Výživa akvarijných rýb

Kŕmenie ryby

Výber správneho krmiva – veda alebo žiadny problém?

Pokiaľ budete pri kŕmení akváriových rýb dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, nebude ich správna a zdravá výživa žiadny problém.

Ako často ryby kŕmiť

  • Nepodávajte rybám naraz príliš veľké množstvo krmiva, ale len toľko, koľko sú schopné požrať behom niekoľkých minút (s výnimkou čerstvého zeleného krmiva). Najlepšie je podávať niekoľko porcií behom dňa, najlepšie ráno a potom večer. Akváriové bylinožravce potešíte vo vriacej vode sparenými špenátovými či šalátovými listami. Najneskôr do dvoch dní však listy z akvária odstráňte. Ich hnilobný rozklad by mohol narušiť biologické procesy v akváriu.

Kedy ryby kŕmiť

  • Pokiaľ ste akvárium upravovali, napr. po čiastočnej výmene vody alebo pokiaľ ste práve zapli osvetlenie, odporúčame s kŕmením počkať. Ryby potrebujú nejaký čas na ukľudnenie. Počkajte asi 30 minút, než ich začnete kŕmiť.

Čím ryby kŕmiť

  • Ryby milujú pestrý jedálniček. Na trhu nájdete rôzne varianty, ako sú kŕmne tablety, živí, zmrazení alebo lyofilizovaní živočíchovia. Pri kŕmení tabletami, ktoré priľnú ku sklu akvária, môžete ryby veľmi dobre pozorovať.

Priebeh kŕmenia

  • Kŕmeniu venujte dostatok času. Sledujte, či krmivo prijímajú všetky ryby. Odmietanie potravy býva príznakom ochorenia. Odmietanie potravy sa môže objaviť tiež pri výmene vody a pri zmene druhu alebo značky krmiva. V takom prípade poskytnite rybám dostatok času, aby si na nové krmivo zvykli.
  • Ak je to možné, mala by ryby kŕmiť stále rovnaká osoba. Ryby si rýchlo zvyknú na kroky a akonáhle začujú, že sa blížite k akváriu, zhluknú sa v mieste kŕmenia.
  • Pri kŕmení nikdy nevypínajte filter. Ak je veľkosť porcie správna, do filtru sa žiadne krmivo nedostane. Ak by bola porcia príliš veľká, dôkladne filter opláchnite, pretože nasaté krmivo môže filter zaniesť.

 

Všetky produkty z oblasti akvaristiky nájdete v našom obchode zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Kŕmenie rýb živým krmivom

Kŕmenie živou potravou je u akvaristov veľmi obľúbené a pre ryby má mnoho výhod. Kŕmenie živou stravou je najprirodzenejším spôsobom výživy rýb a zvyšuje ich vitalitu podporovaním prirodzeného loveckého inštinktu. Poskytuje vyváženú a rozmanitú výživu, čo je u rýb veľmi dôležité. Ponuka živej potravy pre ryby je obrovská, ale vybrať tú správnu nie je vždy jednoduché.
7 min

9 vecí, ktoré do Vášho akvária nepatria

Každý nováčik v akvaristike si prejde začiatočníckymi chybami. To však nemusí byť prekážkou, koniec koncov, všetci sme raz začínali. S týmto našim malým sprievodcom Vám chceme uľahčiť neisté začiatky: aby sa vaše okrasné ryby, bezstavovce a rastliny cítili vo Vašom akváriu čo najpríjemnejšie, ukážeme Vám deväť vecí, ktoré by ste nemali robiť a ktoré do Vášho akvária nepatria.