9 vecí, ktoré do Vášho akvária nepatria

Domáci akvárium

Každý nováčik v akvaristike si prejde začiatočníckymi chybami. To však nemusí byť prekážkou, koniec koncov, všetci sme raz začínali. S týmto našim malým sprievodcom Vám chceme uľahčiť neisté začiatky: aby sa vaše okrasné ryby, bezstavovce a rastliny cítili vo Vašom akváriu čo najpríjemnejšie, ukážeme Vám deväť vecí, ktoré by ste nemali robiť a ktoré do Vášho akvária nepatria. 

Prebytok krmiva v akváriu 

Ryby nemajú pocit sýtosti, a preto dokážu jesť prakticky neustále. Z toho možno rýchlo vyvodiť nesprávny záver a vhodiť do akvária príliš veľa krmiva.

Nadmerné dávkovanie krmiva však môže mať negatívny vplyv na kvalitu vody v akváriu a môže ovplyvniť aj zdravie vašich rýb, pretože prekrmované ryby sú náchylnejšie na choroby. Navyše, niektoré druhy rýb, ak sú neustále zásobované nadmerným množstvom potravy, môžu rásť veľmi rýchlo, čo je pre nich zaťažujúce,  

Mimochodom, znakom nadmerného kŕmenia sú zvyšky krmiva, ktoré ešte nejaký čas po kŕmení plávajú vo vode. 

Ako správne kŕmiť ryby? 

Aby ste sa vyhli nadmernému kŕmeniu svojich akváriových rybičiek, mali by ste svojim obyvateľom akvária dávať iba toľko krmiva, koľko dokážu zjesť za pár minút. 

Vašich miláčikov by ste nemali kŕmiť iba raz denne, ale radšej niekoľkokrát denne v malom množstve. Na dávkovanie správneho množstva krmiva môžete použiť odmerku alebo dávkovač krmiva. Okrem toho Vašim rybám prospeje počas týždňa aj jednodňový pôst.  

Príliš málo akváriových rastlín 

Rastliny v akváriu sú nielen krásne na pohľad, ale plnia vo vode hneď niekoľko dôležitých úloh. Správna výsadba uľahčuje nadšencom začiatky s akvaristikou. 

Vhodne vybrané rastliny … 

 • … zabezpečujú stabilnú biologickú rovnováhu. 
 • … odfiltrujú znečisťujúce látky z vody. 
 • … ovplyvňujú obsah kyslíka vo vode. 
 • … zabraňujú nadbytočnému množeniu rias. 
 • … poskytujú rybám biotop, útočisko a neresisko. 
 • … môžu slúžiť ako zdroj potravy. 

Pri výbere rastlín by ste mali venovať osobitnú pozornosť potrebám vašich rýb. Dôležitá je aj rozumná štruktúra. To je jediný spôsob, ako dodať svojmu akváriu obzvlášť krásny vzhľad. 

Do popredia by preto mala byť vždy položená nízka pôdna pokrývka, ako napríklad perla kubánska, aby sa neblokoval výhľad na vašich obyvateľov akvária. Otvorené priestranstvá a bočné strany akvária môžu obklopovať až do polovice vysoké, stredne veľké rastliny. V pozadí vyniknú veľké rastliny – napríklad kamenné papradie alebo ostnokožce.

Riasy v akváriu 

Či už sú to zelené, modré alebo červené riasy: v akváriách nie sú vítané. Zakalia vodu a zanechávajú nepekné usadeniny na rastlinách, substráte, dekorácii a stenách akvária. K nadmernému množeniu rias môže dôjsť vtedy, ak dôjde k nerovnováhe vo Vašom akváriu, napríklad: 

 • príliš veľa živín 
 • nedostatok kyslíka 
 • zlá kvalita vody 
 • príliš silné alebo slabé svetlo 
 • príliš riedka výsadba 

Ako môžete zabrániť riasam v akváriu? 

Ak vo Vašom akváriu bujnejú riasy, nečakajte a konajte. Ideálne ešte predtým, ako dôjde k ich silnému rastu. 

 • Pravidelne kontrolujte parametre vody. 
 • Uistite sa, či je výsadba dostatočná. 
 • Pravidelne vykonávajte čiastočné výmeny vody. 
 • Vyčistite vodný filter. 
 • Pozor na primeraný počet rýb. 
 • Pri kŕmení uprednostňujte striedmosť. 
 • Ako požieračov rias používajte určité druhy rýb, kreviet a slimákov. 

Ak sa Vám nepodarí problém s riasami dostať pod kontrolu, odporúčame vykonať rozbor vody a v krajných prípadoch použiť prostriedky na kontrolu rias. 

Osvetlenie v akváriu
Príliš silné, ale aj príliš slabé osvetlenie môže poškodiť rastliny a ryby vo Vašom akváriu.

Nedostatočné osvetlenie akvária 

Svetlo je nevyhnutné pre dobrý rast rastlín a blaho akváriových rýb a mnohých mikroorganizmov. Vaše ryby potrebujú svetlo na tvorbu vitamínu D3, na tvorbu kostry, ako aj pre pokožku a metabolické procesy. Rastliny vo Vašom akváriu navyše potrebujú svetlo na fotosyntézu, ktorá vytvára kyslík. 

Nedostatok svetla môže zabrániť ďalšiemu rastu a rozvoju rastlín v akváriu, a ovplyvniť tak zdravie vašich rýb. Naopak príliš veľa osvetlenia v akváriu podporuje tvorbu rias. 

Aké je správne osvetlenie v akváriu? 

Pokiaľ ide o osvetlenie Vášho akvária, môžete si vybrať medzi žiarivkami, halogénovými žiarovkami, žiarovkami HQL a LED svetlami. Kombinácia niekoľkých svetlých farieb, ktoré sú obzvlášť blízke slnečnému žiareniu, je prospešná pre rast rastlín. Dĺžku svietenia je vhodné regulovať pomocou časovača. 

Pre výber správnej intenzity svetla Vášho akvária môžete ako pomôcku použiť tieto hodnoty: na liter vody potrebujete 0,4 až 0,7 wattov alebo 30 až 50 lúmenov. Na každých desať centimetrov vody budete potrebovať žiarivku navyše. 

Nedostatok kyslíka 

Ryby, rastliny a mikroorganizmy potrebujú k životu kyslík. Ideálne je nasýtenie kyslíka v akváriu viac ako 80 percent; pri obsahu kyslíka pod 50 percent nastanú u rýb zdravotné problémy. 

Nedostatok kyslíka môžu spôsobiť okrem iného aj tieto faktory: 

 • nadbytok rýb v akváriu 
 • príliš vysoké teploty 
 • prekrmovanie 
 • príliš málo vodných rastlín 
 • riasy 

Výkaly a moč rýb, zvyšky potravy a mŕtve časti rastlín sa vo vode rozkladajú na znečisťujúce látky, ako napríklad toxický dusitan. Ten sa ďalej baktériami rozkladá na dusičnan, pričom sa spotrebúva kyslík. 

Ako vytvoríte ideálne hodnoty vody v akváriu? 

Stabilné nasýtenie kyslíkom vo svojom akváriu môžete docieliť niekoľkými opatreniami: 

 • dobré vetranie 
 • pravidelné čiastočné výmeny vody 
 • starostlivosť o filter 
 • optimálne osvetlenie 
 • viac rastlín 

Akváriová dekorácia, ktorú ste si sami nazbierali 

Akváriová dekorácia, ktorá je čo najprirodzenejšia, je pýchou mnohých akvaristov. Ale buďte opatrní! Všetky kamene, lastúry alebo korene nazbierané v prírode môžu do akvária uvoľňovať látky, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na kvalitu vody a zdravie vašich akváriových rýb. 

Hoci by kamene a mušle nazbierané na pláži vyzerali vo Vašom akváriu nádherne, riziko by pre Vás mohlo byť príliš veľké. Môžu totiž poškodiť rovnováhu Vášho akvária špinou, vápnom, baktériami, olejmi alebo dokonca ťažkými kovmi. Aj keď je kamene možné testovať na obsah vápna alebo oleja, odporúčame Vám použiť radšej komerčne dostupnú výzdobu. 

Opatrní by ste mali byť aj pri nazbieranom koreňovom dreve, pretože drevo z prírody môže obsahovať hnilobu. 

Choroby rýb 

Či už to je hniloba plutiev, choroba bielych škvŕn alebo rybie vši: vďaka správnej starostlivosti a optimálnej výžive môžete svoje ryby chrániť pred nepríjemnými chorobami. Napriek tomu však môžu ryby kedykoľvek ochorieť. Patogény (parazity, baktérie) sa dostávajú do akvária najmä vtedy, keď sa kupujú nové ryby. 

Ako liečiť choroby rýb? 

Čím skôr spoznáte chorobu svojich odchovancov a čím skôr začnete s liečbou, tým väčšia je šanca, že vaše ryby budú znova v poriadku. 

Môžete spraviť nasledovné: 

 • zaobstarať lieky z obchodov so zvieratami 
 • vytvoriť karanténne akvárium 
 • dbať na dobrú kvalitu vody a vyváženú stravu 
 • pozorovať ryby dlhodobo 

Tento článok by Vás mohol zaujímať: Najčastejšie ochorenia rýb.

Čistenie akvária
Akvárium čistite denne pomocou sieťky, aby ste odstránili zvyšky rastlín a potravy.

Nesprávna starostlivosť o akvárium 

Správna údržba Vášho akvária má priamy vplyv na pohodu obyvateľov akvária. Všetko chce tú správnu mieru: prílišná starostlivosť môže negatívne ovplyvniť rovnováhu vo Vašom akváriu. 

Tipy ako sa starať o akvárium: 

 • Do každého akvária patrí filter: usadzujú sa tu mikroorganizmy a rozkladajú znečisťujúce látky z vody. 
 • Vyvarujte sa príliš častého a dôkladného čistenia filtračného materiálu. Pri procese čistenia sa totiž odstránia aj užitočné mikroorganizmy. 
 • Akvárium čistite denne pomocou sieťky, aby ste odstránili zvyšky rastlín a potravy. 
 • Pravidelne vykonávajte čiastočnú výmenu vody.  
 • Hodnoty vody kontrolujte každý týždeň. 
 • Vnútornú časť akvária čistite pomocou čistiaceho magnetu alebo stierky. 
 • Dno akvária vyčistite vysávačom. 
 • Na odstránenie vodného kameňa v akváriu by ste mali používať iba špeciálne čistiace handričky. 

Nevhodné osadenstvo akvária 

Jednotlivé druhy rýb kladú na svoj životný priestor veľmi odlišné požiadavky. Sladkovodné ryby sa nehodia k morským rybám, rovnako spolu nemôžu byť ryby, ktoré preferujú teplejšiu či chladnejšiu vodu. To však samozrejme nie je všetko, čo by ste mali brať do úvahy pri obsadzovaní akvária. 

Aj ryby, ktoré pochádzajú z podobných biotopov, sa v akváriu často správajú veľmi odlišne a nemôžu sa vždy navzájom socializovať. Existujú druhy, ktoré obývajú určité územia, ako aj dravé ryby, osamelé ryby, ryby tvoriace zoskupenia, ako aj ryby aktívne buď v noci alebo cez deň. 

Pri výbere okrasných rýb venujte pozornosť vodným oblastiam, v ktorých žijú. Niektoré druhy rýb žijú na dne, iné uprednostňujú stredné alebo horné vodné vrstvy. V ideálnom prípade sa ryby vo Vašom akváriu nachádzajú na rôznych úrovniach. 

Ktoré okrasné ryby sa k sebe hodia? 

V obchodoch nájdete veľa druhov okrasných rýb, ktoré môžete vo svojom akváriu bezpečne kombinovať. Pri kúpe sa informujte, čo najviac o vlastnostiach daného druhu. Informácie o jednotlivých druhoch okrasných rýb nájdete aj v magazíne zoohit. 

ver: plánovanie a správna údržba akvária

Ak ste práve objavili akvaristiku, nedajte sa odradiť začiatočníckymi neúspechmi. Koniec koncov, najlepšie sa učíme na vlastných chybách. Čoskoro sa pre Vás stanú všetky potrebné a užitočné znalosti rutinou. 

Ak vo svojom akváriu vytvoríte stabilné podmienky pre život hneď na začiatku a vezmete si naše rady a odporúčania k srdcu, nadšeniu z Vášho nového koníčka nebude stať nič v ceste.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Kŕmenie rýb živým krmivom

Kŕmenie živou potravou je u akvaristov veľmi obľúbené a pre ryby má mnoho výhod. Kŕmenie živou stravou je najprirodzenejším spôsobom výživy rýb a zvyšuje ich vitalitu podporovaním prirodzeného loveckého inštinktu. Poskytuje vyváženú a rozmanitú výživu, čo je u rýb veľmi dôležité. Ponuka živej potravy pre ryby je obrovská, ale vybrať tú správnu nie je vždy jednoduché.
7 min

9 vecí, ktoré do Vášho akvária nepatria

Každý nováčik v akvaristike si prejde začiatočníckymi chybami. To však nemusí byť prekážkou, koniec koncov, všetci sme raz začínali. S týmto našim malým sprievodcom Vám chceme uľahčiť neisté začiatky: aby sa vaše okrasné ryby, bezstavovce a rastliny cítili vo Vašom akváriu čo najpríjemnejšie, ukážeme Vám deväť vecí, ktoré by ste nemali robiť a ktoré do Vášho akvária nepatria.