s rybami umiestniť nového jedinca, ponechajte ho najmenej štyri týždne v karanténe. Ak počas tejto doby neochorie, môžete ho umiestniť do akvária k ostatným rybám. Najprv vymeňte iba vodu, aby sa imunitný system všetkých rýb prispôsobil.
Vzhľadom k tomu, že rastliny môžu tiež prenášať rôzne choroby, dezinfikujte nové rastliny pred vložením do akvária roztokom manganistanu draselného.

Tieto preventívne opatrenia sú veľmi dôležité, pretože len veľmi málo veterinářov sa zaoberá liečbou okrasných rýb. Navyše, len na niektoré ochorenia zaberajú lieky. Avšak pred podaním liekov je dôležité stanoviť presnú diagnózu, aby zvieratá neboli ešte viac zaťažované. Preto nekonzultujte ochorenie rýb s veterinárom, ktorý lieči Vášho psa, ale s odborníkom, ktorý je dôkladne oboznámený s liečbou okrasných rýb.

Kde zlaté rybky kúpiť?

Zlaté rybky a všetky príbuzné druhy patria medzi najviac predávané na svete. Ryby pochádzajú nielen z tradičných chovných krajín v juhovýchodnej a východnej Ázie, ale aj z veľkých chovných fariem v Taliansku, na Floride a Izraeli. Zlaté ryby, ktoré sa predávajú v každom akvaristickom obchode, zvyčajne pochádzajú z dovozu, a preto by ste mali pri ich nákupe dbať na niekoľko zásad.

Po prvé, dbajte odporúčania uvedené v bode 3 a kupujte iba zvieratá oficiálne schválené v Českej republike a zabráňte tak týraniu zvierat.

Skontrolujte tiež priestor, kde sú ryby umiestnené, tzn. tiež akvárium v obchode. Kupujte iba ryby zo zdravých akvárií, aby ste tie Vaše nenakazili nežiaducími ochoreniami. Väčšinou sú akvária v obchode preplnené, ale zdravé ryby väčšinou spoznáte. Ak chcete si byť istí, navštívte predajcu niekoľkokrát a vyberajte len ryby, ktoré plávajú sviežo, majú chuť do jedla, správne rozložené plutvy, zdravé telo aj pokožku. Ak je ryba apatická, má začervenané oči, pokryté plutvy či plutvy zviera, potom ruky preč!

Naše najobľúbenejšie články
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je už niekoľko rokov naozajstným hitom medzi domácimi zvieratami. Jeho priateľský vzhľad a nápadné sfarbenie činia z tohto zvieratka atraktívneho miláčika. Navzdory exotickému pôvodu je chov axolotla pomerne jednoduchý tu sa dozviete všetko o tomto stvorení. 
3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.
2 min

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!