Agapornis (papagáje)

papagáje

Dostatočný priestor pre energických vtákov

Bohužiaľ kvôli svojej malej veľkosti agapornis je často chovaný v príliš malých klietkach. Pritom tento energický vták potrebuje dostatok priestoru, aby uspokojil svoju prirodzenú túžbu po voľnom pohybe.

Chov agapornisov

Minimálna veľkosť klietky pre pár by mala byť 1 x 0,5 x 0,5 metra –  tak to stanovila skupina odborníkov zo Spolkového ministerstva pre výživu, hospodárstvo a lesníctvo. Pokiaľ tieto požiadavky nesplníte, porušíte zákon o ochrane zvierat. Vtáci chovaní v príliš malej klietke zlenivejú a priberajú na váhe. Hrozí tiež riziko, že sa skôr mierumilovní vtáci stanú kvôli nedostatku priestoru hysterickými. Navzájom sa štípu a naháňajú v klietke, pretože nemôžu inak uspokojiť svoje prirodzené nutkanie k pohybu.

Dajú sa kúpiť klietky, ktoré sú na dvoch alebo troch stranách pokryté drevotrieskovými alebo plastovými doskami (materiál, ktorý nemôžu vtáci ozobať) a len jedna alebo dve strany sú zaopatrené mrežami. Uzavreté steny chránia pred prievanom a poskytujú vtákom pocit bezpečia. Ak nie je klietka príliš veľká, mala by byť aspoň dostatočne dlhá, aby mohli vtáci lietať.

Do klietky vložte prírodné vetvy (neošetrené!), ktoré vtáci radi ozobávajú. Tým sa obrusuje zobák a pazúriky a zároveň, pri pravidelnej výmene vetiev, prispieva kôra bohatá na minerály ku zdravej výžive vtákov. Ideálna klietka má relatívne veľké prístupové dvierka s bezpečným zaisťovacím mechanizmom, dostatočne vysokým pieskovitým podkladom a pokiaľ možno zvonku prístupné misky na krmivo a vodu.

Izbové voliéry

Pokiaľ chcete svojim operencom dopriať uspokojivé životné podmienky, vybudujte pre nich izbovú voliéru. Ponúka oveľa viac priestoru, takže môžete chovať niekoľko papagájov. Voliéra 3 x 1,5 x 2 m je vhodná pre šesť až osem agapornisov. S väčším počtom vtákov sa ale tiež zvyšuje hluk a znečistenie. Umiestnenie voliéry hraje dôležitú rolu.

Pokiaľ máte dostatok miesta je vhodné voliéru umiestniť do samostatnej izby. Zavriete dvere a nič nepočujete a obývacia izby je čistá, bez prachu a peria. Dôležitý je tiež prísun čerstvého vzduchu a dostatok svetla. Vzhľadom k tomu, že v zimnom období je slnečného svitu málo, odporúčame v zimných dňoch pridať umelé osvetlenie. Prívod vzduchu by mal byť zaistený neustále, ale dávajte pozor na prievan.

Vo vlastnom záujme by ste sa mali uistiť, že voliéra sa dá ľahko čistiť. Najjednoduchší spôsob je steny voliéry vydláždiť a na podlahu dať odtok. 50 cm vysoké kovové obloženie z veľkej časti zabraňuje tomu, aby sa nečistota dostala cez mreže von. Vzhľadom k tomu, že sa piesok po určitej dobe (v závislosti na počte vtákov) znečistí, je treba ho po niekoľkých dňoch vyčistiť. Príležitostne môžete tiež nainštalovať niektoré nové zábavné prvky, ako sú čerstvé, neošetrené vetvy, netoxické rastliny, lanká alebo hračky na lozenie. Širokú ponuku hračiek nájdete v našom online obchode zoohit.

Agapornis: Voľné lietanie

Pokiaľ chováte papagájov v klietke, mali by ste im každý deň dopriať aspoň trochu voľnosti a pohybu. Dbajte však na následujúce opatrenia:
• Odstráňte jedovaté rastliny, napr. cezmínu ostrolistú a baza chabzdová.
• Zavrite okná a zatiahnite závesy.
• Z bezpečnostných dôvodov nenechávajte psy a mačky v miestnosti.
• Nenechávajte v miestnosti žiadne čistiace prostriedky ani cigarety.
• Dávajte pozor na zrádne medzery za nábytkom.
• Dvere vždy zavrite.
• Majte vtákov pod neustálym dohľadom, aby napr. neozobávali kabely.

Výživa agapornisov

Agapornis by mal dostávať prevažne zdravú, vyváženú zmes rôznych semien. Dôležitý je tiež dostatočný prísun energie. Tú vtáci získajú z ovocia, zeleniny a živočíšnych bielkovín. Nezabudnite, že niektoré druhy zeleniny a ovocia nie sú pre papagájov vhodné (napríklad avokádo, slivky, citróny a fazuľa). Pre podporu trávenia je tiež vhodné podávať Vogelgrit. Samozrejme by mali vtáci dostávať každý deň čerstvú vodu. Voda z kohútiku postačí.

Kúpa agapornisov

Existuje niekoľko možností, kde papagájov zakúpiť. Nákup v obchodoch pre chovateľov či u samostatných chovateľov je najvýhodnejší, pretože disponujú odbornými znalosťami a môžu Vám poskytnúť cenné rady a informácie, hlavne pokiaľ ste v chove vtákov nováčikom. Občas sa dá agapornis tiež nájsť v útulkoch, ale tu väčšinou nemajú odborné znalosti o vtákoch. Nákup na rôznych webových stránkach je tiež jednou z možností, ale: dajte si pozor na pochybné ponuky. Dbajte na to, aby sa jednalo o profesionálne webové stránky. Pokiaľ si chcete zaobstarať papagájov, mali by ste vedieť, že títo vtáci žijú vždy v pároch a nie je dobré ich oddeliť. Pred kúpou si prehliadnite telo vtáka. Či je agapornis zdravý poznáte podľa hladkého peria a bdelého charakteru.

papagáje © blanke1973 / stock.adobe.com
Naše najobľúbenejšie články
4 min

Kanárik

Kanáriky sú nenároční na chov, keďže sa o seba starajú sami, ak im poskytnete všetko potrebné vybavenie ako je nádobka na kúpanie, rôzne veľké bydielka a sépiovú kosť. Niekedy je ale Váš operený spoločník odkázaný na Vašu pomoc.

4 min

Agapornis (papagáje)

Bohužiaľ kvôli svojej malej veľkosti agapornis je často chovaný v príliš malých klietkach. Pritom tento energický vták potrebuje dostatok priestoru, aby uspokojil svoju prirodzenú túžbu po voľnom pohybe.