Kŕmte svojho králika správne This article is verified by a vet

Kŕmenie králika

Zodpovedajúce krmivo pre králiky

Prišla chvíľa, kedy sa nový člen rodiny nasťahoval do svojej klietky. Ale ako ho správne kŕmiť?

Základy

Králiky jedia neustále a je preto veľmi dôležité, aby mali vždy k dispozícii malé množstvo jedla. A to z jedného dôvodu: Tento malý hlodavec musí neustále prijímať potravu, aby mohol byť obsah žalúdka kúsok po kúsku transportovaný ďalej. Každodenný prísun čerstvého sena a slamy zabráni nepríjemným tráviacim ťažkostiam!

králik so šalátom

Seno je základ

Seno predstavuje základ králičej stravy. Krmiva pre králiky s obilninami by mali slúžiť len ako doplnok stravy, a to v obmedzenej miere. Obilniny nepatria do bežného králičieho jedálnička a vo väčšom množstve môžu byť pre králika dokonca škodlivé. Následkom nesprávnej výživy môže byť nárast hmotnosti či prerasteniu zubov!

Šťavnaté a svieže

Čerstvú stravu králiky milujú a navyše je oveľa lacnejšia ako kupované krmivo – ale aspoň pokiaľ máte záhradku alebo park v blízkosti Vášho bydliska, kde rastie čerstvá tráva a púpavy.

králik s mrkvou

Obľúbená zábava hlodavcov? Okusovanie!

Je veľmi dôležité, aby mohl králik hlodať a okusovať. Pre králiky je typický silný rast zubov a preto potrebujú neustále svoj chrup obrusovať. Ideálna starostlivosť o chrup nového člena domácnosti zabezpečia rôzne drievka na okusovanie či vetvičky.

Nikdy nezabudnite

Pri výbere správneho krmiva nezabúdajte na vodu. Voda perfektne utíši smäd a králik by ju mal mať neustále k dispozícii!

Stále ste nenašli to pravé krmivo. Prezrite si v kľude našu ponuku krmív pre hlodavce a drobné zvieratá!


Dr Cornelia Kolo, Veterinár
frau zwei hunde

During my studies of veterinary medicine and my doctorate at the Ludwigs-Maximilians-University in Munich, I was able to gain numerous insights into the diverse fields of veterinary medicine. Since 2011, I have been in practice as a veterinarian with a wide variety of animals and their diseases. My passion belongs to the task of helping my patients in the best possible way and ensuring their well-being. I also like to share my knowledge as a veterinarian and as a long-time dog owner and dog athlete as an author.


Naše najobľúbenejšie články
2 min

Strava svišťa prériového

Svišť prériový získal svoje meno vďaka miestu, odkiaľ pochádza, čo sú prérie severnej Ameriky s nízkym trávnatým porastom, avšak tiež zvukom, ktoré vydáva a ktoré pripomínajú štekot psa. V našich končinách tento maznáčik nie je ešte do takej miery rozšírený. Ale tento hlodavec, ktorý sa veľmi podobá svišťom, pomaly ale iste získava na obľube. Niet sa čomu čudovať: títo jedinci sú veľmi prítulní a vytvárajú si veľmi úzky vzťah k svojmu majiteľovi. Ak sa ich rozhodnete chovať, bude sa jednať o časovo náročný koníček, avšak spôsob stravovania svišťov je naopak veľmi jednoduchý.
1 min

Rastliny jedovaté pre hlodavce

V lete mnohí z nás doprajú svojim malým hlodavcom voľný výbeh na záhrade. Ale nie všetko, čo je zelené, je vždy dobré pre Vaše domáce zvieratko! Pravidelne kontrolujte, či vo výbehu nerastú nejaké jedovaté rastliny.