Kŕmenie rýb živým krmivom

Živé krmivo pre ryby

Živé krmivo pre ryby

Kŕmenie živou potravou je u akvaristov veľmi obľúbené a pre ryby má mnoho výhod. Kŕmenie živou stravou je najprirodzenejším spôsobom výživy rýb a zvyšuje ich vitalitu podporovaním prirodzeného loveckého inštinktu. Poskytuje vyváženú a rozmanitú výživu, čo je u rýb veľmi dôležité. Ponuka živej potravy pre ryby je obrovská, ale vybrať tú správnu nie je vždy jednoduché.

Artemia (Žiabronôžka soľná)

Artemie sú kôrovce a sú veľmi obľúbeným krmivom pre ryby. Dorastajú do veľkosti max. 2 cm. Skladovanie vajíčok je pomerne ľahké, pretože môžu byť nejakú dobu uložené aj v suchu. Artemie môžu byť podávané ako kompletné samostatné krmivo.

Artemia

Červené larvy komárov

Jedná sa o larvy komárov majúce charakteristické červené sfarbenie, ktoré je spôsobené transportérom kyslíka – hemoglobínom. Ryby tieto larvy milujú a vďaka červenej farbe ich okamžite skonzumujú. V chladnom prostredí je ich možné skladovať jeden až dva týždne.

Kŕmenie živou potravou na jeseň a v zime

Každý, kto v lete pravidelne „lovil“ komárie larvy alebo vodné blchy pre svoje milované rybičky, uvažuje nad tým, či existuje nejaká možnosť aj behom chladných mesiacov podávať obyvateľom akvária ich obľúbené čerstvé pochúťky. Mnohým akvaristom je proti srsti skladovať v mrazničke larvy, červy a vodné blchy. Okrem toho mrazená potrava sa čerstvej nevyrovná.

Čo robiť?

Samozrejme existuje niekoľko jednoduchých alternatív, ktoré môžete použiť na to, aby ste ryby ľahko a rýchlo nakŕmili, a to nielen na jeseň, ale aj v zime. Dva z najobľúbenejších a ľahko pestovateľných druhov červov podrobnejšie popíšeme tu.

Octové mikry

S priemerom 1 až 2 mm je háďatko octové pomerne malý živočích a je preto vhodné hlavne pre mladé ryby. Mikry plávajú voľne vo vode. Pre liahnutie mikier použite sklenenú nádobu a naplňte ju 5-6 percentným octom, ktorý môžete tiež zmiešať s vodou (v pomere max. 1: 1). Na liter octu pridajte jednu čajovú lyžičku cukru a trochu sušených kvasníc. Vodu čas od času premiešajte a nádobu hermeticky neuzavierajte.

Čistenie mikier pred kŕmením

Než budete mikry podávať rybám, je nutné ich očistiť, pretože kyslá octová voda by vodu v akváriu znečistila.  Časť liahne s octovou vodou umiestnite do malého pohára alebo skúmavky. Povrch tekutiny prekryte vatovým tampónom a naňho nalievajte akváriovú vodu. V spodnej časti pohára rýchlo vznikne nedostatok kyslíka a mikry sa prepracujú cez vatový tampón hore do čerstvej akváriovej vody. Tu ich ľahko ulovíte a môžete podávať rybám.

Grindal (rupice)

Grindal patrí, rovnako ako jeho veľké príbuzné – dážďovky, medzi obrúčkavce. Jedná sa o obľúbené živé krmivo, ktoré pri správnej starostlivosti vydrží dlhú dobu. Malí, asi 1 cm veľkí bieli červy obsahujú veľké množstvo tukov a bielkovín a sú preto ideálnym krmivom pre väčšie rybie mláďatá.

Chov grindalov

Grindal sa dá chovať mnohými spôsobmi. Tú uvádzame tie, ktoré sa najviac osvedčili.

Pre liaheň je najvhodnejšie použiť uzavierateľné plastové krabičky s vetracími otvormi vo veku, v ktorých je treba udržovať teplotu 22-27 ° C.  Zvlášť vhodným substrátom pre liahnutie sú penové dosky hrubé 1 až 1,5 cm. Do dosiek vyrežte drážky pre lepšie zásobovanie kyslíkom. Potom penové dosky navlhčite a položte na seba.

Kŕmenie grindalov

Pre kŕmenie grindalov je najvhodnejšia detská kaša v prášku. Týmto práškom jednoducho posypte penové dosky a trochu prášku vložte tiež medzi ne. Prášok doplňte až bude kompletne skonzumovaný. V žiadnom prípade nedávajte príliš veľkú dávku krmiva, aby nedošlo k znehodnoteniu liahne. Množstvo krmiva závisí na rýchlosti konzumácie a veľkosti červov. Po určitej dobe zistíte, aké je ideálne množstvo krmiva. Pri kŕmení sa dosky stohujú vždy smerom hore, vždy spodná doska hore, pretože obsahuje najviac vlhkosti. V opačnom prípade sa červy v spodnej vrstve po nejakej dobe utopia. Každé 2-3 dni, najneskôr však po týždni, je potrebné penové dosky umyť teplou vodou kvôli odstráneniu metabolických produktov červov.

Odobranie grindalov

Grindal sa dá veľmi ľahko odobrať. Väčšinou sa usadzuje na veku alebo na okraji krabičky a pomocou vatového tampónu, pinzety alebo prstom ho odeberiete a môžete podávať rybám.

Chcete sa dozvedieť viac informácií o rybách a ich výžive? Preštudujte si náš zoohit magazín pre akvaristov, kde nájdete celú radu zaujímavých článkov z oblasti akvaristiky.
Kompletný sortiment pre akvaristov nájdete v našom online obchode zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Kŕmenie rýb živým krmivom

Kŕmenie živou potravou je u akvaristov veľmi obľúbené a pre ryby má mnoho výhod. Kŕmenie živou stravou je najprirodzenejším spôsobom výživy rýb a zvyšuje ich vitalitu podporovaním prirodzeného loveckého inštinktu. Poskytuje vyváženú a rozmanitú výživu, čo je u rýb veľmi dôležité. Ponuka živej potravy pre ryby je obrovská, ale vybrať tú správnu nie je vždy jednoduché.
7 min

9 vecí, ktoré do Vášho akvária nepatria

Každý nováčik v akvaristike si prejde začiatočníckymi chybami. To však nemusí byť prekážkou, koniec koncov, všetci sme raz začínali. S týmto našim malým sprievodcom Vám chceme uľahčiť neisté začiatky: aby sa vaše okrasné ryby, bezstavovce a rastliny cítili vo Vašom akváriu čo najpríjemnejšie, ukážeme Vám deväť vecí, ktoré by ste nemali robiť a ktoré do Vášho akvária nepatria.