Starostlivosť o zdravie malých zvierat

Starostlivosť o zdravie malých zvierat

Trávenie u morčiat

Trávenie morčiat je veľmi zložité. Poruchy trávenia sú obvykle spôsobené chybami v kŕmení. Transport potravy zažívacím traktom prebieha u morčiat príjmom ďalšej potravy, čo je dôvod, prečo morčatá jedia takmer stále. Pridaním ďalšej potravy sa posunie predchádzajúca potrava. K tomu potrebujú morčatá stravu bohatú na vlákninu, ako je seno, ktoré by malo mať morča, spolu s vodou, vždy k dispozícii.

2 min

Očkovanie králikov

Kedy a prečo očkovať králika? Očkovanie je užitočné zvlášť pre králiky žijúcimi z časti roka vo vonkajšom výbehu. Pretože pravidelne očkujeme ostatných zvieracích miláčikov, ako je napríklad mačka a pes, vzniká otázka či králika očkovať alebo nie.
8 min

Trávenie u škrečkov z biologického hľadiska

Tento úvod do problematiky sa týka škrečkov zlatých aj rôznych druhov škrečkov džungarských. Títo obľúbení hlodavci sú síce z vonkajšieho biologického hľadiska odlišní, štýl príjmu aj spracovanie potravy je veľmi podobný. Aj požiadavky na potravu sú v princípe rovnaké: všetci škrečkovia potrebujú okrem dobrej rastlinnej stravy tiež živočíšne zložky, pretože sú odkázaní na živočíšne proteíny. Na rozdiel od činčíl, morčiat a králikov znášajú škrečky rôzne zrná veľmi dobre.  Je to tzv. koncentrát rastlinných živín, a síce vo forme semienok a osív a škrečky sú teda pozvaní „jedákov koncentrátu“.