Chameleón

Chameleón

Chameleón vďaka svojej schopnosti vyniknúť a zároveň sa takmer stratiť vo farbe jeho okolitého prostredia púta pozornosť v každom teráriu. Prečítajte si viac o týchto unikátnych farbu meniacich umelcoch a ich náročnom chove. 

Čo sú chameleóny? 

Chameleóny patria medzi stavovce a sú zaradené do radu šupinaté (Squamata, chameleónovité). Tie sa zaraďujú do triedy plazov. Okrem toho patria chameleóny do skupiny jašterov (Sauria). Plazy tu tvoria samostatnú čeľaď chameleónovité (Chamaeleonidae). Čeľaď chameleónovité sa delí na dve podčeľade: chameleóny pravé (Chamaeleonidae) a chameleóny trpasličie (Brookesiinae). 

Tieto dve podčeľade možno ďalej rozdeliť na nasledovné druhy: 

Pravé chameleóny  Trpasličie chameleóny 
Bradypodion Brookesia
Calumma Rhampholeon
Chamaeloe / Trioceros
Furcifer

Najväčšia skupina chameleónov žije na kríkoch a stromoch a nazýva sa pravé chameleóny. Najväčší druh pravého chameleóna, Furcifer oustaleti, môže dorásť až do dĺžky 80 cm. Chameleóny trpasličie sú len malou skupinou z približne 40 druhov. Žijú na zemi a dorastajú do maximálnej dĺžky 16 cm. Brookesia micra je najmenší plaz na Zemi s maximálnou dĺžkou 29 milimetrov. 

Výskyt: Kde žijú chameleóny? 

Vedci zaoberajúci sa evolúciou predpokladajú, že chameleóny existovali už v období kriedy. V tom čase boli zvieratá oveľa rozšírenejšie ako dnes. V priebehu miliónov rokov sa jaštery prispôsobili rôznym životným podmienkam, vznikli nové druhy a zvýšila sa rozmanitosť foriem. 

V súčasnosti je ich hlavná oblasť výskytu v strednej Afrike a na Madagaskare. Len v tejto oblasti žije 80 % v súčasnosti známych druhov. Menšie populácie sa vyskytujú aj v južnom Španielsku, na niektorých stredomorských ostrovoch, na Blízkom východe a dokonca aj na Srí Lanke. 

Chameleóny obývajú dažďové pralesy a oázy, púšte a krovinaté savany. Žijú na konároch stromov, ako aj na konároch nízkych kríkov a na zemi. 

Vzhľad: Ohromujúci, bizarný, fascinujúci 

Tieto zvieratá sú známe svojim pestrým sfarbením. Nie každý druh je však nápadne farebný. Existujú totiž aj nenápadní zástupcovia tejto skupiny plazov. 

Chameleóny sú veľmi rozmanité: niektoré druhy majú na hlave charakteristický tvar helmy, dlhú papuľku alebo dokonca malé rožky na nose. Iné druhy majú nápadný hrebeň šupín pozdĺž chrbta, na krku alebo na bruchu. Niektoré druhy majú pravidelné šupiny na celom tele, iné majú šupiny rôznych veľkostí a tvarov v závislosti od časti tela. Rozmanitosť sa zdá byť takmer nevyčerpateľná. 

Pravý chameleón je optimálne prispôsobený životu na stromoch a v kríkoch. Chvost môže byť veľmi dlhý a až jedenapolkrát dlhší ako telo. Slúži chameleónovi ako piata ruka. 

Na druhej strane, zemné druhy chameleónov a trpasličie chameleóny majú oveľa kratšie chvosty. Prsty pravých chameleónov majú tvar kliešťov, a preto sú ideálne aj na šplhanie. Špeciálne lepiace šupiny poskytujú dodatočnú priľnavosť. 

Oči

Oči chameleónov sú nápadným a obdivovaným prvkom. Je to preto, že sa môžu pohybovať nezávisle od seba. Takto sa môže zviera pozerať dvoma rôznymi smermi a stále si vytvoriť obraz o svojom okolí. 

Oči chameleóna vyčnievajú ďaleko z očných jamiek a sú úplne ohraničené viečkami. Iba uprostred sa nachádza malý voľný otvor pre zreničku. Ťažko tomu uveriť, ale cez tento okrúhly otvor chameleón vidí s veľkou presnosťou. 

Očná šošovka chameleóna je v živočíšnej ríši veľmi jedinečná. Dopadajúce svetlo nie je viazané ako u nás ľudí, ale rozptýlené. Výsledkom je, že pozorovaný objekt sa na sietnici zobrazí nezvyčajne veľký a oko naň môže zaostriť veľmi ostro. Podobne ako zoom na teleobjektíve. Odborníci tvrdia, že chameleóny vidia ostro a jasne až na vzdialenosť jedného kilometra. 

Okrem toho chameleón dokáže zdeformovať svoju očnú šošovku (až 30 dioptrií) tak, že dokáže veľmi presne odhadnúť vzdialenosť od koristi. Týmto spôsobom chameleón určuje, ako ďaleko musí vystrčiť jazyk, aby chytil korisť. 

Jazyk

Pre chameleóna je typický aj jeho dlhý vystreľovací jazyk. Jazyk je približne rovnako dlhý ako telo chameleóna, ale u niektorých druhov môže byť aj dlhší. Je vlhký, svalnatý a lepkavý. V zlomku sekundy vysunie jazyk a presne vystrelí na korisť, ktorá zvyčajne nemá šancu. 

Dá sa predpokladať, že má sekrét, na ktorý sa korisť prilepí. V skutočnosti medzi korisťou a špičkou jazyka vzniká prísavný efekt, ku ktorému dôjde v dôsledku pohybu pri vťahovaní sa a svalového napätia.

Správanie: Zaujímavé a rozmanité 

Správanie chameleónov je veľmi zaujímavé a rozmanité. Dôvodom je, že komunikujú prostredníctvom rôznych foriem vyjadrovania. Okrem sfarbenia dávajú chameleóny o sebe vedieť syčaním, sykaním, otvorenými ústami (keď sa cítia ohrozené), sploštením alebo nafúknutím tela, pohybom chvostom alebo kývavými pohybmi. 

Väčšina chameleónov sú samotárske zvieratá. Preto môže socializácia týmto plazom spôsobovať veľký stres a vo väčšine prípadov sa neodporúča. 

Zmena farby 

Zvieratá sú majstrami v oblasti zmeny farieb. Každý druh chameleóna má svoje vlastné spektrum farieb a vzorov. Táto zmena farby neslúži ani tak na maskovanie, ako skôr na komunikáciu a ukazuje predovšetkým aktuálny duševný alebo zdravotný stav zvieraťa. 

Samičky chameleónov napríklad svojou farbou naznačujú pripravenosť na párenie alebo tehotenstvo. Samce signalizujú silu a teritoriálne správanie. Choroby tiež vedú k zmenám farby. 

Zmena farby je zložitý proces, ktorý prebieha v rôznych vrstvách kože. Farbivá a častice lámajúce svetlo umožňujú chameleónovi meniť farbu. 

Náročný chov a starostlivosť 

Ak chcete chovať chameleóna, je vhodné vopred sa informovať o starostlivosti a potrebách chameleónov a rôznych druhov. 

Chameleóny majú veľmi odlišné nároky na svoje životné prostredie a mikroklímu. V teráriu sa vám nepodarí stopercentne napodobniť prirodzené prostredie, ale určite môžete pre svojho chameleóna vytvoriť druhovo vhodné prostredie. 

Umiestnenie 

Na chov chameleóna potrebujete viac priestoru, ako si myslíte. Okrem terária pre chameleóna budete potrebovať aj terárium pre zvieratá na kŕmenie a prípadne ďalšie terárium na karanténu, chov atď. Okrem toho chameleón potrebuje v noci absolútny pokoj, nemalo by ho rušiť ani svetlo, ani vibrácie. Zvieratá majú vo všeobecnosti počas dňa rady skôr ticho. 

Furcifer chameleón v teráriu

Veľkosť 

Pravé chameleóny, ktoré žijú na stromoch, uprednostňujú terárium, ktoré je postavené do výšky. Na druhej strane zemné druhy chameleónov potrebujú viac priestoru. Ak máte možnosť, môžete terárium pre chameleóna zariadiť o niečo veľkorysejšie, než určuje minimálna veľkosť. 

Pravidlo minimálnej veľkosti terária: 

Stromové druhy  Zemné druhy 
Spodná plocha (3 x DHT*) x (4 x DHT) (6 x DHT) x (4 x DHT)
Výška 6 x DHT 4 x DHT

*DHT je skratka pre dĺžku hlavy a trupu, t. j. celková dĺžka mínus dĺžka chvosta.

Správne terárium pre chameleónov 

Na chov je potrebné prispôsobiť bežne dostupné teráriá v závislosti od druhu. Mnohé chameleóny majú veľkú potrebu čerstvého vzduchu, ktorú bežné vetracie otvory terárií nedokážu pokryť. 

Vetracie otvory sa musia pred použitím zväčšiť. Sklenené teráriá by mali byť zvnútra oblepené korkovými platňami. Je to preto, lebo chameleón nedokáže rozlíšiť svoj odraz od iného chameleóna a bez tohto opatrenia by bol vystavený permanentnému stresu. 

Svetlo, teplota a vlhkosť 

Aby zvieratá dobre videli, potrebujú vo všeobecnosti veľa svetla. Umelé osvetlenie so žiarivkami je preto nevyhnutné. Pre chameleóny, ktoré milujú teplo, sú vhodné reflektory, ktoré vyvíjajú vysokú úroveň vlastného tepla. Denný čas svietenia by sa mal spravidla pohybovať medzi jedenástimi a trinástimi hodinami. 

Mnohé chameleóny uprednostňujú dennú teplotu 30 °C a nočný pokles až o 15 °C. Teploty sa tu rýchlo dosahujú pomocou umelého osvetlenia. Užitočné sú aj lokálne ohrievacie miesta s teplotou do 35 °C. 

Väčšina chameleónov vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu nad 70 až takmer 100 percent. Na udržanie vlhkosti by ste mali terárium aj zviera pravidelne postrekovať. Vlhkosť môžete kontrolovať pomocou vlhkomerov. 

Zariadenie terária 

Pravý chameleón rád šplhá. Husté osadenie rastlinami a popínavými vetvami je preto nevyhnutné. Rastliny sa zasadia na spodok terária do vrstvy zeminy, ktorá by mala pozostávať z vrstvy piesku a rašeliny. Vrstva listov je tiež ideálnym doplnkom pre niektoré zemné druhy chameleónov. 

Chov chameleónov v prehľade: 

 • Bežne dostupné teráriá alebo vlastnoručne zostavené teráriá 
 • Veľkosť terária závisí od toho, či sa jedná o stromový alebo zemný druh chameleóna (pozri pravidlo minimálnej veľkosti terária) 
 • Vysoká potreba čerstvého vzduchu  
 • Prelepenie sklenených plôch korkom (odraz) 
 • Teploty medzi 30 °C a 15 °C (deň, noc) 
 • Umelé osvetlenie v závislosti od druhu  
 • Vysoká vlhkosť vzduchu od 70 až do 100 percent 
 • Zmes piesku a rašeliny ako podklad 
 • Bujná vegetácia na lezenie a skrývanie 
 • Socializácia: Chameleóny sú skôr samotári 
 • Chameleóny majú rady pokoj 

Čím sa živí chameleón? 

Živia sa živou potravou, ako sú kobylky, svrčky alebo šváby. Väčšie jedince sa živia aj myšami. Chameleónovi môžete ponúknuť aj všetky druhy ovocia. Dospelé zvieratá by sa mali kŕmiť každé dva až tri dni, zatiaľ čo mladé zvieratá by sa mali kŕmiť denne. Chameleóna by ste mali pravidelne zásobovať vodou pomocou kvapkadla. 

Záver 

Chameleóny nie sú zvieratá pre začiatočníkov a nie každý druh je vhodný do terária. Podľa odborníkov sa však druhy Furcifer lateralis, Furcifer pardalis a Chamaeleo calyptratus dajú pomerne ľahko chovať. 

Chcete si kúpiť chameleóna? Odporúčame vám zadovážiť si ho od chovateľa. V takom prípade máte možnosť priamo sa informovať o chove a starostlivosti a získať cenné rady z prvej ruky. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Korytnačky

Milovníci korytnačiek sú týmito takmer najstaršími živočíchmi našej planéty očarení, aj napriek tomu, že to nie sú zvieratá vhodné na maznanie. Dožívajú sa zvyčajne veľmi vysokého veku a môžu tak byť verným dlhoročným spoločníkom. Ako chovať korytnačku ako domáceho miláčika sa dozviete tu.
7 min

Gekončík nočný

Gekončík nočný je asi najznámejším a v teráriách najčastejšie sa vyskytujúcim druhom gekóna. Tento atraktívny gekón očarí každého milovníka plazov svojimi veľkými očami a fascinujúcim vzorovaním v často úchvatných farebných variantoch. Vďaka pokojnej a zvedavej povahe gekončíka nočného možno tento druh plazov považovať za takmer krotké zviera. Kto by si rád kúpil terárium, pre toho je gekončík nočný ideálnym prvým zvieraťom. Zistite viac o chove a starostlivosti o gekončíka nočného, ako aj o vybavení terária, ktoré je pre tento druh špecifické.
6 min

Korytnačka zelenkastá

Korytnačky patria k najstarším stavovcom na svete. Korytnačka zelenkastá pritom patrí k obzvlášť obľúbeným druhom. Aj Vy ste nadšení z týchto pravekých zvierat? Potom sa v našom profile plemena dozviete viac o správnom chove, kŕmení a starostlivosti.