Kanárik

Kanárik

Správna starostlivosť je dôležitá

Kanáriky sú nenároční na chov, keďže sa o seba starajú sami, ak im poskytnete všetko potrebné vybavenie ako je nádobka na kúpanie, rôzne veľké bydielka a sépiovú kosť. Niekedy je ale Váš operený spoločník odkázaný na Vašu pomoc.

Čo kanárik je

Kanárik by mal dostávať zmes rôznych zrniek pre kanárikov, ktoré sú základom jeho stravy. Zmes by mala obsahovať napr. trávne či šalátové semená, ľanové semienka alebo semená nigru. Na podporu trávenia by mal kanárik dostávať špeciálny piesok. Pre pestrú výživu odporúčame pridávať zelené krmivo, pozor však na jedovaté rastliny. To isté platí pre ovocie a zeleninu.

žltý vták kanárik © Andre Bonn / stock.adobe.com

Koľko rokov sa kanárik dožíva

Pri správnej starostlivosti sa kanárik obvykle dožíva  10 – 15 rokov.

Obdobie rozmnožovania

Obdobie rozmnožovania začína na jar. Samček toká a povzbudzuje samičku k stavbe hniezda. Prvé vajce samička nakladie obvykle nasledujúce ráno po dokončení hniezda. Obvykle nakladie 3 – 5 vajec.

tri kanáriky © enens / stock.adobe.com

Chov kanárika

Kanáriky odporúčame chovať vo väčšej skupinke, minimálne však v páre. Kanárik nesmie byť chovaný ako jedináčik. Začiatočníkom odporúčame chovať samčeka s niekoľkými samičkami, čo býva väčšinou bezproblémové. Samozrejmosťou je dostatočne veľká voliéra. Veľkost voliéry závisí tiež na veľkosti húfu. Každý deň by ste mali kanárikovi dopriať voľný let.

Kúpanie

Možno Váš kanárik kúpanie zrovna nemiluje, ale aj tak by ste ho mali pravidelne sprchovať, aby nemal špinavé perie. Stačí naplniť fľašu s postrekovačom vlažnou vodou a kanárika postriekať, pokým nebude mokrý. Kanárik sa potom otrepe a začne sa čistiť. Ak je Váš kanárik lajdák, čo sa týka starostlivosti o telo, skontrolujte, či nemá ulepenú kloaku. Znečistené miesta umyte hubou a vlažnou vodu.

Pŕchnutie

Každoročné preperovanie, ktoré začína v lete (zhruba v dobe letného slnovratu) a trvá približne osem týždňov, je pre Vašeho vtáčika veľmi namáhavé. V tejto dobe potrebuje veľa odpočinku a nebude Vás toľko tešiť svojim spevom. Denný kúpeľ je teraz obzvlášť dôležitý, pretože podporuje výmenu peria. Dvakrát denne prilievajte čerstvú vlažnú vodu do kúpeľa, aby bol čo najpríjemnejší.  Uistite sa, že kanárik nie je v prievane, keď sedí mokrý na bydielku, aby neprechladol.

V tomto období potrebuje kanárik tiež rozmanitú stravu. Krmivo na podporu preperovania dodá organizmu potrebné minerály a vitamíny. Praktické je pripevniť do klietky misku, z ktorej môže kanárik konzumovať malé množsvá krmiva. Každý deň podávajte tiež čerstvé zelené krmivo, najlepšie púpavy. Doplnky stravy pre vtáky nájdete v našom online obchode.

Výmena šupinatej kože

Každoročne dochádza nielen k výmene peria, ale tiež šupinatej kože na nohách. Starším zvieratkám alebo tým, ktorí sa príliš často nekúpu, sa môže na nohách vytvoriť niekoľko vrstiev kože a tá je potom stvrdnutá a šupinatá. V takom prípade pomôže teplá voda. Ak chcete svojmu malému operencovi venovať náležitú starostlivosť, jemne vmasírujte do nôh cca trikrát ročne hutný krém či kalciovú masť zo zverimexu. Ak sú nohy Vašeho speváčika stále šupinaté, môžu byť napadnuté roztočmi. V takom prípade vyhľadajte veterinára.

Starostlivosť o pazúriky

Ak sú pazúriky Vašeho kanárika príliš dlhé, mali by ste ich určite skrátiť. V opačnom prípade už nebude schopný chodiť, pretože bude zakopávať o vlastné nohy, skrútia sa mu prsty alebo uviazne v mrežiach a ublíži si. Vezmite si kanárika do jednej ruky a vystrčte mu nohu pomocou ukazováka a palca dopredu. Držte ho proti svetlu. Teraz môžete vidieť prekrvené časti pazúrikov. Odstrihnite špičku pazúrika. Ponechajte kúsok čistej rohoviny a snažte sa zachovať prirodzený tvar pazúrika. Pokiaľ strihnete príliš ďaleko, pomôže hemostatická vata z lekárne.

Ochorenia kanárikov

  • Vtáčie kiahne Pre vtáky je toto virové ochorenie smrteľné. Preventívne očkovanie môže vtáka ochrániť pred nákazou, ak však už choroba prepukne, nie je možné ju vyliečiť. U nakazeného jedinca sa objavujú pľuzgieriky na zobáku a nohách, v ďalšom štádiu začína byť vták dušný.
  • Ochorenie vajcovodu Vajce sa zachytí vo vajcovode a samička ho nemôže naklásť. Brucho je opuchnuté a samička je vyčerpaná a oslabená. Bez okamžitej lekárskej pomoci samička zahynie.
  • Parazity Napadnutie roztočmi je u vtákov pomerne časté. Roztoče môžu napadnúť rôzne časti tela: Napríklad parazity vo vzdušnom vaku a priedušnici spôsobujú sípanie a cvakanie. V perí môžete roztoče rozpoznať holým okom a vták sa v takom prípade neustále čistí. Výskyt roztočov súvisí väčšinou so zlými životnými podmienkami zvieraťa.

Všetky produkty pre vtáky nájdete v online obchode zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Agapornis (papagáje)

Bohužiaľ kvôli svojej malej veľkosti agapornis je často chovaný v príliš malých klietkach. Pritom tento energický vták potrebuje dostatok priestoru, aby uspokojil svoju prirodzenú túžbu po voľnom pohybe.

4 min

Kanárik

Kanáriky sú nenároční na chov, keďže sa o seba starajú sami, ak im poskytnete všetko potrebné vybavenie ako je nádobka na kúpanie, rôzne veľké bydielka a sépiovú kosť. Niekedy je ale Váš operený spoločník odkázaný na Vašu pomoc.